Campionatul National de Feeder - 2012 (varianta open)

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Campionatul National de Feeder - 2012 (varianta open)

Mesaj de florentiniuga » 04 Feb 2012, 05:05

Trebuie sa remarcam pentru inceput, ca pescuitul la feeder in Romania este in stadiu incipient. Sunt un numar destul de redus, raportat la numarul general de pescari de la noi, cei care sunt preocupati de organizarea de competitii si cred ca se poate face mai mult pentru a stimula dezvoltarea acestei discipline, in special datorita faptului ca tot mai numerosi sunt cei care incep sa guste placerea, simplitatea, eleganta si finetea acestui stil, care poate oferi satisfactii enorme. In general pescarii din vestul tarii, in frunte cu aradenii lui Adrian Petrisor, au fost cei care au pus bazele Campionatului National de pescuit la Feeder dar lucrurile trebuie impinse mai departe, cu atentie pentru a nu cadea in capcana disensiunilor care framanta celelalte stiluri, cu intelepciune si fermitate, printr-o organizare progresiva dar stricta.
Primele doua editii sa-au desfasurat intr-o singura etapa, firesc pentru numarul redus de participanti, au generat o echipa castigatoare (aceeasi) dar lipsa suportului material a facut ca prima editie Campionatului Mondial de Pescuit la Feeder din 2011 sa se desfasoare fara prezenta Romaniei. Daca aeeasi echipa va avea sau nu suport financiar pentru a se prezenta la editia a doua din iulie 2012 in Belgia, nu stiu dar CN care se va desfasura anul acesta pentru desemnarea echipei ce se va deplasa in 2013 la CM, nu se mai poate incropi pe genunchi, trebuie organizat de asa maniera incat sa genereze si fondurile necesare deplasarii, pentru ca CM 2013 inseamna Africa de Sud.

Vedeti calendarul:
program FIPS.png
Pe de-o parte, desemnarea unei campioane nationale cu un an inainte poate fi un handicap, pentru ca intr-un an se pot intampla multe privind disponibilitatea sau varful de forma a componentilor lotului. Pe de alta parte, poate oferi un ragaz pentru desfasurarea unui CN mai amplu, in mai multe etape si pe piste diferite, ceea ce va duce sigur atat la un antrenament mai intens in conditii de competitie a participantilor, la desemnarea mai corecta a lotului reprezentativ cat si la strangerea fondurilor necesare deplasarii acestuia.
Am convingerea ca pentru stadiul la care ne aflam acum, participarea pe echipe este nepotrivita, reducand numarul potentialilor participanti din lipsa posibilitatii inchegarii unor loturi de minim 5. Este exemplul pe care il am chiar la clubul Carp Zone, pentru ca anul trecut am vrut sa participam, insa din cauza unor disensiuni intre membrii clubului pe teme de conducere si participare la echipa, nu s-a mai putut forma lotul. In alte cazuri, pescari individuali (unii foarte buni), care nu se simt atrasi de o formula compacta de participare, raman pe dinafara.
E momentul sa se "deschida portile" participarii individuale, care in mod sigur va aduce la standuri un numar mult mai mare de participanti. Cred ca numarul poate fi cel putin dublu fata de anul trecut. Lotul va fi generat de primii clasati iar cel (cei) care se vor implica in organizarea CN vor completa lotul (manager, capitan, etc.) care va efectua deplasarea la CM.
Spre deosebire de pescuitul la crap unde o mansa dureaza 72 ore (4 zile pierdute) si nu se poate face doar in weekend, la feeder mansele nu-i afecteaza atat de mult pe cei care trebuie sa-si ia libere de la munca.
Calcule privind sumele necesare participarii (de preferinta fara taxa de balta) si numarul de manse pentru un clasameent corect si strangerea sumei necesare lotului, se pot calcula si comenta ulterior.
Pentru inceput insa, va supun dezbaterii acest proiect de perticipare individuala, tocmai avand in vedere costurile deplasarii in Africa de Sud si nu in ultimul rand, tendinta gresita de a se participa in conditiile actuale doar pentru a se demonstra superioritatea, chiar daca nu exista nicio perspectiva financiara de reprezentare a Romaniei la CM.
Nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca in aceste conditii, o alta echipa, potenta financiar dar mai slab clasata in CN, ar solicita sa participe la CM si daca s-ar accepta, cum ar fi tratata in cazul unui esec lamentabil.
Astept opiniile dumneavoastra... ca tot e frig si nu avem altceva mai bun de facut. :D
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Campionatul National de Feeder - 2012 (varianta open)

Mesaj de miyagi » 26 Feb 2012, 01:08

Buna ideea.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
barzu_florin2010
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mar 2010, 21:21

Re: Campionatul National de Feeder - 2012 (varianta open)

Mesaj de barzu_florin2010 » 04 Mar 2012, 08:29

salut,ma numesc florin si am participat si eu la cn feeder din spania obtinand locul 4 si mi sa spus ca federatia plateste 700 euro si eu trebuie sa mai cheltui 800 euro.De la clubul la care sunt inscris mi sa spus ca nu au cu ce sa ma ajute ,poate daca eram unul de al lor se implicau mai mult si imi gaseau un sponsor.despre clasificari , fiecare comunitate org. un concurs dupa care urmeaza cn. care se desfasoara intr o singura zi 2 manse aceeasi locatie.Nu e mai simplu?

Avatar utilizator
expertxyz
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mar 2009, 19:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul National de Feeder - 2012 (varianta open)

Mesaj de expertxyz » 17 Mar 2012, 21:56

Excelenta idee. =D>
Putem participa, cat mai multi, fara mari interese la diferite etape/concursuri, si cu procente din taxa platita la concurs se pot aduna fonduri pentru echipa ce va participa la CM.
Daca este greu la nivel national, macar sa se organizeze multe concursuri open, pe regiuni si apoi o finala.

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Campionatul National de Feeder - 2012 (varianta open)

Mesaj de intef » 14 Apr 2012, 09:18

Din ce am vazut pe alt site,cam 1300 euro/concurent ar trebui pentru un concurs in strainatate.Ungaria,Spania,Italia(de astia nu mai spun) au staff cat avem noi toata echipa(cu tot cu antrenor si cele doua rezerve).Un lucru interesant este ca italienii au concurentul si antrenorul,va dati seama cat ajuta asta...Parca tot de asta se plangea si Benzar la Iberian Master.

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”