Cotizatii pe 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de cosmake » 26 Dec 2008, 21:45

Eu sint din craiova si ma intereseaza de unde exact sa-mi procur permisul de pescuit
Daca mai e cineva din Craiova si are mai multe informatii il rog sa-mi spuna care este diferenta intre a fi membru la AGVPS sau la Marian. Craiovenii stiu la ce ma refer.
Va multumesc anticipat si Sarbatori Fericite <:-P

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de fazakas ioan » 30 Dec 2008, 21:06

ma numesc Fazakas Ioan sunt din cj-napoca si vreau sa va scriu despre unele chestii care se petrec pe aici pe la noi si sunt convins ca se intimpla si in alte locuri din tara : Am platit viza de pescuit la ses+taxa cotizatie 141 lei noi. Pe urma am platit viza munte+taxa cotizatie 75 lei noi total=216 lei ~x( nu este o problema ca am platit atat,problema este ca nu prea mai este peste, nu se face paza , se braconeaza la greu(mai ales la grebla) scobarul care acum daca pica pluta in apa fug toti scobarii din bulboana si se baga in repezis unde nu-l poti pescui nici macar la fund. Controale nu au facut anul acesta din ce am vazut eu si din cate am vorbit cu pescarii care fregventeaza mult mai mult SOMESUL-MIC decat mine. beltile care le administreaza AJPS-ul sunt goale si am inteles ca o sa li se ia unele dintre ele de catre primarie sau consiliu local ca cica sunt a lor fiind inchiriate sau luate in locatie de gestiune de AJPS. deci in concluzie osa ma duc la anul pe belti private sau la munte unde in loc de pastravi si coregon prinzi clean si biban. poate o sa caut alta asociatie la care macar sa nu platesc asa mult sau sa aiba in gestiune o balta,doua cu peste. apropo sa stiti ca nu sunt un mare mancator de peste asa ca mai mult pescuiesc in sistem C&R,chiar si pe SOMES de se mai uita cate un biped cu juvelnicul plin de fate cand eliberez pestii, chiar capturi frumoase, ca vitelu la poarta noua. aici ar trebui si putina educatie. am sa ma mai gandesc daca o sa mai platesc cotizatii doar ca sa inbogatesc pe altii. PS: SPER CA NU V-AM PLICTISIT! VA DORESC UN AN NOU FERICIT, PLIN DE REALIZARI SI SUCCESE

Avatar utilizator
oaie
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 02 Iul 2008, 22:12

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de oaie » 30 Dec 2008, 22:23

DL FAZAKAS aveti dreptate nu numai in cluj se intampla.
eu pescuit exclusiv la rapitor dau o groaza de bani pe naluci si capturile pot fi numarate pe degete.va dati seama ca si eu pescuiesc c&r pt ca niciodata nas putea gandii ca asta e o afacere.ei tocmai aici e problema:majoritatea vad aici o "afacere" inclusiv apsurilr,ajvpsurile sau cum so numi.
pe mine cel putin ma incanta frumusetea naturii si iesirea in sine,nu tin neaparat sa prind.alta problema ar fi mizeria dar asta e alta discutie.
exista un proverb:"dupa fapta si rasplata".la un moment toti vor plati
la multi ani tuturor

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de fazakas ioan » 30 Dec 2008, 23:45

nus de unde sunteti d-le oaie dar noi(adica mai multi pescari) am vazut pe somes plutind ditai canapeaua. mai tarziu am vazut fotoliile acelasi model. mai merita sa le platesti cotizatii? apropo si eu pescuiesc si la spin,cel mai mult imi place la crap dar cand am doar cateva ore libere prefer sa ie la un clenutz la noi pe somes.

Avatar utilizator
NATARAU SILVIU
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 27 Iun 2008, 13:58
Localitate: alexandria
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de NATARAU SILVIU » 31 Dec 2008, 09:52

chiar sunt curios unde se duc banii cotizati de noi pescarii,in judetul teleorman nu s-a facut nici o populare,insa seful filialei merge cu un mastodont de NISSAN 4*4 ,de fapt unde sa populeze daca nu mai are nici o balta!!!!!!!!!!!!!!unde? eu nu vad rostu la AJVPS TR,trebuie sa platim o taxa la adm fin ca orice taxa nu sa i tinem pe "sefi"pe scaune confortabile.fir intins si la multi ani!

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de fazakas ioan » 31 Dec 2008, 10:58

nu stim exact d-le silviu unde se duc acesti bani dar in mod sigur nu in apele noastre.noi platim = dinozaurii o duc bine. la noi in cluj cel putin un dinozaur avem. cred ca trebuia sa fie pensionat demult dar mai sta sa mai suga in continuare vampirul(cred ca are si nu exagerez in jur de 75-77 ani daca este cineva din cluj si stie exact sa ma corecteze ,referitor la varsta d-lui Morar de la AJPS cluj) daca este chiar el pe forum sa-si dea demisia daca are bun simt =)) buna gluma nu? e un om super de treaba are un singur defect pardon doua: respira si ai bate inima. sper ca nu am fost prea rau. masina nu stiu ce are dar in mod sigur nu dacia 1310 sau trabant.

Avatar utilizator
oaie
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 02 Iul 2008, 22:12

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de oaie » 31 Dec 2008, 21:52

un lucru e sigur : lumea nui dreapta! cred ca marea majoritate odata ajunsi uita de unde au plecat.e in firea oamenilor.mai sunt si exceptii care vorba aia confirma regula :">
aceste lucruri nu se pot schimba dar mizeria,braconajul da.cunosc oameni care nu se pot plange de foame si totusi braconeaza .si nu sunt putini. cei face sa recurga la asemenea metode?
ideea este ca schimbarile ar trebui sa vina in primul rand din noi,din constiinta noastra.nu ma deranjaza atat masinile asociatiilor cat nepasarea si nesimtirea multor pescari.si apoi asta cu masinile este folosita de unii ca scuza pt asi linisti constiinta.
parerea mea

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de APSHD » 01 Ian 2009, 00:01

florentiniuga scrie:Stie cineva cine este acum mare sef la ANPA? Din cate am inteles, ministerele se restructureaza de sus pana jos dupa culoarea politica a ministrului si cum Gigi Stefan nu este PSD-ist...
In urma discutiilor cu mai multi angajati ai ANPA-Bucuresti am aflat ca noul Ministru ia cerut demisia lui Gigi Stefan iar acesta a refuzat .
Oricum pina in februarie se fac evaluarile la cei din conducerea Agantiilor si daca va primi un calificativ slab va fi demis urgent .

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 02 Ian 2009, 17:45

Domnilor pescari sportivi, trebuie sa facem front comun fata de abuzurile din legislatie, in limita posibilitatilor.
Posibilitati ar exista trebuie sa le valorificam. in ceeace ma priveste am adresat scisoarea pe care am postat-o si pe forum catre ministrul agriculturii, am solicitat domnului Florentin Iuga sa o faca publica in emisiunea "Info pescar".
Puteti adresa scrisori, petitii catre ministrul agriculturii (sau catre cine considerati de cuviinta) si dumneavoastra.
E bine sa intelegeti ca "cu o singura floare nu se face primavara", si daca ne limitam doar la discutii pe forum nu cred ca se va realiza ceva.
Am auzit de la cineva ca se poate intreprinde o actiune prin justitie, in cazul in care cineva considera ca o lege nu este tocmai constitutionala, nu stiu cum anume. Cine este in masura sa dea sfaturi ar trebui sa se intereseze si sa ne spuna si noua, ulterior, daca se poate face ceva sa preintimpinam emiterea acestui viitor ordin de reglementare a obtinerii permisului de pescuit sportiv.
Daca asa ceva este posibil sa ne "stringem" si sa demaram o astfel de actiune.
In caz contrar o sa platim bir si pentru aerul pe care il respiram sau sa putem sa mergem pe un drum pe malul Dunarii

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 02 Ian 2009, 18:11

Cred ca ordinul actual care reglementeaza emiterea permisului de pescuit sportiv si anume cel care nu conditioneaza inscrierea intr-o asociatie de pescuit de obtinerea permisului de pescuit sportiv, este meritul dlui Gigi Stefan. Probabil ca actiunea lui nu este in concordanta cu interese particulare ale sefilor de la AJPS-uri si din aceasta cauza se spune ca i s-a cerut demisia. Deasemeni cred ca tot meritul dinsului este limitarea taxei suplimentare practicata de asociatia ce a depus un plan de menegement pentru un anumit bazin, vezi DECIZIA privind acordarea dreptului de pescuit in scop recreativ/ sportiv art.5 pct.f. Prin asta ar trebui sa se inteleaga taxa de inscriere in asociatie, alta taxa nu vad pentru ce ar trebui sa platim.
Revin la mesajul postat anterior si va solicit celor care sunt interesati de mentinerea in vigoare a actualului ordin (cel care nu conditioneaza obtinerea permisului de pescuit sportiv de inscrierea intr-o asociatie de profil) sa actionati intr-un fel , cel pe care il considerati potrivit si sa nu ne limitam numai la discutii pe forum.
Cei ce au intrari la televiziuni sa adreseze scrisori deschise, sau in presa, astfel incat sa ne facem auzite protestele.
Eu ma pot alatura celor ce doresc sustinere, trebuie doar sa fiu contactat. Pentru cei ce doresc las o adresa de email : mihavisa@yahoo.com.
P.S. nu vreau sa ma limitez doar la discutii pe forum.

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 02 Ian 2009, 18:33

Am gasit pe site-ul MADR la LEGISLATIE, proiecte legislative, proiectul noului Ordin de reglementare a pescuitului recreativ sportiv, la nr 490. Se pare ca noul ordin conditioneaza eliberarea permisului de pescuit sportiv deinscrierea intr-o asociatie de profil numai pentru apele de muntesi pentru cele inscrise in planurile de menegement depuse, cel putin asa inteleg.

MINISTERUL AGRICULTURII SI DEZVOLTARII RURALE
ORDIN
privind practicarea pescuitul recreativ/sportiv

În temeiul art. 8, lit.d) şi art. 23, alin(2) din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura;
În temeiul art. 7, alin.(7) din Hotărârea Guvernului nr. 385/2007 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale;
Având in vedere, Referatul de aprobare al Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură nr. 2678/07.05.2008
ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale emite următorul

O R D I N

Art. 1 - Practicarea pescuitului recreativ/sportiv al resurselor acvatice vii din domeniul public al statului se face pe baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal eliberat de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură, denumita în continuare Agenţia.
Art. 2 - (1) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este un document, cu regim special, înseriat, a cărui tipărire este asigurată de Agenţie.
(2) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este nominal, netransmisibil şi se eliberează anual.
(3) Modelul permisului de pescuit recreativ/sportiv este prevăzut în Anexa nr. 1.
Art. 3 - Permisul de pescuit recreativ/sportiv atestă calitatea de pescar sportiv.
Art. 4 - (1) Practicarea pescuitului recreativ/sportiv prin asociaţiile de pescari sportivi, legal constituite, se face pe baza unui plan de management, elaborat pe o perioadă de 5 ani .
(2) Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în apele de munte se face prin asociaţiile de pescari sportivi, legal constituite, şi/sau prin administratorul fondului forestier, proprietate publică a statului, în baza unui plan de management, elaborat pe o perioadă de 5 ani .
(2) Caracteristicile pe care trebuie să le îndeplinească planul de management şi documentele de prezentare sunt prevăzute în Anexa nr. 2.
(3) Agenţia eliberează permisele de pescuit recreativ/sportiv nominale, în baza solicitării asociaţiilor de pescari sportivi şi administratorului fondului forestier, al căror plan de management a fost aprobat prin decizia preşedintelui Agenţiei, pentru zona solicitată.
Art. 5 – (1) În cazul nerespectării condiţiilor pe care şi le-au asumat prin planul de management, asociaţiile de pescari sportivi şi administratorul fondului forestier pierd dreptul de a pescui recreativ/sportiv în zona solicitata.
(2) Pierderea dreptului de practicare a pescuitului recreativ-sportiv se face prin decizia preşedintelui, la propunerea personalului cu drept de inspecţie şi control din cadrul Agenţiei.
Art. 6 -(1) Practicarea pescuitului recreativ/sportiv pe o anumită zona se face de către un singur organism, al cărui plan de management a fost aprobat de Agenţie.
(2) În cazul în care pe un bazin hidrografic pescuitul recreativ/sportiv este practicat de către mai multe asociaţii de pescari sportivi, fiecare pe o anumită zonă, acestea au obligaţia să-şi coreleze acţiunile din planurile de management, împreună cu Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură, astfel încât ecosistemul respectiv să fie tratat în mod unitar.
(3) Acţiunile specificate în planul de management se vor face în prezenţa personalului cu drept de control si inspectie al Agenţiei.
Art. 7 - (1) Deţinătorul permisului de pescuit recreativ/sportiv poate practica pescuitul recreativ/sportiv şi în zonele în care asociaţiile de pescari sportivi, au fost nominalizate, în condiţiile stabilite de către acestea.
(2) În zonele în care nu au fost nominalizate asociaţii de pescari sportivi, practicarea pescuitului recreativ/ sportiv se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv.
Art. 8 - Asociaţiile de pescari sportivi care practică pescuitul recreativ/sportiv au obligaţia de a sprijini cu persoane angajate si autorizate in condiţiile legii, personalul Agenţiei cu drept de inspectie şi control, în acţiunile de constatare şi sancţionare a contravenţiilor şi infracţiunilor.
Art. 9 - La data intrării în vigoare a prezentului ordin, se abrogă Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 514/2007 privind practicarea pescuitului recreativ/ sportiv în bazinele piscicole naturale, publicat in Monitorul Oficial al României nr. 451 din 4 iulie 2007.
Art. 10 - Anexele nr. 1- 2 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 11 - Prezentul Ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
MINISTRU,
DACIAN CIOLOŞ

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 02 Ian 2009, 18:42

Se pare ca pe site-ul ANPA nu mai apare acel Proiect de Ordin ce conditiona obtinerea permisului de pescuit sportiv de inscrierea intr-o asociatie

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 05 Ian 2009, 19:41

In Timisoara functioneaza mai multe filiale de pescuit spotiv. Astazi am aflat ca la filiala de pescuit Banatul ,taxa pe 2009 este de 60 lei[anul trecut a fost 50 lei],iar la APS Timis abia miercuri 7 ian. se va afla noul pret pe 2009. Pastram legatura pana cand aflam mai multe despre taxe.
Fiecare asociatie de pescuit adauga taxe in plus pt ei in pretul total al permisului,problema este ca nu fac nimic pt pescari ,peste si populari sau macar minimul necesar pt desfasurarea in conditii decente a pescuitului de catre cotizanti.
O sa revin cu amanunte imediat ce le aflu. >:)

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 06 Ian 2009, 13:30

Astazi am aflat si pretul la APS TIMIS pe 2009, adica 80 lei.
1. Asociatia Banatul 60 lei
2. Aps Timis 80 lei care in colaborare cu Magus are si balta de la Liebling.

Ar mai fi asociatia de la Jimbolia,dar inca nu stiu pretul sau daca mai o sa aiba baltile in administrare anul acesta,plus cluburile de pescuit private din jud. Timis care au acumulari de apa si au licenta de a elibera permise.
Pastram legatura si as dori sa aflu si in alte jud. care sunt taxele. :-h

Eliberarea permiselor este conditionata de apartenenta la o asociatie de pescuit sportiv legal constituita in ro. :-?

Avatar utilizator
arpasu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 08 Ian 2009, 09:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de arpasu » 08 Ian 2009, 09:49

Unele asa zise asociatii ar trebui desfintate, ex. cea din Brasov care se lauda ca populeaza baltile de la Rotbav in fiecare an, dar ca sa pescuiesti acolo mai trebuie sa platesti o carca de bani pe linga permis .Ori ca pescuiesti pe o balta privata ori acolo tot un drac e,dar cel putin la privat nu-ti trebuie permis.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”