Un sfat

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Un sfat

Mesaj de mirceasd » 07 Sep 2011, 20:44

Nu conteaza prea tare greutatea carligului atata timp cat ai grija sa-l echilibrezi foarte bine cu momeala (sigur ca este de preferat un carlig cu greutate mai mica unuia cu greutate mai mare),de asemenea nici calitatea plasticelor nu conteza prea mult atata timp cat nu miros sa respinga mustaciosul si le echilibrezi cu montura corespunzator.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Un sfat

Mesaj de bebe2011 » 07 Sep 2011, 20:56

Laurentiu scrie:Aici e cu dus si intors la marimea carligelor deoarece difera de la producator la producator. Trebuie luat un etalon, altfel le incurci....
Buna remarca!Un carlig Korda Wide Gape nr.6 este destul de mic,nr.8 il folosesti cu succes la caras.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Un sfat

Mesaj de georgemarian » 07 Sep 2011, 21:11

Cum sa echilibrez montura daca folosesc simplu doua boabe de silicon,cu doua carlige diferite,cu primul carlig sta pe substrat cum trebuie si pe celalant folosesc la fel doua boabe(cel putin la asta a dat rezultate)si imi ridica carligul de pe substrat....asa ca i-am mai atasat un plumb micut la 1,2 cm de el...

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Un sfat

Mesaj de mirceasd » 07 Sep 2011, 21:35

georgemarian scrie:Cum sa echilibrez montura daca folosesc simplu doua boabe de silicon,cu doua carlige diferite,cu primul carlig sta pe substrat cum trebuie si pe celalant folosesc la fel doua boabe(cel putin la asta a dat rezultate)si imi ridica carligul de pe substrat....asa ca i-am mai atasat un plumb micut la 1,2 cm de el...
Eu cred ca acea mica alica este posibil sa loveasca in buza pestelui si sa devieze montura si de aceea as prefera varianta ciopartirii boabei de dedesubt pana la echilibrarea corecta a monturii ,sau poti incerca sa combini o boaba flotanta cu una mai putin flotanta sau orice altceva.Acum exista teorii care spun ca alica de fapt intoarce acul mai rapid spre buza crapului si de aceea vestiti pescari englezi folosesc alica si la monturile pe substrat dar eu sincer sunt mai fericit cu sistemul de echilibrare fara alica.Sti mai conteaza si increderea pe care o ai intr-o montura anume.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Un sfat

Mesaj de mirceasd » 07 Sep 2011, 21:38

bebe2011 scrie:
Laurentiu scrie:Aici e cu dus si intors la marimea carligelor deoarece difera de la producator la producator. Trebuie luat un etalon, altfel le incurci....
Buna remarca!Un carlig Korda Wide Gape nr.6 este destul de mic,nr.8 il folosesti cu succes la caras.
Sau foarte bine poate fi folosit si la overten-i :D ,pricepe ca marimea carligului (presupunand ca folosesti exclusiv numai carlige de crap ) se alege functie de momeala in primul rand nu si dupa dimensiunea crapului.Pescuitul la crap se face cu momeala pe fir de par deci nu ai nevoie de carlige foarte mari sa-ti stea patratica pe carlig. #:-S
Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Un sfat

Mesaj de bebe2011 » 07 Sep 2011, 21:55

Nu e vorba de priceput!Overtenii i-am lasat demult,de cativa ani caut un 20+,iar cu carlige de 8 sanse sunt,dar foarte mici!Un cteno de 18 kg are gura ca lemnul,un carlig mic e o gluma proasta.Am pescuit cu Tata Nitu,la Darvari,ultimul concurs anul trecut,apa gheata,iti degerau mainile:carlige "uni",nr 5 in nici un caz nr.8.Fiecare pescuieste cum vrea pana la urma!Respect!

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Un sfat

Mesaj de georgemarian » 07 Sep 2011, 22:06

Da am inteles....maine o sa incerc varianta asta....nu m-am gandit,am boabe de la enterprise si unele mai moi,o firma chinezeasca cred,o sa incerc sa mai 'cioplesc din cel mai moale cred ca iese bine.Si am observat ca trage mai bine cand carligul sta pe substrat ...nu stiu cum sa va arat ca nu am poza...

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Un sfat

Mesaj de mirceasd » 08 Sep 2011, 10:40

bebe2011 scrie:Nu e vorba de priceput!Overtenii i-am lasat demult,de cativa ani caut un 20+,iar cu carlige de 8 sanse sunt,dar foarte mici!Un cteno de 18 kg are gura ca lemnul,un carlig mic e o gluma proasta.Am pescuit cu Tata Nitu,la Darvari,ultimul concurs anul trecut,apa gheata,iti degerau mainile:carlige "uni",nr 5 in nici un caz nr.8.Fiecare pescuieste cum vrea pana la urma!Respect!
Pai si ce cauti pestele de 20+ avand ca momeala o boaba sau 2 de porumb ?
Ce momeala ai folosit la carligul nr.5?
Fire intinse si iti doresc sa-l gasesti pana la urma pe cel de 20+
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Un sfat

Mesaj de bebe2011 » 08 Sep 2011, 13:30

Ai impresia ca pestii foarte mari se prind numai la bile de 24?Cel mai mare peste prins de mine,un crap de peste 19 kg,a intrat la doua boabe de porumb dipuit si un flotant!Referitor la carligele nr.5 de pe Darvari,abordarea strategiei de pescuit a fost facuta de Tata Nitu,nu de mine asa ca el a stabilit si marimea carligelor,si a facut-o chiar foarte bine,toti pestii care au tras au ajuns in saci.Acum fara suparare,dupa cum inteleg eu citind posturile tale,la o bila de 24 trebuie un carlig de 2?Oricum cred ca suntem off topic,Marian intreba una si noi am dat-o pe altele,asa ca iti urez fire intinse si numai bine!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Un sfat

Mesaj de mirceasd » 08 Sep 2011, 13:47

bebe2011 scrie:Ai impresia ca pestii foarte mari se prind numai la bile de 24?Acum fara suparare,dupa cum inteleg eu citind posturile tale,la o bila de 24 trebuie un carlig de 2?
Imi pare rau daca s-a inteles asa ,eu am vrut sa spun ca dimpotriva nu pui carlig de 2 la 2 -3 boabe ,nici carlig de 2 nu folosesc la bile de 24 ,cred ca 5 sau maxim 4 ar fi mai indicat ,si pestii mari se pot prinde la fel de bine la 2 boabe asa cum l-ai prins si tu asa cum si ciortanii pot veni la bilele de 24 ,in afara de metodele clasice de selectie intoteauna exista si partea variabila a problemei ,parte pe care toti pescarii se lupta din rasputeri s-o transforme in certitudine. 8->
Fire intinse si la mai mare.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Un sfat

Mesaj de bebe2011 » 08 Sep 2011, 14:47

Multumesc Mircea,iti urez ce-mi doresc si eu,un 20+(asta daca nu cumva il ai deja in palmares)!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Un sfat

Mesaj de mirceasd » 08 Sep 2011, 15:49

bebe2011 scrie:Multumesc Mircea,iti urez ce-mi doresc si eu,un 20+(asta daca nu cumva il ai deja in palmares)!

Hmmm as fi vrut eu ,dar sigur o sa vina si la mine si la tine ,abia de ceva timp incoace au inceput sa se imbunatateasca lucrurile cu populatia piscicola de gabarit depasit si in Ro asa ca timpul este de partea noastra.
Fire intinse la toti pescarii.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Un sfat

Mesaj de Marius Vintila » 03 Dec 2011, 16:06

mirceasd scrie:De fapt pesupunand ca vizam numai crapul mie mi se pare ca montura si momeala sunt cele mai importante criterii de alegere a carligelor ,apoi ar mai fi si substratul si agataturile din apa. Nu-ti face probleme ca un carlig mic nu aduce un crap capital pe saltea ,daca carligul este de calitate atunci si un ac de 10 poate captura cu succes dulapul.Hai sa ne gandim putin : cum ar functiona corect o montura cu un ac de 2 si 2 boabe de porumb ? - rau ,montura trebuie sa fie echilibrata perfect astfel incat acul sa fie camuflat pe substrat sau de momeala dar ansamblul momeala - ac sa fie aspirat foarte usor de crap ,un carlig greu nu poate functiona corect decat cu o montura de fund dar si acela trebuie asortat cu momeala.Pe balti iti recomand carlige mai mici decat pe rauri ,de exemplu un carlig de 10 merge foarte bine cu una-doua boabe ,carligul de 8 este excelent cu 3-4 boabe si bile de la 12 la 20 s.a.m.d. vezi ca sunt disertatii intregi pe forumuri despre marimea carligului ,dar inca o data repet : nu alegi dimensiunea carligului dupa dimensiunea crapului ci a momelii .
Fire intinse.
As adauga: http://overten.ro/forum/viewtopic.php?f=3&t=150
E un exemplu foarte bun.
Fire intinse!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Un sfat

Mesaj de mirceasd » 04 Dec 2011, 07:38

Sincer la carligul de 6 eu folosesc snowmen si n-am nevoie de alica, alica se utilizeaza numai cand se folosesc momeli pop up,la o boaba sigur as folosi carlig de 8. Si mai este o chestie pe care eu am observat-o folosind destul de des montura kd ,trebuie critic echilibrata momeala cu alica si acul trebuie sa fie usor .Mecanica este urmatoare : crapul aspira ansamblul (teoretic fara efort) ,carligul fiind legat aproape de ochet se intoarce spre buza crapului instantaneu si cand crapul scuipa acul se infige in buza de jos.
Eu am inceput deja sa experimentez acest tip de legare a carligului Kurvshank pentru multe din variantele de riguri cu momeala pe fund ,toate au functionat pana acum ,sa vedem ce o mai fi de aici in colo.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Un sfat

Mesaj de georgemarian » 24 Mai 2012, 21:29

Ce parere aveti de carligele HAYABUSA NR 6?cunoaste cineva aceste carlige?mi le-am luat de curand.Pe unde pescuiesc rar pesti de 7 kg.Folosesc montura cu momitor...

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”