Mulineta feeder

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Mulineta feeder

Mesaj de Marius Vintila » 05 Dec 2011, 16:47

A pescuit cineva cu mulineta:
http://www.sport-weekend.ro/magazin/mul ... er-60.html
?
Astept raspuns. Multumesc anticipat!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta feeder

Mesaj de Marius Vintila » 05 Dec 2011, 23:05

nimeni?
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Mulineta feeder

Mesaj de viorelb73 » 16 Dec 2011, 18:23

Nu am vazut-o prin magazinele din CTA, dar în schimb mi-am luat 2 mulinete Cormoran:

http://www.magazinpescuit.ro/mulineta-c ... -6900.html

Are tambur de rezerva metalic, longcast si se misca bine de tot. Firul se aseaza frumos si sper sa meargă bine cu Cormoranul meu Heavy 3,90, 60-180 gr. După prima partidă, va tin la curent cu impresiile.
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta feeder

Mesaj de Marius Vintila » 18 Dec 2011, 21:42

viorelb73 scrie:Nu am vazut-o prin magazinele din CTA, dar în schimb mi-am luat 2 mulinete Cormoran:

http://www.magazinpescuit.ro/mulineta-c ... -6900.html

Are tambur de rezerva metalic, longcast si se misca bine de tot. Firul se aseaza frumos si sper sa meargă bine cu Cormoranul meu Heavy 3,90, 60-180 gr. După prima partidă, va tin la curent cu impresiile.
Interesanta alegere, eu sunt interesat si de baitrunner-ul care-l ofera formax-ul. Defapt caut o mulineta mica, cu baitrunner (daca se poate) si sa fie de calitate cat de cat.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulineta feeder

Mesaj de mirceasd » 19 Dec 2011, 19:56

Marius Vintila scrie: eu sunt interesat si de baitrunner-ul care-l ofera formax-ul. Defapt caut o mulineta mica, cu baitrunner (daca se poate) si sa fie de calitate cat de cat.
Pentru heavy feeder imi permit sa iti recomand 2 mulinete pe care eu le-am incercat deja:
- SPRO Incognito LCS 855 -varianta mai ieftina;
- Shimano Baitrunner Aero 8000 GTE-C -varianta mai scumpa.
Ambele au baitrunner clasic ,mult mai comod de utilizat cu feederele , acolo unde trebuie sa intepi imediat , deci nu ar fi vreme de pierdut cu stransul franei normale.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta feeder

Mesaj de Marius Vintila » 21 Dec 2011, 13:45

mirceasd scrie:
Marius Vintila scrie: eu sunt interesat si de baitrunner-ul care-l ofera formax-ul. Defapt caut o mulineta mica, cu baitrunner (daca se poate) si sa fie de calitate cat de cat.
Pentru heavy feeder imi permit sa iti recomand 2 mulinete pe care eu le-am incercat deja:
- SPRO Incognito LCS 855 -varianta mai ieftina;
- Shimano Baitrunner Aero 8000 GTE-C -varianta mai scumpa.
Ambele au baitrunner clasic ,mult mai comod de utilizat cu feederele , acolo unde trebuie sa intepi imediat , deci nu ar fi vreme de pierdut cu stransul franei normale.
Ms pentru sugestie, a doua varianta (cea scumpa) am de gand sa o pobez, tre' sa ma duc sa vad cum arata.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Mulineta feeder

Mesaj de marian_popescu » 22 Dec 2011, 23:17

shimano gte pentru feeder nu strica sa incercati mai repede varianta 6000
shimano mai are si alte modele mai ieftine cu baitrunner, sunt si mai usoare. gte au corpul metalic, restul din grafit
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulineta feeder

Mesaj de mirceasd » 23 Dec 2011, 07:13

marian_popescu scrie:shimano gte pentru feeder nu strica sa incercati mai repede varianta 6000
shimano mai are si alte modele mai ieftine cu baitrunner, sunt si mai usoare. gte au corpul metalic, restul din grafit
Adevarat ,dar cele de de care tu vorbesti cred ca ar merge mai bine pe un picker sau pe un medium feeder ,pe heavy feeder cred ca merge una mai grea un pic ,parca se echilibreza mai bine.Oricum si variantele 6000 ST ,RA sau nu mai stiu eu ce merita vazute.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta feeder

Mesaj de Marius Vintila » 24 Dec 2011, 15:25

Pe mine ma intereseaza ceva pentru lanseta asta:
http://www.energofish.ro/product.php/La ... eavy/2913/
vreau sa fie o mulineta usoara si buna. Ce parere aveti despre lanseta, scurt ca nu vreau sa fac un nou topic.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulineta feeder

Mesaj de mirceasd » 24 Dec 2011, 15:51

Nu cunosc lanseta dar cred ca este buna la peste mediu ,eu am avut Power Feeder si am avut parte de momente frumoase. Cred ca pe picker ar trebui sa-l asculti pe Marian si sa-ti alegi o mulineta cu corp din grafit si de mai mica dimensiune ca nu trebuie nici sa arunci departe si nici nu urmaresti crapii capitali ,ceva din gama 4000 .
Iti recomand tot Shimano.
Craciun fericit la toti colegii pescari. **==
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Mulineta feeder

Mesaj de viorelb73 » 17 Ian 2012, 21:26

La picker nu ai nevoie de mulinetă mare si grea. Shimano este o alegere foarte bună, la preț însă se simte (dacă îți poți permite, nu sta pa gânduri). Mai sunt variante de la alți producători și cred că trebuie să cauți căci gama conține oferte imense - SPRO, DAIWA, CORMORAN, BROWNING, MITCHEL (mulinete superbe pentru gama picker), OKUMA ... și la prețuri mai convenabile decât Shimano. Și eu mi-am propus că "atunci când o să ma fac mare" (am 39 de ani acum) o să-mi iau toate mulinetele de la Shimano, dar mai este până atunci (o baterie de 4 Okuma PL 860 este mai ieftină decât 1 BBLC ... asa căăăăăă !)
Respect la toti !
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”