Pentru cunoscatori

Moderator: florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pentru cunoscatori

Mesaj de gor965 » 17 Dec 2011, 22:14

Amstel scrie:
gor965 scrie:
mirceasd scrie:.... Poti pastra mecanica inlocuind shmenu cu un nod Rapalla ....
...suspect ! Bucla din montura lui Gogu e chiar un nod Rapalla ! :-?
http://www.infopescar.tv/revista/blogu- ... v-rig.html
De ce zici ca-i suspect?
Mi-i s-a parut suspect ca vazusem nodul (bucla) dar nu scria nicaieri ca e Rapalla ... ma gandeam ca Gogu l-a inventat ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pentru cunoscatori

Mesaj de gor965 » 17 Dec 2011, 22:17

mirceasd scrie: "
Din link observ ca Gogu a mesterit o varianta mai simpla si mai ieftina rigului "360 grade "...
Pai el s-a zgarcit si la montura "365 de zile" , cand a facut economie de stoperi ! :))
http://www.infopescar.tv/revista/blogu- ... s-rig.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pentru cunoscatori

Mesaj de mirceasd » 17 Dec 2011, 23:21

gor965 scrie: Mi-i s-a parut suspect ca vazusem nodul (bucla) dar nu scria nicaieri ca e Rapalla ... ma gandeam ca Gogu l-a inventat ! :))
Am vazut prima data acest nod , folosit in pescuitul la crap , intr-un film de la Gardner unde Frank Warwick prezenta un rig lung pentru peste mare facut cu fluorcarbon.Rigul se termina la capatul dinspre Pb cu un nod Rapala ,rigul fiind fixat de forfac printr-o agrafa rapida de tip kwiklink Korda . In acest fel se asigura efectul de balama de la capatul dinspre Pb al rigului usurand absorbtia de la distanta a bilelor ,asa cum face ciortanul respectabil :D . De atunci la rigurile combi sau rigide folosesc intotdeauna varianta de mai sus in dauna variantei Fox cu manson lung conic si vartej rapid.
Apoi am vazut si monturile gen 360 dar personal nu le-am incercat insa ,voi le-ati testat ,ati avut ceva succesuri ?
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pentru cunoscatori

Mesaj de pharaoh » 17 Dec 2011, 23:33

Impreuna cu agrafele rapide folosesc asa-numitele mansoane siliconice. Nicidecum conectorii conici antitangle.
Iar pentru cine a folosit fire super rigide gen Korda Mouth Trap stie ca sunt foarte foarte greu de imblanzit la noduri si atunci aceste bridele sunt o solutie mai mult decat eleganta.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pentru cunoscatori

Mesaj de mirceasd » 18 Dec 2011, 07:00

pharaoh scrie:Impreuna cu agrafele rapide folosesc asa-numitele mansoane siliconice. Nicidecum conectorii conici antitangle..
Eu am precizat ca mansoanele conice le foloseam numai cu vartejele rapide tip Fox nicidecum cu agrafele rapide kwiklink gen Korda , la care normal ca se folosesc mansoane tubulare pentru cele conice nici nu ar merge.Sistemul Fox insa il folosesc intotdeauna pe riguri cu textile fara camasa. Imi cer scuze ca m-am exprimat insuficient de clar.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pentru cunoscatori

Mesaj de pharaoh » 18 Dec 2011, 11:11

Am inteles eu gresit.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Pentru cunoscatori

Mesaj de Marius Vintila » 18 Dec 2011, 21:25

mirceasd scrie:
gor965 scrie: Mi-i s-a parut suspect ca vazusem nodul (bucla) dar nu scria nicaieri ca e Rapalla ... ma gandeam ca Gogu l-a inventat ! :))
Am vazut prima data acest nod , folosit in pescuitul la crap , intr-un film de la Gardner unde Frank Warwick prezenta un rig lung pentru peste mare facut cu fluorcarbon.Rigul se termina la capatul dinspre Pb cu un nod Rapala ,rigul fiind fixat de forfac printr-o agrafa rapida de tip kwiklink Korda . In acest fel se asigura efectul de balama de la capatul dinspre Pb al rigului usurand absorbtia de la distanta a bilelor ,asa cum face ciortanul respectabil :D . De atunci la rigurile combi sau rigide folosesc intotdeauna varianta de mai sus in dauna variantei Fox cu manson lung conic si vartej rapid.
Apoi am vazut si monturile gen 360 dar personal nu le-am incercat insa ,voi le-ati testat ,ati avut ceva succesuri ?
Te referi cumva la varianta asta?
Fişiere ataşate
Stiff-Boom-Combi1000.jpg
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pentru cunoscatori

Mesaj de mirceasd » 19 Dec 2011, 08:10

Marius Vintila scrie: Te referi cumva la varianta asta?

Da ,aceasta varianta nu am incercat-o niciodata.
Prima data referirea de nod Rapala am vazut-o la un rig simplu din fluorcarbon ,diferenta fata de cele normale era lungimea ,dubla fata de cea uzuala ,diferenta constand in liberatea de miscare pe verticala a rigului asigurata prin acel nod care confera efect de balama.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Pentru cunoscatori

Mesaj de gogu steriade » 19 Dec 2011, 11:45

gor965 scrie:[quote="Amstel"

De ce zici ca-i suspect?
Mi-i s-a parut suspect ca vazusem nodul (bucla) dar nu scria nicaieri ca e Rapalla ... ma gandeam ca Gogu l-a inventat ! :))[/quote]
domne io nam inventat nodu la bucla [-x ca lam invatat da la un mosh batran :-B si ma mir ca sa cheama asa ca io stiu ca asa sa cheama un vobler :-? . cum sa pui numele la un vobler la un nod ? :-?? asta ie ciudat ! :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”