PENTRU DL. FLORENTIN

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cleanercrist
senior
senior
Mesaje: 152
Membru din: 21 Ian 2012, 17:57
Localitate: craiova
Contact:

PENTRU DL. FLORENTIN

Mesaj de cleanercrist » 22 Ian 2012, 13:04

CE INAINTAS FOLOSITI ?PAWER PRO?PREZENTATI SI ECHIPAMENTELE(MULINETA, LANSETA) CE LE FOLOSESC IN CONCURSURI PESCARI DE TOP!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PENTRU DL. FLORENTIN

Mesaj de florentiniuga » 27 Ian 2012, 04:56

Nu prea am dat importanta inaintasului. Am folosit de care am avut, multe modele. Nu mi s-au rupt niciodata in aruncare pentru ca nu folosesc inaintas subdimensionat ca rezistenta. Cel mai des le-am schimbat pentru ca nimereau in vreo agatatura.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cleanercrist
senior
senior
Mesaje: 152
Membru din: 21 Ian 2012, 17:57
Localitate: craiova
Contact:

Re: PENTRU DL. FLORENTIN

Mesaj de cleanercrist » 27 Ian 2012, 09:42

Multumesc pentru raspuns.

Avatar utilizator
nicuag
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 24 Ian 2011, 20:52
Localitate: Agnita
Contact:

Re: PENTRU DL. FLORENTIN

Mesaj de nicuag » 31 Ian 2012, 20:17

am citit pe forum ca firul Sufix Ultra Knot este apreciat de toti pescarii meseriasi ,si sa vrea sa ma lamuriti un lucru pe care nu-l inteleg .ex..Sufix Ultra Knot 0,305/6,6kg si Jaxon Crocodile Carp 0,30/16kg.care este m-ai tare cel de 6,6 kg s-au cel de 16 kg ? sant incepator sa nu radeti .

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: PENTRU DL. FLORENTIN

Mesaj de crazy crap » 01 Feb 2012, 14:05

nicuag scrie:am citit pe forum ca firul Sufix Ultra Knot este apreciat de toti pescarii meseriasi ,si sa vrea sa ma lamuriti un lucru pe care nu-l inteleg .ex..Sufix Ultra Knot 0,305/6,6kg si Jaxon Crocodile Carp 0,30/16kg.care este m-ai tare cel de 6,6 kg s-au cel de 16 kg ? sant incepator sa nu radeti .
Salut. Intradevar Ultra Knot este un fir apreciat de multi pescari deoarece este rezistent, ieftin si foarte bun pentru aruncari la distanta. Legat de diametru vs.greutate este specifcata in functie de producator; din cate stiu Sufixul trece pe role aproape greutatea reala la care rezista firul pe cand cea de la Jaxon e mult exagerata, 16 kg cred ca tine un fir 0.45mm sau mai mare, asta e o chestie de reclama care sa ia ochii cumparatorului (mai ales incepatorilor). Am intalnit cazuri in care un fir de 0.28 tinea mai mult ca unul de 0.35 chiar daca cel de 0.28 tinea 4.5 kg si cel de 0.35 tinea 18 kg. (folosit in aceleasi conditii de pescuit), deci nu pe orice rola de fir este trecut diametrul real si kilogramele la care rezista (cu unele exceptii de firme). Inainte de a-ti cumpara un anumit fir gandestete inainte la ce stil doresti sa il folosesti (ex: distanta, plantat, aproape, agatatura) si pe urma consulti anumite firme pe net, mai cauti pe forum sau intrebi direct persoane care au folosit mai multe fire de-a lungul mai multor sezoane care sa iti dea sfaturi (daca cunosti). Sper ca te-am ajutat cu ceva. Eu unu asa am inceput. numai bine **==

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: PENTRU DL. FLORENTIN

Mesaj de darius123 » 01 Feb 2012, 17:32

Alea sunt povesti, marketting fals.Un fir de calitate, de 0.30 are rezistenta(la nod) in jur de 6-8 kilograme.Pe firele care vezi ca tin 10-15 kilograme, nu sunt specificatii reale.Sufixul este un fir bun, are dimensiunile apropiate de cele reale, destul de ieftin, mergi cu incredere pe acest fir.Si eu tot Sufix Ultra Knot fluo de 0.25 folosesc pentru crap si de 2 sezoane, nu am avut probleme.Eu am folosit numai rolele de 250 m, nu stiu cum este cel la rola mare, am auzit ca nu ar fi aceiasi calitate.Depinde ce vrei de la un fir.Pe scurt, unde vezi specificatii de genul celor de pe firul Jaxon, ori este o minciuna, ori specificatile precizate nu se refara la rezistenta firul la nod.Un fir de 0.25 de calitate, tine in jur de 5-6 kilograme, suficient.Se scot crapi de +20, cu fire de 0.22-0.25, daca ai putina experienta si o mulineta pe care te poti baza.

Avatar utilizator
nicuag
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 24 Ian 2011, 20:52
Localitate: Agnita
Contact:

Re: PENTRU DL. FLORENTIN

Mesaj de nicuag » 01 Feb 2012, 21:01

va multumesc am luat aminte ,deci merg pe Sufix Ultra Knot .

Avatar utilizator
nicuag
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 24 Ian 2011, 20:52
Localitate: Agnita
Contact:

Re: PENTRU DL. FLORENTIN

Mesaj de nicuag » 01 Feb 2012, 21:25

am luat aminte ,merg pe Sufix Ultra Knot,VA MULTUMESC.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”