rugaminte

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
mimozapescaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 125
Membru din: 02 Noi 2008, 21:06

rugaminte

Mesaj de mimozapescaru » 22 Dec 2008, 00:25

salutare,
Doresc sa-mi achizitionez 4 lansete pentru pescuitul la crap si sunt indecis, din lipsa spatiului (nu imi incap in masina cele de 3,6 din 2 bucati) optez pentru cele din 3 bucati sau cele telescopice, as dori sa-mi dati cateva sugestii si indrumari, am optat pentru urmatoarele: - Baracuda Mustang Carp 3.90m 3.5lb
- BFF Thunderbolt 3.60m 3.5lbs
- K Karp Spirit 3.60m 3lbs
- Maver Serie 403 3.60m 3.5lb
- Pelzer Mission 3.90m 3.5lbs
- Spro Shadow X Force 3.90m
- BFF Telescopic Carptech 3.60m 3.5lbs telescopica
- BFF Telescopic Carptech 3.90m 3.5lbs telescopica
- Lineaeffe Evil III 3.60m/3lbs
- Lineaeffe All Around 3.50m/100-200g telescopica
- Jaxon Digital Power Carp 3,60m/ 3.5lbs - 3 buc
- Lineaeffe Metal Carp 3,6m/3,5lbs 3 bucati
- Lineaeffe Spring 3,60m/3lbs - telescopica
- Maver TeleCarp Jurassic 3,60m/3 Lbs telescopica
- Lanseta Lineaeffe Spring 3,6m 3lbs telescopica
- Lanseta Sert Alien Skull 3,6m 3lbs telescopica

Ps sunt cam multe dar va rog sa imi sugerati ceva bun si dezavantajele celorlalte. Ms mult

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: rugaminte

Mesaj de gor965 » 22 Dec 2008, 01:44

Uita de telescopice ...K-Karp Spirit e un bat bun din 3 buc ! Si-ar mai fii Jaxon XT-Pro si Prowess Skander, bete tari din 3 buc.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: rugaminte

Mesaj de Driscu Radu » 22 Dec 2008, 09:12

Depinde acum si de buget, mulinetele pe care le vei pune pe lanseta si in special modul tau de pescuit in peste 80% din cazuri, dupa aceste criteri mi-as alege lanseta( pescuit in agataturi merge un 3,5 lbs , apa libera 3-3,25 lbs, lungimea o alegi in functie de inaltime, configuratia malurilor etc).Uitate si dupa un Maver seria 403 au fost cateva subiecte pe aceste bete.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
mimozapescaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 125
Membru din: 02 Noi 2008, 21:06

Re: rugaminte

Mesaj de mimozapescaru » 22 Dec 2008, 18:05

@gor965
si eu tot la K-Karp Spirit ma gandeam dar nu eram asa sigur.....

@driscu radu
buget este dar nu are rost sa investesc mai mult de 2000ron pentru ca in piatra neamt sunt numai 2 iazuri (mai cu mai mult peste si C&R) si un lac (izvorul muntelui) si in afara judetului nu prea am cu cine iesi......in fine......m-am gandit la 3,6m findca sunt cam mic de statura (1,73m) si eu zic ca e destul.......la mulinete m-am gandit ca niste okume longbow sau powerline...ceva cu tambur de 0,50-0,60/100m imi ajunge pentru ce am eu nevoie. va multumesc si mai astept sugestii.....fire intinse pe 2009 si SARBATORI FERICITE.

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: rugaminte

Mesaj de misu_sipanu » 22 Dec 2008, 21:10

salut sunt misu_sipanu ramai la kkarp si nu cred ca vei regreta
am folosit la 2partide kkarp dreamer 3buc si din trei prieteni am aruncat celmai aproape si cel mai precis linga
un marcar care era la 115m(acolo era gaura)
daca mai ai intrebari la capitolul kkarp pot sa iti dau mai multe detalii(am exclusivitete in mag meu)

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: rugaminte

Mesaj de marian_popescu » 25 Dec 2008, 20:00

lineaeffe spring sunt mai slabe de 3 lbs, ambele variante, maxim 2,5 lbs. metal carp sunt oribile, total dezechilibrate, se indoaiie de la maner si sunt f grele. all arround sunt bune pt dunare, am avut si eu, dar componentele sunt de proasta calitate, mandrina se strica f usor, se infunda dupa cateva folosiri. sunt de asemenea grosolane. sunt o alegere buna pt dunare.
incearca si energoteam president dx kevlar telescopice si, preferatele mele, gipo competition telecarp de 3,90 cu 3,5 lbs. mai ales in reducere de pret. am auzit de bine si de jaxon digital telescopice si de prowess skander, cele mai titrate
ar mai fi si alien skull, mi s-au parut f usoare si rapide, f misto finisate, dar cam multe tronsoane
in orice caz, nu te lua doar dupe reclama. incearca tu betele, nu cumpara un produs decat dupa ce il vezi
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mimozapescaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 125
Membru din: 02 Noi 2008, 21:06

Re: rugaminte

Mesaj de mimozapescaru » 25 Dec 2008, 20:53

eu sunt din piatra neamt si aici nu este nici un magazin mai de firma( ca sa zic asa) sunt 3 cu articole sportive dar cu chinezari si chilipiruri gen bazarus, la care daca i`i spui de lineaeffe sau de fox sau mai stiu eu ce cred ca i`i injuri sau tu esti cel mai tare si destept. spune-mi un magazin mai aproape de mine.....iasi bacau....care sa aibe o gama diversificata de produse. ms anticipat si craciun plin de bucuri

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: rugaminte

Mesaj de marian_popescu » 29 Dec 2008, 12:20

poate doar daca vi pe la ploiesti...
chiar nu cunosc regiunea sub nicio forma
daca ai bani,iti recomand prowess skander pt 3 bucati, sau gipo prestige telecarp. te pot ajuta doar daca te hotarasti sa le primesti prin curier, la preturi sub distribuitor cel putin 10%.
dar eu tot nu m-as incumeta sa iau mai ales bete pana nu le tin in mana
pentru ce fel de pescuit iti trebuie, balta, rau, universala etc...
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mimozapescaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 125
Membru din: 02 Noi 2008, 21:06

Re: rugaminte

Mesaj de mimozapescaru » 29 Dec 2008, 13:01

imi trebuie ceva pt balta ca rau cu peste nu prea am prin aprobiere, eu pana la urma m-am gandit ori la lineaeffe metal carp sau maver 403, am ales astea din lipsa de spatiu si cele telescopice cica nu sunt chiar asa stralucite, mai bune is din 3 buc...........ms pt sugestie

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: rugaminte

Mesaj de gor965 » 29 Dec 2008, 15:40

mimozapescaru scrie:imi trebuie ceva pt balta ca rau cu peste nu prea am prin aprobiere, eu pana la urma m-am gandit ori la lineaeffe metal carp sau maver 403, am ales astea din lipsa de spatiu si cele telescopice cica nu sunt chiar asa stralucite, mai bune is din 3 buc...........ms pt sugestie
Lineaeffe sunt bete care suporta multe dar sunt departe de ceeace se cere in pescuitul crapului ,de pe la noi, in ziua de azi ! Mergi pe Maver 403 ca-s cu mult mai bune !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mimozapescaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 125
Membru din: 02 Noi 2008, 21:06

Re: rugaminte

Mesaj de mimozapescaru » 29 Dec 2008, 22:16

ms frumos, mi-am dat comanda de 3 lansete maver 403.

Avatar utilizator
crapu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 24 Mar 2008, 21:24

Re: rugaminte

Mesaj de crapu » 30 Dec 2008, 14:59

daca tot este topic cu "rugaminte" am si eu una....
sunt pe cale sa-mi comand 4 bete ultimate bionic, l-am tinut in mana dar atat numai...habar nu am in ce tara se fac, daca are firma ultimate ceva site, tare putine informatii despre aceste bete am gasit, si si cele care le-am gasit sunt contradictorii. va rog daca are cineva aceste bete sau cine ma poate ajuta cu ceva inf despre ele...ms si
La Multi Ani si la multi crapi in noul an!!!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: rugaminte

Mesaj de gor965 » 30 Dec 2008, 16:23

Le-am pipait si eu la Expoaventuri ,in standul celor de la Senzor ...si au fost betele care pe langa Free Spirit E Calss si Garbolino Genesis , m-au incantat cel mai tare ...desii in standul respectiv V2 era vedeta !
Cine le are poate spune mult mai multe .
Cred ca firma e din Olanda ,asta pare a fii sit-ul ei :
http://www.ultimate-carp.eu/Producten/Producten.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
crapu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 24 Mar 2008, 21:24

Re: rugaminte

Mesaj de crapu » 03 Ian 2009, 01:51

gor965 mersi. daca zici ca ai pus mana pe ele, poate poti sa le faci o caracterizare
din cate se vede betele astea parca is din alta galaxie...nimeni nu le are si nimeni nu stie nik despre ele...tare as vrea sa le cumpar dar parca ma retine ceva

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: rugaminte

Mesaj de gor965 » 03 Ian 2009, 23:56

crapu scrie:gor965 mersi. daca zici ca ai pus mana pe ele, poate poti sa le faci o caracterizare
din cate se vede betele astea parca is din alta galaxie...nimeni nu le are si nimeni nu stie nik despre ele...tare as vrea sa le cumpar dar parca ma retine ceva
N-am insistat asupra lor ,fiindca eu eram in cautare de cu totul alt model de lanseta . Cum nu mai vazusem live o mandrina metalica Fuji ,m-am oprit si-am ridicat putin batul din stativ . Am vazut ca avea un design de exceptie ,era curat lucrata (nu vopsea aiurea ,nu urme de lac ) ,cam grea ptr. gustul meu si ptr. blankul ultra slim (mai tarziu am observat ca mai toate lansetele ultra slim erau mai grele decat Bionic ) si era in jur de 9 mil...deci cam tot pe langa Free Spirit E Class ! Vad ca sunt mai multe variante de Bionic (Carp ,Carp DT si Carp MPR) ...si n-am habar care e ala la care m-am uitat ! Oricum eu n-am atata experienta sa caracterizez un bat de genul asta ...sa fim sinceri ,e o caruta de bani si fara sa le incerc un pic in aruncare eu nu le-as lua ...dar daca zici ca ai pus mana pe ele si ti-a placut ,poate te poti intelegi cu vanzatorul sa te lase sa arunci cu ea ...e o moda care incepe sa prinda la public !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”