Miersig-Bihor

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Miersig-Bihor

Mesaj de dragan o » 09 Sep 2011, 23:44

Un lac de acumulare de aproximativ 100ha,cu foarte mult amur,crap si caras.Mai exista stiuca,salau,biban,rosioara si babusca.
Din Oradea se poate ajunge la balta pe Dn 79 – Nojorid – Les.In localitatea Les se face stanga pe Dj 792A se trece de satul Pausa situat pe stanga soselei, si urmatoarea localitate este Miersig.In Miersig se face stanga pe langa biserica si drumul duce pe balta;din Arad se poate ajunge prin Ineu-Bocsig-Beliu-Tinca si in final Miersig.
Taxa de pescuit este de 30lei-12h cu un peste pana in 3 kg, crap sau amur respectiv 60lei-24h cu 2 pesti pana in 3kg/buc.crap sau amur.
Ne-am hotarat sa mai facem o vizita ”Potcoavei” de la Miersig dupa concursul din Mai.O idee buna,avand in vedere rezultatele…Am pescuit 48 de ore langa baraj,am folosit ca momeala porumbul si boiliesurile de 20 cu aroma de crevete.In ciuda faptului ca se spunea ca somnul pitic iti da batai de cap mentionez ca nu i-am simtit prezenta,in schimb crapii si amurii au raspuns destul de repede nadirii si s-au instalat in zona pescuita de noi.Astfel ca am pus pe saltea in jur de 21 de bucati (majoritatea amuri),intre 2 si 8kg.Am avut si un peste mult mai mare(dupa parerea mea,crap)care a reusit sa scape(de obicei cel ce scapa e si cel mai mare…).Oricum am fost multumit de partida si cu siguranta am sa mai vizitez acest lac.
Iata un rezumat al partidei...http://www.youtube.com/watch?v=PMVgeejxlfY

Avatar utilizator
kyru0407
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 07 Dec 2011, 19:49
Localitate: München

Re: Miersig-Bihor

Mesaj de kyru0407 » 01 Mar 2012, 02:28

nu stii cum îi la Fughiu ? poate poti sä-mi dai niste informatii sau la Tileag cum is taxele sau se poate pescuii cu permisul de pescuit färä taxe?!?!?

Avatar utilizator
cristy
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 29 Dec 2007, 15:09

La Fughiu

Mesaj de cristy » 18 Apr 2012, 18:47

La fughiu pe lac merge cu permis AJVPS fara taxe

Avatar utilizator
georgenemes
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 22:35

Re: Miersig-Bihor

Mesaj de georgenemes » 13 Iun 2012, 19:58

la tileagd pe baraj sau pe lacu particular de langa baraj?

Avatar utilizator
georgenemes
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 22:35

Re: Miersig-Bihor

Mesaj de georgenemes » 11 Sep 2012, 22:26

a mai fost cineva la miersig? as dorii ceva informatii intrucat am de gand sa merg in cursul acestei saptamani la o partida de 74 de ore pe aceasta balta. multumesc anticipat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”