un mic indiciu daca se poate.

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Avatar utilizator
lilux112
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2010, 11:21

un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de lilux112 » 14 Noi 2011, 22:12

Sa traiasca utilizatorii acestui site si sa ma ajute daca se poate. imi place sa practic in general pescuitul la somn si acum cateva zile m-am intalnit cu un om m-ai in varsa care mia prezentat o momeala mai combinata si mai atractiva somnului spune el. pe firu de par punea 2 pelete halibut din acestea cu fainuri si sange de peste iar pe ac buchet de rame. ce spuneti sa fie chiar asa buna combinatia asta sau daca cunoasteti o alta momeala mai atractiva va rog sa imi spuneti ,sau o montura mai eficace orice indiciu. este bn venit .sa traiti fir intins
aici
aici

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de Zoran Wiener » 18 Noi 2011, 19:52

Salut lilux112,
pescuitul somnului cu pelet e foarte utilizat in Spania, in zonele unde NU este admis pescuitul somnului cu peste viu sau mort. Se momesc circa 100 kg de pelett zilnic, paralel se pescuieste tot cu pelett. Cam asa arata apa dupa o tura de momit, la suprafata se formeaza un strat ulei (vezi poza). Este un pescuit foarte costisitor.
Pe baraj nu e nevoie sa momesti asa mult.
Cea mai buna momeala la pescuitul somnului este pestele viu, apoi smocul/ buchetul de rime. Insa depinde si de apa in care pescuiesti, anotimp, temperatura, presiunea atmosferica,... de o multime de factori.
Acuma e cam gata cu sezonul la somn, asa ca ai destul timp sa te informezi si sa te documentezi pina la anul.
Ti-as trimite un link de pe un site f. informativ despre pescuitul somnului, dar nu stiu daca am voie?
Salut,
Zoran
Fişiere ataşate
pellet.jpg
(10.96 KiB) Descărcat de 5 ori
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
lilux112
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2010, 11:21

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de lilux112 » 18 Noi 2011, 22:19

pescuiesc pe lacul snagov de ceva anii ,mici caracteristici ale apei- este destul de adanca in medie 8-9 metri sunt si zone cu apa de peste 30-40 metri ,pe fund in general curata , momeala folosita cel m-ai des buchet de rame negre- rosii ,coropisninte ,pestisor viu , dar nu sunt multumit de capturile luate pana in prezent m-ai mult moace pana in 2 kg ,am nadit locul si cu pasari moarte imputite am bagat si feromon in rame dar nu prea,chestia este ca uni care cunosc bine gropanele prind frecvent ,dar poate daca i gasesc o aroma sau ceva mai puternic de atractie sa il atrag putin prin zona. Ca montura folosesc nomala ac -vartej si plumb ,Daca sunt cateva caracteristici care nu trbuiesc ocolite in pescuitul somnului poate ma ajutati.salut.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de Zoran Wiener » 19 Noi 2011, 00:24

Ha-ha-ha.. nu te supara, dar mi-a venit sa rid. Tare! Stau in spital c-am fost operat de sinusita frontala, astia-lalti 2 din salon dorm, dar eu am putut asa de bine sa rid. Merci.
Saracele pasari! Cite ai sacrificat pina acuma? N-are importanta, dar sa nu mai faci asta, te rog, iar daca o faci, tine-o pentru tine. Cea mai buna momeala la somn este pestele viu: intre 25 si 40 de cm.

Anul asta lasa-i inpace, nu mai are rost sa dai la somn. La anul vei prinde somni mari pe lac, binen-teles daca sunt.
Cel mai important este sa inveti cum se prinde somnul si sa mergi des si mult la pescuit. Sa te tii de niste reguli si sa fii convins ca e bine cum faci, si asa sa si insisti. Mai intii trebuie sa uiti complet de metoda de a pescui pe fundul apei. Implicit pe fundul apei! Momeala trebuie ridicata de pe fundul apei, prezentata la cel putin 25 de cm de grund. Daca pescuiesti asa in continuare vei prinde doar somni pina in 60 - 70 cm.

Sub semnatura mea e un link. Da-i clic pe el, citeste cu atentie tot ce scrie acolo si apoi mai vorbim.
Inca ceva, sintem intr-un forum si... cred c-ar trebui sa fim la per-tu.
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de marian_popescu » 30 Noi 2011, 23:13

Mare dreptate ai, Zoran
Cele mai eficiente monturi folosite de mine pana acum sunt cele in care am ridicat momeala de pe substrat cu un flotor
Cu monturi pe substrat nu am luat mai mare de 2-3 kg.
Sunt innebunit dupa pescuitul la somn, dar pescuiest numai de pe mal. deci nu am barca sa pot tine pestele in masa apei decat cu o pluta

...off topic: tocmai mi-am vandut lansetele din fibra plina si mi-a ramas o mulineta fara pereche (6500 b). daca ai ceva bete mai vechi, dar bune, de care nu te mai folosesti, care sa se preteze la pescuitul de pe mal (la grund, cum zici tu), sunt dispus sa cumpar. Eventual daca ai cunostinta de alti pescari care au bete bune de vanzare, te rog mult sa imi dai un semn. Momentan am doua sert hooligan de 3 metri (100-300 de grame), imperecheate cu doua mitchell alu 398, dar vreau o lanseta pentru momeli mai mari
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de marian_popescu » 01 Dec 2011, 23:25

Zoran, din ce am citit pe site-ul tau (si am citit tot), inteleg ca somnii, in special cei mari, intampina dificultati in a lua momeala direct de pe fundul apei, mai ales ca, pe masura ce cresc, mandibula se dezvolta disproportionat fata de maxilar
Cum am mai spus, si eu folosesc flotori pentru a ridica momeala si a o face mai vizibila pestelui, dar si pentru a o scapa de raci. Si totusi, de unde atat succes pentru cei care dau la pelete? Sau la alte momeli moarte (ficat, mate, scoica...sapun cheia), pe care nu prea ai cum sa le prezinti decat pe fund? Din cate stiu eu, somnul este si necrofag...o alta situatie in care trebuie sa culeaga mancarea de pe fund
Pe la noi, cei mai multi sustin (fara sa insemne ca au si dreptate) ca cea mai buna montura este cea cu plumb culisant, forfac si carlig. Si atat. Gandire simplista, parerea mea
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de Zoran Wiener » 04 Dec 2011, 13:52

Salut Marian,
scuze ca nu am raspuns pina acuma, dar am mult de tot de lucru cu forumul.
Sa stii ca nu sunt in cunostiinta de succese deosebite la ficat, mate, sapun... Asta depinde f mult de ceea ce fiecare intelege prin "succes". Eu sunt de parere ca daca la momelile de mai sus prinzi 5 somni la 1 metru pe sezon, atunci cu monturile deasupra de grund si cu smoc de rime sau peste ar trebui sa prinzi 30 de somni, si chiar si "recorduri" personale (mai mari de 2 metrii).
La pelete se pescuieste f mult in Spania, in zonele unde nu e admisa momeala "peste". Se momeste cu cite 100 - 150 kg de pelete pe zi si se pescuieste cu pelete pop-up. NU pe fund, ci 25 - 30 cm deasupra grundului.
Somnul nu este un peste necrofag! Este un peste care rapeste pesti vii, aduna raci, rime si ce mai gaseste pe fundul apei, rapeste rate sau sobolani la suprafata apei... Exista somni rapitori si somni adunatori (printre care se nr si necrofagismul, dar nu doar, el nu selecteaza doar mortaciuni). La un moment dat, de la o anumita marime, el devine mai mult rapitor decit adunator: o data si mult e mai bine decit de multe ori cite-o mica imbucatura.

Despre lansete nu am deocamdata nimica de vinzare. In Germania se gasesc lansete noi-noute bune la un pret de 35 - 40 € si f bune pe la 50 - 60 € bucata. Ar trebui normal si in Romania sa se gaseasca, sau?
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
lordstres88
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 24 Aug 2011, 16:53

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de lordstres88 » 05 Dec 2011, 06:31

d-le Zoran poate ne puteti recomanda situri care sint specializate in pescuitul somnului,lansete,mulinete,echipament si poate ne vom vedea la o partida de pescuit.Stima si fir intins.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de Zoran Wiener » 05 Dec 2011, 08:33

Domnule lordstres88,
cu draga inima v-as recomanda niste site-uri, insa din pacate nu cunosc.
Eu imi petrec concediul de vara intotdeauna la Deta (linga Timisoara). De ani de zile cumpar pt prieteni si cunostinte din Germania lansete si mulinete pt pescuitul la crap, somn, blinker, cu chitanta cu tot (fara nici un fel de adaus). Chitanta este buna pt garantia de 2 ani oferita in Germania (normal in toata Europa). In Timisoara sunt ceva magazine de pescuit, insa nu am putut niciodata sa cumpar material adecvat pescuitului la somn: nici accesorii (plute, fir textil, forfah, cirlige), nici lansete, nici mulinete.
Recomand deschiderea unui nou topic cu aceasta tema. Precis sunt ceva useri ce au experienta cu cumparaturi online.
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
lordstres88
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 24 Aug 2011, 16:53

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de lordstres88 » 05 Dec 2011, 09:08

multumesc mult d-le Zoran

Avatar utilizator
sig_cezar64
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Feb 2011, 23:24
Localitate: timis

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de sig_cezar64 » 23 Dec 2011, 08:03

**== domnul zoran cand veniti la deta se poate sa imi aduceti si mie o mulineta de la shimano ...noul model 2112 bbxtalc numai bine cand vi tu e ziua mea !!!!! ha ha ha ...mam trezit la 5 si caut pe siteuri cu pesti ca pana se incalzeste mai trece ceva vreme...apropo de scule betele daiwa windcast cumparate cu tine la rasstat sant superbe la crap de 15 kg senzatie in dril ..ne auzim de craciun la tel ceaules

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de Zoran Wiener » 23 Dec 2011, 20:46

AVE CEZAR!
Pina una alta, Craciun Fericit si sa ne-auzim cu bine!
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
lilux112
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2010, 11:21

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de lilux112 » 28 Dec 2011, 20:53

sa traiti . pentru somn cred eu ca este o montura buna ce parere aveti? eu chiar asa doresc sa stea flotorul sub apa sa nu mai sondez apa si sa folosesc starlet sa astept pe bambina, o zi buna
montura somn
montura somn

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de Zoran Wiener » 29 Dec 2011, 09:10

Buna lilux112,
mai am nevoie de ceva detalii:
1. la ce distanta de mal doresti sa pescuiesti?
2. la ce momeala (rame, coropisnite, peste viu)?
3. ai cumva o barca?

Foloseste linistit plumb de 150 de grame. Daca nu ai lanseta asa tare, cu care sa poti sa arunci 150 de grame, m-as gindi f bine daca sa pescuiesc mai departe la somn sau nu! Somnii cresc in 15 ani pina la 2 metrii, adica ca. 60 kg. Au fost si acum 15 ani somni in lac? Daca da, sigur sunt somni f mari in lac.

Forfah-ul sa fie de cel putin 60 cm.

Daca folosesti peste viu trebuie sa ai grija sa nu poata sa ajunga la firul principal, sa nu se incurce in el.

TeU de sarma, forfah-ul, vartejul sau carabina, ancora, lanseta, mulineta... nici unde sa nu ai vreodata un punct slab! Vei reusi sa prinzi somnii de 6-7 ani (15 - 25 kg), dar nu vei afla niciodata marimea celor ce iti vor rupe montura.

Iti desenez in cursul zilei 2 monturi...
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
lilux112
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2010, 11:21

Re: un mic indiciu daca se poate.

Mesaj de lilux112 » 29 Dec 2011, 10:33

deci pescuiesc la o distanta mica fata de mal circa 15-30 metri ,momeala folosita cel mai des de mine buchetul de rame negre ,dar doresc sa incerc anul acesta numai pe pestisor viu doarece am prins si salai frumusei 2 kg jumate . acest lac este foarte vechii si se prinde somn de cand sa format (stiu ca m-am intalnit cu un pescar de 85 de ani si spunea ca el cand era copilll..... deci lacul are peste 70 de ani ) . somni am m-ai auzit sa prinda pana in 10 kg , dar cei cu plasa care braconeaza sa auzit ca ar fi scos unul de 40 kg . Iar ca o paranteza intr-o seara linistita aproximativ ora 23 spre larg am auzit o plesnitura pe suprafata apei foarte foarte puternica chiar infricosatoare. si inca o intrebare daca merge sa pun o bucata de polistiren inmuiata in feromon intre rame sa tina si ramele deasupra si pt miros. MULTUMESC O ZI BUNA.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”