pareri si sfaturi din experiente

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de Neamtul » 07 Ian 2012, 14:28

florian serban scrie:
Neamtul scrie:Crezi ca betele Century nu se inmoaie pentru ca sunt tratate in autoclava ? Poate ca tin 3-4-5 ani mai mult dar oricum nu prea sunt pescari care folosesc lansetele atat de des incat sa se inmoaie dupa 2-3-4 ani ca sa simti vre-o modificare. Oricum o sa vrei dupa cativa ani sa schimbi betele.
nu cred ca cei de la century erau idioti si tratau lansetele in autoclava asa ca nu aveau ce face...
carbonul isi pierde proprietatile in timp....sunt pe piata lansete bune sau mai putin bune,care rezista mai mult sau mai putin in timp....
Nici nu am spus ca cei de la Century sunt idioti, am spus ca nici tratarea in autoclava nu e vre-o minune a tehnicii si nu poate garanta lansete fara moarte. Probabil ca tin mai mult dar nu cred ca asta justifica pretul. Am mai scris si cu alta ocazie => ce faci cu un NCS faci si cu un Senzor Magic sau un Fox Horizon sau orice alta lanseta de 500-800lei si sunt sigur ca si astea tin ani buni fara probleme. Daca tot vorbim de tratarea in autoclava, din cate am inteles mai sunt si alte marci care trateaza betele in autoclava, chiar si Anaconda are un model.
Toate rezista daca ai grija de ele.

Fir intins! :)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de pharaoh » 07 Ian 2012, 16:02

Neamtul scrie:ce faci cu un NCS faci si cu un Senzor Magic sau un Fox Horizon sau cu un MTX
te-am corectat :P
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de florian serban » 07 Ian 2012, 21:58

Neamtul scrie:
florian serban scrie:
Neamtul scrie:Crezi ca betele Century nu se inmoaie pentru ca sunt tratate in autoclava ? Poate ca tin 3-4-5 ani mai mult dar oricum nu prea sunt pescari care folosesc lansetele atat de des incat sa se inmoaie dupa 2-3-4 ani ca sa simti vre-o modificare. Oricum o sa vrei dupa cativa ani sa schimbi betele.
nu cred ca cei de la century erau idioti si tratau lansetele in autoclava asa ca nu aveau ce face...
carbonul isi pierde proprietatile in timp....sunt pe piata lansete bune sau mai putin bune,care rezista mai mult sau mai putin in timp....
Nici nu am spus ca cei de la Century sunt idioti, am spus ca nici tratarea in autoclava nu e vre-o minune a tehnicii si nu poate garanta lansete fara moarte. Probabil ca tin mai mult dar nu cred ca asta justifica pretul. Am mai scris si cu alta ocazie => ce faci cu un NCS faci si cu un Senzor Magic sau un Fox Horizon sau orice alta lanseta de 500-800lei si sunt sigur ca si astea tin ani buni fara probleme. Daca tot vorbim de tratarea in autoclava, din cate am inteles mai sunt si alte marci care trateaza betele in autoclava, chiar si Anaconda are un model.
Toate rezista daca ai grija de ele.

Fir intins! :)
eu unul pescuiesc cu mtx dar am avut ocazia sa pescuiesc si cu century....dupa parerea mea century isi merita fiecare banut....peste se poate prinde cu orice lanseta.....sunt de acord cu tine ca lansetele le ai cum le pastrezi..


fir intins si tie!

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de aero » 08 Ian 2012, 00:14

Eu as fi curios care ar fi echivalentul AKM-ului la lansetele de crap,ma refer la calitate ,pret, performante... acum cat ai fi pescar de pescar nu iti poti permite sa achiztionezi sutele, miile de lansete oferite de firmele producatoare ! ma refer strict la lansete dedicate pescarilor sportivi "amatori" nu celor de competitii ! presupun ca sunt doar cateva fabrici care produc acele blancuri de carbon, restul de "brizbrizuri" sunt adaugate de producatori pt. a "delecta" ochii viitorilor clienti... toate lansetele au inele SIC, si cele de 100 $ si cele de 700$ ,oare pretul nu e umflat artificial?

asta daca tot se vorbeste de durabilitatea lansetelor in timp!

Avatar utilizator
Osiris
senior
senior
Mesaje: 326
Membru din: 04 Dec 2009, 02:11
Localitate: Bucuresti

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de Osiris » 08 Ian 2012, 02:02

aero scrie:Eu as fi curios care ar fi echivalentul AKM-ului la lansetele de crap,ma refer la calitate ,pret, performante... acum cat ai fi pescar de pescar nu iti poti permite sa achiztionezi sutele, miile de lansete oferite de firmele producatoare ! ma refer strict la lansete dedicate pescarilor sportivi "amatori" nu celor de competitii ! presupun ca sunt doar cateva fabrici care produc acele blancuri de carbon, restul de "brizbrizuri" sunt adaugate de producatori pt. a "delecta" ochii viitorilor clienti... toate lansetele au inele SIC, si cele de 100 $ si cele de 700$ ,oare pretul nu e umflat artificial?

asta daca tot se vorbeste de durabilitatea lansetelor in timp!

http://www.guidesnblanks.com/product/556/category/259

Daca lansetele de 100 $ au aceste inele SIC, atunci alea de 700$, ce inele au?

Avatar utilizator
dita
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 27 Ian 2010, 16:56
Localitate: Slatina

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de dita » 08 Ian 2012, 09:59

La multi ani domnul Florin Maciuca! Parerea mea despre uzura lansetelor in timp este urmatoarea: Indiferent ca sunt din bamus sau din carbon ,nu se uzeaza(im :-h batranesc) niciodata daca vor fi tinute numai in debara si vor fi sterse eventual anual de praf, dar..., daca vor fi folosite aproape zilnic pe balta (indiferent ca prind peste sau nu) atunci si uzura va fi pe masura. Sa va dea Domnul sanatate si sa aveti fire intinse permanent la concursuri! :-h

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de davidnicolaie » 08 Ian 2012, 11:04

dita scrie:La multi ani domnul Florin Maciuca! Parerea mea despre uzura lansetelor in timp este urmatoarea: Indiferent ca sunt din bamus sau din carbon ,nu se uzeaza(im :-h batranesc) niciodata daca vor fi tinute numai in debara si vor fi sterse eventual anual de praf, dar..., daca vor fi folosite aproape zilnic pe balta (indiferent ca prind peste sau nu) atunci si uzura va fi pe masura. Sa va dea Domnul sanatate si sa aveti fire intinse permanent la concursuri! :-h
multumesc frumos .multa sanatate si vad ca nu a-ti uitat si numele .a trecut ceva timp :D .la multi ani si multa sanatate dar asta cu concursurile, ma suprindeti, nu stiu de unde stiti? nu pomenesc niciodata

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de Neamtul » 08 Ian 2012, 12:58

dita scrie:La multi ani domnul Florin Maciuca! Parerea mea despre uzura lansetelor in timp este urmatoarea: Indiferent ca sunt din bamus sau din carbon ,nu se uzeaza(im :-h batranesc) niciodata daca vor fi tinute numai in debara si vor fi sterse eventual anual de praf, dar..., daca vor fi folosite aproape zilnic pe balta (indiferent ca prind peste sau nu) atunci si uzura va fi pe masura. Sa va dea Domnul sanatate si sa aveti fire intinse permanent la concursuri! :-h
Uzura e una si imbatranirea blancului e alta. Una e sa fie uzata mufarea sau inelele sau sa fie zgariata lanseta si alta e sa se schimbe comportamentul blancului.
Am scule care au 10-12 ani care le folosesc in fiecare an la pescuit pe Mures si pescuiesc de 2-4 ori pe saptamana vara si nici carboanele si nici fibrele nu au imbatranit, indiferent ca-s din bucati sau telescopice. Avand aceasta experienta, nu pot sa fiu de aceasi parere cu dvs.


Ca tot spunea cineva mai sus de inele. Nu stiu cum sunt inelele la bete de 500e dar la alea de 100-350e sigur sunt la fel. ;)

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de mikif » 09 Ian 2012, 18:07

Neamtul scrie:Nu stiu cum sunt inelele la bete de 500e dar la alea de 100-350e sigur sunt la fel. ;)
nu este chiar asa, vezi noul model Daiwa Emblem, inele Fuji Alconite ;)
crap.ro

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: pareri si sfaturi din experiente

Mesaj de Neamtul » 09 Ian 2012, 21:43

Am avut inele Fuji Alconite pe alte bete Daiwa(de spinning) si sunt la fel de bune/proaste ca inelele de pe betele St Croix care cica sunt nr 1. Sa nu-ti spun ce zgomotoase erau inelele si ce usor se prinde mizeria de suprafata aia neteda.
Crezi ca inelele alconite pe noul model de Emblem te avantajeaza in vre-un fel(distanta) sau crezi ca se sparg mai greu?
Ce vreau sa spun este ca nu ma incanta cu nimic faptul ca-s alconite, prefer inelele Fox Silk sau cum sunt alea de pe Senzor Magic, inele foarte bune.

PS
Cum se comporta Embleurile? Cat arunca, cum lucreaza blancul? Finisaje, defecte, etc.
Am vrut candva sa-mi cumpar modelul vechi si in toamna am avut o tentativa de a cumpara modelul nou. :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”