UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de Coleman » 10 Aug 2008, 14:08

Sper sa nu ocoliti acest topic pentru ca am mare nevoie de cateva informatii despre delta si locuri de pescuit in delta(si cred ca mai sunt si alti ca mine).Tin sa precizez ca desi pescuiesc de vreo 10-12 ani,adica de pe la vreo 10 ani si pana anul trecut nu simtisem cu adevarat ce inseamna pescuitul crapului,trasatura,dril,fire rupte si etc(cea mai mare captura pe care o prinsesem era de 2 kg).Dar de atunci am devenit parca obsedat de acest peste.Asa ca am hotarat sa plec pe 21-08-2008 in DELTA DUNARII la MURIGHIOL,unde spre rusinea mea nu am mai fost niciodata si deci habar nu am nimic nici despre DELTA nici despre crapul din delta(monturi,momeli,locuri,nadire,etc).Asa ca v-as ruga mult de tot sa ma ajutati si pe mine cu orIce informatie despre ce inseamna pescuitul la crap in delta.Am mare incredere in acest forum si sper sa nu ma dezamagiti.MA INTERESEAZA IN MOD SPECIAL LOCURILE DE PESCUIT(ZONA)

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de cristea radu » 10 Aug 2008, 16:45

SALUT.Eu am fost de mai multe ori in zona.Am pescuit mai jos de pensiunea CORMORAN pe insula (la 3 frati ii zice),pe partea stanga a insulei unde sunt copaci cazuti in apa.Am prins la mamaliga.Anul acesta am inteles ca nu mai poti merge cu masina de la pensiune chiar pana la capatul insulei de unde treceam cu barca pe insula.Am prins si somn acolo bine la vierme de salca ,conopistirita si cateva senzatii tari la tipar. FIR INTINS!!!!

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de Coleman » 10 Aug 2008, 17:06

ms mult pentru informatie si mai astept si alte comentarii.FIR INTINS :lol:
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de Coleman » 12 Aug 2008, 13:41

Chiar nu a prins nimeni crap in delta?
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de Coleman » 12 Aug 2008, 23:38

fara zona cormoran a mai prins cineva crap in delta sau stiuca(ce sa fac daca ,crap nu ati prins)
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de Coleman » 01 Sep 2008, 20:03

am revenit din experienta placuta din delta dunari ,dar fara capturile pe care le asteptam.Am pescuit la crap pe canalul litcov si am prins un singur ciortan la 1,5 kg (eliberat) si in rest cativa carasei si ceva babusca(deasemenea eliberata).am pescuit 1 zi si la stiuca dar fara nici un rezultat ,orcum nu am mai dat niciodata la stiuca si nu asteptam la mai mult.delta este frumoasa de vizitat dar la capitolul peste slabe sperante.am stat de vorba cu muti localnici si mi-au spus ca in 5-6 ani o sa aducem noi peste ca sa-l gateasca ei pentru ca braconajul(curent si mai nou gaz)au distrus tot ce avea mai fumos tara noastra.asta este si fire intinse tuturos pescarilor
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
LazarCatalin21
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 02 Feb 2008, 13:40

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de LazarCatalin21 » 06 Ian 2009, 21:30

VA SALUT.AS DORI SA VAD CIT MAI MULTE FILMARI, FACUTE DE ORICE PESCAR, CU CRAPI PESCUITI IN DELTA.VA MULTUMESC.

Avatar utilizator
analoghaila
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 08 Ian 2009, 09:23

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de analoghaila » 10 Ian 2009, 20:55

Chiar daca raspunsul e mult intarziat totusi vreau sa-ti spun ca sunt inca locuri unde se mai prinde peste(adevarat ca ,mult mai mic si mai rar ca inainte )Sulina are avantajul ca are si mare si canale . Sotia pleaca la plaja ,si tu desigur pe canale.La'' podul rasturnat'' poti da la crap ,deasemenea la somn .Este si rapitor in anumite perioade a anului. Acelasi lucru se poate spune si despre SF Gheorghe.Si plaja pentru cei ce n-au microbul ,si multiple canale unde se mai pescuieste.FIR INTINS. :!!

Avatar utilizator
Albescu Robert
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 03 Dec 2007, 07:40

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de Albescu Robert » 12 Ian 2009, 17:50

Am prins ciortani intre 0,800-2kg,pe brat Sulina,canal Arhipenco,gropan aratat de prietenul meu 'PUSA' din Partizani.momeala:porumb(de floricele),grau.canepa,srot.

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de Alexandru » 14 Ian 2009, 16:30

Am mutat traseul de pe GPS pe calculator, dar nu stiu cum pot sa pun harta pe site. Asta vara (iulie) si toamna (30 octombrie) am luat crap in aceaste locuri in Delta.Am incercat sa pun harta, sper sa fie bine.
harta delta.png

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de Alexandru » 14 Ian 2009, 16:38

delta octombrie 2008 041.JPG
delta octombrie 2008 050.JPG

lpopa_tl

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de lpopa_tl » 16 Feb 2009, 18:25

Sal,sunt din Tulcea si merg foarte des pe Sfantu Ghe.Eu am prins chiar binisor anul trecut.Am prins piese pana la 6 Kg am scapat unii foarte mari.Acum 2 ani am prins 2 (record personal) unul de 9,4 si respectiv 9,7 Kg.Peste inca mai este , nu cum era o data ce-i drept.Locuri bune sunt si pe Chilia la Salceni si mai la vale.in acea zona am prieten care a prins si de 14 Kg.
Litcov-ul nu mai e ce a fost pt ca l-au curatat de cioate si intradevar una din problemele cele mai mari este braconajul si pescuitul la curent.Foarte curand Dunarea va deveni doar o apa curgatoare .
Locurile bune sunt ocupate de obicei.
Fişiere ataşate
AA3C31~1.JPG
(19.42 KiB) Descărcat de 2035 ori

Avatar utilizator
danalis
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 05 Mar 2010, 01:52
Localitate: ALGARVE -PORTUGALIA

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de danalis » 05 Mar 2010, 12:31

Am fost anul trecut septembrie-2009,la maliuc si am stat o saptamana, si am prins ciortani la 3-4 kg la boabe crude pe sontea.FIR INTINS TUTUROR **==

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de cosmin mihut » 19 Mar 2010, 21:50

Pe bratul Sf. Ghe. la Nufaru,am prins crapi faini acolo cel mai mare 15,6 kg la mamaliga,de fapt eu numai cu mamaliga pescuiesc la crap.
MERCEDES S

Avatar utilizator
eugenraceanu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 24 Mar 2010, 08:55

Re: UNDE ATI PRINS CRAP IN DELTA

Mesaj de eugenraceanu » 24 Mar 2010, 14:36

Bratul Sf.Gheorghe ,km 54 ,in bucla ,partea dreapta dupa intrarea in Perivolovca ,in iulie 2009 a fost super ,captura de 13,5 kg in afara de altii de diverse kg ,eu pescuiesc numai la boabe uscate 3 pe fir ,puse la inmuiat cu diverse arome cand ajung pe balta .Secretul ? minim o saptamana pe balta .
Prima iesire pe 11.06.2010.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”