Cotizatii pe 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 12 Ian 2009, 21:43

Vreau sa mai atrag atentia asupra unui aspect.
Pana acum pescarul cotizant platea taxa la asociatia x din jud. de resedinta. Platea o suma destul de frumusica ( in CJ peste 100 de lei pentru ses + inca pe atata daca voiai munte). Dar permisul primit nu-i asigura dreptul de a pescui in apele altor judete, nici macar in judetele vecine. Pe Dunare ca se pescuiesca trebuia sa platesca alte taxe la asociatia de acolo,in Delta alte taxe.
Cum vedeti posibila eliberarea unui permis valabil pe tot teritoriul tarii, daca asta de la ANPA nu e bun?
Si trebuie totusi sa ne gandim ca nu pescuim doar in judetul de resedinta. Mai avem concedii si ne mai luam betele cu noi. Si pentru ca sa arunci batul intr-o balta/rau/delta, sau ce apa o fi, mai trebuie sa platesti "alte un milion" de taxe care ajung sa fie cat inca un permis.
Deci, in concluzie, ce-i de facut?

Avatar utilizator
florinn
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Ian 2009, 20:29
Localitate: ABRUD-ALBA

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de florinn » 13 Ian 2009, 07:07

Fara a incerca sa produc o si mai mare confuzie, inteleg de pe un alt topic ca la nivelul ANPA abia incepe sa lucreze noua conducere [-x . Este de asteptat sa se produca schimbari (ma refer la legislatie,doar suntem in Romania!!!!). Personal astept de 30 de ani sa pot pescui cu un singur permis pe acelasi rau si la munte (lipan, pastrav) si la ses (scobar,clean etc). Iata ca acum asa se pare ca va fi (poate pentru 3 zile ???) pentru ca vorba ceea ”orice minune tine trei zile”. Ii dau dreptate unui jurnalist ”E nevoie de presiunea strazii (apei!!) pentru ca cei de sus sa nu-si mai bata joc de noi”. Asta ar trebui sa facem. Dar in ce mod? :-?

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de pescar_s » 13 Ian 2009, 10:45

Uite acusi sunai eu la ANPA craiova si mi-au spus ca permisele sunt la tiparit, asa ca nu vizati la AGVPS ca sar putea pe langa alea 800 sa mai dati 300 . asa ca sa mai asteptam un picut pana-n 2010,20 toamna si mai vedem =))

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 13 Ian 2009, 20:23

Cu permisul de la ANPA ,poti pescui oriunde pe teritoriul Romaniei inclusiv Dunarea si delta ,deci nu ar fi decat problema eliberarii lor la inceput de an pt. cei ce colinda apele si pe gheata,nu sa astepti luni de zile pana se gandeste un bugetar,ce-si da mare importanta, sa le dea la tiparit.
Cu apele de munte nu stiu cum sta treaba,dar o sa se afle cat de curand.

Avatar utilizator
Dan Pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 25 Mar 2008, 23:35

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Dan Pescarul » 13 Ian 2009, 20:37

In concluzie, tot nu se cunoaste care este cuantumul permisului pe anul 2009 !Eu as intreba ceva legat de vizarea permisului, nu de eliberarea lui, pentru ca in mod cert 99.9 din cei de pe forum au permise de pescuit. Ce ar trebui sa nu platim in mod firesc fata de cei care solicita eliberarea unui permis ? Carnetul in sine ? Care este de fapt valoarea acestuia ?
Multumesc si ,, fir intins''

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 13 Ian 2009, 21:44

Normal pe 2009 pretul permisului este de 30 lei.
Daca esti inscris in vreo asociatie sau un club de pescuit,se mai plateste o taxa cu care in afara de facilitatile pt. ei,daca mai ramane ceva,se poate achizitiona peste in vederea popularilor,se concezioneaza anumite bazine piscicole in vederea popularii ,amenajarii pt.pecuit si contra cost pt. cei ce nu sunt membri asociatiei respective.
Se asigura contra cost ,viza pt. apele de frontiera in jud. in care se cere asa ceva.
Teoretic este buna si asociatia[dar nu ajvps] deoarece noi cu ajutorul lor putem beneficia de viitoare populari,care altfel nu vad sa se faca nici de ANPA nici de altii. Toti vor sa elibereze permise,toti vor sa incaseze banii nostri, dar nimeni nu are planuri de populari si amenajari de noi bazine de pescuit.
Daca ne gandim bine la rentabilitatea asociatiilor de pescuit,avem un avantaj caci ne usureaza accesul la procurarea permisului de la anpa pt. care altfel aveam mult de umblat pe la trezorerie,fa cerere pt permis,umbla de unul singur pe la pol. de frontiera pt.viza de granita[cand te duci singur nici nu te baga in seama ,te tot plimba de colo colo] si este asigurat macar o minima locatie pt. a pescui.
Adunate toate umblaturile pe care le-ai avea de facut,timpul pierdut,invoirile de la servici pt.vize si altele ,constatam ca tot acolo iesi,sau chiar ai mai mult de pierdut.
Oricum eu am vizat permisul pe 2009 la asociatia pescarilor Banatul din Timisoara -60 lei [ma anunta cand sosesc tipizatele de la ANPA]

Avatar utilizator
florinn
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Ian 2009, 20:29
Localitate: ABRUD-ALBA

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de florinn » 14 Ian 2009, 07:09

Cea mai proaspata informatie am primit-o de la un amic din Deva aseara. A vizat permisul la APS Deva cu 60 lei si a primit in schimb un permis de culoare alba pe care scrie ANPA si cu litere aurii sau argintii 2009 plus datele de identificare conform modelului aparut in Monitorul Oficial. Oare ce se intampla ? S-au decolorat permisele stabilite prin ordinul ministrului ?

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de timer » 14 Ian 2009, 10:20

Am gasit ceva adrese si numere de tel ANPA.Poate va pot fi de folos:
http://www.anpa.ro/index.php?v=contact&id=7

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de fazakas ioan » 16 Ian 2009, 11:06

pe cine intereseaza sediul ANPAcluj adresa e: dorobantilor 69 etaj 3 scrie pe usa anpa. nr. de telefon 0264440072. cateodata n-o sa-l gasiti ca e singurul inspector pe cluj si bistrita din cate am inteles.

Avatar utilizator
florinn
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Ian 2009, 20:29
Localitate: ABRUD-ALBA

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de florinn » 16 Ian 2009, 14:20

fazakas ioan scrie:pe cine intereseaza sediul ANPAcluj adresa e: dorobantilor 69 etaj 3 scrie pe usa anpa. nr. de telefon 0264440072. cateodata n-o sa-l gasiti ca e singurul inspector pe cluj si bistrita din cate am inteles.
Va rog sa-mi spuneti daca acesta este unicul punct de lucru ANPA Cluj. Va solicit aceasta deoarece Alba nu are filiala ANPA iar pe site-ul oficial ANPA se spune ca cei de la Cluj au in competenta si jud. Alba. Mai mult sediul filialei Cluj este dat ca fiind pe Str. Fagului 17. Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 17 Ian 2009, 22:15

florinn scrie:
fazakas ioan scrie:pe cine intereseaza sediul ANPAcluj adresa e: dorobantilor 69 etaj 3 scrie pe usa anpa. nr. de telefon 0264440072. cateodata n-o sa-l gasiti ca e singurul inspector pe cluj si bistrita din cate am inteles.
Va rog sa-mi spuneti daca acesta este unicul punct de lucru ANPA Cluj. Va solicit aceasta deoarece Alba nu are filiala ANPA iar pe site-ul oficial ANPA se spune ca cei de la Cluj au in competenta si jud. Alba. Mai mult sediul filialei Cluj este dat ca fiind pe Str. Fagului 17. Multumesc anticipat!

Pe Fagului era sediul vechi.
ANPA Cluj are competenta si pe Alba.

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 19 Ian 2009, 17:39

Fratilor intr-o suferinta , nu mai stati la mana inspectorilor teritoriali (care au blatul cu AJVPS-ul judetean) ca va poarta cu vorba ca nu sunt permise tiparite.
Conform legislatiei in vigoare, http://www.anpa.ro/img/pdf/pdf.gif, ORDIN nr. 753/16.12.2008.al MADR, taxa pe 2009 este de 30 ron pe an si iti da dreptul sa pescuiesti in toate bazinele piscicole naturale neconcesionate indiferent de locatie( vezi ordinul pe situl ANPA) in plus pe bazinele concesionate (pentru care s-au depus planuri de menegement (http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=15)asociatiile sunt obligate sa perceapa taxa anuala cel mult 50% din valoarea permisului.
Viza de frontiera se obtine pentru fiecare judet in parte de la Pol. de Front Judeteana tot conform legislatiei si este gratuita ( vezi site-ul politiei de frontiera ).
Problema este ca nu au inceput eliberarea permiselor de pescuit pe 2009 de la ANPA.
Eu sun aproape zilnic si mi se spune ca dupa 01.02.09.
Probabil ca actuala legislatie, care consider ca este meritul dl. GIGII STEFAN, nu convine unor anumiti reprezentanti (a se intelege reprezentantii AGVPS) care nu isi mai regasesc sursele de finantare pt interese personale.
Cred ca se forteaza schimbarea legislatiei in sensul conditionarii eliberarii permiselor de pescuit sportiv de inscrierea in asociatii de profil.
Eu recomand tuturor celor interesati ca aceasta legislatie sa ramana in vigoare, bombardati site-ul MADR cu scrisori deschise catre ministrul agriculturii, prin care sa va exprimati opinia.
In caz contrar vom reveni la vechea suprematie a AGVPS-ului, in care se cerea bani pt fiecare judet in parte.

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 19 Ian 2009, 17:42


Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 23 Ian 2009, 21:03

mihavisa scrie:Viza de frontiera se obtine pentru fiecare judet in parte de la Pol. de Front Judeteana tot conform legislatiei si este gratuita ( vezi site-ul politiei de frontiera ).

Acum am citit pe site-ul pol . de frontiera si te contrazic,este o taxa de platit de 5 lei in regim normal si una de 20 de lei in regim de urgenta.

Avatar utilizator
lucian
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 05 Ian 2008, 18:58

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de lucian » 24 Ian 2009, 15:46

Nu sunt de acord ca unii sa pescuiasca gratis, altii cu 10 lei
Nu toti pecuim la fel

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”