Asezare fir BBRLC

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Asezare fir BBRLC

Mesaj de REMUSGL » 28 Noi 2011, 16:37

Salut dragi pescari,

Datorita faptului ca avem prea mult la dispozitie, ma roade si pe mine o treaba de ceva timp:

Am achizitionat 2 BBRLC de curand si ma chinui sa asez si eu firul ca in poza de mai jos. Stiu ca am vazut o poza pe undeva pe forum cu un BBRLC care avea aceasta asezare, dar nu o mai gasesc. Stiu ca aceasta asezare se face adaugand sau prin a scoate saiba/saibele de sub tambur. Am inceput prin a adauga o noua saiba relativ subtire, cc 1mm, dar firul nu se mai aseza pe buza tamburului. Daca scot saiba neagra care este prezenta din fabrica, firul se aduna mai mult spre buza tamburului, dar se nu se aseaza ca in poza ramane o parte din varful buzei pe care nu se aseaza fir deloc, in aruncari se incurca destul de des firul.


EDIT.

Am gasit si poza.
Fişiere ataşate
003 (1).JPG
100_0159.jpg
Ultima oară modificat 28 Noi 2011, 18:12 de către REMUSGL, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Asezare fir BBRLC

Mesaj de mircea62 » 28 Noi 2011, 17:17

Eu le-am lasat asa cum au venit din fabrica si nu am avut nici un fel de probleme.

Poti eventual lua legatura cu Coco Popescu de la Carp Discount care e meserias la mulinete.

Avatar utilizator
gabalau
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 01 Mai 2010, 23:43

Re: Asezare fir BBRLC

Mesaj de gabalau » 29 Noi 2011, 00:07

mircea62 scrie:Eu le-am lasat asa cum au venit din fabrica si nu am avut nici un fel de probleme.

Poti eventual lua legatura cu Coco Popescu de la Carp Discount care e meserias la mulinete.
care este dezavantajul daca iti asaza normal firul????sa nu-mi spui ca-ti ia din aruncare ca ma ia :((
Lazar Gabriel
Mai bine taci si dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa confirmi.

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Asezare fir BBRLC

Mesaj de REMUSGL » 29 Noi 2011, 09:31

Am citit pe undeva ca frecarea fir pe fir este mai buna decat frecarea pe buza tamburului, si 2 m daca castig, tot este bine :D.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”