fire monturi

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ama74
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 03 Dec 2007, 19:29

fire monturi

Mesaj de ama74 » 24 Feb 2008, 12:40

ar fi interesant sa aflam ce fire si in ce context folosim la monturile pentru crap.poate ne puteti indruma si pe noi!
Life is fishing rest just details!
Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fire monturi

Mesaj de george-alexandru » 24 Feb 2008, 20:02

te referi la materiale de forfac sau la tot ansamblul?
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
ama74
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 03 Dec 2007, 19:29

Re: fire monturi

Mesaj de ama74 » 24 Feb 2008, 21:22

cred ca mai interesant ar fi sa stim tot ansamblul
Life is fishing rest just details!
Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fire monturi

Mesaj de george-alexandru » 24 Feb 2008, 23:45

ceea ce voi spune are la baza experientele si optiunile mele,pot exzista poate si alte pareri.

AGATATURA,PESCUIT DE PE MAL.in aceste conditii pescuiesc cu un fir mono rezistent la abraziune de diametrul cuprins intre 0,35-0,45.ca plumb prefer naditorii spiralati de 40-60g cu tija rigida,in montaj fix sau semifix si pt aceasta folosesc ca opritor un elastic de bani.dupa vartej voi folosi intotdeauna un forfac ( 20-25 cm )rigid din mono(amnesia)sau preferatul meu KRYSTON Quicksilver Gold 25lb care este un textil rezistent cu o camasa foarte rigida.
ps.se poate folosi si sistemul de plumb pierdut sau in line

AGATATURA PLANTAT.aici voi calibra diametrul firului in funtie de distanta la care plantez ,ex la distanta de 340 de metri folosesc un fir de 0,28 Sufix Tritanium(un fir mai gros ma/r impiedica sa ajung la acea distanta din cauza lungimii mai mici care imi intra pe tamburi) caruia ai atasez un inaintas (8-20m)textil sau mono in functie de natura agataturii(textil =vegetatie;mono=buturugi ).folosesc sistemul de plumb pierdut al carui conector il infig superficial in clips pt o iesire usoara a plumbului in cazul in care acesta sa/r bloca in obstacole si la distante mari obligatoriu in montaj fix.greutatea plumbului o voi alege in functie de distanta de plantare cu cat mai departe cu atat mai greu pt ca efectul de autointepare sa fie cat mai ferm.sistemul de plumb pierdut va fi pus direct pe inaintas iar dupa vartej voi folosi un forfac ca in cazul de mai sus KRYSTON Quicksilver Gold 25lb.
ps.ca o paranteza vreu sa spun ca de exemplu pe o balta pe care plantam la 300-320 de metri era practic imposibil sa aduc un crap la mal din cauza padurii subagvatice si practic firul de 0,28 avea doar rolul de a ma conduce cu barca in zona unde se refugiase pestele si implicit la inintas unde defapt acolo incepea adevarata lupta,plus ca in aceste conditii de distanta un fir mai gros ar crea multe neplaceri in cazul in care bate vantul sau balta are curenti mai puernici.

cele doua situatii de mai sus impun folosirea unui ansamblu mai elaborat pt reusita partidelor si nu in ultimul rand pt siguranta pestelui pt ca in astfel de situatii folosirea unei monturi neadegvate conditiilor de agatatura in cazul in care firul principal cedeaza si pestele nu elibereaza plumbul pt peste poate fi fatala,si chiar si daca elibereaza tot mai exzista riscuri dar mai diminuate.

in restul situatiilor de pescuit intr/o balta curata gusturile si multi alti factori decid folosirea monturii castigatoare :D .eu folosesc si aici acelasi fir de 0,28,inaintas Sufix balistic ,leadcore de 35lb tot de la Sufix,montajul plumbului in functie de cerinta situatiei,distanta si pestele vizat.
la forfac primavara devreme merg pe Blendul de la Sufix de 15 lb sau un mono de 0,18-0,20.
In conditii de hranire normala prefer forfacurile rigide sau semi rigide dar in general folosesc KRYSTON Super Mantis 25lb.inainte foloseam gama de fire cu camasa de la Sufix dar desi la rezistenta textilului mi se par la rupere peste Kryston in schimb la rezistenta camasii sunt slabe.

in speranta ca nu am plictisit :D va stau la dispozitie cu eventualele nelamuriri
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: fire monturi

Mesaj de gor965 » 25 Feb 2008, 11:21

@George
De ce preferi momitor spiralat ? Eu il prefer pe ala cu tije verticale . Imi pare ca "nadeste" locul mult mai bine ,mai ales cand nada contine boabe de porumb .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fire monturi

Mesaj de george-alexandru » 25 Feb 2008, 12:29

scuze :oops: tot cu tije verticale folosesc si eu,dar cand am scris aveam pe birou un naditor spirala si cred ca ma furat gandul la el.oricum fac acelasi lucru,numai ca exact cum ai spus si tu inglopeaza mai bine boabele de porumb daca ecestea se afla in nada
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: fire monturi

Mesaj de gor965 » 25 Feb 2008, 12:53

asa da ... :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: fire monturi

Mesaj de Gabriel » 27 Feb 2008, 12:28

Salutare!
Daca aveti poze cu cele 2 naditoare ,nu le puneti pe forum ? Ati incercat naditoarele de la Korda? Folositi des naditoare.... cind pescuiti cu bile folositi naditoare ??...sau numai unde pescuiti cu pastura si porumb?
O groaza de intrebari pentru baieti misto ca voi :mrgreen: !
Fir intins!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: fire monturi

Mesaj de gor965 » 27 Feb 2008, 14:03

Pai mai intai sa lamuresc un aspect in ceeace ma priveste ...pescuiesc pe o derivatie artificiala a Dunarii ,cam 6 ore pe zi (de dimineata) ,4 zile pe saptamana ,in ultima perioada exclusiv la porumb ,fara a nadii prea mult fiindca dau in acelasi loc de prin 1995 si un momitor bine incarcat ,plasat in botul lor e de-ajuns ! Distanta la care pescuiesc e ceva de genul 20-45 m (3-5 m adancime , vara - toamna) ,80 m de mal si 10-12 m adancime -spre iarna ) in functie de cota Dunarii ; si fiindca am si agataturi ,pierd cam 2 monturi per partida ,nu am folosit niciodata momitoare Korda ! Folosesc tipul asta de momitor prins cu fir mai subtire,un vartej si o agrafa pe un tub antirasucitor (forfacul e legat de linie printr-un vartej care intra fortat in tubul antirasucitor,ca sa am un efect de autointepare )(e o montura "momitor pierdut" ):
Imagine
iar cel amintit de George-A. (nu cel spiralat cel cu tija rigida ) banuiesc a fii asta :
Imagine
cel spiralat nu elibereaza prea bine nada care contine si boabe de porumb :
Imagine
La boilies am incercat ,mai rar e drept, dar in afara de cateva ciupeli de caras ori platica n-am reusit pana acum sa prind unul salbatic ! Mai mult ca sigur n-am avut bila potrivita ! :D
Cam asta ar fii motivatia mea pentru folosirea momitorului ( e cel mai indicat in partide extrem de scurte si mai ales la ciortan ) Toate cele bune !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fire monturi

Mesaj de george-alexandru » 27 Feb 2008, 23:07

eu personal ador :D pescuitul cu naditor si la/m folosit si la porumb si la bile,dupa parerea mea la ora actuala cel mai bine elaborat naditor este cel de la korda :wink:
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: fire monturi

Mesaj de Gabriel » 28 Feb 2008, 20:31

Salutare!
Mersi de lamuriri.
George folosesti naditor si la pescuitul cu bile? Nadesti si cu alt ceva inafara de pastura de pe naditor?
La o balta cu mult peste cred ca da rezultate notabile dar la o balta cu peste mai putin da acelsi rezultate?;ai facut reprize mai mari de pescuit(2,4...zile) folosind naditoru?
La un pescuit ca a lui gor adevarat ca nu se merita sa pescuiasca cu naditoare Korda, ar fii o adevarata gaura in buget :lol: dar la o balta banuiesc ca nu mai sunt valabile aceleasi concluziile care la tragi pescuind pe o apa salbatica mai ales pe Dunare :wink:
Fir intins!

Avatar utilizator
mike83bmw
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 16 Mar 2011, 21:10

Re: fire monturi

Mesaj de mike83bmw » 11 Mar 2012, 12:37

Salut!
Pentru cei din Timisoara, in piata Balcesu a aparut firul textil teflonat pentru monturi de la hakuyo la doar 10 lei rola de 20 m.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”