FOTO CAPTURI

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 21 Dec 2008, 21:20

@gor

sa vezi si platicile cum sant pe la 5-6 kg :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de gor965 » 21 Dec 2008, 23:55

CaRp-HuNtEr scrie:@gor

sa vezi si platicile cum sant pe la 5-6 kg :D
Da' ce au aia in apa ,domne' ? Steroizi anabolizanti ? :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de carprom » 22 Dec 2008, 00:14

gor965 scrie: ...caras 4 kg !...rosioara 2 kg ! :O ...cate centrale nucleare aveti in zona ? :D :))
Hm... dar la pescari ce elibereaza pestele nu te-ai gindit 8->
Imagine

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de mihai001 » 22 Dec 2008, 00:28

Gor965 tu crezi ca eu aici nu stiu cum arata o platica mica.Aici platicile care le prindem le zicem Capace de wc pentru ca exact asa si arata ca marime.Aici sint baltile pline de asa ceva pentru ca cel mai multi nnici nu concep sa ia asa ceva acasa sa manince.Eu nu stiu pe nimeni din club de la noi sa ia acasa platici,mrene,rosioare sau altfel de maruntis.Nu avem pe aici nici o centrala atomica asa cresc pestii aici si este normal.In orice caz cind o sa mai ies la stationar sau sheffield o sa iti fac niste poze cu niste animale din astea de la centrala atomica =))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de gor965 » 22 Dec 2008, 01:02

@Bruno & Mihai
Eu fac haz de necaz ,doar atat ...imi dau seama ca e ceva firesc si nu vre-o anomalie ! Problemele sunt la noi ...ca daca am prinde o platica de 6 kg imediat am da vina pe Cernobal ! :))

P.S
Prin 1993 ,dupa ce mi-am bagat cablu la tv ,am vazut o emisiune de pescuit prin UK. Nu stiam ce sunt mingiile alea de ping-pong cu care prind aia crapii dar eram socat sa vad ce liniste ,ce curatenie ,ce peisaje ,ce pesti ,ce frumuseti au aia acolo. M-am dus a doua zi la peste ,pe balta pe care merg de obicei...unii spalau covoare ,altii spalau caii in garla , altii furau pietrele care tineau malul ca sa-si faca gard si fantana "din piatra de rau" , altii plasuiau de zor balta ca n-au puradeii de mancare ...si tot asa numai lucruri de-astea neaose si "supernaturale" ! Dupa 15 ani ,pescuiesc la papadii in gara... va inselati daca aveti impresia ca nu stiu sa apreciez un lucru normal (natural) ! :)

Toate cele bune !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de mihai001 » 22 Dec 2008, 01:46

Gor965 stiu ca faci haz de necaz si noi incercam sa explicam omeneste ca aici cam asa cresc pestii si pentru noi este normal.Si eu merg cam odata pe an in Romania si drept sa iti spun in ultimi trei ani nici nu am mai luat bete de pescuit cu mine pentru ca nu am ce face cu ele.De ce sa ma duc acolo pe balta,sa stau ore in sir si sa pescuiesc cum zici tu papadi in gara sau sa ma duc pe baltile cu regim C&R si sa prind ciortani.Aici sa prinzi pesti asa de mari este normal pentru ca incercam sa avem grija de baltile in care pescuim.Aici cam toate baltile sint concesionate de cluburi si ele se ocupa de ele.
In orice caz LA MULTI ANI <:-P

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de gor965 » 22 Dec 2008, 02:05

Pai cred ca noua ne-ar trebuii ceva guvernanti germani ...altfel nu ne facem bine !
P.S
Multumesc de urare !
Toate cele bune !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de mihai001 » 22 Dec 2008, 02:25

Aici nu cred ca are de aface cu guvernanti la noi sint pescari care au grija de balti.In clubul in care sint eu noi pescari ne ocupam de populari,de curatenie.Noi la fel sintem cei care controlam pe balta.Cred ca in Romania ar trebuii preluat acest sistem si cred ca s-ar schimba multe.Dupa cum observi pe baltile din Romania care sint privatizate sau concesionate nu prea auzi sa se braconeze sau sa vezi pe unul sau pe altul ca spala covoare,calul,etc.
Pentru ca acolo le-ar sari propietarul imediat in cap.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de gor965 » 22 Dec 2008, 09:59

Pai deciziile astea(concesionari ,privatizari,etc.) se iau la varf...parerea mea e ca acolo suferim cel mai mult ! Interesul financiar guverneaza ...s-au ma rog , a guvernat pana acum ...mare parte din baltile naturale sunt in aria de influenta a diferitor politicieni ...si pe-astia ai doare undeva de pescuitul sportiv...burta mare si buzunarul gras ,asta urmaresc domnii guvernanti de 18 ani de zile !
P.S.
Sunt apolitic !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de carprom » 22 Dec 2008, 10:31

In citiva ani, Romania va devenii Paylack Land, adica o tara doar cu balti comercializate. Patronii le vor umple cu ciortani, anual, pescarii vor platii bani grei ptr a pescuii acolo, dar credema, cu cit se baga peste mai mult in balta cu atita va fi mai putin peste mare.
Aici cum spunea si Mihai, toate apele apartin cite unui Club, iar el se ocupa de apele lui, dupa motooul, "cum iti asterni, asa dormi."
Daca in Romaniia sa ajuns ca pescarii sa mearga doar la balti comercializate, si dupa principiul ma doare in cot de restul baltilor, nu ve-ti fii niciodata fericiti. Singurii ce se vor bucura vor fii patronii baltilor.
Cu platicile, rosioarele etc, cum spunea Mihai, nu le ia nici dracu acasa, dar totusi se populeaza din cind in cind, asta se face mai mult ptr rapitor, daca nu s-ar face, ar devenii canibalism intre specii.
Asa ca deschidetii ochi, si doar voi ci nu altii sau gevernul poate schimba lucrurile in ceea ce priveste curatenia, si ocrotirea pestiilor in apele naturale.
Paraseste-ti locul de pescuit asa cum ai dorii sal gasesti
Imagine

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 22 Dec 2008, 12:39

da de carasul asta de 7 kg ce zici? :D

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... 4aac824805



PS

Mihai ,pe pagina anterioara iti pusesem o intrebare in legatura cu balta aia ,cred ca ai omis sa o citesti ,sigur laanu as face o vizita ,tinem legatura

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de Nelutu » 22 Dec 2008, 21:30

Bruno, Mihai, scuze de offtopic, dar am o intrebare; care este regimul apelor publice in Germania? Este un permis unic pe toata tara sau pe fiecare land in parte, cine se ocupa de populari si paza, cat costa un permis, etc?? Multumesc! :lol:

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de mihai001 » 22 Dec 2008, 22:24

Si eu ma scuz ca am devenit offtopic dar incerc sa raspund la intrebare.Nelutu aici apele publice sint cam putine majoritatea apartin cluburilor.Dupa cite stiu in fosta DDR mai sint ape publice.Exista un permis unic pe care il primesti dupa ce ai facut un examen(este mai mult o licenta de pescuit).Cu acel permis te poti inscrie in diferite cluburi pe care le alegi tu in functie de apele care le are,de taxa.Ce trebuie sa sti ca C&R nu este legal(ce prinzi trebuie sa omori),pescuitul pe noapte nu este in toate landurile legal si prohibitia este in fiecare land diferita.Popularile le fac cluburile din bugetul care se stringe in urma taxelor si paza o fac pescari.Permisul cu examen si curs de pregatire cam intre 200-300 de euro plus prelungire permis la 10 ani 60-80 euro pe 10 ani.Taxele la cluburi sint diferite incepind de la 20 euro/an pina la 300-400/an.Daca mai ai nedumeriri raspund cu placere.

PS. Razvan vezi ai PM.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de gor965 » 22 Dec 2008, 23:10

CaRp-HuNtEr scrie:da de carasul asta de 7 kg ce zici? :D

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... 4aac824805



PS

Mihai ,pe pagina anterioara iti pusesem o intrebare in legatura cu balta aia ,cred ca ai omis sa o citesti ,sigur laanu as face o vizita ,tinem legatura
Ce-ti mai place sa rasucesti cutitul in rana ! ~x( ...Superb exemplar !...la varga cred ca e nebunie cu asa ceva !
Am auzit o data pe cineva care ar fii prins in Delta o corcitura de caras si crap de vre-o 4 kg. . Spunea ca avea corp de caras si cap de crap ...dar fara mustati ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: FOTO CAPTURI

Mesaj de mihai001 » 23 Dec 2008, 01:54

Si ca sa nu devenim offtopic inca trei:
Fişiere ataşate
Asta e batrinu balti de care vorbeam Razvane
Asta e batrinu balti de care vorbeam Razvane
1132895812_small.jpg (16.82 KiB) Vizualizat de 3356 ori
img009.jpg
img001.jpg

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”