ce sa fac?

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

ce sa fac?

Mesaj de elvis_armeanca » 20 Dec 2011, 23:20

Am 2 mulinete lb65 si doua pl860 la 4 bete -2 mtx 8, 2 mtx 9!ce sa fac sa merg asa pe ele sau sa-mi mai i-au 2 pl860 sa fie 4 de un fel!?ma afecteaza mult distanta de aruncare mai mica a lb-urilor?(ca asa am auzit ca nu arunca cat pl-urile)!sau nu e diferenta mare si sa raman asa!luati in considerare in sfaturile pe care mi le veti da ca pescuiesc pe o balta unde apa e mica in mal si tre sa arunc cam 100 m (ajung lb-urile acolo?),si ca toata lumea sunt si eu in criza de goromele...dar daca e nasol fac un sacrificiu si mai i-au 2 pl-uri! :D stima :-??
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: ce sa fac?

Mesaj de roni » 20 Dec 2011, 23:37

Daca ai un fir subtire si tamburii plini arunci sigur 100 m. Vorbesc din propria-mi experienta.Asa ca mai bine faci 2 zile la munte cu banii de pl :D
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: ce sa fac?

Mesaj de romelian » 20 Dec 2011, 23:55

Parerea mea este ca ar trebui sa iesi pe balta si sa faci cateva lanseuri cu ambele combinatii de bete-mulinete si apoi, in cunostinta de cauza o sa poti lua o hotarare. E foarte greu sa ne exprimam noi parerea in legatura cu acest subiect, pentru ca nu cunoastem stilul tau de a arunca si modul in care soliciti betele, respectiv mulinetele. Pe de alta parte, daca primesti un sfat gresit, dar pe care-l consideri pertinent, risti sa pierzi si ce ai deja...Asa ca, lanseuri, lanseuri, lanseuri, pana te "imprietenesti "cu sculele ---<><
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: ce sa fac?

Mesaj de elvis_armeanca » 21 Dec 2011, 00:07

eu arunc peste cap dar neavind pana acum pl -uri ma gandeam ca ma duc vreo 20 m mai mult cu ele decat cu lb si daca gasesc un loc cald la distanta aia ce fac cu lb urile!?de asta caut un cunoscator al celor doua tipuri de mulinete sa-mi zica daca este atit de important de luat in considerare diferenta intre ce poate una si ce poate cealalta(ca distanta) in cazul meu sa ajunga lb-urile pe patul de nada sau cel putin pe aproape!
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: ce sa fac?

Mesaj de Madalin Dirla » 21 Dec 2011, 01:21

elvis_armeanca scrie:eu arunc peste cap dar neavind pana acum pl -uri ma gandeam ca ma duc vreo 20 m mai mult cu ele decat cu lb si daca gasesc un loc cald la distanta aia ce fac cu lb urile!?de asta caut un cunoscator al celor doua tipuri de mulinete sa-mi zica daca este atit de important de luat in considerare diferenta intre ce poate una si ce poate cealalta(ca distanta) in cazul meu sa ajunga lb-urile pe patul de nada sau cel putin pe aproape!
Imi este greu sa cred ca te poti duce 20 m mai mult cu pl-urile decat cu lb-urile,cel mai bine este sa mergi pe un camp,trasezi distanta si arunci cu ambele echipamente si vezi daca te "coafeaza" mai mult pl-urile......nu uita ca si batul te ajuta foarte mult in distanta,mulineta mai mult in recuperarea firului ;)

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: ce sa fac?

Mesaj de elvis_armeanca » 21 Dec 2011, 02:52

ok o sa incerc si asta. multumesc la toti pt sfaturi. :-?
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”