Renuntam!?

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Renuntam!?

Mesaj de elvis_armeanca » 21 Dec 2011, 17:32

Deschid acest topic cu privire la criza financiara care a cuprins pescarii din Romania(in general),vazind cum toti vand cam tot ce au si daca ai intrebi -de ce?spun dezamagiti ca renunta!rar auzi -fac upgrade!motivul ?toti zic la fel-m-am saturat sa platesc taxe peste taxe si sa nu prind nimic!!!la dunare nu pot ajunge mereu etc...!parerea mea ca au dreptate si ca nu toti ne permitem sa pescuim pe balti de concurs s.a.m.d...oare trebuie sa ne lasam cu totii se pescuit si sa astepte patronii baltior care isi braconeaza ei insisi baltile proprii sa vina baietii cu potential financiar mai ridicat care isi permit sa stea cate o saptamina pe balta si sa prinda 2 ciortani pe care evident sa-i elibereze ??nu am nimic cu nimeni -jos palaria pt cine isi permite financiar acest LUX pt ca asa a ajuns pescuitul la crap(fara suparare),dar daca nu luam masuri si nu facem ceva vom ajunge rau.nu stiu ce dar ceva trebuie facut.eu unul m-am saturat sa aud au stricat si balta aia,au navodit-o si pe aia,acolo e teapa mare,dincolo nu mai e cum a fost acum 4 ani ,etc....da taxele sunt mai mari decat acum 4 ani asa-i domnilor- patroni ,concesionari si braconieri???luati luati da mai bagati si voi din cand in cand sau vreti sa va imprumutam noi pescarii ?amaritii care platim la greu totul,care ne ajunge pe putin 5-6 miloane o iesire pe balta voastra de max 48 ore!?ce va mai place shaowrma.....da nu va mai satura D-zeu odata? ca n-aveti de facut mai mult decat sa populati acolo un pic sa prinda si amaritu ala de pescar ceva nu sa pescuiasca in cada!de unde iei si nu pui...nu mai este!va rog sa va spuneti parerile daca v-ati simtit pe balti cum m-am simtit si eu adica -jecmanit.poate gasim o modalitate sa mai remediem un pic lucrurile!nu vreau sa instig pe nimeni dar asta e realitatea!NU-mi cer scuze daca am deranjat anumite persoane care detin balti,etc!m-am referit in ceea ce am spus strict de zona dobrogea unde pescuiesc dar cred ca peste tot e asa.!cu respect pentru Toti prietenii pescari!Sarbatori fericite!!! <:-P
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Renuntam!?

Mesaj de pharaoh » 21 Dec 2011, 18:45

Nu prea este nimic de facut. Omul face ce vrea cu balta lui; nu putem noi sa-i impunem cum sa-si conduca afacerea. Singurul mod prin care poti intr-un fel protesta, este sa nu mai mergi sub nici o forma pe acea balta. Iar Dunarea si alte ape libere vor fi o alternativa atunci cand braconajul va fi eradicat macar in proportie de 60-70% din cat se practica acum si de asemenea legile privind pescuitul sportiv vor fi respectate. Cu alte cuvinte un pic de aplicare a legii din partea autoritatilor, educatie si bun-simt din partea pescarilor. Nu trebuie uitat nici faptul ca foarte multi pescuiesc si/sau braconeaza de foame. Acum, de pescuit se poate pescui in orice conditii, depinde cu ce se multumeste fiecare. Intr-adevar, pescuitul la crap in speta, este un lux pe care putini si-l mai pot permite; din pacate nu se mai poate altfel. Trebuie sa "driblezi" efectiv costul accesoriilor si echipamentelor, al nadelor, al transportului si al unei balti care sa-ti ofere maximum de satisfactie pentru pretul platit. Multa informatie, inovatie...etc. Si ca sa ma refer strict la zona Dobrogea, nu exista balti de pescuit sportiv la crap. Cu exceptia baltilor de la Corbu. Si au mai incercat timid si altii. Sunt doar balti exploatate industrial care ofera si pescarului sportiv posibilitatea de a arunca un bat in balta, contracost. Fara responsabilitati, doar cu obligatii. Intr-un fel eu ii inteleg. Daca nu dai voie sa se retina peste nu e bine, majoritatea pescarilor nu concep sa pescuiasca fara sa ia si acasa. Daca dai voie, romanul daca prinde ia pana nu mai poate duce. Daca impui o anumita cantitate, la fel, vor fi tot felul de tentative de a insela vigilenta paznicilor. In concluzie, eu cred ca la asa pescari, asa balti. Mai sunt multe de spus, dar mai scrieti si voi :P
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Re: Renuntam!?

Mesaj de gabicarp » 22 Dec 2011, 12:33

din punctul meu de vedere de vina este lacomia si a pescarilor si a patronilor de balti si a paznicilor .
pescarii C&R sunt sub 10 % , iar restul nu mai stiu pe unde sa doseasca pestele ca apoi sa se laude cu el pe la vecini , pe la prieteni si pe la familie , singura solutie din punctul meu de vedere ar fi ca pe balta sa nu se mai poata intra cu masina . La intrarea pe balta , o parcare, apoi un caucior pentru transportul sculelor la locul de pescuit , iar la plecare la fel. Sau in cel mai rau caz , se duc sculele cu masina dimineata la locul de pescuit si apoi se duce masina in parcare . asa am vazut ca se practica pescuitul pe majoritatea baltilor. La noi daca se poate sa lansezi boiliesul din masina ar fi cel mai bine. Vorbeam cu niste prieteni ca o afacere ar fi un mall in care cumparaturile sa se fac din masina , pentru ca in parcarile subterane sunt unii care daca nu parcheaza langa usa de acces , chiar daca nu e loc de parcare nu se simt bine. ii doare in fund daca merg pe jos 50 m . asa si cu pescuitul.
patronii nu mai stiu cum sa-si umple buzunarele de bani, multi dintre ei nu au nimic in comun cu fenomenul asta , nu stiu cu ce se mananca oescuitul , in schimb se cred patroni . Baltile unde se poate pescui linistit , fara sa te simti furat si umilit de patroni sau paznici sunt foarte putine , iar profesionalismul unui patron se vade prin popularile pe caer le face primavaar si toamna si prin facilitatile acordate pescarilor . Probabil daca majoritatea pescarilor ar fi civilizati si nu le-ar umbla mintea dupa alte activitati , lucrurile ar sta altfel si cu taxele si cu calitatea pescuitului iar patronii de balti ar gandi altfel fenomenul . cat despre taxe o sa supravietuiasca numai cei care stiu sa faca legatura intre calitatea pescuitului si banii platiti .
pai cine e fraier sa se duca pe o balta cu 100 lei / 12 ore si sa prinda 2 crapi de 2 kg ?
te duci odata , te pacalesti si a doua oara la revedere . o sa se cearna intr-un viitor apropiat si pescarii si patronii adevarati.

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Renuntam!?

Mesaj de valentin... » 22 Dec 2011, 13:17

mai nou acuma pe unele balti se platesc si taxe de agrement
o sa ajungem sa platim si taxa si pentru inelele dupa lanseta
asta e romania si lacomia unora

Avatar utilizator
nicuBi7014
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 19 Mar 2011, 18:11

Re: Renuntam!?

Mesaj de nicuBi7014 » 22 Dec 2011, 17:27

nu cred ca sunt multi pescari care renunta la pescuit din cauza crizei. daca ai microbu' in sange nu ai cum sa renunti! mai restrangi bugetul, mai raresti partidele pe balti private, dar de renuntat....... nu cred. cei care isi vand sculele pentru ca renunta la pescuit cred ca nu i-a prins microbu'.
cat priveste comportamentul patronilor de balti sau modul cum isi administreaza baltile....hmm.....poti sa-i sanctionezi intr-un singur fel, sa nu mai mergi pe balta lui. daca vede ca-si pierde clientela sa vezi cum isi schimba atitudinea. oricum, nu trebuie generalizat.
situatia crunta-i pe apele de stat, dar asta-i alta poveste...........

Avatar utilizator
bluewmaster
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 28 Mar 2011, 22:03
Localitate: Baia Mare

Re: Renuntam!?

Mesaj de bluewmaster » 01 Ian 2012, 17:20

problema nu e asa de simpla.
de vina sunt si patronii de belti, dar si pescarii. din pacate putini pescari practica pescuitul sportiv, majoritatea fac o afacere din asta: am investi cutare bani pe scule, bonuri, etc, inseamna ca pana in toamna trebuie sa fac cutare profit din furtul de peste, evident.

pe de alta parte sigur ca sunt si belti unde nu merita sa mergem. singurul lucru care putem noi sa il facem, e sa nu mai mergem pe acele belti.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Renuntam!?

Mesaj de viorelb73 » 01 Ian 2012, 19:12

Am postat un comentariu despre ultima experienta la Jurilovca si acolo am scris exact despre nesimtirea patronilor in ceea ce priveste lacomia - stiau ca nu mananca pestele deloc, dar banii ni i-au luat fara scrupule. De asemenea, daca vede "patronul" ca mananca intr-o zona de balta, pune imediat "Pescuitul interzis in aceasta zona pentru ca......" (am patit-o la Tibrin). Singura solutie este sa nu mai mergem pe la aceste balti, sa ne axăm mai mult pe apele libere (rauri, Dunare, etc.) ca sa ii facem sa isi schimbe atitudinea (Taxe de agrement ... porcării inventate, doar sa mai stoarca bani de la noi!!! Si zici sa nu-i intelegi pe cei care iau juvelnicul plin !!!). Pescuiam in zona Portsmouth/UK cu 6 lire pe zi, crapi de 8 - 15 kg, doar de placere, fara a fi tentat sa iau macar 1 in traista. Unde sa mergi în Romanaia cu 30 de lei pe zi doar de placere, sa prinzi si sa pleci acasa relaxat ??? Au rupt cu plasele toate baltile, dai bani ca prostu si nu ai nici macar o trasatura intr-o zi de pescuit !
Fire intinse si distractie multa !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Renuntam!?

Mesaj de kelu84 » 12 Ian 2012, 18:59

nu pot sa spun ca am renuntat la a mai merge pe baltile cu plata strict din considerente financiare, insa a cantarit mult si acest aspect.decat sa merg sa dau 100 ron pe 12 ore, 50 ron motorina, 50-100 ron bilele si alte momeli, tigari, mancare etc etc, am preferat sa imi fac permis de pescuit, viza este aprox 100 ron pe an si de 3 ani aproape cutreier Siretul in lung si-n lat si satisfactii am avut destule. cu 200 ron maxim 300 ron stau de vineri(uneori de joi) pana duminica seara, nu ma deranjeaza nimeni, e liniste, sunt cu prietenii in mijlocul naturii, crapul nu apare mereu dar nu am venit cu traista goala niciodata. prefer sa merg pe siret sau pe alte rauri decat sa umplu buzunarele patronilor.am mai discutat si restul motivelor pe alte topicuri, dar nu vreau sa dau in offtopic. O seara buna tuturor si nu uitati ca alternativa acestui fenomen exista. la revedere balti private/ bun gasit ape salbatice **==

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Renuntam!?

Mesaj de cristian505ro » 12 Ian 2012, 22:29

kelu84 scrie: ....cu 200 ron maxim 300 ron stau de vineri(uneori de joi) pana duminica seara, nu ma deranjeaza nimeni, e liniste, sunt cu prietenii in mijlocul naturii....
Iti dau perfecta dreptate cu pescuitul in ape salabatice, practic pana prin '95 (cu indulgenta) erau destule si inca se mai prindea bine. Tot din cauza costurilor si a faptului ca au fost chelite de peste si eu si altii ne-am reorientat pe concursuri de crap pe balti private,unde in echipa de 2-3,stai 2-4 zile exact cu banii de care zici tu(sunt concursuri unde iesi si mai ieftin). Se prinde ca lumea,ai si atmosfera de concurs si motivatie daca vrei. E drept sunt si concursuri foarte scumpe,cu premii pe masura.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Renuntam!?

Mesaj de kelu84 » 12 Ian 2012, 23:01

Aveti perfecta dreptate in tot ce spuneti dle Cristian insa aici ne lovim fiecare de propriile perceptii vizavi de pescuit. Am mai adus problema in discutie si pe alt topic si o fac din nou aici. Din punctul meu de vedere deja baltile private(ma refer aici strict la baltile din top 10 care merita aduse in discutie) mie personal nu imi mai ofera satisfactia sufleteasca. Si spun asta pentru ca s-a ajuns mult prea departe cu amenajarile, aglomeratia este pe masura si sincer o spun, nu ma mai simt bine. Perceptia mea vizavi de o partida perfecta de pescuit are in "compozitie' mai multe lucruri, lucruri pe care nu le regasesc pe aceste balti. Pentru mine deja pontoanele mochetate, stalp cu lumina langa ponton, wireless, foisor etc etc nu reprezinta nimic, ba din contra imi dau senzatia ca sunt la o terasa unde savurand o cola rece mai apuc si de o lanseta din cand in cand.... Nu condamn pe nimeni care merge pe aceste balti, am facut-o si eu si o mai fac foarte rar la insistentele prietenilor. Dar linistea, relaxarea si peisajele unui loc salbatic de pe cursul Siretului nu mi le poate oferi nicio alta amenajare piscicola.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Renuntam!?

Mesaj de cristian505ro » 12 Ian 2012, 23:14

kelu84 scrie:.... Dar linistea, relaxarea si peisajele unui loc salbatic de pe cursul Siretului nu mi le poate oferi nicio alta amenajare piscicola.
Ai dreptate,salbaticia o gasesti mai greu pe baltile de concurs, desi poti sa-ti spun cateva,foarte bune,nu le fac reclama,care sunt si salbatice,una la 25 km de Buc. ,alta la aprox.65. M-am orientat pe C&R si concursuri din 2008,pentru ca prin multele locuri in care mergeam pana atunci ramaneam doar cu salbaticia,peste ioc! si trebuia sa fiu cu ochii in 4,caini prin jurul meu ca sa fac fata "salbaticiei" locale.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Renuntam!?

Mesaj de mirceab » 05 Mar 2012, 21:20

De ce sa renuntam?
Postez chiar daca unii or sa imi sara in cap...

Am observat ca pe foarte putine balti ti se da un BON FISCAL, de ce zic bon fiscal? pentru ca acele chitante facute pe calculator si completate de mana nu au valoare juridica.

Primul pas cand vezi ca esti "intepat " de patroni pe balta :
- suni la ANPC, faci o plaingere si la Garda Finainciara pentru evaaziune fiscala...si...s-ar putea sa ii usture pe domnii patroni daca patesc asta de la 10-15 pescari....
(multi or sa zica : nu se intimpla nimic, BA SE INTIMPLA- faci plingerea si ceri numar de inregistrare astfel incat sa poti urmari cursul anchetei si a cazului)

- un alt aspect pe care trebuie sa il stie toti pescarii: de cativa ani (de prin 2007 mai exact) UE acorda anual aproximativ 400 mil Eur finantari pentru proiectele din zona acvaculturii si pisciculturii ( ca si in celelalte proiecte patronii isi recupereaza banii investiti in proportie de 80%) iar repopularile fictive vor disparea...

-ceea ce inseamna ca oricum ar da-o domnii patroni nu pierd, daca vor o afacere respectabila trebuie sa respecte niste reguli ( se vor impune si astea cu timpul, cu japca, de catre UE)

De ce sa nu mai incurjam ceea ce se intimpal in Romania? pentru cca este toxic, atat pentru credibilitatea afacerii de acest tip, cat si pentru sportul in sine, pentru toti cei care au ca hobby pescuitul in sistem C&R sau "luat in traista".

Ceea ce multi condamna aici nu face pagubele pe care le face braconajul, pentur care nu prea vorbeste nimeni...cand mergeti prin delta si vedeti astfel de specimene, care distrug fauna si flora...dati un apel (ca toti avem mobile) la autoritati si semnalati problema (iar o sa se spuna ca nu este nimic de genul raspunderii ca toti sunt mana in mana) iar cand ajungeti in bucuresti - o sesizare scrisa si inregistrata la Ministerul de resort,


IAR CA APEL LA ASOCIATIILE DE PESCARI: IMPLICATI_VA , ALTFEL NU REPREZENTATI PESCARII SPORTIVI SI RAMANETI O ADUNATURA DE PESCARI CARE VOR SA FIE PARTE LA UN GRUP SI ATAT!


SE POATE SCHIMBA ATITUDINEA, DAR NU DACA FIECARE ISI VEDE NUMAI DE SENZORII PROPRII SAU BAMBINE!!!!

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Renuntam!?

Mesaj de georgemarian » 06 Mar 2012, 23:39

nicuBi7014 scrie:nu cred ca sunt multi pescari care renunta la pescuit din cauza crizei. daca ai microbu' in sange nu ai cum sa renunti! mai restrangi bugetul, mai raresti partidele pe balti private, dar de renuntat....... nu cred. cei care isi vand sculele pentru ca renunta la pescuit cred ca nu i-a prins microbu'.
.
Foarte adevarat ce spuneti,nu cred ca i-a prins microbul cel ce renunta sa pescuiasca,va spun sincer ca imi este greu sa ies la o partida de pescuit,dar...fac ce fac si tot ies o data la2,3 sapt,ma gandeam intr-un timp ca cheltui multi bani,si ...pe ce?!dar nu aveam stare,ma gandeam ca nu e bine ce fac,pescuitul e singurul sport ce imi place,si nu cred ca puteam sa ma las...cine cunoaste cat de frumos este,e de aceasi parere cu mine,decat sa ies intr-un club cu prietenii,mai mult ma bucura sa ma duc o zi la pescuit(cine ma cunoaste stie)acum nu am stare cand stiu ca vine sezonul si nu am toate mulinetele,dar cu rabdare si putina ''abtinere''de la cateva obiceiuri se rezolva si asta...nu cred ca as putea sa ma las vreodata de pescuit...Deci,Fir intinsss(mai este putin) numai bine!

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Renuntam!?

Mesaj de valentin... » 06 Mar 2012, 23:51

ai prea multe dreptate
pescuit e un microb greu de lasat,eu unu as renunta si la iubita in favoarea pescuitului
dar cand mergi la pescuit si cuvantul de ordine si regula nr1 e sa iti iau bani si sa iti dea o mare teapa in privinta balti
pe ce balta mergi,daca intrebi paznicu cand iti ia bani,daca balta are peste el iti raspunte cam asa...DA DOMNE ARE PESTE ACUM CATEVA ZILE SA POPULAT BALTA CU TONE DE CRAP,CARAS,ETC.....asta la prima pardita de pescuit,daca o sa il intrebi si la urmatoare tot asa o sa iti zica

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Renuntam!?

Mesaj de georgemarian » 07 Mar 2012, 20:14

Da...ai dreptate,am fost la o balta unde a venit paznicul sa ia banii si l-am intrebat daca merge,a zis ca da ca tocmai a bagat 2tone de crap,de 3 sapt,si pe la 3 a venit patronul nu am avut nici o trasatura,si il intreb si pe el a zis ''acum trei sapt am bagat 3 tone jumate de crap'' :-q .....deci pe cine sa mai crezi?! =P~

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”