Pareri fir mulineta

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de mirceasd » 26 Noi 2011, 11:50

Marius Vintila scrie:Crapul vede mai bine in apa decat pe uscat este un lucriu cert......

:)) Deci daca dau o caruta de bani pe fire invizibile in apa nu ma pacalesc pana la urma ?
Pe uscat nu-mi fac griji inca. :-?

Am inteles mesajul ,multumesc pentru precizari.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Marius Vintila » 26 Noi 2011, 12:05

mirceasd scrie:
Marius Vintila scrie:Crapul vede mai bine in apa decat pe uscat este un lucriu cert......

:)) Deci daca dau o caruta de bani pe fire invizibile in apa nu ma pacalesc pana la urma ?
Pe uscat nu-mi fac griji inca. :-?

Am inteles mesajul ,multumesc pentru precizari.
Fire intinse.
E cam asa: Daca dai banii pe fluorocarbon ca linie principala o sa ajungi decat sa stai sa cureti la el de fiecare data cand recuperezi...cu prosopul sa se ia si matasea broastei si malul care se lipeste pe el. Fluorocarbonul este folosit pentru ca e invizibil in apa, ti se pare tie ca apele noastre sunt curate? Ti se pare tie ca se vede ceva in apa? :D
Problema se pune asa, trebuie sa iti alegi firul in functie de apa, nu de peste.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de mirceasd » 26 Noi 2011, 12:13

Marius Vintila scrie: E cam asa: Daca dai banii pe fluorocarbon ca linie principala o sa ajungi decat sa stai sa cureti la el de fiecare data cand recuperezi...cu prosopul sa se ia si matasea broastei si malul care se lipeste pe el. Fluorocarbonul este folosit pentru ca e invizibil in apa, ti se pare tie ca apele noastre sunt curate? Ti se pare tie ca se vede ceva in apa? :D
Problema se pune asa, trebuie sa iti alegi firul in functie de apa, nu de peste.
N-am simtit niciodata nevoia sa sterg firele dupa fiecare recuperare ,in schimb le sterg cu atentie dupa fiecare partida ,eventual folosesc si tratamente.Nu cred ca malul si matasea broastei care se mai lipeste pe fir ar dauna vizibilitatii firului ci dimpotriva il camufleaza mai bine pe substrat.Mizeria insa dauneaza calitatilor firului si eventual mulinetei.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Marius Vintila » 27 Noi 2011, 18:47

mirceasd scrie:
Marius Vintila scrie: E cam asa: Daca dai banii pe fluorocarbon ca linie principala o sa ajungi decat sa stai sa cureti la el de fiecare data cand recuperezi...cu prosopul sa se ia si matasea broastei si malul care se lipeste pe el. Fluorocarbonul este folosit pentru ca e invizibil in apa, ti se pare tie ca apele noastre sunt curate? Ti se pare tie ca se vede ceva in apa? :D
Problema se pune asa, trebuie sa iti alegi firul in functie de apa, nu de peste.
N-am simtit niciodata nevoia sa sterg firele dupa fiecare recuperare ,in schimb le sterg cu atentie dupa fiecare partida ,eventual folosesc si tratamente.Nu cred ca malul si matasea broastei care se mai lipeste pe fir ar dauna vizibilitatii firului ci dimpotriva il camufleaza mai bine pe substrat.Mizeria insa dauneaza calitatilor firului si eventual mulinetei.
Cica firul fluorocrbon nu are nevoie de camuflaj, e invizibil in apa. Daca nu-l stergi se incarca si atunci nu mai e invizibil.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de elvis_armeanca » 04 Dec 2011, 10:14

Deci pina la urma eu as merge pe sufix ultra knot sa zicem!dar ce parere aveti de p-line-floroclear de 0.23 sau 25?floroclear e visibil noaptea?
sau alta varianta fluo -cx premium hi-vis? ---<><
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de neverback » 18 Dec 2011, 18:53

mariusbulanel scrie:Am luat o rola de o 1000 m de Nevis Senzor Fluo de 0.25 mm .As dori sa stiu pareriile voastre despre acest fir.
numai bine **==
am folosit eu sezonul trecut pe toate lansetele nevis de 0.28 fluo . foarte matasos memorie ff mica nu se incalceste un fir foarte ok pana aici dar la sfarsitul sezonului a inceput sa cedeze nu stiu din ce cauza avea mici ciupituri si am observat ca daca il indoi si-l strngi tare dupa ce revine dai usor cu unghia se imprima o cuta mica sau cum sa o numesc parca acolo se slabeste nu stiu daca e normal .parerea mea este ca este de cati bani dai pe el , nu cred ca tine mai mult de un sezon sau or fi sculele mele de vina mulinete ,inele. iarna asta le-am schimbat dar anul viitor nu o sa mai am cu siguranta nevis pe mulinete desi mi-a placut tare mult la inceput
bafta si fire intinse

Avatar utilizator
mariusbulanel
Veteran
Veteran
Mesaje: 509
Membru din: 25 Oct 2008, 18:05
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de mariusbulanel » 18 Ian 2012, 02:42

OrIcum acum l-am luat si o sa vad ce se intampla intr-un sezon. Binenteles conteaza mulineta pe care il pui ,sa nu rasuceasca firul , mai conteaza si inelele sa nu fie distruse ,pentru ca asa ii reduci viata firului la jumatate....
multumesc de raspuns...numai bine **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”