Pescarii la comanda (comentarii la vot)

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de florentiniuga » 09 Ian 2012, 05:58

Pe langa oportunitatea dezbaterii pe forum, nu uitati de retelele de socializare care ne pot ajuta foarte mult in raspandirea ideii promovate de articolul cu acelasi titlu de pe prima pagina si de sondajul alaturat.
Va astept sa va justificati optiunea votului sau sa faceti comentarii si completari. Sper sa regasim la cat mai multi dintre pescari o atitudine pozitiva. In fond nu trebuie sa dam decat un vot dar sa-l conditionam!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
dita
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 27 Ian 2010, 16:56
Localitate: Slatina

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de dita » 09 Ian 2012, 14:39

Buna ziua, eu sunt din Slatina Olt,si as dori sa fac urmatorul comentariu: Nu stiu cati pescari dintre cei care navigheaza pe acest forum au pescuit pe lacurile de acumulare de pe Olt dar cei care au pescuit s-au convins si au vazut cu ochii lor despre ceea ce se intimpla.Pur si simplu este jaf,macel la drumul mare cu acordul celor care ne conduc,cu acordul celor ce ar trebui sa aplice legea.In jud. Olt sunt cel putin 250 de autorizatii legale pentru pescuit comercial si cred ca mai sunt 100 de braconieri cu setcile ,pur si simplu nici ei ,setcarii ,nu mai au loc sa-si intinda km. de plase . Daca vreun pescar sportiv vocifereaza ceva pe malul lacului va fi vai de el, cunosc unul care a fost bagat in spital cu maxilarul fracturat,iar cei care l-au batut nu au primit nici cel putin o amenda.Au tupeu pt. ca au spatele asigurat, cand vin jandarmii pe setcari nu-i controleaza, numai pe unditari ,desigur acestia nu au de unde sa "cotizeze,,.Cred ca nu are rost sa va spun lucruri deja stiute si vazute, de aceea consider ca actiunea dvs. este foarte buna,si sper ca tot mai multi pescari sportivi sa se alature in acest demers,poate asa ne va auzi si pe noi cineva . In final daca vreun viitor candidat in alegerile legistlative ne va promite ca va opri jaful si macelul de pe lacurile si raurile din tara noastra sigur va aduna destule voturi din partea noastra. Multumesc ca cel putin cineva s-a gandit sa inceapa un demers pentru a putea pescui si noi la fel ca in celelalte tari .asa cum vedem doar la tvpv. Inca odata multumiri .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de florentiniuga » 09 Ian 2012, 14:49

Asa e, Oltul e unul dintre cele mai supuse jafului ape publice. Pastrand proportia, nici Dunarea nu sta mai bine. Concesionarile sunt o adevarata plaga asupra populatiei piscicole, sub umbrela carora se desfasoara cel mai mare braconaj legalizat. Asta inseamna sa nu pui nimic in apa dar sa iei tot ce poti, cu orice mijloace si sa astepti ca biata natura sa se refaca singura.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de cristian505ro » 09 Ian 2012, 22:06

Am votat pentru ca am incredere in pescari, in marea lor majoritate. In aprox. 45 de ani de pescuit, dar mai ales in ultimii 30 de ani am cunoscut caractere adevarate ! Pe majoritatea i-am cunoscut in perioada de glorie a pescuitului la rapitor '80-'95. Dar nu putini sunt si cei cunoscuti in ultimii 3-4 ani de cand m-am axat pe C&R,concursuri de crap.
Dar depinde si de perceptia pe care o avem noi pescarii asupra celorlalti care ne inconjoara. Tare mi-e frica de comentarii gen : ba' frate dupa ce am ales un marinar ( eu nu!) care ne-a bagat cu oistea-n gard, acuma sa alegem un pescar? Parerea mea e ca tare avem nevoie de un pescar si nu de unul oarecare, ci unul de ape tulburi......tare tulburi!
Care sa aduca la mal din mijlocul furtunii o barca plina de petece si care rasufla prin toti porii.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de coool_marius » 09 Ian 2012, 22:40

Subscriu la aceste probleme si sunt intru totu de acord . Sper ca nu deranjaza daca voi prelua si posta si eu pe blog articolul . Astfel si alti pescari vor avea vreme sa mediteze la orientarile si alegerea lor. Cele bune . Am scris o scrisoare si celor de la WWF Romania ( legata de halul in care au ajuns apele noastre in frumte cu Dunarea ) , a caror campanie cu Padurile virgine pare sa fi avut un minim succes . Pentru toate trebuie sa fie un punct de plecare ... si doar unirea noastra poate duce la o baza importanta , nu doar un punct . Felicitari celor care au demarat acest lucru si , asa zic si eu , hai sa-l distribuim atat cat putem .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de florentiniuga » 10 Ian 2012, 05:22

Desigur ca e bine sa fie cat mai raspandit mesajul si multumesc celor care se implica activ astfel.
Va trebui ca astfel de exercitii de solidaritate sa inceapa usor-usor sa ne intre in reflex pentru anii care vin.
Bulgarii au reactionat foarte prompt acum cateva luni, mergand pana la extrem cu o comunitate de tigani (nu e cazul nostru din fericire) iar grecii au extins-o la nivel de natiune si au pacalit CE sa-i scuteasca de datorii, prin grevele masive pe care le-au sustinut saptamani bune. Noi, daca nu ne urnim odata, s-ar putea sa ne trezim tarati in vreun razboi care nu-i al nostru, doar pentru ca asa vrea un dement de la conducere, care vede ca poate face ce vrea fara sa aiba nicio rectie din partea populatiei. STOP APATIEI! Haideti sa ne vedem interesele.

PS Cine nu vrea sa mai iasa la vot, macar sa ne dea cartela ca sa votam la doua maini, ca am vazut ca e voie in parlament. :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
ion gabriel
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 10 Noi 2010, 18:05
Localitate: brasov

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de ion gabriel » 10 Ian 2012, 13:12

d-le Iuga ma bucur de aceasta initiativa a d.vs.da e momentul sa facem ceva.momentul este de fapt de prin 90,dar nu prea am inteles noi!m-as bucura sincer sa existe un politician care sa solicite ajutorul nostru,al pescarilor,dar sincer as vrea sa fie neamt!nu pentru ca nemtii sunt mai priceputi la pescuit,desigur!traiesc ziua de azi sub impresia interventiei presedintelui nostru la un post de televiziune pentru a lamuri de ce un domn care a facut ceva functional,nu neaparat perfect,pentru un sistem,trebuie sa paraseasca sistemul.nu stiu cati dintre noi cunosc evolutia d-lui Arafat in cadrul sistemului,poate cei din mures.nu vreau sa trec in revista realizarile acestuia,ci ale interlocutorului dansului,nimeni altul decat presedintele in exercitiu(inca!) al ROMANIEI.este domnul sub a carui coordonare, pe vremea cand era ministru,s-a volatilizat o flota frumusica,fapt pentru care s-a dovedit ca cel mai vinovat a fost portarul pentru ca nu a sesizat ca navele plecau de la cheu si nu se mai intorceau.da,acelasi ministru care mandru de realizarile dumnealui a umplut marginile soselelor cu panouri pe care scria ca acolo's ingropati banii nostrii,panouri pe care nici un sofer nu avea timp sa le citeasca pentru ca trebuia sa evite transeele din carosabil!am fost cam OFF,dar o sa explic de ce.am votat in sondajul dvs. pentru ca asa cum am spus este o inititiva laudabila!totusi am fost putin nesincer.am bifat in primul cerculet,dar as fi vrut sa fac o adnotare.as vota cu un politician care s-ar oferi sa ne apere interesele daca l-ar chema hans,sau john(eventual Charles),sau oricum dar nu un nume cu rezonanta latina,sau geto-daca.pentru ca sunt sigur ca daca ar avea o asemenea rezonanta numele sau,ar fii obligat prin natura fiintei lui ca odata ajuns in parlament(in cazul in care nu e portocaliu in suflet) sa treaca la unpr,sau sa devina un independent care brusc va realiza ca problema fundamentala a pescuitului romanesc e faptul ca nu toti pescarii sportivi practica c&r,si ar milita fervent pentru indulcirea pedepselor pentru saracii braconieri,care au familii numeroase de intretinut,traiesc in zone defavorizate -unde singura ocupatie normala nu poate fii decat furtul,jaful,distrugerea,si ca unica sansa a braconierului necajit de a-si cumpara o barca mai performanta,si un motoras de vreo 150 de cp,si un aparat electric mai performant,si alte chestii necesare traiului sau modest-da,numai el politicianul votat de pescarii sportivi poate lua apararea acestor necajiti,ale caror interese aproape se suprapun cu interesele pescarilor.scuzati pledoaria cam lunga si stufoasa!da dragi colegi pescari,as vota cu acel politician daca l-ar chema Raed Arafat(dar sunt aproape sigur ca acest domn nu o sa intre prea curand in politica,pentru ca va trebui sa gaseasca alt mod de a se pune in slijba noastra,pentru ca smurd-ul l-au luat oamenii "de bine".sau poate l-as vota daca l-ar chema ca pe primarul sibiului.in nici un caz sa nu-l cheme basescu,boc,blaga,berceanu,videanu,etc.de un lucru sa fiti sigur!o sa merg sa votez cum mi-o dicta constiinta in acel moment,si pana in ziua alegerilor o sa ma rog sa mai vad macar acum prezenta la vot ca prin anii 90,cand toata natiunea il implora pe domnul cu un zambet intins pe toata fata sa salveze democratia in Romania.atata doresc sa vad!prezenta la vot!si daca nu mi-o conveni voi vedea in ce ape mai pescuiesc dupa,dar macar sa inteleg ce vor conationalii nostrii!deci va implor mergeti la vot,si voi, si implorati toti cunoscutii dvs. sa mearga.sa ne hotaram odata incotro o apucam!
va multumesc pentru rabdarea de a lectura randurile mele!
gabi
Nu prind eu mult...da' mic tare

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de gor965 » 10 Ian 2012, 13:47

ion gabriel scrie:..........deci va implor mergeti la vot,si voi, si implorati toti cunoscutii dvs. sa mearga.sa ne hotaram odata incotro o apucam!
........
Eu sunt genul care nu merge la vot atunci cand nu are ce sa aleaga ! Nu suport gandul ca trebuie sa aleg dintre doua lucruri rele , pea cel mai putin rau ! Daca la o intesectie trebuie sa aleg intre stanga, ce ma duce repede la groapa din cimitir, sau dreapta care ma duce mai incet la aceiasi groapa din cimitir, eu prefer sa stau pe loc pana s-o gasi cineva care sa faca un drum pe centru care sa ocoleasca draqu cimitirul ala ! In sondajul lui Florentin am bifat,evident, prima varianta ...ptr. ca e singura care m-ar pune in miscare pana la urna la vot ! Am jurat ca nu ma duc sa votez un politician, decat atunci cand vor candida oameni nascuti dupa 1989 ! ...cu mici exceptii...un Tiriac...un Cristian Tudor Popescu...un Raed Arafat ...oameni care au coloana vertebrala, care gandesc logic, care fac bani prin munca lor, nu fura banii statului, care in definitiv stiu sa faca ceva, fara sa dea in cap oamenilor din popor ca sa le fure caciula !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ion gabriel
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 10 Noi 2010, 18:05
Localitate: brasov

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de ion gabriel » 10 Ian 2012, 14:43

da...as face la fel ca dvs!dar prefer sa ma duc si sa-i votez pe toti(ca si la ultimul scrutin la care am participat).nu stiu daca ei inteleg ceva din asta,dar asta e mesajul meu .nu vreau sa va contrazic,dar as vrea sa va conving sa procedati ca mine.poate ca vor intelege ceva.si eu sunt sceptic in privinta asta!intre timp arafat a demisionat,ei isi freaca palmele!dar sper sa nu se termine asa.o primavara pragheza????nu cred!am uitat sa urez din partea mea,si a prietenilor care imi impartasesc ideile,pentru aproape toata clasa noastra politica,din inima,pentru noul an-MULTA CALDURA!!!(scuzati majusculele)
Nu prind eu mult...da' mic tare

Avatar utilizator
chef
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 08 Oct 2009, 14:09

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de chef » 10 Ian 2012, 14:49

**== :!: :idea: :x Sa-i dam bataie! Eu candidez independent si voi face totul pt. pescuitul sportiv/recreativ si de competitie,cat si pt. mediu.VOTATI-MA! o:-)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de gor965 » 10 Ian 2012, 15:16

ion gabriel scrie:.......intre timp arafat a demisionat,ei isi freaca palmele!.........
E un om cu principii iar gestul sau inseamna un plus ptr. el si un mare minus ptr. Basescu ! Maine daca romanii ar trebui sa leaga intre Arafat si Basescu ptr. orice functie in stat, marinarul o ia pe coaja de nu se vede ! Problema e ca alegerile nu sunt maine, iar "gaozarul sef" e inca la volanul unei masinarii care "aranjaza" voturile ! X-(
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de florentiniuga » 10 Ian 2012, 20:54

Asta trebuie schimbat, modul de abordare al votului. Adica acest act numit "drept fundamental", trebuie sa fie precedat de un contract social pe care sa si-l asume candidatul. Partidele politice propun doctrina (teoretic) si candidatii dar acestia sunt alesi acum uninominal deci o comunicare, o abordare directa a acestora devine posibila. Desigur ca nu se poate ca simplu cetatean. Un vot nu influenteaza cu nimic comportamentul unui politician dar in fata reprezentantilor unui grup social care-i propun un vot substantial colectiv, va fi sigur interesat de asumarea doleantelor acelui grup, in special sub amenintarea directionarii voturilor catre contracandidatul direct.
In esenta, campania electorala trebuie sa devina activa si din partea electoratului si vor avea castig de cauza cei ce isi vor gasi suficiente resurse, initiativa si vointa pentru a se grupa in entitati cat mai numeroase. Din fericire pentru noi, suntem multi, nemultumiti si nu cerem ceva care sa fie greu de indeplinit. E nevoie insa sa capacitam cat mai multi candidati si pentru asta, dupa ce ne punem de acord la nivel national, va trebui sa ne divizam pe circumscriptii electorale si printr-un reprezentant, pe baza de semnaturi pe lista, sa cerem direct candidatilor sa-si exprime punctul de vedere inainte de vot.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de ezekiel » 12 Ian 2012, 09:17

Va salut si va urez un La Multi Ani !! Ca sa nu ne lungim prea mult , pentru a face o schimbare , trebuie mers la vot si votata OPOZITIA , iar daca nu , restul e "discutii". Pai ce se mai vaita unii ca n-au cu cine vota , ca voteaza cu toti , ca nu voteaza cu nimeni , ca toti sunt o apa s-un pamant , la fel de patati si nu mai e nimic de facut si se resemneaza !! Pai asta inseamna ca nu vor sa schimbe nimic si le place cu astia si cred ca sunt si masochisti !!
Intotdeauna cand vrei schimbare , trebuie sa schimbi , ca daca nu , inseamna ca te complaci si iti e bine !!
Hai sa auzim de bine !! **== :-h >:D<

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de arinlupascu » 13 Ian 2012, 05:16

ce ziceti de liviu mihaiu? :?: :?: :?: :idea:
;)Arin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de florentiniuga » 13 Ian 2012, 22:10

arinlupascu scrie:ce ziceti de liviu mihaiu? :?: :?: :?: :idea:
Vezi? Vorbeam despre nevoia de oameni carora sa nu le imputam un trecut corupt. Din pacate, oricat s-ar spala cu actiuni pro-natura si Delta, nu se poate uita faptul ca LM a fost pe statul de plata (foarte generos) a lui Vantu si aservit lui Tariceanu. Pe vremea aceea guvernator al Deltei, a avut grija ca "domeniile" din Delta a lui SOV sa prospere si sa nu fie deranjat de concurenta.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”