tarif permise AJVPS si ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
xeno13
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2011, 21:19
Localitate: Bucuresti

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de xeno13 » 23 Iun 2011, 22:31

Deci daca vreau sa pescuiesc pe Dunare si in Delta ce permis si de unde imi trebuie? Stie cineva?
Mai bine sa taci si sa pari prost decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Amos » 24 Iun 2011, 22:21

xeno13 scrie:Deci daca vreau sa pescuiesc pe Dunare si in Delta ce permis si de unde imi trebuie? Stie cineva?
Permis ANPA, PG de la Poliția de Frontieră și Pemis de intrare în Rezervația Biosferei Delta Dunării. Câte 30 de lei fiecare, mai puțin PG-ul dacă ești membru într-o asociație de pescuit, așa zis sportiv. Pentru permisul ANPA trebuie să achiți la trezorerie 30 lei în contul ANPA, te duci la sediul ANPA de unde ești și aștepți 3 săptămâni până-ți vine ciclu sau varianta simplă dar mai costisitoare: te înscrii într-o asociație care a câștigat o bucată de plăcintă, recte zonă de pescuit, plătești taxa de înscriere în asociație, de regulă 50 de lei (aproape moca). Te duci cu chitanța de la trezorerie, două poze tip pașaport și achiți pe loc și taxa de 30 de lei pentru Permisul de intrare în Rezervație (doar suntem bizoni, ce mama dracului). După ce ești fericitul câștigător al unui permis de membru, permis ANPA și Permis de acces în rezervație, stai drept ca bățul. Mai rămâne să găsești un loc de pescuit, niște prieteni, oleacă de spriț și...FIR ÎNTINS!
Apropos! Pentru Dunăre, numai permis ANPA, dar numai până intri în zona cu bizoni. :D

Avatar utilizator
xeno13
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2011, 21:19
Localitate: Bucuresti

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de xeno13 » 24 Iun 2011, 22:29

si pentru asta trebuie sa ajung la Constanta?
Mai bine sa taci si sa pari prost decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Amos » 24 Iun 2011, 22:43

xeno13 scrie:si pentru asta trebuie sa ajung la Constanta?
Poți să te duci la o asociație care a câștigat licitația pentru zona ta. Se aplică principiul reciprocității între asociații. Dacă eu am permis pentru zona mea, pot să pescuiesc pe ape naturale și în zona ta și vice-versa.
Este lege. Cine spune altfel, minte. :^O

Avatar utilizator
xeno13
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2011, 21:19
Localitate: Bucuresti

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de xeno13 » 30 Iun 2011, 12:42

Stie cineva in Bucuresti de la ce Asociatie, sau de unde as putea lua urmatoarele:
Permis ANPA, PG de la Poliția de Frontieră și Pemis de intrare în Rezervația Biosferei Delta Dunării?
Multumesc
Mai bine sa taci si sa pari prost decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu.

Avatar utilizator
xeno13
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2011, 21:19
Localitate: Bucuresti

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de xeno13 » 01 Iul 2011, 14:12

Amos scrie:
xeno13 scrie:si pentru asta trebuie sa ajung la Constanta?
Poți să te duci la o asociație care a câștigat licitația pentru zona ta. Se aplică principiul reciprocității între asociații. Dacă eu am permis pentru zona mea, pot să pescuiesc pe ape naturale și în zona ta și vice-versa.
Este lege. Cine spune altfel, minte. :^O
Am intrebat la o asociatie aici si uite ce raspuns am primit...
am spus ca vreau
"Permis ANPA, PG de la Poliția de Frontieră și Pemis de intrare în Rezervația Biosferei Delta Dunării"

Va putem ajuta cu urmatoarele:
Permis ANPA, viza pe 2011. Pg il ridicati direct de la tulcea ca banuiesc ca acolo vreti, se da pe loc trebuie copie dupa ANPA,Buletin si o cerere care se complecteaza pe loc.(NU costa Nimic)
Taxa de turist de 30 lei anuala se poate plati si la automatele din parcarea de pe faleza indiferent de ora.
Viza pe 2011 va costa 100 lei,70 lei cotizatia si 30 lei anpa(si 5 lei carnetul de membru,doar daca nu aveti unul)
sa aveti o zi buna.
Mai bine sa taci si sa pari prost decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu.

Avatar utilizator
eutih
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 16 Oct 2011, 22:16

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de eutih » 16 Oct 2011, 22:28

_hop_si_yo_

In Spania se elibereaza permise pe rauri si lacuri impreuna indiferent de cine e administrat (exceptie face doar pescariile care nu intra in aceste 2 categorii) iar permisele sunt eliberate pe regiuni (comunitati) fiecare avant reguli specifice, doua dintre acestea sunt urmatoarele: _1_ e interzis pescuitul pe timp de noapte si _2_ la rapitor e interzis pescuitul cu pestisor viu sau bucati de peste

Numai in Romania se cer tot felul de permise .. maine -poimaine o sa ne taxeze si pentru locul in care o sa stam la umbra numai ca sa scoata bani, se pare ca asta e prioritatea lor in loc sa puna pe primul loc administrarea in conditii majore a rauriilor si lacuriilor ... se pare ca la conducere ajung doar cei ce-si poarta capul ca sa nu le ploua-n gat in loc sa-l foloseasca pentru interesul cetateniilor

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de florentiniuga » 17 Oct 2011, 21:35

Daca suntem pescari... se aplica si mai bine regula conform careia pestele de la cap se impute, doar Romania e tara cu cele mai multe taxe si impozite din UE, asa ca pescuitul nu poate face exceptie.

Ma simt biiiiine ca sunt roman !!!!!!!!!!!!!! Hai, nu veniti acasa, ca nici nu stiti ce pierdeti ?! :D :-h
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de nagy victor » 12 Dec 2011, 19:50

se stie ceva in legatura cu permisul a.n.p.a. pt anul 2012 ?
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de florentiniuga » 13 Dec 2011, 22:48

E cam devreme Victor, acuma-i freaca grija craciunului, a porcului... :))
Probabil ca nu se va schimba nimic deoarece e an electoral si nu-si permit. Pescari sunt multi. ;)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de doru » 03 Ian 2012, 16:55

Azi am vizat permisul de pescuit la ASOCIATIA PESCARILOR BANATUL din Timisoara pe 2012,fara nici o taxa de cotizare ca si membru,dar am platit la trezorerie 30 de ron pt. permisul ANPA.
Am fost informati ca asociatia ne face gratuit permisul de frontiera ,cam peste o saptamana.Am anexat chitanta de la trezorerie la carnetul de membru al asociatiei si ma pot prezenta pe apele noastre care dau pe afara de atata peste ce au.
Sigur pe la vara or sa apara permisele ANPA,dar macar am chitanta.
De acuma or sa apara problemele,se aude de impartirea apelor pe cine stie ce criterii,iar prostie mare cu schimbari ce nu faciliteaza cu nimic accesul nostru la pescuit.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Allen Besnovich » 03 Ian 2012, 21:51

Intelesesem de la cineva ca, permisele anpa cele vechi sunt valabile pana apar cele noi, bineinteles cu taxa platita. Dar asta este decat o teorie...
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de doru » 04 Ian 2012, 17:30

alinuu scrie:Intelesesem de la cineva ca, permisele anpa cele vechi sunt valabile pana apar cele noi, bineinteles cu taxa platita. Dar asta este decat o teorie...
Chitanta de la trezorerie este importanta si permisul,ma indoiesc ca vechiul anpa sa fie valabil.

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de clau » 04 Ian 2012, 18:06

am copiat si eu ce a scris un coleg pe alt forum
Vom avea permise sub forma de card
http://www.anpa.ro/
acesta este un proiect
vezi la pagina 2 punctul 3 care modiifica art 3
http://www.anpa.ro/images/stories/docum ... portiv.pdf
"(3)–Pâna la emiterea noilor modele de permise, permisele de pescuit
recreativ/sportiv eliberate în anul 2011 sunt valabile și în anul 2012.

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de clau » 08 Ian 2012, 09:13

=D>

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”