Chiroiu 4

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Chiroiu 4

Mesaj de IULIAN C » 27 Dec 2008, 14:43

Ce frumoooooos....
Vorbesc despre ce ne-a aratat D-l Florentin in aceasta emisiune....splendida balta!
Apropo: cat oare mai e pana vom merge acolo? ca eu unul fac combustie ca vampirii din filme pana va incepe din nou sezonul dar mai ales pana voi ajunge aici....
De apreciat efortul si tot ce face Valer acolo... =D> =D> =D> =D>
Pacat ca modestia care-l caracterizeaza,il face sa nu prea se afirme....implicit nu intra aici sa vorbeasca despre ce face cu balta asta ,dar oricum,emisiunea asta a vorbit destul de mult despre ce e acolo....super balta si mai atragator e faptul ca e din start declarata C&r(catch & release),tocmai pe gustul nostru!!!
Venine-ar primavara ca sa ajungem acolo la pescuit!
Frumoasa emisiune D-le Florentin....multumim!
De asemenea multumiri si lui Danut(Marinita) ca s-a implicat atat pt aceasta balta....stie el ce face... =D>
Ultima oară modificat 27 Dec 2008, 15:33 de către IULIAN C, modificat de 2 ori în total.
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Chiroiu 4

Mesaj de costelino » 27 Dec 2008, 14:52

Se poate pune in arhiva?
Nu am vazut-o sambata.D-nul Florentin?

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Chiroiu 4

Mesaj de IULIAN C » 27 Dec 2008, 15:06

costelino scrie:Se poate pune in arhiva?
Nu am vazut-o sambata.D-nul Florentin?
Adica n-ai vazut-o azi la 11?
O va pune in arhiva,stai linistit,ca asa a fost cu toate emisiunile,pt ca asta face INFOPESCAR...
informeaza!!!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Ricardo
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2008, 17:20

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Ricardo » 27 Dec 2008, 20:01

Cand putem vedea emisiunea pe site ca deja nu mai am rabdare?

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Marinita » 28 Dec 2008, 12:13

Ricardo scrie:Cand putem vedea emisiunea pe site ca deja nu mai am rabdare?


probabil de luni asteapta si tu sa o bage Florentin :))
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
dan _city_center
senior
senior
Mesaje: 452
Membru din: 16 Dec 2007, 20:09
Localitate: bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de dan _city_center » 28 Dec 2008, 12:45

Marinita scrie:
Ricardo scrie:Cand putem vedea emisiunea pe site ca deja nu mai am rabdare?
incearca de azi!
Baricada Carp Club

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Driscu Radu » 28 Dec 2008, 12:57

Ceva mai concret modalitati de ajungere, pescuit, pe cand?Am de gand la anu sa ma inscriu in clubul planet crap de la noi din Moldova.pana in prezent nu am pescuit pe balti exclusiv C&R, dar de la anu macar cateva partide.Numai bine fir intins si la Multi Ani .

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Chiroiu 4

Mesaj de IULIAN C » 28 Dec 2008, 13:53

Driscu Radu scrie:Ceva mai concret modalitati de ajungere, pescuit, pe cand?Am de gand la anu sa ma inscriu in clubul planet crap de la noi din Moldova.pana in prezent nu am pescuit pe balti exclusiv C&R, dar de la anu macar cateva partide.Numai bine fir intins si la Multi Ani .
vezi aici:
http://infopescar.tv/forum/crap-si-somn ... 89-45.html
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Ricardo
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2008, 17:20

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Ricardo » 29 Dec 2008, 23:09

Am vazut emisiunea,balta arata super,mai ales pozele facute vara sunt bestiale.Florentin pentru sezonul 2009 daca afli ceva despre preturile de acolo te rugam sa ne spui. :)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de gor965 » 29 Dec 2008, 23:26

Si eu am fost impresionat de pozele prezentate...absolut superbe ! La fel si balta cred ca la vara va arata super ! Din pacate ,cand a spus domnul administrator ca doar "membrii cluburilor renumite" vor avea acces pe balta ,parca mi-a tras Doroftei una la ficat ! ~x(
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Coleman » 30 Dec 2008, 00:09

Nici eu nu inteleg '' moda '' asta cu :accesul permis doar celor inscrisi intr-un club,de ce nu li se acorda sansa tuturor sau de ce nu se pot aduce ''referinte'' de la alti patroni de balti,dar asta e, probabil ca asta e viitorul.Imi pare rau ca balta arata destul de bine si este exact pe gustul meu(eu sunt adeptul pescuitului ''clasic'' fara atractant,boiles si alte minunatii chiar daca uneori sunt ''fortat'' sa le folosesc).
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de florentiniuga » 30 Dec 2008, 02:22

Din pacate traim in Romania...
Nu cred ca exista o alta modalitate prin care sa poata fi pastrat un biotop de genul acesta, o microdelta, un paradis al pasarilor si faunei acvatice, decat prin restrictii. Delta Dunarii a ajuns de plans. E un trafic ca pe Magheru la ora de varf. E poluata, braconata barbar, vanduta bucatica cu bucatica si in special, un loc in care chiar si cei care stiu ce inseamna, uita prea des sintagma "catch&release". Balti care au fost pe vremuri un rai al pescarilor, au fost concesionate de cele mai multe ori numai pe principiul spagii si au fost exploatate nemilos sau inconstient. Taxele sunt de cele mai multe ori aberant de mari. Noi nu intelegem de ce, strainii nu inteleg de ce. Ele nu reflecta decat dorinta patronilor de imbogatire rapida sau de compensare a suprapopularilor si implicit a nevoii de furajare, suprapopulari facute din aceeasi dorinta de atragere a unui numar mare de pescari, chiar cu riscul de a-i lasa sa ia si peste acasa. Nu e bine ca fondul piscicol a fost transformat in totalitate intr-o "afacere cu peste". Se populeaza in fiecare an, in mare masura cu fitofag pentru ca e usor de recoltat, toamna se scoate pestele si se vinde la piata iar noi, pescarii, incercam, din ce in ce mai greu, sa ne gasim un loc "numai al noastru" printre toate astea.
Fiecare patron se grabeste sa-si angajeze un inginer piscicol care sa raspunda unor cerinte prea simple : sa nu moara pestele si sa se vanda cat mai mult. Asta este de fapt, spus cu vorbe simple, ceea ce se invata cel mai mult in facultate. Piscicultura intensiva. Eu as contacta si un biolog, pentru a avea certitudinea ca balanta, si-asa fragila din cauza modificarilor climatice, nu se va dezechilibra si nu va distruge ceea ce a creat natura. Preluarea unei balti in scopul exploatarii pentru pescuit sportiv, ar trebui privita de catre investitor mai mult ca un hobby, nu ca pe o afacere, deoarece nu va aduce profituri considerabile pe termen scurt si mediu. Nu e nevoie de populari repetate. Una bine controlata la inceput e suficienta. Pe urma, balta isi regleaza singura pierderile prin reproduceri naturale. Poate ca dupa primul sezon se amortizeaza cheltuielile cu popularea. Poate ca dupa inca 2-3 sezoane se amortizeaza si cheltuielile de intretinere si incepe sa genereze chiar si un mic profit. Oricum, pescuitul sportiv pe bazine mici nu poate genera profit mare. Aici e marea dilema romaneasca. Daca as fi avut aceasta posibilitate, imparteam fondurile piscicole in doua : cele cu areal potrivit pisciculturii intensive le dadeam celor care doreau si puteau sa produca pentru piata iar cele cu biodiversitate deosebita le dadeam numai celor care detineau alte surse substantiale de venit si a caror unica preocupare se dorea sa fie protejarea acelor arealuri si pescuitul sportiv. Un pescuit sportiv DECENT.
Pe balta Chiroiu 4, am auzit pentru prima oara vorbindu-se despre biotop si conservarea lui, despre pastrarea echilibrului florei si faunei acvatice si despre protejarea pasarilor si a cuiburilor. Am fost cu totii martorii unei declaratii de pus in rama : "pescuitul de control il fac numai pescarii sportivi. Numai ei pot spune ce peste e in balta". Cunoscand oamenii implicati in acest proiect, sunt convins ca asa va fi. Sunt convins ca va deveni un loc unde pescarii se vor integra in mediu si nu mediul se va transforma dupa dorintele pescarilor.
Asta nu inseamna totusi ca restrictia va fi atat de severa pe cat am prezentat-o eu. Probabil, se va gasi o modalitate de a se largi accesul pe balta si vom incepe cu invitatii adresate celor care doresc sa pescuiasca acolo, sa insoteasca un membru sau o echipa a unui club cunoscut, care sa-si asume raspunderea pentru persoanele invitate. Tineti cont si de faptul ca balta are deocamdat, un numar mic de locuri (20) si probabil, in sezon se va pescui pe baza de programare.

P.S. George, considera ca ai o invitatie din partea mea si daca-ti face placere, cand vei putea, facem o partida impreuna.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de gor965 » 30 Dec 2008, 09:02

florentiniuga scrie: P.S. George, considera ca ai o invitatie din partea mea si daca-ti face placere, cand vei putea, facem o partida impreuna.
Eiii ,deja ma simt in locul lui Arturo Gatti ! :D
Florentin ,iti multumesc ptr. invitatie ! Nu stiu exact cand ,dar o voi onora cu siguranta ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Marinita » 30 Dec 2008, 12:05

Legat de postarea lui FLORENTIN vreau sa mai adaug ca propietarul baltii doreste ca pescuitul pe aceasta balta sa fie RESTRICTIV.Membrii clubului CARP ZONE vor putea pescui fara probleme.In momentul de fata cautam variante pentru abonamente.Deasemenea membri Carp Zone vor avea un pret redus la abonamente.Pentru cealalta categorie de pescari binenteles ca vor putea pescui dar numai impreuna cu un membru din club.Asa cum a spus si Florentin,propietarul baltii doreste protejarea biotopului.
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Coleman » 30 Dec 2008, 16:38

Inteleg ce vreti sa spuneti si in mare masura sunt de acord dar parerea mea este ca trebuie acordata o sansa si celorlalti,o varianta ar fi cea prezentata de voi iar inca una o propun eu.Cei care vor sa pescuiasca si nu sunt membri unui club sa lase o garantie materiala ,adica o suma de bani, si dupa terminarea pescuitului sa se verifice daca a ''stricat'' ceva si daca nu sa i se restituie garantia.Prin aceasta metoda eu zic ca s-ar face o separare intre cei care isi doresc cu adevarat o partida de pescuit acolo si cei care nu au nici o treaba cu pescuitul sportiv.S-au un sistem de abonamente, la un pret de bun simt si cu o programare telefonica inainte pentru a se evita stilul ''TANCABESTI''.
TOTUL PENTRU CRAP

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”