CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASIEI 2

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de William Joyce » 30 Ian 2012, 23:33

Salutare,

Am si eu o intrebare pentru Domnul Victor Petcu....cum ati reactiona daca ati afla ca de la dumneavoastra s-au furat 2-3 crapi...si s-au vandut la blata X unde patronul i-a cumparat?...e trist, ca in curand pe apele naturale vom ajunge sa numai avem peste mai deloc...concentrat doar in unele cormpodromuri....vinovati de asta suntem noi pescari, saracia, lacomia unora si lipsa de respect pentru mediu si asa mai departe....
Cred eu ca eu subiect destul de sensibil si delicat cu doua taisuri...si trebuie vazut in ansablul lui...iar domnul Victor cred ca are cele mai bune intentii in a salva acesti pesti...
Insa ma intreb ce fac autoritatile cand se iau crapi asa mari din Dunare sau alta apa naturala, raspunsul este ca dorm...URAT...Copiii nostri nu vor mai avea ce sa pescuiasca pe apele naturale....
Cred ca trebuie pastrat un echilibru intre apele naturale si cele particular administrate...
Poate nu sunt cel mai compentent insa am emis o opinie.....imi cer scuze daca prin acest post am jicnit sau ofensat pe cineva...
Cred ca jicnitile si ofensele nu isi au rostul si trebuie sa aratam cat de uniti suntem noi ca si comunitate de pescari...

Toate cele bine ...fire intinse si fum in frane...
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 31 Ian 2012, 14:50

Am si eu o intrebare :
La Urgenta cand vine unul batut , sau cu cutitul infipt in el ... medicii ce fac ???

Pai in primul rand il salveaza ! Nu il intreaba de unde vine !

Pe urma daca omul spune ca "a cazut pe scari " sau ca "avea un cutit pe perete si cand a dat cu spatele s-a infipt in el " :D atunci ... sanatate si la revedere !

Daca accidentul este maxim suspect atunci spitalul anunta Politia . Se face eventual o ancheta , dar daca nu se depune o plangere tot zero este.

In schimb daca unul suna la Politie si spune ca de fapt a fost o fapta penala , fara sa-si dea identitatea , in primul rand nu este bagat in seama , iar daca este gasit se pune problema altfel ! ;)

Care este mai vinovat ?
Spitalul ca a salvat sau cel care suna si face acuzatii ?
Are doua variante :
1. Stie ceva , dar nu spune tot ... COMPLICITATE sau TAINUIRE
2. Nu stie nimic , decat presupuneri ... si asta se numeste CALOMNIE !!!

Si faptele acestea fac parte din civilizatie ? Eu cred ca sunt prin Codul Penal !

P.S. Mi-am gresit cariera cu pescuitul ... ma umpleam de bani ca avocat ! :D

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de vitorio mv2 » 31 Ian 2012, 15:15

William Joyce scrie:Salutare,

Am si eu o intrebare pentru Domnul Victor Petcu....cum ati reactiona daca ati afla ca de la dumneavoastra s-au furat 2-3 crapi...si s-au vandut la blata X unde patronul i-a cumparat?...e trist, ca in curand pe apele naturale vom ajunge sa numai avem peste mai deloc...concentrat doar in unele cormpodromuri....vinovati de asta suntem noi pescari, saracia, lacomia unora si lipsa de respect pentru mediu si asa mai departe....
Cred eu ca eu subiect destul de sensibil si delicat cu doua taisuri...si trebuie vazut in ansablul lui...iar domnul Victor cred ca are cele mai bune intentii in a salva acesti pesti...
Insa ma intreb ce fac autoritatile cand se iau crapi asa mari din Dunare sau alta apa naturala, raspunsul este ca dorm...URAT...Copiii nostri nu vor mai avea ce sa pescuiasca pe apele naturale....
Cred ca trebuie pastrat un echilibru intre apele naturale si cele particular administrate...
Poate nu sunt cel mai compentent insa am emis o opinie.....imi cer scuze daca prin acest post am jicnit sau ofensat pe cineva...
Cred ca jicnitile si ofensele nu isi au rostul si trebuie sa aratam cat de uniti suntem noi ca si comunitate de pescari...
Toate cele bine ...fire intinse si fum in frane...

Dle nu stiu cum as reactiona,dar nu mi-ar placea................................!
Eu insa repet ca pina acum nu am avut si nici nu am stiinta macar de un crap care sa fi fost furat de la vreo balta !!!!! Bani sa ai pentru cumparat,ca de oferte nu ducem lipsa !!!!!
Exemplu:

"daca va intereseaza amur de Dunare intre 10 si 30kg buc, romanesc intre 10 si 20kg buc rog MP cu preturi pe kg oferit de dvs. nu asigur transport."
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de gor965 » 31 Ian 2012, 15:17

Dan Mitranescu scrie:..............
La Urgenta cand vine unul batut , sau cu cutitul infipt in el ... medicii ce fac ???

Pai in primul rand il salveaza ! Nu il intreaba de unde vine !
..............
Hai sa vedem diferenta intre medici si politisti...

Era unul la teatru intins pe 3 scaune. Vine plasatoarea :
-Domnule, fiti amabil si dati-va jos de pe cele 3 scaune si stati ca toata lumea doar pe unul !
Ala nu schiteaza nici un gest.
Se mai roaga plasatoarea o data de el :
-Domnule va rog frumos sa va dati jos de pe scaune ca altfel chem directorul teatrului.
Ala nimic !
Cheama plasatoarea directorul, care vine repde :
-Domnule, eu sunt directorul teatrului si niciodata n-am vazut asa comportament ! Va rog sa va dati jos de pe scaune ca altfel chem politia !
Ala nici nu misca ! Cheama directorul un politist !
Vine politistul :
-Bai nene, unde te crezi tu de stai intins pe 3 scaune ? Da-te jos !
Ala il ignora !Politistul:
-Ce mah, sfidezi organu si legea ?...si-l ia la omor cu bulanul ! Il trage jos de pe scaune , il ia de guler si-l intreaba :
-Cum te numesti dumneata domne' ?
Ala bolborosind greu :
-Marcel !
Politistul :
-Marcel...de unde ?
Ala :
-...de la balcon !

:D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine


Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Amstel » 31 Ian 2012, 17:55

Si in vest se practica acest sistem, anume "mutarea" pestilor mari din apele publice in apele private. De obicei, patronii au oamenii lor care cutreiera lacurile si raurile in cautarea dulapilor. In general acestia sunt field testerii firmelor de nada :)) ...Multi englezi veneau in Olanda sa pescuiasca, cu 40 euro/an, in apele publice, si daca prindeau un "+25 " pounds si nu erau in raza de actiune a bastinasilor, dadeau fuguta cu el in N-NV Frantei, unde majoritatea lacurilor au acum proprietari englezi.
Atata timp cat in Romania apele publice nu vor fi cat de cat "ferite" de braconajul "industrial", cu plase, curent, etc., eu consider ca este mai bine sa avem oameni ca Petcu care sa "salveze" trofeele de la pieire. Este adevarat ca in felul aceste se poate "stimula" furtul pestilor si din alte balti private, dar patronii respectivelor locatii trebuie sa aiba grija sa nu se intample asta, ca doar d-aia au taxele asa de mari: pt paza...

ps1: am fost la cineva in vizita, de Mihail si Gavril, anul trecut, si m-a servit cu crap prajit si saramura. Mi-au spus ca au o cunostiinta care merge la concursuri de pescuit si ca le aduce, contra cost, cate un peste- doi..."mai isi scoate si el din cheltuielile pricinuite de hobby-ul asta scump, iar noi mancam un peste prospat si mai ieftin ca-n piata"...Mi-au spus ca pe doi crapi, 10 kg in total, au platit 125 roni.
ps2: eram pe Tancabesti 2 in vara lui 2010, in concediu, cu 3 prieteni. Ma uitam cu luneta unuia dintre ei la un dril facut de un pescar de pe malul cu restaurantul. A scos pestele...si l-a pus in geanta frigorifica...
ps3: anul acesta, patronii de balti care nu o sa ajusteze taxele corespunzator buzunarului aproape gol al pescarului roman o sa intre in dificultate...baltile gen Bila si Bitina, care dau peste daca nu prinzi, o sa fie balti f cautate de pescari..De asemenea, lacurile situate la mai mult de 50-60 km de Bucuresti o sa trebuiasca sa-si ajusteze taxele...C&R-ul, mai ales in perioada asta de criza, nu prinde in Romania...

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASIEI 2

Mesaj de vitorio mv2 » 04 Feb 2012, 02:55

Multumesc George pentru curatenia facuta ! Te rog sa muti inapoi aceste 7 pagini cu raspunsuri la subiectul deschis de mine "CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASIEI 2" de unde au fost mutate de catre dl Coleman ! "Pro vs Contra comertului cu crapi vii "sa ramina un subiect la care sa posteze cei care vor !!!!!Nu cred ca este corect ca raspunsurile de la subiectul deschis de mine sa apara la alt subiect !
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de vitorio mv2 » 04 Feb 2012, 20:50

Multumesc Florentin pentru promtitudinea de care ai dat dovada !!!!! ;)
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de mirceab » 29 Feb 2012, 02:58

Domnule Petcu, Va respect foarte mult afacerea si modul in care ati ales sa o administrati. Este poate singura balta din ROmania unde as veni oricand fara regrete.

Totusi la acest topic, mai ale sla intrebarea : Care ar fi provenienta pestilor? Tind sa cred ca suntem cu toii atat maturi cat si civilizati incat sa ne dam seama ca: pentru pestii care nu au acte (provin din furt/braconaj, alte surse obscure) nu trebuie incurajata cumpararea lor.
Stim cu totii ca daca nu exista cerere, inn timp fenomenul se va diminua drastic, daca nu de tot, daca dvs. le oferiti o piata "oamenilor de bine" atunci fenomentul se va accentua.

TOt militez de ceva vreme, atat aici cat si pe alte forumuri pentru dezvoltarea adevaratelor afaceri( asa cum este si a dvs) in care totul sa fie de tipul win win, atat pentru dvs ca patron cat si pentru pescari, dar si pentru ecosistemele terte atat private cat si naturale(salbatice)

Sper sa nu fiu inteles gersit. dar hai sa fim Romani buni cu adevarat si in sensul bun al cuvintului, sa nu fim doar "buni romani" care se "adapteaza" si pentru care "merge si asa".

Succes in continuare si la catmai multi clienti

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Feb 2012, 14:02

Problema este vazuta numai dintr-un anumit punct de vedere. Sigur sunteti patron de balta si nu prea va bazati pe paza acesteia. :D Glumesc !
Piata de consum a crapului reprezinta 99% in comparatie cu cati crapi se cumpara de catre patronii de balti .
Credeti ca cei care fura peste se opresc din aceasta activitate daca nu il mai vand cu 40lei/kg si il vand cu 15lei/kg ?
Credeti ca cei care fura crapi ii aleg pe cei mari si ii elibereaza pe cei mici pentru ca nu au ce face cu ei ?
Credeti ca TOTI CEI CARE VAND CRAPI BALTILOR C&R II FURA ???

Daca tot nu se diminueaza cu nimic furtul de ce sa nu ne bucuram si noi de drill-uri cu crapi trecuti de 10kg cat mai des (mai ales ca tot dam milionul :D ) ?
De ce sa nu se ofere macar catorva pesti sansa de a supravietui ?

Asta este parerea mea ...

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de vitorio mv2 » 02 Mar 2012, 17:16

mirceab scrie:Domnule Petcu, Va respect foarte mult afacerea si modul in care ati ales sa o administrati. Este poate singura balta din ROmania unde as veni oricand fara regrete.

Totusi la acest topic, mai ale sla intrebarea : Care ar fi provenienta pestilor? Tind sa cred ca suntem cu toii atat maturi cat si civilizati incat sa ne dam seama ca: pentru pestii care nu au acte (provin din furt/braconaj, alte surse obscure) nu trebuie incurajata cumpararea lor.
Stim cu totii ca daca nu exista cerere, inn timp fenomenul se va diminua drastic, daca nu de tot, daca dvs. le oferiti o piata "oamenilor de bine" atunci fenomentul se va accentua.

TOt militez de ceva vreme, atat aici cat si pe alte forumuri pentru dezvoltarea adevaratelor afaceri( asa cum este si a dvs) in care totul sa fie de tipul win win, atat pentru dvs ca patron cat si pentru pescari, dar si pentru ecosistemele terte atat private cat si naturale(salbatice)

Sper sa nu fiu inteles gersit. dar hai sa fim Romani buni cu adevarat si in sensul bun al cuvintului, sa nu fim doar "buni romani" care se "adapteaza" si pentru care "merge si asa".

Succes in continuare si la catmai multi clienti

Domnule,ceea ce fac eu fac majoritatea daca nu chiar toti administratori baltilor de top !!!!! Daca noi nu cumparam crapii cei vi,oricum ajung la restaurante,etc !!!!!
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de mirceab » 02 Mar 2012, 20:43

Tocmai asta spuneam, ca in momentul de fata nu trebuie sa mai mergem pe ideea " lasa ca fac atatia, eu de ce sa nu fac?" daca nu fac eu fac altii etc...

dar tocmai de asta ne trebuie timp ca sa evluam cat mai mult la o mentalitate prin care ne mandrim cu ce avem si sa nu ne mai faccem de ris prin lume sau europa.

Un exemplu concret , fara legatura cu pescuitul:

sofer fiind vad in fiecare zi atatia nebuni care o calca, taie calea si conduc periculos, ce usor ar fi sa fac si eu asa...ca fac atatia... daca nu fac eu care sunt constient de condus ssi am experienta o facce altul fara experienta...si unde ajungem?

un alt exemplu functionarii din primarii, de actualitate....au faccut si ei daca nu faceau ei faceau altii...si ne facem de ris sa zica olandezii "mai stati la portile schengen" ca nu meritati...


Repet, nu vreau sa fiu inteles gresit....dar cred ca cel mai sanatos pentru noi insine este sa ne educam intre noi ca si popor.


Cum Dvs. Domnule Victor aveti o afacere respectabila si corecta, legala si foarte bine pusa la punct, aveti pretentii de la cei care va trec pragul si se aseaza pe mal sa pescuiascca sa fie corecti, dvs sunteti corecti cu ei, aveti o taxa decenta, pestele bine ingrijit si crescut, densitate mare de peste, etc.
Va protejatgi afacerea cum stiti mai bine. Dar daca vine x sau y si spune...iau si eu un peste acasa, pe "neve" ca daca nu o fac eu poate o face altul...cum il numiti pe acel x sau y? Hot, golan, vagabond, borfas... care merita sa faca puscaria...corect? Cred ca este normal sa ne uitam si la Delta (de nude cred ca provin o parte dintre pestii in discutie) si sa protejam si biosfera nu doar balta proprie...ca indirect si delta este a noastra chiar daca nu castigam noi banii dar castigam cceva ce nu au altii...


Domnule dan, daca s-ar aduna 1+1+1+......! care sa gindeasca diferit , care sa protejeze si sa refuze in timp s-ar diminua fenomenul substantial... DAR daca fiecare zice...macar sa ma bucur eu.... macar sa imi iasa mie ceva.... atunci CLAR NU SE SCHIMBA NIMIC.
Va doresc o seara cat mai placuta si tot ce va doriti in viata.

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de dragan claudiu » 04 Mar 2012, 22:00

mirceab scrie:Tocmai asta spuneam, ca in momentul de fata nu trebuie sa mai mergem pe ideea " lasa ca fac atatia, eu de ce sa nu fac?" daca nu fac eu fac altii etc...

dar tocmai de asta ne trebuie timp ca sa evluam cat mai mult la o mentalitate prin care ne mandrim cu ce avem si sa nu ne mai faccem de ris prin lume sau europa.

Un exemplu concret , fara legatura cu pescuitul:

sofer fiind vad in fiecare zi atatia nebuni care o calca, taie calea si conduc periculos, ce usor ar fi sa fac si eu asa...ca fac atatia... daca nu fac eu care sunt constient de condus ssi am experienta o facce altul fara experienta...si unde ajungem?

un alt exemplu functionarii din primarii, de actualitate....au faccut si ei daca nu faceau ei faceau altii...si ne facem de ris sa zica olandezii "mai stati la portile schengen" ca nu meritati...


Repet, nu vreau sa fiu inteles gresit....dar cred ca cel mai sanatos pentru noi insine este sa ne educam intre noi ca si popor.


Cum Dvs. Domnule Victor aveti o afacere respectabila si corecta, legala si foarte bine pusa la punct, aveti pretentii de la cei care va trec pragul si se aseaza pe mal sa pescuiascca sa fie corecti, dvs sunteti corecti cu ei, aveti o taxa decenta, pestele bine ingrijit si crescut, densitate mare de peste, etc.
Va protejatgi afacerea cum stiti mai bine. Dar daca vine x sau y si spune...iau si eu un peste acasa, pe "neve" ca daca nu o fac eu poate o face altul...cum il numiti pe acel x sau y? Hot, golan, vagabond, borfas... care merita sa faca puscaria...corect? Cred ca este normal sa ne uitam si la Delta (de nude cred ca provin o parte dintre pestii in discutie) si sa protejam si biosfera nu doar balta proprie...ca indirect si delta este a noastra chiar daca nu castigam noi banii dar castigam cceva ce nu au altii...


Domnule dan, daca s-ar aduna 1+1+1+......! care sa gindeasca diferit , care sa protejeze si sa refuze in timp s-ar diminua fenomenul substantial... DAR daca fiecare zice...macar sa ma bucur eu.... macar sa imi iasa mie ceva.... atunci CLAR NU SE SCHIMBA NIMIC.
Va doresc o seara cat mai placuta si tot ce va doriti in viata.
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> **==

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de mirceab » 05 Mar 2012, 19:24

Dan Mitranescu scrie:Am si eu o intrebare :
La Urgenta cand vine unul batut , sau cu cutitul infipt in el ... medicii ce fac ???

Pai in primul rand il salveaza ! Nu il intreaba de unde vine !

Pe urma daca omul spune ca "a cazut pe scari " sau ca "avea un cutit pe perete si cand a dat cu spatele s-a infipt in el " :D atunci ... sanatate si la revedere !

Daca accidentul este maxim suspect atunci spitalul anunta Politia . Se face eventual o ancheta , dar daca nu se depune o plangere tot zero este.

In schimb daca unul suna la Politie si spune ca de fapt a fost o fapta penala , fara sa-si dea identitatea , in primul rand nu este bagat in seama , iar daca este gasit se pune problema altfel ! ;)

Care este mai vinovat ?
Spitalul ca a salvat sau cel care suna si face acuzatii ?
Are doua variante :
1. Stie ceva , dar nu spune tot ... COMPLICITATE sau TAINUIRE
2. Nu stie nimic , decat presupuneri ... si asta se numeste CALOMNIE !!!

Si faptele acestea fac parte din civilizatie ? Eu cred ca sunt prin Codul Penal !

P.S. Mi-am gresit cariera cu pescuitul ... ma umpleam de bani ca avocat ! :D

Am de spus doar atat :

-sa gasesti scuze pentru o fapta a ta este cel mai usor. Comparatia facuta nu are nici in clinci nici in maneca cu actuala situatie.
poti compara altfel daca vrei:

-vine unul cu oua la o ferma avicola, sa le vinda, patronul le cumpara cu ochii inchisi sau se intereseaza de provenienta lor?


PS: daca pestii vin dintr-o balta care este poluata iar pestii sunt blonai si infecteaza balta?


si daca tot vrei sa tii la comparatie, domnule admin, daca un ins aduce un om vatamat la spital, spitalul are datoria de a anunta politia pentru a se face o investigatie. Ca nu se respecta regula, este doar un efect al mentalitatii romanesti "LASA CA MERGE SI ASA".

PPS: daca nu este relevanta partea legala, ar tebui macar partea morala sa conteze. Ca doar toti tipati ca in ROmania este rau, ca salariile sunt mici, ca se fura, ca este coruptie...dar prea putini vor sa faca o schimbare in mentalitate, sa nu mai vorbim sa faca o diferenta intre ce este bine si ce este rau. Moara Vlasiei 2 nu este o balta de mana a doua gen fundulea, ca sa aibe nevoie de astfel de practici, este deja un brand in pescuitul din Romania si asta ar trebui sa conteze cel mai mult, atat pentru pescari dar mai ales pentru Administratia Baltii si domnul Victor Petcu.
Repet, daca vine unul si iti fura din casa merita puscaria, daca fura de la altul si-ti vinde tie merita felicitat?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CRAPI CUMPARATI IN ANUL 2011 SI ELIBERATI IN MOARA VLASI

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Mar 2012, 23:13

Avem doua variante :
TAINUIRE sau CALOMNIE !!!
In prima varianta se stie exact ca se fura peste , dar nu se dau explicatii , iar in a doua sunt numai presupuneri care jignesc indirect pe cei care prind pestii pe balti fara restrictii ( vanzandu-i ulterior) si pe cei care ii cumpara . ( motivul : lipsa civilizatiei sau a favorizarii furturilor ).

Pai hai sa desfiintam centrele de colectare fier vechi ca au furat cativa piese de la trenuri , sa nu mai cumparam legume din piete de la tarani pe motiv ca sunt furate de pe camp si nici flori din florarii pentru ca sursa sunt cimitirele .
Hai sa inchidem OKAZII pentru ca majoritatea lucrurilor de acolo sunt noi si fara acte de provenienta ...
1cu 1 cu ... si cu 1 ... suna bine aparent , dar ordinea are importanta ei ! Nu incepem cu "1" de la sfarsit !

P.S. Va rog sa-mi spuneti cu ce va ocupati ca sa va spun cu ce sa incepem sa fim civilizati ! ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”