domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
flo2778
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 10 Ian 2011, 16:31

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de flo2778 » 10 Ian 2011, 16:58

da serbane ai dreptate ca daor ai dat langa mine .numai ca eu am dat in bucataria lui

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de serban_31 » 10 Ian 2011, 17:04

flo2778 scrie:da serbane ai dreptate ca daor ai dat langa mine .numai ca eu am dat in bucataria lui
Adevarat tu lai boxat bine dar nu am vazut 5 pescari ca tine din 300 care erau pe gheatza.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de florentiniuga » 11 Ian 2011, 12:15

Si...?? Ati prins crapi multi? Pentru ca noi, Carp Zone, suntem pescari de crap in special si daca ma intrebi pe mine, atunci asa e, eu credeam ca pescuitul la copca inseamna o gaura cu freza sau toporul, si cativa ghiborti, balosi sau carasei prinsi, motiv de fugit de-acasa de gura nevestei si de baut niste vin fiert cu prietenii ca sa scapi de frig. Am vazut si exceptii in unele locuri, unde cunoscatorii locului sau patronii de balta stiu exact unde sa-si puna popicele sa traga cate un salau sau o stiuculita. Crap, cu ochii mei nu am vazut dar se mai intampla daca i-o pui la bot. Repet, EXCEPTII. Deci un concurs la copca, tot rol de socializare ar avea insa chiar si asa ideea nu e rea. Numai sa mai inghete inca odata apa, altfel ne intalnim pe patinoar la Moghioros. :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de iulian petre » 11 Ian 2011, 14:34

Am incercat eu sa fac un concurs la copca dar mi-am dat seama ca e cam riscant ca daca se intampla vre-un eveniment neplacut pe mine ma i-au la intrebari ca organizator. Asa ca m-am rezumat la concursuri amicale intre prieteni .

Avatar utilizator
Stanescu Mircea
senior
senior
Mesaje: 220
Membru din: 24 Noi 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de Stanescu Mircea » 10 Feb 2011, 11:40

florentiniuga scrie:Si...?? Ati prins crapi multi? Pentru ca noi, Carp Zone, suntem pescari de crap in special si daca ma intrebi pe mine, atunci asa e, eu credeam ca pescuitul la copca inseamna o gaura cu freza sau toporul, si cativa ghiborti, balosi sau carasei prinsi, motiv de fugit de-acasa de gura nevestei si de baut niste vin fiert cu prietenii ca sa scapi de frig. Am vazut si exceptii in unele locuri, unde cunoscatorii locului sau patronii de balta stiu exact unde sa-si puna popicele sa traga cate un salau sau o stiuculita. Crap, cu ochii mei nu am vazut dar se mai intampla daca i-o pui la bot. Repet, EXCEPTII. Deci un concurs la copca, tot rol de socializare ar avea insa chiar si asa ideea nu e rea. Numai sa mai inghete inca odata apa, altfel ne intalnim pe patinoar la Moghioros. :))
Prinzi marlite carasei obleti si etc daca te duci pe baltile de pe langa bucuresti care nu au un mediu la fel de dezovoltat ca cele din tulcea sau constanta(eu sunt din bucuresti dar cunosc tot ce misca si la constanta ) eu nu prea inteleg cum se pot face niste balti far stuf fara rapitor doar cu crap.. mi se pare o prostie au si ei un mediu al lor. Am fost la copca de curand si a luat un prieten langa mine stiuca la 7kg la 5kg bibani frumosi placerea pentru unii poate e la fel de mare ca pentru cei care pescuiesc la crap + ca nu este atat de costisitor ca pescuitul la crap care devine din ce in ce mai scump. Asta e doar parerea mea iar domnul care sa atacat mai devreme pe aici ca i-a spus ooo mari pescari, nu prea am inteles reactia lui O zi buna !
Dau la patratica de iaurt si mot de cac**!

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de intef » 06 Feb 2012, 11:14

S-a dat drumul la copca la Darvari(numai in weekend),nu stiu insa daca a si prins cineva.Dar de o socializare...e buna balta.Se baga cineva vinerea asta?????????????????

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de cai99 » 06 Feb 2012, 20:53

SAMBATA merg si eu >:D< pe Darvari :-h

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de eden » 06 Feb 2012, 21:35

stati oameni buni sa vedem cum sunt drumurile pana sambata, ca se anunta prapad...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de intef » 06 Feb 2012, 22:05

Daca nu pot ajunge la Darvari,la Buftea este imposibil sa nu ajung.Si cica acolo chiar merge.Ma rog...din auzite se prinde si pe Chitila.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de cristian505ro » 06 Feb 2012, 22:44

florentiniuga scrie:Crap, cu ochii mei nu am vazut dar se mai intampla daca i-o pui la bot.
Hai sa va deconectez un pic si sa va zic o poveste adevarata ( pana in 2007 cand m-am apucat de crap,eu am fost pescar de rapitor din barca si de copca, ma stiu multi cam de aceeasi varsta cu care am batut 27 de ani,toate baltile de pe valea Mostistei de la Tamadau pana la Valea Argovei).
Deci,1987, intr-o sambata,prima jumatate a lui februarie ( cam ca acum), iarna ca-n povesti, locatia Tamadaul Mic ( halta Mostistea, in stanga lui Seinoiu). Pescari,cam 100. Atunci l-am cunoscut pe marele si celebrul pescar Fane Cocolos. Fac cu ranga 2 copci, pun cate o singura libelula, in timp ce pregateam al 2-lea bat ( trestie de zahar din 2 buc. cam la 3 M total,fir de 0.12, ac de 16) se duce pluta sub gheata la primul si trage si de spicul subtire al trestiei de zahar. Ceva lupta, se face balet pe gheata, se baga si spicul in copca,etc. si iese prima bucata de 3 kg. Ii scot carligul, bag a 2-a trestie, trec sa o refac pe prima, aceeasi poveste si iese a 2-a bucata, ceva mai mare la 4 kg. Fusesem deja "localizat" in fata mea la 1,5 M, s-a asezat un monstru tuciuriu, foarte dibace, era Fane Cocolos. Intre timp eram inconjurat, in jurul meu erau 30 de copcari. Toti prindeau, Fane dadea recital. Eu am mai luat 2. Au inceput sa vina din ce in ce mai mari si rupeau. Daca bagam fir mai gros de 14 nu mai veneau. Cel mai frumos era cand veneau namile care se vedeau prin gheata foarte transparenta si rupeau in final, dar drilul era de neuitat. Toti pescarii ( cam 70 ) s-au strans pe un patrat cu latura 30-40 M. Zona se facuse ca o sita, apa iesise pe copci, practic pescuiam cu picioarele in apa de 10 cm. Pe la ora 15 gheata a inceput sa trosneasca surd, iar noi ne retrageam din ce in ce mai in spate. La 16. 30 am plecat cu totii la trenul de 17 dupa ce l-am convins cu greu pe Fane sa iasa din mijlocul "ciurului". Avea rucsacul plin si 2 saci de rafie de care tragea din greu. Faceti o socoteala cat s-a prins cam in 7-8 ore, daca fiecare avea 4-5 bucati si nici unul nu era sub 2-3 kg.
A doua zi, Duminica la ora 7 am coborat totii la halta Mostistea plus inca altii , cam 150 ( asa era atunci se rupea trenul la Mostistea). In frunte cu Fane am invadat locul. In afara de bibani, balosi,ghiborti nu s-a mai prins nimic.
Iarna, crapul sta cantonat, "intonat"( cu tonele) cum zic localnicii si se misca tot bancul, cand pleaca de acolo. Si nu mai mananca iar o perioada lunga. In februarie cand e gheata buna, sunt mari sanse de prins crap la copca, caci ii este foame si mai iese din hibernare.
Acuma, ca sa revin la topic, ocazie cu care-l salut pe prietenul meu Eden, s-ar putea organiza si concursuri la copca, dar pe baltile cu densitate mare : MV2, T1. E valabila si observatia lui Iulian Petre ( stiu ca se vorbise prin 2009 de un concurs la copca pe Chiroiu 4) ca daca se intampla ceva, vreun accident, raspunzator e organizatorul. Oricum pescarii de copca stiu cand tine gheata. Acum va spun din proprie experienta ca se poate face focul pe gheata, pe intreaga durata a partidei ( 7-10 ore).
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de vioril » 06 Feb 2012, 23:37

chiar ca se poate face focul pe gheata . eu am intrat cu masina( ce are masa de 1,2 tone )pe gheata ca sa ma incalzesc si a tinut brici . sambata sunt la fundulea .

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de Rechin » 07 Feb 2012, 00:20

hai mai stingeti faru' la bicicleta ca s-a incins...
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de Rechin » 07 Feb 2012, 00:26

era odata ....ha ha ha prin 78' eram la copca pe sarulesti si eram de vreo 6-7 ore pe gheata si mi s-a facut un pic de 'frigulet '.am bagat tir-ul de 40 de tone pe gheata plin cu tuica fiarta ,aveam cisterna din aia......au venit toti pescarii si am baut 3 saptamani din tir-ul cu tuica si nu s-a imbatat nimeni va jur..pam,pa,pa,pam,pa.....pam,pam....
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de Rechin » 07 Feb 2012, 00:33

aaaaaa....era sa uit:a prins unu' atunci 32 de saci din aia de rafie pliiiiiiiini pliiiiiini ochi cu stiuci de 8-9 kg bucata minim si crap pe la vreoooo 12-13 kg bucata frateeeeeeee sa il vezi cum tragea aia 32 de saci dupa el pe gheata.....mureai de ras nu alta..cand sa se urce in tren ce sa vezi ..nu l-a lasat nasu sa urce ca cica' e tren de persoane. si ce sa vezi? a dat nasu 3-4 telefoane(avea al naibii telefon mobil in 78') si a chemat o garnitura de marfar si uite asa si-a dus ala pestele acasa..pam-pam...aaaaa era sa uit pe tip il chema Fane Mormoloc..
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: domnule Iuga, un CONCURS LA COPCA ???

Mesaj de Qnyx » 07 Feb 2012, 00:47

Rechin scrie:aaaaaa....era sa uit:a prins unu' atunci 32 de saci din aia de rafie pliiiiiiiini pliiiiiini ochi cu stiuci de 8-9 kg bucata minim si crap pe la vreoooo 12-13 kg bucata frateeeeeeee sa il vezi cum tragea aia 32 de saci dupa el pe gheata.....mureai de ras nu alta..cand sa se urce in tren ce sa vezi ..nu l-a lasat nasu sa urce ca cica' e tren de persoane. si ce sa vezi? a dat nasu 3-4 telefoane(avea al naibii telefon mobil in 78') si a chemat o garnitura de marfar si uite asa si-a dus ala pestele acasa..pam-pam...aaaaa era sa uit pe tip il chema Fane Mormoloc..
Domnule Tanase apreciem ironia dumnevoastra dar sa nu uitam ca suntem pe un forum de pescari, unde povestile fie ele "pescaresti" ne mai indulcesc un pic din dorinta de a pescui.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”