pareri si sfaturi din experiente

Moderatori: gor965, florentiniuga

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de davidnicolaie » 02 Ian 2012, 16:57

am si eu o enigma .o lanseta ,sa spunem, cu trecerea anilor, poate inbatrani si se poate rupe pe viitor din cauza timpul indelungat de folosinta ,sau este o prostie :-@
astept pareri ,multumesc si la multi ani :D

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de Laurentiu » 02 Ian 2012, 20:28

Eu am pescuit 15 ani cu niste lansete silstar (coreea) din fibra sticla. In ultimul an de folosinta chiar le-am fortat sa le rup, dar nu am reusit. In final, pescuieste un amic cu ele si e foarte multumit.
Nu stiu cum sta treaba cu cele din carbon, singurul dezavantaj citit pe net ar fii ca dupa un uz indelungat devin mai moi, nu ar mai fii asa rigide. Chestie citita, nu constatata personal... deci nu stiu cate e de adevarat...

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de davidnicolaie » 02 Ian 2012, 21:01

sunt deacort sa vedem si alte pareri daca se poate .

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de davidnicolaie » 03 Ian 2012, 18:32

:D

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de aero » 06 Ian 2012, 12:03

la ce si cat peste mai e prin baltile noastre le poti lasa si urmasilor tai :)) acum serios, daca ai pescuii in fiecare zi si ai scoate zeci, sute de kile atunci si-ar pierde din elasticitate indiferent ca e fibra sau compozit ,de rupt nici vorba ....

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de florian serban » 06 Ian 2012, 12:29

aero scrie:la ce si cat peste mai e prin baltile noastre le poti lasa si urmasilor tai :)) acum serios, daca ai pescuii in fiecare zi si ai scoate zeci, sute de kile atunci si-ar pierde din elasticitate indiferent ca e fibra sau compozit ,de rupt nici vorba ....
cred ca si-ar pierde din rigiditate :D ..cu cat o lanseta este folosita mai mult si nu este tratata termic(vezi Century tratarea in autoclava)lansete tind sa se inmoaie si isi pierd din performante...de rupt mai greu..

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de Neamtul » 06 Ian 2012, 14:08

Crezi ca betele Century nu se inmoaie pentru ca sunt tratate in autoclava ? Poate ca tin 3-4-5 ani mai mult dar oricum nu prea sunt pescari care folosesc lansetele atat de des incat sa se inmoaie dupa 2-3-4 ani ca sa simti vre-o modificare. Oricum o sa vrei dupa cativa ani sa schimbi betele.

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de davidnicolaie » 06 Ian 2012, 14:42

Neamtul scrie: Poate ca tin 3-4-5 ani mai mult dar oricum nu prea sunt pescari care folosesc lansetele atat de des incat sa se inmoaie dupa 2-3-4 ani ca sa simti vre-o modificare. Oricum o sa vrei dupa cativa ani sa schimbi betele.
asa este poate o sa doresc sa le schimb pe viitor .am 4 lansete shimano 3.90 de 3 lb .asa am dorit sa profit de dril :D .sunt atat de multumit incat imi este teama sa nu "inbatraneasca si sa le rup "(cum spun uni) cu care sincer nu sunt deacort cu ei.da ,merg la 2 concursuri pe an cu ele anu asta doresc 4 concursuri asta ar afecta din fiabilitatea batului?

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de doru » 06 Ian 2012, 18:39

Deteriorarea lansetelor se face in ani buni pe malul apei si in dril,soarele poate provoca in timp probleme,dar cel mai mult uzeaza o lanseta nerespectarea intretinerii ,stersul de praf,particole de nisip si altele.Zgarieturile sau loviturile accidentale fac o lanseta sa se rupa nu altceva.
Achizitionarea unora noi se face in functie de ce fonduri dispui,dar mai ales de noile modele ce apar tot mai bune pe zi ce trece.Daca dispui de lansete de care esti multumit cum lucreaza,nu este necesar inlocuirea lor mult timp.Economia de piata poate facilita achizitionarea de scule noi doar ca si un moft .Peste sa fie si sa fim noi sanatosi sa-l prindem,inainte pescuiai cu bambus,sau o fibra de sticla ruseasca si nu se plangea nimeni.

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de davidnicolaie » 06 Ian 2012, 18:47

doru scrie:Deteriorarea lansetelor se face in ani buni pe malul apei si in dril,soarele poate provoca in timp probleme,dar cel mai mult uzeaza o lanseta nerespectarea intretinerii ,stersul de praf,particole de nisip si altele.Zgarieturile sau loviturile accidentale fac o lanseta sa se rupa nu altceva.
Achizitionarea unora noi se face in functie de ce fonduri dispui,dar mai ales de noile modele ce apar tot mai bune pe zi ce trece.Daca dispui de lansete de care esti multumit cum lucreaza,nu este necesar inlocuirea lor mult timp.Economia de piata poate facilita achizitionarea de scule noi doar ca si un moft .Peste sa fie si sa fim noi sanatosi sa-l prindem,inainte pescuiai cu bambus,sau o fibra de sticla ruseasca si nu se plangea nimeni.
corect =D>

Avatar utilizator
mao62
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 05 Ian 2008, 12:34

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de mao62 » 06 Ian 2012, 20:37

crezi ca lansetele century sunt indistructibile ? si ele se rup spre exemplu la un sp+ am reusit sa -i rup spigotul in lanseu si au mai patit-o si altii cititi pe forumuri.(batul avea 3-4 luni dar l-au reparat in garantie) .asta este .

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de florian serban » 06 Ian 2012, 21:32

Neamtul scrie:Crezi ca betele Century nu se inmoaie pentru ca sunt tratate in autoclava ? Poate ca tin 3-4-5 ani mai mult dar oricum nu prea sunt pescari care folosesc lansetele atat de des incat sa se inmoaie dupa 2-3-4 ani ca sa simti vre-o modificare. Oricum o sa vrei dupa cativa ani sa schimbi betele.
nu cred ca cei de la century erau idioti si tratau lansetele in autoclava asa ca nu aveau ce face...
carbonul isi pierde proprietatile in timp....sunt pe piata lansete bune sau mai putin bune,care rezista mai mult sau mai putin in timp....

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de florian serban » 06 Ian 2012, 21:34

mao62 scrie:crezi ca lansetele century sunt indistructibile ? si ele se rup spre exemplu la un sp+ am reusit sa -i rup spigotul in lanseu si au mai patit-o si altii cititi pe forumuri.(batul avea 3-4 luni dar l-au reparat in garantie) .asta este .
sunt de acord cu tine ca nu sunt indestructibile....dar un spigot rupt in lanseu la sp+ mie greu sa cred...

Avatar utilizator
mao62
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 05 Ian 2008, 12:34

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de mao62 » 07 Ian 2012, 12:14

nu spun ca nu sunt multumit de sp+.dar daca vrei ceva poze da-mi o adresa de mail sa-ti trimit cateva.iar daca esti curios acceseaza google si cere-i lansete century sp rupte .si pe acest forum este cineva ce a rupt spigotul la un sp+ dar era roman stabilit in uk. si culmea tot in lanseu si chiar in prima zi cand au fost cumparate.dar cum am zis magazinul de desf.le-a rezolvat au fost trimise la century si sunt ok.Chiar si un Ferrari mai ia foc , nu?

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de florian serban » 07 Ian 2012, 13:32

nu te contrazic...eu cunosc modelul sp normal si mi se pare o lanseta destul de robusta....dar cum ai spus si tu se intampla si la case mari...

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”