balta Iezer(Slobozia Noua)

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
Edward
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 02 Mai 2011, 23:13
Localitate: Slobozia

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de Edward » 11 Mai 2011, 16:45

Balta are 120Ha...un skyjet care se agita 5 min si o plasa intr-un colt de balta reprezinta fix zero...cel putin fata de alte balti unde se baga var si azotat pe balize sau unde pestele lipseste cu desavarsire.Nu vreau sa credeti ca o ridic in slavi fata de balti precum Tancabesti insa fata de restul care cer taxe apropiate balta chiar se prezinta mult mai bine.
Nu mananc peste!

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de Amstel » 11 Mai 2011, 20:14

O balta din care se scoate f des peste nu este balta de pescuit (la crap) adevarata...oricat de mare ar fi ea. Pacat ca asemenea balti incap pe mana unor oameni care habar nu au ce inseamna respectul pentru clienti.
Valer a trimis paza sa le spuna la niste baieti ca vorbesc prea tare si-i deranjau pe cei din jur...iar cei de la Slobozia trimit skyjetul pe apa ca sa bage pestele in plase...De banii astia pescuiesti aproape 2 zile la Chiroiu4, si-n loc de skyjeturi ai triluri de pasari si-n loc de plase intinse ai parte de peisaje mirifice...plus ca este mai aproape de Bucuresti.

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de dani » 11 Mai 2011, 20:16

Balta este intr-adevar ok...are peste...si ca peisaj nu mai zic...superba...dar trebuie sa stie lumea tot tabloul nu numai partea cu soarele... Drumul pe portiunea cu pontoane de dupa hotel este de pamant cu sleauri si daca ploua mai multicel trebuie atentie ca malul este inalt si pana la apa sunt 3-4 m... Si mai sunt detalii...de ex. pana la multe pontoane trebuie sa cobori malul inalt de cativa metrii si cand ploua nu mai e chiar posibil...
Adevarat...in 120 de ha un skyjet 5 min nu inseamna nimik...dar cand nu sunt doar 5 min si pe langa skyjet mai este si o barca cu motor de 25cp si cu plasa si la 70-80 m de postul de pescuit si mai trag si cu pusca incealalta parte nu prea mai suna a "fix nimik"...
Bun...asta a fost o situatie izolata anul trecut...s-a schimbat administratorul...este din nou Virgil...din cate am inteles eu...ceea ce imi reda increderea ca ma voi putea duce la pescuit fara teama ca voi pati ca anul trecut... Nu ma deranjeaza nici ca nu mai sunt umbrarele...frumusetea baltii si pestele compenseaza din misnusurile pe care le are...nu ma deranjeaza nici ca baga plasele in fiecare zi...atat timp cat nu baga pe zona de pescuit sportiv...pt ca este f departe...si nu influenteaza...dovada fiind multe partide in care am prins peste frumos...

In concluzie...balta ok...peste este...drum ok...pontoane ok...se preteaza pentru concursuri...
Nu pot sa nu recomand balta ca fiind una ok...dar nici sa omit diverse aspecte care sunt reale...chiar daca din pct meu de vedere se compenseaza...sau au fost indreptate...
Am luat atitudine doar fata de o descirere nerealista, fiind in cunostinta de cauza...fara suparare!!!

Administratorul de acum si patronul....intr-adevar...oameni de treaba cu care poti discuta si care sunt receptivi la idei noi legate de pescuitul sportiv...chiar daca in zona marea majoritate a pescarilor sunt obisnuiti sa umple portbagajul...

Toate bune!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de viorelb73 » 13 Ian 2012, 00:01

Numele meu este Viorel B si sunt de bastina din Bucu (acum stau in Constanta). Iezer a fost una din baltile copilariei mele, pe langa cele 2 Stancute - Lazareni si CAP Bucu (cine este din zona stie despre ce vorbesc) - si pot spune ca pescuiam acolo acum 25 - 30 de ani ceva de speriat. Luam la undita (nici nu se putea pune problema de lansete, poate doar 1 pripon daca aveai noroc sa gasesti fir la mag. de pescuit din Slobozia al AJVPS) carasi superbi 0,3 - 1,2 kg, iar daca aveai ghinion rupea crapul de nu pot spune. Am vazut "smecheri" din militie sau partid cu "scule, frate" care au avut tentative de scoatere a crapilor, dar fara sanse. Iar crapul umbla la 7-8 m de mal, pe langa palcurile de stuf (mai ales in dreptul unde drumul dispre Stancute se "intepa" in digul de nord).
Pescuiam pe malul estic, dinspre Bucu, dar si pe malul nordic, pana la vechea cherhana. Era o balta minunata !!!
In 2003 si 2008, la cate o plimbare la balta, imi venea sa urlu de draci - braconaj la greu, hotie pe fata ... dezastru !
Acum vad ca cei care au balta sau sunt prieteni cu "patronul de nota 2000" li se pare o nimica toata plasele, barcile si skyjet-urile langa lansetele oamenilor !!!
Fratilor, de cata nesimtire sa mai avem parte ??? ~x(
Edward, daca ai plati taxa la fel ca restul lumii si ai respecta regulamentul ca ceilalti, ai mai fi de acord sa turuie barcile la doi pasi de locul unde pescuiesti? Du-te frate la o alta balta si primeste tratamentul identic, sa te vad atunci ce mai scrii !!! Si la cat costa sculele, momelile, benzina/motorina, etc. ti se pare normal ce face amicul tau de nota 2000 ??? Doar daca nu esti cumva ruda cu el, dupa cum a suspectat si alt pescar.
Eu nu mai calc pe acolo pentru ca este vorba de marlanie crasa - zone unde pescuitul este interzis pentru ca s-ar putea sa iei ceva frumos acolo, furajare cu 2-3 tone de cereale cand vin pescarii pe balta, plase, barci, skyjet ....!!! :-q
Fire intinse la toti !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”