"cobra"

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

"cobra"

Mesaj de Driscu Radu » 15 Oct 2008, 21:03

Am si eu o intrebare, poate mai mult o lamurire.
In ultima emisiune am vazut un istrument de inadit asemanator cu o cobra pentru bile( diametru era mult mai mare).Intrebarea ar fii cat costa si daca se gasesc de cumparat la noi.Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "cobra"

Mesaj de george-alexandru » 15 Oct 2008, 21:45

ceea ce ati vazut in emisiune este o cobra facuta din teava de scurgere cu diametru de 45 sau 50 nu mai stiu sigur dar undeva pe acolo :wink:
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: "cobra"

Mesaj de Gabriel » 17 Oct 2008, 18:46

Salutare.
Florentin poate esti amabil sa faci o emisiune ,cum ati confectionat acea COBRAZILLA(am asociat-o cu Godzilla) :mrgreen: , pentru mine ar fii foarte interesant banuiesc ca si pentru ceilalti,pe linga asta ai putea sa arati si cum faci catapulta ,despre care se vorbea intr-un timp ca ati confectionat-o din ...nu mai stiu din ce :mrgreen:
Respecte :wink:
P.S Cit de departe arunca monstruletul?
Fir intins!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: "cobra"

Mesaj de gor965 » 17 Oct 2008, 18:56

Gabriel scrie: P.S Cit de departe arunca monstruletul?
..cat te tin ligamentele ! :D
Serios acuma ,imi parea asa incomoda la tinut in maini incat ma asteptam s-o vad zburand spre apa de fiecare data cand se arunca cu ea !
:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
augustyn
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 27 Sep 2008, 08:19

Re: "cobra"

Mesaj de augustyn » 17 Oct 2008, 20:16

pentru a nu se deforma teava de pvc trebuie sa o umpli cu nisip uscat sa se aseze bine in ea ..ii pui un dop la u cap iar pe celelant capat bagi nisipul si ii mai pui inca un dop si poti sa copii forma la una mica iar dupa ce se raceste ii tai capetele unul drept iar celalant untrun unghi de 45de grade cam asa am vaz eu unghiul ....o sa incerc sa imi confectionez si eu una si am sa va comunic rezultatul
fire zbuciumate sa aveti

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: "cobra"

Mesaj de Gabriel » 19 Oct 2008, 20:14

Salutare
Asteptam rezultatul......emisiunea :mrgreen: ce o fiii.......
Fir intins!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "cobra"

Mesaj de florentiniuga » 05 Noi 2008, 09:55

Nu era "cobra" mea, mi-a adus-o Dan Marinita dar intr-adevar era facuta din teava de scurgere din PVC si da, intr-adevar era destul de incomoda, fiind cam groasa. Augustyn are dreptate, cam asa se face.
Cupa de nadire era facuta dintr-o palnie si parca mai dadusem eu pe forum pozele detaliate. Daca le gasesc, le pun din nou.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "cobra"

Mesaj de florentiniuga » 05 Noi 2008, 10:14

Uite ca am gasit dar se impun cateva comentarii.
Fata de modelul comercializat de Mosharu (Crap One), este mai ieftina, mai stabila, arunca mai bine, adica nu se lipeste asa de tare bulgarele de cupa, nefiind semisferica, zboara mai scurt si este mai usoara. Dezavantajul major insa, este ca materialul este mult mai putin rezistent si daca este incarcata mai tare se rup repede capetele de prindere. Pe mine, cel mai mult m-a tinut la 6 sedinte de nadire. Poate gasiti o solutie de intarire (dublare) laterala. Nu m-am gandit pana acum dar o sa iau in considerare varianta. Iarna e lunga. :D
P5150014.JPG
P5150013.JPG
P5150011.JPG
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "cobra"

Mesaj de mosharu » 12 Dec 2008, 09:37

misto poze Florentine...
Puteai sa atasezi si o poza cu catapulta scoase de mine pe piata sa vada baietii diferenta.
Pretul unei catapulte en-gros este de 20 lei....si o garantez pt multe sezoane nu pt 2-3 partide.
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "cobra"

Mesaj de florentiniuga » 12 Dec 2008, 14:22

mosharu scrie:misto poze Florentine...
Puteai sa atasezi si o poza cu catapulta scoase de mine pe piata sa vada baietii diferenta.
Pretul unei catapulte en-gros este de 20 lei....si o garantez pt multe sezoane nu pt 2-3 partide.
Cristi, e produsul tau, te rog sa pui cate poze vrei.

P.S. La tine nu se considera reclama mascata, deoarece ne-ai sponsorizat clubul cu un numar considerabil de bucati, pentru care iti multumim pe aceasta cale.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "cobra"

Mesaj de mosharu » 28 Dec 2008, 12:25

florentiniuga scrie:
mosharu scrie:misto poze Florentine...
Puteai sa atasezi si o poza cu catapulta scoase de mine pe piata sa vada baietii diferenta.
Pretul unei catapulte en-gros este de 20 lei....si o garantez pt multe sezoane nu pt 2-3 partide.
Cristi, e produsul tau, te rog sa pui cate poze vrei.

P.S. La tine nu se considera reclama mascata, deoarece ne-ai sponsorizat clubul cu un numar considerabil de bucati, pentru care iti multumim pe aceasta cale.
Florentin, nu stiu sa pun poze pe forum :D
Cine vrea sa le vada ( daca nu le-a vazut pana acum :-w ) acceseaza http://www.crap-one.ro/catapulta.html si gaseste acolo toate detalile despre catapulta pentru nadire scoasa de mine pe piata.
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu


Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”