intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de dinamita » 11 Mar 2012, 18:12

In perioada 15-18 martie va fi targul Expo Aventuri si implicit vor fi reduceri mari la toate sculele si accesoriile. Pentru a profita de aceste reduceri am si eu nevoie de un sfat ca sa stiu dupa ce se ma uit la targ.
Pescuiesc pe o balta unde taxa e mica (50 lei) si peste pe masura taxei..........adica foarte putin si nu prea mare.Predomina carasul mare si frumos 500-800 grame si daca ai noroc crap sau novac la 2-3 kg maxim. Va spun asta ca sa stiti ce pesti voi vana cu lanseta :D Ideea este ca trebuie sa arunci ceva mai departe si actualele scule de 2,10 m nu-mi permit acest lucru. M-am decis sa-mi cumpar o lanseta preferabil de 3,60m din 2 bucati si sa nu depaseasca 250 lei pe care sa o imperechez cu okuma LB 50..........nu-mi permit ceva mai scump......
Intrebarea este: ce lanseta credeti voi ca-mi permite o aruncare foarte buna dar in acelasi timp sa simt ca am si pestele in ac ? ce lanseta ofera in banii astia cel mai bun echilibru pret-calitate ?
Va intreb deoarece cu ocazia targului voi putea sa ma duc si sa tin in mana lansetele pe care voi o sa mi le recomandati..........MTX-urile stiu unde sa ma duc sa le vad........dar la targ vor fi si celelate la un loc.

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de aero » 11 Mar 2012, 18:52

stai linstit... reduceri la boiliesuri care mai au putin si expira ,in general la consumabile,perisabile cam astea or sa fie "reducerile" la targ ,mai ales acum cand toti producatorii au scumpit sculele intre 10 si 30 % ! pana in 200 de ron sunt bete bune pt ce vrei tu de la cormoran,crap expert,energo,jrc ,daiwa, sert,etc ! ai de unde sa alegi :))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de gor965 » 11 Mar 2012, 20:57

dinamita scrie:................Predomina carasul mare si frumos 500-800 grame si daca ai noroc crap sau novac la 2-3 kg maxim...................
Intrebarea este: ce lanseta credeti voi ca-mi permite o aruncare foarte buna dar in acelasi timp sa simt ca am si pestele in ac ? ......................
Ptr. o asa marime a capturilor eu cred ca indicat ar fi un feeder ! Totusi, urmarind sa pescuiesti la o ceva mai mare distanta, poti incerca orice lanseta parabolica cu TC-ul sub 3 lbs . O sa gasesti destule astfel de lansete la targ, dar m-as mira sa fie si cu reducere de pret...la noi nu se poarta moda din occident , cand la astfel de targuri comerciantii chiar vin sa faca vanzare, oferind preturi promotionale .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
LADY
membru activ
membru activ
Mesaje: 95
Membru din: 14 Ian 2012, 22:33
Localitate: BUCURESTI

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de LADY » 11 Mar 2012, 20:59

ce parere aveti despre lansetele PROLOGIC ?
ma poate ajuta cineva ?
cu respect
as vrea de 3,60

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de marian_popescu » 11 Mar 2012, 22:58

nu va mai amagiti cu reducerile la targurile astea
mergeti sa comparati, nu sa cumparati
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de dinamita » 12 Mar 2012, 00:03

Eu speram sa fie reduceri de 20-25 % ca de aceea e targ........lume multa.....preturi mai mici.........vanzari mari. Cam asta e ideea nu ?

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de aero » 12 Mar 2012, 00:14

ce ? :)) in alta tara da in romania canci... +25% !

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de Desideiu Bogdan » 12 Mar 2012, 02:29

aero scrie:stai linstit... reduceri la boiliesuri care mai au putin si expira ,in general la consumabile,perisabile cam astea or sa fie "reducerile" la targ ,mai ales acum cand toti producatorii au scumpit sculele intre 10 si 30 % ! pana in 200 de ron sunt bete bune pt ce vrei tu de la cormoran,crap expert,energo,jrc ,daiwa, sert,etc ! ai de unde sa alegi :))

Foarte adevarat Aero.
La ultima expozitie nu am vazut mari reduceri .

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de bradlly » 12 Mar 2012, 02:52

Ce naiba nu sunt obisnuiti sa platiti o taxa ( de intrare la targ ), ca sa puteti cumpara de la magazinele noastre drage, la noile preturi din 2012 ? Imi aduc aminte ca in urma cu ceva ani cand se facea targu la Polivalenta mai initau si ei pe cineva, mai aratau si ei o montura, cum sa realizezi un boilies, si cel mai tare mai coborau din standuri pe lacul Tineretului si faceau lanseuri, nadeau cu rachete....frate era altceva, simteai ca cineva vrea sa-ti arate ceva nou... acum, trebuie sa platim o taxa ca sa putem avea acces la niste magazine, care culmea, prea putine fac promotii ci vor sa ne obisnuiasca cu noile scumpiri, cu vanzatori care zic frate MTX-ul nu e bun, mai bine iei Wincast, sau Beast Master daca vrei cava adevarat ... facut tot in CHINA, da frate calitate....nu Hakuyo..., cu vesnicul bazin dreptunghiular, unde sta unu cu cioc, si probeaza niste voblere, cu imbulzeaza printre rafturile de la Energo..pentru ca poti sa iei la niste preturi bune anumite chestii, nu cum le umfla distribuitorii lor..., cu boiliesurile mucegaite care nu s-au vandut pana in Noiembrie ( aici va zic sigur, ca vineri am vazut pe raft la Totalfi...ng, boiliesuri de la Gheran mucegaite )...cu cei de la SENZOR carora abea le-a venit containerul din China cu scaune, paturi si corturi si ne cere banii in avans ca sa prindem loc.. AH ABEA ASTEPT SA VINA TARGUL =)) =)) DE PRIMAVARA !!!

Stima, ne vedem la Targ !!!
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de dinamita » 12 Mar 2012, 04:31

Ce parere aveti de Lanseta Okuma Epix V2 3.60/3.5lb 2 tronsoane ? inainte sa intreb am cautat informatii pe net dar sint extrem de putine......adica in afara de pret mai nimic. Este peste MTX 9 ?

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de cris71tian72 » 12 Mar 2012, 09:50

Am :"> vazut ca te intereseaza o lanseta ...... la.250 roni ofer 2 lansete fox warior 3,25 lbs 3,9 m una din ele are o mica problema la mandrina.. :"> .....

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de crazy crap » 12 Mar 2012, 11:38

dinamita scrie:Ce parere aveti de Lanseta Okuma Epix V2 3.60/3.5lb 2 tronsoane ? inainte sa intreb am cautat informatii pe net dar sint extrem de putine......adica in afara de pret mai nimic. Este peste MTX 9 ?
Uite aici ai cateva date despre aceasta lanseta http://www.infopescar.tv/forum/mulinete ... 12834.html si mai este un topic deschis de NEAMTUL la sectiunea undite si lansete. numai bine **==

Avatar utilizator
popescu59
senior
senior
Mesaje: 269
Membru din: 26 Dec 2011, 12:05
Localitate: Alexandria
Contact:

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de popescu59 » 12 Mar 2012, 11:50

URAAAAAAAAAAAAAAAAA mergem la tirg de pe 15 , am mai fost la tirg si in alti ani mi-am luat citeva lansete chipurile la o promotie super tare luai 5 plateai 4 misto de tot . Si la prima iesire pe balta 2 s-au rupt , super misto afacerea .
Nu se stie tirgul este facut NU PENTRU REDUCERI DE MARFA BUNA este facut sa se vinda marfa proasta care sta in magazin la preturile noi 2012 , de asta e facut tirgul. Asa daca vinde din magazin pentru ce le-ar aduce si la tirg ????
La tirg numai si numai produsele care nu se vind in magazine .
Daca ma contrazice cineva sa vedem ce exemple de marfa noua va fi la tirg si la pret redus. =)) =)) =)) =)) =))
Exista lucruri mai bune decit pescuitul, altele mai rele decit pescuitul .Dar nimic nu se compara cu pescuitul.

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de dinamita » 12 Mar 2012, 12:49

Am inteles.........deci targul e un mare fas si mai repede gasesti reduceri la Decathlon decat acolo..........corect ?

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: intrebare amator,dilema pentru profesionisti

Mesaj de aero » 12 Mar 2012, 13:39

reducerile se fac in genere la produse nevandabile ,lansete & mulinete care nu "au prins" la public ! la decathlon nu prea ai ce sa iei de pe acolo, practic nu ai de unde sa alegi ca intr-un magazin de specialitate !
singura smecherie pt. achizitionarea de bete la pret de lista e doar daca ai o firma , cumperi direct de la producator ,sursa... gen gipo, arrow !
nici cei cu magazine fizice sau online nu cumpara cu banii jos :)) se aduc de la producator si se dau lovelele dupa vanzare ... daca nu se vand ,se returneaza producatorului!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”