Diametru inaintas textil?

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Diametru inaintas textil?

Mesaj de elvis_armeanca » 30 Noi 2011, 07:22

Va salut prieteni pescari!As dori un sfat in legatura cu grosimea inaintasului!Intentionez sa folosesc Berkley Whiplash iar linie principala mono de 0.25.Ce grosime e bine sa aiba inaintasul whiplash,0,17 sau 0,21 avind in vedere ca voi pescui si la montura momitor incarcat cu nada?!( distanta de lansare este afectata de inaintas mai gros?).Stima ---<><
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Diametru inaintas textil?

Mesaj de elvis_armeanca » 30 Noi 2011, 09:16

Poate o sa-mi spuneti ca s-a mai discutat despre inaintas dar o parte sustin ca trebuie inaintas mai gros decat linia principala si o parte ca trebuie mai subtire!acum eu ca nestiutor pe cine sa cred :D ?Stima
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Diametru inaintas textil?

Mesaj de gor965 » 30 Noi 2011, 10:33

elvis_armeanca scrie:Poate o sa-mi spuneti ca s-a mai discutat despre inaintas dar o parte sustin ca trebuie inaintas mai gros decat linia principala si o parte ca trebuie mai subtire!acum eu ca nestiutor pe cine sa cred :D ?Stima
Ptr. ai mai priceputi in casting, regula de baza in a-si alege inaintasul este coroborarea rezistentei lui cu greutatea cu care arunca ! Nu sta nimeni sa puna inaintas de 0.16 la un fir de 0.20, ca sa dea bine la nod, daca el lanseaza cu o lanseta rapida si plumb de 120 gr. Majoritatea isi aleg inaintasul in functie de greutatea cu care arunca...dimensiunea firului principal, sau dimensiunea nodului, vin pe planul secund !...cel putin asa cred eu ca e corect ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Diametru inaintas textil?

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Noi 2011, 15:14

Parerea mea legata de grosimea inaintasului este ca nu influenteaza lungimea aruncarilor ( ma refer la dimensiuni uzuale ). Acest lucru l-am constatat pe balta de-a lungul anilor si mi s-a consolidat la antrenamentele de casting ...
Singurul avantaj pentru un fir de inaintas subtire ,dus la limita de rupere , il vad pentru faptul ca se leaga mai bine cu monofilamente subtiri si aici ma refer la 0,20 ...
In rest numai dezavantaje : se rupe mai repede in urma uzurii ...taie degetarul ...
Inca un sfat : Inaintasul se foloseste NUMAI pentru aruncat cand se vrea acest lucru ( nu pentru scos pestele ).
In acest sens nu folositi mai mult de 8m ... pentru a arunca cat mai bine .
Este mai importanta lungimea inaintasului decat grosimea lui atunci cand vrem sa aruncam la distanta . ;)

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Diametru inaintas textil?

Mesaj de elvis_armeanca » 30 Noi 2011, 15:21

Multumesc pentru ajutor! >:D< !stima!
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Diametru inaintas textil?

Mesaj de elvis_armeanca » 28 Dec 2011, 15:17

Am inteles cum si de ce se foloseste inaintasul!as vrea sa stiu daca a folosit cineva whiplash berkley pro varianta noua NEW formula,si cum iese nodul intre un 0,21mm si linia principala de 0.20 sau 0.25mm.sunt in dilema de a cumpara whiplash pro de 0.17 sau 0.21mm deoarece am citit pe un forum de rapitor ca whiplash este supradimensionat si cica un 0.17 este de fapt un 0.24 la alte fire textile ca de ex.power pro!pe de alta parte craparii, unii spun ca e de ajuns 0.17mm la fir principal de 0.20 respectiv 0.25!Nu stiu ce sa mai cred! n-as vrea sa arunc cu frica momitorul dar sa fie un nod ok(0.17 cu 0.20,0.25 fir mono), nici sa am un nod intre inaintas si linie aiurea care nu se leaga dar sa fie mai rezistent(0.21 cu 0.20,0.25 fir mono)..rog pe cineva care a folosit whiplash pro(in special cel nou new formula) cu linie de 0.20-0.25mm sa ma ajute sa ma decid ori 0.17 ori 0.21!stima <:-P
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Diametru inaintas textil?

Mesaj de elvis_armeanca » 06 Ian 2012, 04:00

m-am decis am ales 0.17 e super ok !multumesc se poate inchide **==
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Diametru inaintas textil?

Mesaj de REMUSGL » 06 Ian 2012, 13:23

de la ce firma ai cumparat?

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Diametru inaintas textil?

Mesaj de viorelb73 » 06 Feb 2012, 23:47

Azi mi-a sosit rola de inaintas Power Pro moss green 0,32 mm. Arata minunat si abia astept sa il folosesc !!!
Respect!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”