daiwa tournament fluo sau ultima distance 0.25 sau 0.28

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

daiwa tournament fluo sau ultima distance 0.25 sau 0.28

Mesaj de neverback » 19 Dec 2011, 00:54

daiwa tournament fluo sau ultima distance????? 0.25 sau 0.28 ?????? am nominalizat cele 2 fire pt sezonul 2012 astept pareri pro si contra de la cei care le folosesc sau le-au folosit .voi tine cont de sfatul vostru eu personal nu am folosit niciunul dintre ele dar vreau ca unul din cele 2 sa-mi umple tamburii pana la sfarsitul anului .ramane sa decid si pt grosimea firului ,il voi folosi la aruncari cu plumbi de 70 plus saculet sau momitor doar pe lacuri
multumesc anticipat

Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Re: daiwa tournament fluo sau ultima distance 0.25 sau 0.28

Mesaj de gabicarp » 19 Dec 2011, 12:36

eu am folosit in anul 2011 Ultima . Dar Distance nu au de 0,25 asa ca am folosit Ultima Power Carp de 0.26 mm in anul 2011 . La-m folosit la vre-o 20 partide si la un concurs si mi s-a parut destul de bun.
e mai rezistent ca ultima distance si pentru aruncare la distanta e foarte bun. Am mai folosit de la ultima si power plus de 0,22 mm si am scos si crap de 11 kg si a tinut fara nici o problema . sigur in 2012 o sa folosesc aceeasi combinatie .
despre firele daiwa nu cunosc detalii .

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: daiwa tournament fluo sau ultima distance 0.25 sau 0.28

Mesaj de bradlly » 19 Dec 2011, 16:22

Salut, Daiwa Tournament 0,28 Fluo am folosit in ultimii 3 ani, am fost multumit de el, singurul defect care pot sa spun ca-l are este ca e umpic cam sarmos daca pot sa zic asa ( mi-a facut si peruci de vreo 4,5 ori ). In vara am pescuit cu sculele unui prieten care avea pe mulinete Sufix Ultra Knot de 0,25 si vreau sa-ti zic ca mi s-a parut net superior lui Daiwa, mult mai moale, matasos fara memorie si foarte rezistent. Drept urmare saptamana trecuta am schimbat si eu firele cu Sufix.

Fir de la Ultima am pe tamburii de rezerva si anume Ultima Power Steel de 0,28, si vreau sa-ti zic ca pe Tancabesti am tras de o buturuga de vreo 50 kg si nu a avut nici pe dracu. Pentru modelul asta de fir iti garantez ca este cea mai buna varianta, numai ca nu e fluo.

Cu atat pot sa te ajut, poate au mai folosit si altii si au alte pareri. Stima.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: daiwa tournament fluo sau ultima distance 0.25 sau 0.28

Mesaj de mirceasd » 19 Dec 2011, 20:03

Salut,
Daiwa este rigid dar rezistent si se uzeaza greu ,Ultima Distance se uzeaza extrem de repede in special daca pescuiesti pe caldura ,Power Steel si Power Carp sunt ok ,Kryston este exceptional dar ca raport calitate pret Sufix Ultraknot este imbatabil - este rezistent ,se uzeaza greu ,este foarte matasos si este si fluo ,iar la bani este rezonabil.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: daiwa tournament fluo sau ultima distance 0.25 sau 0.28

Mesaj de Costel Jambu » 23 Dec 2011, 01:48

Salut.
Exceptand pretul, si luand in considerare doar calitatea, imi puteti spune ce fir este mai bun (in aruncare, rezistenta la nod, rigiditate) dintre Kryston Krystonite si Sufix Ultra Knot, la diametrul de 0.25mm?
Multumesc.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: daiwa tournament fluo sau ultima distance 0.25 sau 0.28

Mesaj de mirceasd » 23 Dec 2011, 07:15

mirceasd scrie:Salut,
,Kryston este exceptional , dar ca raport calitate pret Sufix Ultraknot este imbatabil - este rezistent ,se uzeaza greu ,este foarte matasos si este si fluo ,iar la bani este rezonabil.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: daiwa tournament fluo sau ultima distance 0.25 sau 0.28

Mesaj de Costel Jambu » 23 Dec 2011, 21:34

Multumesc ca m-ati elucidat.Intrebasem in ideea de a inlocui firul pe care il am acum pe tamburi.
Momentan am Daiwa Tournament Fluo. Dupa un an de pescuit (sa zicem 10-12 partide, si am prins si ceva peste, si maricel), este indicat sa inlocuiesc firul? Daca ar fi sa-l inlocuiesc ,l-as schimba cu Krystonite, pe care am vrut sa-l cumpar si in primavara dar nu mai avea in magazinul de unde cumpar de obicei.
Astept raspuns.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: daiwa tournament fluo sau ultima distance 0.25 sau 0.28

Mesaj de mirceasd » 23 Dec 2011, 21:44

Fisher scrie:Multumesc ca m-ati elucidat.Intrebasem in ideea de a inlocui firul pe care il am acum pe tamburi.
Momentan am Daiwa Tournament Fluo. Dupa un an de pescuit (sa zicem 10-12 partide, si am prins si ceva peste, si maricel), este indicat sa inlocuiesc firul? Daca ar fi sa-l inlocuiesc ,l-as schimba cu Krystonite, pe care am vrut sa-l cumpar si in primavara dar nu mai avea in magazinul de unde cumpar de obicei.
Astept raspuns.
Numai bine.
Daca era un fir nou ,neintarit , nu-l schimba ,curata-l bine si intoarce-l pe tambur. Te va mai servi inca un an daca pescuiesti tot de 12 ori.
Numai bine.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: daiwa tournament fluo sau ultima distance 0.25 sau 0.28

Mesaj de Costel Jambu » 24 Dec 2011, 15:21

Da, firul era nou cand l-am pus pe tamburi.
Multumesc pentru sfat.Asa voi face.
Numai bine.
sarbatori fericite!
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”