DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanb » 28 Feb 2012, 20:50

stie cineva cum se prezinta dunarea?mai aare gheata? as vrea sa merg in weekend la un pescuit de o zi ..
multumesc anticipat
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 28 Feb 2012, 21:53

Stefane, esti din Sv.? Siretul sau Suceava s-au dezghetat? Stiu sigur ca nu, atunci crezi ca Dunarea-i dezghetata? Chiar nu urmaresti stirile deloc sa vezi ce pericol ii cu Dunarea din cauza podurilor de gheata?? [-x

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanb » 28 Feb 2012, 22:19

Nelutu scrie:Stefane, esti din Sv.? Siretul sau Suceava s-au dezghetat? Stiu sigur ca nu, atunci crezi ca Dunarea-i dezghetata? Chiar nu urmaresti stirile deloc sa vezi ce pericol ii cu Dunarea din cauza podurilor de gheata?? [-x
acum muncesc in bucuresti ... seara nu mai apuc sa ma uit la stiri cand vin de la munca ... asa ca mai intreb si eu pe ici pe colo.
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 28 Feb 2012, 22:51

Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
DeltA
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 22 Noi 2007, 16:10

Re: DUNAREA

Mesaj de DeltA » 28 Feb 2012, 23:20

@ gor695...care mai sant conditiile de eliberare a permisului in zona....si a pg-ului ,bineinteles...???
tot cu ajvps??..si la ce pret???
multumiri anticipate,

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanb » 28 Feb 2012, 23:42

pffff...ce ma mananca sa ies la o pescuiala.. sper sa se faca cald sa de dezghete apele sa iesim si noi la aer curat.
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 29 Feb 2012, 00:21

DeltA scrie:@ gor695...care mai sant conditiile de eliberare a permisului in zona....si a pg-ului ,bineinteles...???
tot cu ajvps??..si la ce pret???
multumiri anticipate,
De cand pot sa pescuiesc la Dunare doar cu permisul ANPA , nu mai dau banii la AJVPS ! Zilele trecute s-a dus un frate de-al meu la sediul ANPA ( era inchis) si a facut o poza a anuntului de pe usa (vezi atasamentul de mai jos)! Am platit 30 lei la trezorerie, fac o copie dupa buletin si o las la sediul ANPA. Pana vine permisul pe 2012 e valabil cel de pe 2011 (pe care am deja PG de anul trecut) . Daca vine noul permis, impreuna cu cererea tip ptr. eliberarea PG, il las la Vama (la Chiciu) la politia de frontiera care-l va duce la Oltenita ptr. a obtine noua viza (gratuit) . Cam asta e tot (asa am procedat in ultimii ani ) !
IMG_1187.JPG
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
DeltA
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 22 Noi 2007, 16:10

Re: DUNAREA

Mesaj de DeltA » 01 Mar 2012, 23:15

cu multumiri,domnule....la fel de promt ca in trecut!! =D>

Avatar utilizator
Flavius28
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 08 Iul 2011, 15:30
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de Flavius28 » 02 Mar 2012, 13:44

Am depus si eu actele azi la ANPA Constanta. Pentru cei care nu stiu unde se afla anpa, sa stiti ca google maps va duce pe o pista gresita daca tastati adresa sediului. Locatia exacta o gasiti aici http://maps.google.ro/maps?saddr=Strada ... 8&t=h&z=19 .
Fişiere ataşate
02032012349.jpg

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 02 Mar 2012, 21:14

Cat mai este PG anul acesta? Sau il dau gratis???
Respect!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 02 Mar 2012, 22:10

viorelb73 scrie:Cat mai este PG anul acesta? Sau il dau gratis???
Respect!
De cand am intrat in UE, eliberarea PG-ului e gratis !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 02 Mar 2012, 23:54

Mersi, eu am pescuit in ultimii 5-6 ani doar prin Mediterana; pentru ca eram acasa doar pe timp de toamna tarzie - iarna, nu mai mergeam la pescuit decat pe la balti private (si ce tepe mi-am luat.....) !!!
Anul acesta sper sa plec in toamna-iarna si sa pot beneficia de pescuitul in "ape salbatice".
RESPECT !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 03 Mar 2012, 17:48

Puteti merge la pescuit...s-a nadit masiv la Dunare...slepul motor ADA1 care s-a scufundat zilele trecute la km-371 era incarcat cu 700 tone de porumb ! :D

Şapte barje plutesc în derivă

Sloiurile de gheaţă de pe Dunăre au avariat, în noaptea de duminică spre luni, mai multe barje şi nave ce se aflau ancorate în zona Chiciu, unele dintre ele plutind în derivă. "La momentul acesta podul este stabil, nu mai curge, bilanţul este 6, 7 barje rupte din convoaie care plutesc în derivă, în derivă de asemenea plutesc două nave ale Global Line-ului şi feribotul 5 Călăraşi. (...) Am notificat tuturor marinarilor şi ei cunosc foarte bine procedura ca în caz de urgenţă să părăsească nava pentru a evita pierderile de vieţi omeneşti", a declarat prefectul judeţului Călăraşi, Emil Muşat. Pe lângă navele afectate, au mai fost avariate şi pontoanele Poliţiei de Frontieră de la Călăraşi şi Olteniţa.

Un şlep motor încărcat cu cereale s-a scufundat pe Dunăre

Şlepul motor ADA 1, încărcat cu cereale, s-a scufundat pe Dunăre, însă echipajul a reuşit să se salveze în ultimul moment. Luni dimineaţa s-a pierdut contactul vizual cu nava. "În zona kilometrului 372, între două macarale, era acostat şlepul motor ADA 1, încărcat cu 700 de tone de porumb. Datorită gheţii care s-a urcat la navă la babord, nava s-a înclinat, s-au tăiat legăturile la cele două macarale şi nava a fost dusă în derivă un kilometru. Se pare că este scufundată în zona kilometrului 371-370 Dunăre, mal stâng. Nu se vede acum, gheaţa este foarte mare", a precizat şeful Căpităniei Portului Călăraşi, Constantin Anghel.

Dunav - eşuat şi prins în gheaţă la kilometrul 373

Şlepul motor - Dunav, încărcat cu gluten, se afla eşuat şi prins în gheaţă la kilometrul 373 pe Dunăre, dar deocamdată acesta este stabil. Aceasta este înclinată şi ia apă, dar nu există riscul de scufundare. În cursul zilei de ieri, autorităţile locale se aflau la faţa locului, încercând să remedieze situaţia.
Navele cu motorină sunt monitorizate în permanenţă

Autorităţile locale monitorizează în permanenţă navele încărcate cu hidrocarburi. "Din fericire, navele care sunt cu potenţial de poluare sunt în siguranţă în acest moment. Sunt ancorate la mal şi nu creează probleme", a menţionat prefectul Emil Muşat.
Călăraşiul riscă să rămână fără apă potabilă

Alimentarea cu apă a municipiului Călăraşi este pusă în pericol de navele eşuate pe Dunăre din cauza sloiurilor de gheaţă. "Probleme ne creează navele celor de la Navrom care sunt deasupra criburilor de alimentare cu apă a municipiului Călăraşi şi prin grăpare ancorele pot produce prejudicii acestor criburi şi pot să afecteze alimentarea cu apă. Noi facem tot posibilul ca acest lucru să nu se întâmple", a mai spus prefectul judeţului Călăraşi, Emil Muşat. Sloiurile de gheaţă au smuls şi staţia plutitoare de captare a apei din municipiul Călăraşi, însă aceasta nu mai funcţiona de trei luni de când s-a trecut pe sistemul cu criburi. Din cauza acestei situaţii, municipiul Călăraşi riscă să rămână fără alimentare cu apă. Pe criburile de captare a apei sunt două barje care le-ar putea distruge cu ancorele. Proprietarii barjelor refuză să taie ancorele, aceasta fiind soluţia recomandată de specialişti. Fără ancoră, navele ar pluti în derivă şi nu ar mai putea fi controlate şi nici oprite. Directorul Ecoaqua, Claudiu Iorgovici, a declarat pentru Radio Voces Campi că dacă vor fi afectate criburile, iar alimentarea cu apă potabilă va fi întreruptă, situaţia va reveni la normal doar atunci când gheaţa se va topi şi va fi pusă în funcţiune staţia plutitoare.

Gheaţa va fi dinamitată

Specialiştii caută soluţii pentru a rezolva această problemă cu daune cât mai mici. O soluţie propusă a fost dinamitarea gheţii, însă mai întâi trebuie să se cunoască foarte bine locurile unde ar trebuit făcut acest lucru şi care ar fi consecinţele.


Sursa : http://www.observatorcl.info
ScreenShot001.jpg
ScreenShot002.jpg
ScreenShot003.jpg
ScreenShot004.jpg
ScreenShot005.jpg
ScreenShot006.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanb
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 22 Feb 2012, 23:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanb » 03 Mar 2012, 19:44

700 tone???? wtf ... no acu mergi si cumparati un teren pe malul dunarii si scrie pe el proprietate privata .. sa ai si tu unde pescui.
sa vezi ce o sa se adune acolo :)) o sa fie jale.
Sustin PRINDE SI ELIBEREAZA

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 04 Mar 2012, 18:29

Or sa faca proprietarii intr-un fel sa scoata barjele acelea din apa. Sau nu...! In orice caz, ceva furaje vor ramane in apa si mustaciosii se vor aduna pe acolo. Sperati insa sa nu dea iama împuțiții de "electricieni" ! Le urez fir intins tuturor fericitilor care vor pescui in zona!
Pacat de toate necazurile provocate de gheata locuitorilor de pe malurile Dunarii !!! Am vorbit cu un prieten de la Tulcea si mi-a spus ca sunt sloiuri de gheata de pana la 8 m inaltime !!!
Respect !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”