larvele de chironomide

rame, viermi, etc...

Moderatori: florentiniuga, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
POP-UP
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 05 Ian 2009, 16:00

larvele de chironomide

Mesaj de POP-UP » 05 Ian 2009, 16:59

poate să îmi spună cineva prin ce metode se pot obţine şi in mâlul căror ape se găsesc larvele de libelulă?

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: larvele de chironomide

Mesaj de doru » 05 Ian 2009, 21:30

Uneori le gasesti peste tot,dar esential este sa te informezi unde le gasesc altii ca sa nu rascolesti malul degeaba.
Ai nevoie de o plasa cu ochiuri mici [eu am fol.o sita de faina],dar pe frigul asta ,obligatoriu sa-i faci o coada lunga ca sa nu fi nevoit sa te bagi in apa.
Cauta canalele vechi ,cu mal moale,testeaza din loc in loc pana dai de ceva larve.Trage cu sita malul si apoi pe suprafata apei agiti sita sa cada malul si daca sunt ,raman in sita.
Le poti pastra in hartie igienica umezita,dar nu pt. mult timp.Nu prea tin mult.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: larvele de chironomide

Mesaj de Qnyx » 06 Ian 2009, 05:31

Pentru cei care nu stiu, larvele de chironomide reprezinta un aliment foarte hranitor pentru pestii de acvariu; implicit le gasesti la magazinele de acvaristica (eu am cumparat duminica 4 pachete pentru pestii mei din obor).
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
POP-UP
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 05 Ian 2009, 16:00

Re: larvele de chironomide

Mesaj de POP-UP » 06 Ian 2009, 10:52

Multumesc Doru.Cand eram student in Bv.am vazut omuletii cum vindeau in gara larve .Eu sunt din Bistrita si de cele mai multe ori nu am de unde cumpara deoarece nu se gasesc.Au fost zile de pescuit cand larvele au facut diferenta, de aceia sunt interesat sa le procur singur(nu pt comercializare).Stiu ca nu este usor sa le procuri dar ce nu face un pesacar pt . o zi reusita?

Avatar utilizator
POP-UP
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 05 Ian 2009, 16:00

Re: larvele de chironomide

Mesaj de POP-UP » 06 Ian 2009, 10:54

Draga Onyx unde dai si unde crapa...

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: larvele de chironomide

Mesaj de Qnyx » 07 Ian 2009, 01:15

POP-UP scrie:Draga Onyx unde dai si unde crapa...
Chiar asa.........unde crapa ?

Draga "pop-up", prima intrebare (care si defineste de altfel acest topic) este urmatoarea: "poate să îmi spună cineva prin ce metode se pot obţine şi in mâlul căror ape se găsesc larvele de libelulă?"; si daca stau bine sa analizez continutul, este vorba despre doua intrebari: "prin ce metode se pot obtine" si "in malul caror ape se gasesc" - evident in ambele cazuri este vorba de larvele de chironomide.

Eu am raspuns la intrebarea "prin ce metode se pot obtine". Si eu care am crezut ca este evident !

P.S.
Avand in vedere ca ai postat dimineata (ora 9.54) voi considera ca traditionala cafea de dimineata nu te-a trezit indeajuns si postul tau a reprezentat o reminiscenta a vreunui vis neplacut materializat prin comentarii total inadvertente cu contextul dat.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: larvele de chironomide

Mesaj de bug » 08 Ian 2009, 19:52

POP-UP scrie:poate să îmi spună cineva prin ce metode se pot obţine şi in mâlul căror ape se găsesc larvele de libelulă?
domn' inginer,iti dau eu un nr de tel si comanzi cite vrei,dar sa sti ca sint cam scumpe.eu prefer sa le cumpar decit sa le caut.folosesc doar zeama de pe ele. :-h

Avatar utilizator
POP-UP
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 05 Ian 2009, 16:00

Re: larvele de chironomide

Mesaj de POP-UP » 09 Ian 2009, 10:52

Qnyx scrie:
POP-UP scrie:Draga Onyx unde dai si unde crapa...
Chiar asa.........unde crapa ?

Draga "pop-up", prima intrebare (care si defineste de altfel acest topic) este urmatoarea: "poate să îmi spună cineva prin ce metode se pot obţine şi in mâlul căror ape se găsesc larvele de libelulă?"; si daca stau bine sa analizez continutul, este vorba despre doua intrebari: "prin ce metode se pot obtine" si "in malul caror ape se gasesc" - evident in ambele cazuri este vorba de larvele de chironomide.

Eu am raspuns la intrebarea "prin ce metode se pot obtine". Si eu care am crezut ca este evident !

P.S.
Avand in vedere ca ai postat dimineata (ora 9.54) voi considera ca traditionala cafea de dimineata nu te-a trezit indeajuns si postul tau a reprezentat o reminiscenta a vreunui vis neplacut materializat prin comentarii total inadvertente cu contextul dat.
Stimate "profesor de gramatica", daca locuiam in Bucuresti evident ca imi procuram larvele din Obor sau dupa caz de la magazinele de acvaristica. In ceea ce priveste apetitul pestilor din acvariu, il cunosc deoarece detin si eu un "mic" acvariu de ani buni. Uneori (destul de rar), se gasesc si in micul nostru orasel, la magazinele de pescuit, larve de "chiromide", situatie in care le cumpar. Eu doream un raspuns pentru a putea sa le procur cand nu am de unde le cumpara. Daca credeti ca mi-ati dat un raspuns pertinent, va multumesc si nu mai am nimic de comentat...
Referitor la P.S. , aflati ca nu stati de vorba cu femeia de servici de la dumneavoastra de la scoala, de aceea daca doriti sa mai dialogam va cer putin respect.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: larvele de chironomide

Mesaj de Qnyx » 09 Ian 2009, 11:45

Stimate domn, raspunsul meu chiar a fost pertinent, dar eu nu am de unde sa stiu locatia dumneavoastra atata timp cat aceasta nu este completata la profil, sau macar sa stiu cateva detalii in ceea ce va priveste in aceasta rubrica; daca cititi postul dumneavoastra de mai sus, observati ca nu a-ti specificat concret ca doriti o modalitate de a procura larvele de chironomide atunci cand nu aveti de unde le cumpara, eu banuind ca faceti referire la modul general, in consecinta raspunsul meu fiind pe masura, respectiv la obiect.

In ceea ce priveste "p.s.-ul" meu de mai sus, recunosc ca am fost putin ironic, dar a fost un raspuns la acel comentariu, care sincer unii l-ar cataloga drept "misto". Ca persoana va bucurati de tot respectul meu atata timp cat nimic nu ma face sa cred contrariul si avand in vedere ca pe acest forum principala trasatura care ne delimiteaza de altii si pe care tocmai eu am incercat sa o impun, este tocmai atentia data persoanei, va rog sa ma scuzati daca v-am ofensat in vreun mod, intentionat sau nu.

Cu stima,
Cosmin.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: larvele de chironomide

Mesaj de bug » 09 Ian 2009, 14:09

Qnyx scrie:Stimate domn, raspunsul meu chiar a fost pertinent, dar eu nu am de unde sa stiu locatia dumneavoastra atata timp cat aceasta nu este completata la profil, sau macar sa stiu cateva detalii in ceea ce va priveste in aceasta rubrica; daca cititi postul dumneavoastra de mai sus, observati ca nu a-ti specificat concret ca doriti o modalitate de a procura larvele de chironomide atunci cand nu aveti de unde le cumpara, eu banuind ca faceti referire la modul general, in consecinta raspunsul meu fiind pe masura, respectiv la obiect.

In ceea ce priveste "p.s.-ul" meu de mai sus, recunosc ca am fost putin ironic, dar a fost un raspuns la acel comentariu, care sincer unii l-ar cataloga drept "misto". Ca persoana va bucurati de tot respectul meu atata timp cat nimic nu ma face sa cred contrariul si avand in vedere ca pe acest forum principala trasatura care ne delimiteaza de altii si pe care tocmai eu am incercat sa o impun, este tocmai atentia data persoanei, va rog sa ma scuzati daca v-am ofensat in vreun mod, intentionat sau nu.

Cu stima,
Cosmin.
stai linistit cosmine,nu s-a suparat e baiat super.

Scrie răspuns

Înapoi la “Momeli vii”