nadirea corecta cu porumb

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

nadirea corecta cu porumb

Mesaj de dobrin marius » 06 Sep 2011, 17:27

rog si eu pe cine se pricepe mai bine cum e mai corect sa nadesc timp mai indelungat cu porumb uscat s-au inmuiat ? mentionez ca vreau sa nadesc timp de 2 saptamani intens dupa care sa pescuiesc la plantat multumesc anticipat

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: nadirea corecta cu porumb

Mesaj de bebe2011 » 06 Sep 2011, 18:11

Porumbul cu care se nadeste trebuie sa fie neaparat inmuiat,crapul il digera mai usor.De regula se tine la inmuiat 48h,in soare,pana ia un miros usor de oteteala.Numai bine!

Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

Re: nadirea corecta cu porumb

Mesaj de dobrin marius » 08 Sep 2011, 20:02

multumesc >:D<

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: nadirea corecta cu porumb

Mesaj de bebe2011 » 08 Sep 2011, 22:49

Pentru putin,fir intins!

Avatar utilizator
maxen florin
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 03 Feb 2012, 14:23

Re: nadirea corecta cu porumb

Mesaj de maxen florin » 03 Feb 2012, 14:53

Salut,as dori sa adresez si eu o intrebare celor care sunt in masura sa-mi raspunda. Precizez ca balta pe care o pescuiesc are peste mic : crapul ( ciortanul ) are in medie 2kg iar tenul este ceva mai mare,cam 3-4kg.Deci tenul ar fi pestele tinta dar nu cunosc o metoda de nadire adecvata si o montura potrivita acestei specii de peste? multumesc anticipat celor care imi vor raspunde

Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

Re: nadirea corecta cu porumb

Mesaj de dobrin marius » 05 Feb 2012, 08:48

La ten eu pescuiesc cu aceeasi montura ca si la crap dar porumbul il pun uscat si putin material flotant

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nadirea corecta cu porumb

Mesaj de florentiniuga » 05 Feb 2012, 18:13

dobrin marius scrie:rog si eu pe cine se pricepe mai bine cum e mai corect sa nadesc timp mai indelungat cu porumb uscat s-au inmuiat ? mentionez ca vreau sa nadesc timp de 2 saptamani intens dupa care sa pescuiesc la plantat multumesc anticipat
Daca vrei sa nadesti doua saptamani, nu prea are importanta cat si cum e preparat porumbul, adica poate fi muiat sau fiert, totul e sa nu nadesti cu o cantitate foarte mare, ci cat mai des posibil, de regula la ore fixe pentru a crea reflexul conditionat. Dupa doua saptamani, la ora stabilita vin pestii la hranire. Totusi, parca nu-ti mai vine sa-i agati in carlig dupa ce i-ai "dresat". E ca si cand padurarul impusca o caprioara la hranitoare. Dispare placerea de a-ti demonstra iscusinta, nu-i mai dai nicio sansa.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

Re: nadirea corecta cu porumb

Mesaj de dobrin marius » 18 Feb 2012, 07:56

@FLORENTIN :))aveti dreptate poate am cam exagerat si eu cu timpul dar trebuie sa ma credeti ca e iarna si doru e foarte mare, am sa nadesc probabil cateva zile [nu saptamani] si nu in abundenta . oricum multam pentru sfat >:D<

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”