mamaliga la microunde

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Avatar utilizator
ninja_gri
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 27 Noi 2007, 16:12

mamaliga la microunde

Mesaj de ninja_gri » 01 Ian 2009, 21:03

poate cineva sa detalieze reteta si modul efectiv de preparare pentru mamaliga la microunde?

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de cris71tian72 » 01 Ian 2009, 21:26

Se face ametecul de fainuri 2 parti malai o parte faina griu ,zahar dupa care se adauga apa pina ajungi la consistenta smantani totul intrun vas termorezistent, se da la microunde ,din 2 in 2 minute se mesteca . Cind consideri ca este gata o lasi sa se raceasca dupa care adaugi arome esente etc

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de bmjean » 07 Feb 2009, 20:36

Subscriu la reteta data de cris71tian72,
cu diferenta ca eu prima data o pun 4 min si apoi inca 4 min si daca mai trebuie tot cate 2 min si nu adaug nimic in ea decat pe malul apei in functie de pestii cautati (cf. zicalei cu socoteala de acasa...) si o fac chiar inainte de a merge la pescuit, in timp ce-mi pregatesc "arsenalul".
Anul trecut am folosit-o exclusiv pe momitor, iar in carlig am pus mamaliga "patratica" cumparata (recunosc nu stiu sa o fac, inca!).
Pentru mreana pe cris am amestecat mamaliga cu M.....a cascaval praf (presarat putin deasupra inainte a lua si a o pune pe monitor), iar pentru crap am pus Aromix Carpes S....s, iar in carlig tot patratica(am prins crap 5 kg ceea ce pe Crisul Repede nu e chiar la indemana).
Ceea ce nu am folosit dupa cum am citit, la alt posturi depre mamaliga, apa de ploaie sau fara clor, eu folosind direct apa de la robinet. Am retinut si o sa incerc anul asta.

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de carprom » 08 Feb 2009, 10:06

Ma poate lamurii si pe mine cineva cu mamaliga asta la microunde. Cu ce este mai buna decit cea clasica, inteleg ca un boilies care are multe ingrediente solubile este mai bine la abur sau microunde, dar la mamaliga ???

Multumesc
Imagine

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de bmjean » 08 Feb 2009, 10:27

Eu nu pot sa afirm ca mamaliga la microunde e mai buna decat cea facuta clasic, dar e mult mai rapida, mai usor de facut (nu trebuie amestecat incontinuu) si intre timp te ocupi de altceva si...are efect la pesti (adica se prinde cu ea). Eu am avut rezultate si de atunci numai asa o fac.
Deci practic e mai mult din comoditate, comparabila cu masina de spalat automata, fata de cea manuala, oala cu firbere prin presiune "kukta", fata de cea emailata, si exemplele pot continua.

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de carprom » 08 Feb 2009, 10:47

bmjean scrie:Eu nu pot sa afirm ca mamaliga la microunde e mai buna decat cea facuta clasic, dar e mult mai rapida, mai usor de facut (nu trebuie amestecat incontinuu) si intre timp te ocupi de altceva si...are efect la pesti (adica se prinde cu ea). Eu am avut rezultate si de atunci numai asa o fac.
Deci practic e mai mult din comoditate, comparabila cu masina de spalat automata, fata de cea manuala, oala cu firbere prin presiune "kukta", fata de cea emailata, si exemplele pot continua.
Ok, iti multumesc, daca prinde mai bine, e ok
Imagine

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de zarguzon adi » 08 Feb 2009, 14:18

@Carprom ; nu este nici o smecherie este vorba doar de lene. =)) =)) =))

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de cris71tian72 » 08 Feb 2009, 17:36

zarguzon adi scrie:@Carprom ; nu este nici o smecherie este vorba doar de lene. =)) =)) =))
Cred ca toti incercam sa ne usuram ''munca'' in orice fel[chiar orice domeniu] o parte din noi chiar si reusesc.Ai probat aceasta mamaliga la microunde ? Mie imi place pentru ca este mult mai legata decit cea clasica L-) . Si cu un efort muuuuult mai mic.L-)

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de carprom » 08 Feb 2009, 17:39

cris71tian72 scrie:Ai probat aceasta mamaliga la microunde ? Mie imi place pentru ca este mult mai legata decit cea clasica L-) . Si cu un efort muuuuult mai mic.L-)
Daca te referi la mine, nu, dar nu am mai pescuit cu mamaliga de 22 de ani :)
Imagine

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de cris71tian72 » 08 Feb 2009, 17:45

Intrebarea este pentru zarguzon.

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de zarguzon adi » 08 Feb 2009, 22:09

cris71tian72 scrie:
zarguzon adi scrie:@Carprom ; nu este nici o smecherie este vorba doar de lene. =)) =)) =))
Cred ca toti incercam sa ne usuram ''munca'' in orice fel[chiar orice domeniu] o parte din noi chiar si reusesc.Ai probat aceasta mamaliga la microunde ? Mie imi place pentru ca este mult mai legata decit cea clasica L-) . Si cu un efort muuuuult mai mic.L-)
@cris71tian72 mamaliga clasica o faci tu cat de legata o vrei si cat de mare o vrei fiind limitat doar de dimesiunea ceaunului .Mi-a duc aminte cu placere cum am cautat primul meu ceaun ,primele probe cu cocolase plus nereusitele privind cea de patratica pana cand un prieten din Obor care se
ocupa cu vanzarea si producerea mamaligii m-a invitat la el acasa sa vad cum se face.Am ramas impresionat cum reusea sa faca mamaliga la 4 ceaune deodata,folosea un tip malai pentru patratica si alt tip pentru cea de arc ; atunci am vazut care este legatura intre ciorapul de dama si patratica; oricum am exersat ceva timp pana cand am reusit sa fac o mamaliga.
Metoda mi se pare foarte utila pentru boilies dar pentru mamaliga imi mentin parerea.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Feb 2009, 22:15

Ce este aia "mamaliga" ?

Parca-mi aduc aminte ceva... :-/

:D

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Veteran
Mesaje: 898
Membru din: 16 Dec 2007, 13:55

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de Marian Constantin » 08 Feb 2009, 22:25

pescardent scrie:Ce este aia "mamaliga" ?

Parca-mi aduc aminte ceva... :-/

:D
hahaha ... you're funny!

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Feb 2009, 22:46

mary2005 scrie:
pescardent scrie:Ce este aia "mamaliga" ?

Parca-mi aduc aminte ceva... :-/

:D
hahaha ... you're funny!
Si asta-i inceputul ! :D

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: mamaliga la microunde

Mesaj de marian_popescu » 12 Feb 2009, 21:41

@dan mitranescu
si cum a ramas?..ti-ai mai dus aminte cate ceva? :D
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”