Salau la gratar

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Salau la gratar

Mesaj de vali003 » 08 Iun 2010, 23:02

Nu am mai postat cam de mult un preparat , hai unul asa mai simplu si rapid
Pentru 4 portii

Un salau de 1,4 - 1,8 kg , dovlecei 1 kg. , ulei de masline 0,50 gr. , sare , piper , suc de lamiie

Se curata salaul , se fileteaza , se scoate si pielea , dam cu sare si piper , incingem gratarul , frigem pestele pe fiecare parte 4-5 min. , dovleceii ii taiem felii cit mai subtiri si apoi ii taiem in lung ca niste spaghete , punem intr-o oala apa la clocotit cu ceva sare , cind apa clocoteste oprim focul , punem dovleceii , amestecam un minut , ii scoatem intr-o strecuratoare si ii racim imediat , ii scurgem bine de apa , punem un pic de sare si piper , ulei de masline . Restul de ulei de masline il amestecam cu zeama de lamiie , in momentul servirii punem pestele pe o farfurie impreuna cu dovleceii , turnam sosul de ulei si lamiie si ne punem pe treaba ..... nu uitati un pahar de vin , alb sau roze , mie i-mi place demi-sec .Sa aveti pofta .
Picture 6.jpg
Picture 6.jpg (17.79 KiB) Vizualizat de 3260 ori

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salau la gratar

Mesaj de florentiniuga » 09 Iun 2010, 03:50

Super dar mor de foame cu o portie asa de mica. Pune si tu poza la rezolutie mai mare, poate se face si portia cat tot ecranul sa ma satur.

... buna ideea! o sa cer la salariu sa-mi dea bancnote la rezolutie mai mare. :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
NATARAU SILVIU
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 27 Iun 2008, 13:58
Localitate: alexandria
Contact:

Re: Salau la gratar

Mesaj de NATARAU SILVIU » 09 Mar 2012, 12:26

salutare ,arata super,salaul este nr 1 in gastronomie,merg sa caut prin frigider ceva peste sa prepar mi-ati factu pofta ,fir intins.

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”