Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucian fiat
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 12 Apr 2008, 16:01

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de lucian fiat » 21 Feb 2012, 23:02

viorelb73 scrie:Aici este foarte mare dreptate, sunt convins ca si planul comercial a jucat un rol important in "botezarea" lansetelor. Poate producatorii se vor gandi sa acorde un pic de atentie segmentului "method" si sa scoata lansete speciale pentru acest tip de pescuit.
Pana atunci, insa, ne folosim de ceea ce exista.
Respect !!!

P.S. - Domnule FLORENTIN, STIMA ȘI RESPECTUL MEU, pentru toată munca pe care ați depus-o și o depuneți în continuare pentru acest minunat site ! Muntă sănătate să vă dea Dumnezeu, să ne încântați mai departe cu programele și informațiile despre pescuit !!!
Sa nu crezi ca daca maine vor aparea pe piata modele de lansete cu sigla "method feeder" sigur trebuie sa fie si corespunzatoare, producatorii pot apela la orice truc pentru a vinde. Pescitul cu method feeder in general vizeaza crapul. Pentru un pescuit la crap, o lanseta medium -heavy cu actiune progresiva va face fata in majoritatea situatiilor unde vizam crapul la distante medii de pescuit. Daca dorim un pescuit la distante mari atunci o lanseta heavy este de recomandat pentru a putea lansa montura la distante apreciabile.
In pescuitul la feeder (fie el cu cosulet fie cu method feeder) este indicat sa pescuim cat mai finut. Nu are rost sa pescuim in orice situatie cu lansete heavy.
www.pescuitlafeeder.ro

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Marius Vintila » 06 Mar 2012, 01:13

florentiniuga scrie:Nu ofensezi pe nimeni dar nu ai inteles sau nu ai citit tot ce s-a scris. Nu a spus nimeni ca nu exista lansete pe care scrie method feeder ci doar ca nu au nimic specific, sunt la fel ca celelalte (vorbind strict despre lanseta, nu de ce atarna de ea).
Macar pe cele heavy am inteles de ce scrie asa, ca au puteri mai mari de aruncare, dar method... e doar comercial, pentru a da senzatia de diversitate.
Eu am avut o discutie in contradictoriu despre lansetele method. Au ceva specific fata de cele heavy si anume inelele. Sunt mai mari decat cele de la lansetele heavy, ajuta la aruncari de distanta. Nu cred ca e ceva comercial, e bine de vazut la standurile de profil, ca tot incep expozitile.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 06 Mar 2012, 01:24

Nu e chiar asa. Am vazut modele pe care scria doar feeder atat cu inele mari cat si mici. Am vazut heavy cu inele mari si am vazut si method cu inele mici. De altfel, sunt convins ca vei vedea si la targ de toate felurile, in toate combinatiile de inele.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 06 Mar 2012, 19:31

Eu mi-am luat 2 lansete feeder Cormoran Heavy 3.90 în special pentru ca au inelele mari. Le-am probat pe 15 ianuarie si mi se par fenomenale. Sunt extrem de multumit de ele si abia astept sa le bag in paine.
Respect la toti !
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
lucian fiat
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 12 Apr 2008, 16:01

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de lucian fiat » 11 Mar 2012, 19:42

viorelb73 scrie:Eu mi-am luat 2 lansete feeder Cormoran Heavy 3.90 în special pentru ca au inelele mari. Le-am probat pe 15 ianuarie si mi se par fenomenale. Sunt extrem de multumit de ele si abia astept sa le bag in paine.
Respect la toti !
modelul ales de tine este un model destul de bun raport pret calitate, dar este o lanseta care se preteaza pescuitului la distanta,pe rau acolo unde curentul este tare, si a pestilor de talie mare.
la pescuitul cu monturi fine a pestilor de talie mica si medie va crea probleme din cauza rigiditatii.
www.pescuitlafeeder.ro

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 12 Mar 2012, 18:33

După primele partide o sa va informez cu date noi despre comportamentul lansetelor. Pana acum s-au comportat minunat - pe 15 ian am dat la apa calda la Cernavoda, am luat doar guvide si morunas cat degetul, dar comportamentul lansetelor a fost minunat. Daca sesizez ceva in neregula va tin la curent!
Respect !!!

PS Dă, Doamne, să vină căldura odată, că nu mai rezist cu statul în casă !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de berescu » 14 Mar 2012, 20:44

Salutare tutuor,as dori sa intreb daca as folosi un fir textil(0.08,0.10)pe un picker in loc de un fir mono ce se poate intampla sau daca procedez bine?va rog sa ma indrumati spre varianta buna,pescuiesc si pe balti dar si pe prut.
Multumesc anticipat si fire intinse tuturor.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 14 Mar 2012, 23:27

Firul textil nu are elongatie. Daca fortezi la o trasatura sa nu rupi pickerul. Daca pui fir elastic de genul
http://www.magazinpescuit.ro/fir-elasti ... -6295.html
poate ca nu rupi nimic. Eu cred ca un fir monofilament de 0,20 - 0,25 este mai bun (eu folosesc acum 2 fire: 0,25 Power Ultra de la Energo si 0,25 Sufix feeder line si e totul OK). Am inteles de la colegii pescari ca firele de la Maver sunt foarte bune, deci mai ai o sugestie. Daca stii ca ai mana fina la intepat si nu tragi in forta, poti incerca si textilul, dar sa nu plangi dupa varful pickerului.
Respect!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 15 Mar 2012, 04:23

Unde pescuiti cu fire asa de groase la feeder? Pe Dunare? Eu nici la crap nu pun pe mulinete fir de 0,25 cu exceptia Dunarii. De obicei pescuiesc cu 0,20-0,22 si trag de crapi de 15-17kg. La feeder nu am folosit niciodata fir mai gros de 0,18. E adevarat ca nu in curent puternic pe rau dar acolo nici nu se preteaza feederul, mai bine o lanseta puternica si swinger.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de berescu » 15 Mar 2012, 07:17

Multumesc frumos pt raspunsuri acum am inteles.Cu stima si fire intise tuturor.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 15 Mar 2012, 20:06

In zona sat Dunarea, la 9 km aval de Cernavoda! Mai rar pe Siutghiol! Si pana o sa am experienta necesara sa cobor spre fineturi ... eu consider ca mai am destul. Nu sunt de genul celor care se dau cunoscatori la toate, prefer sa invat si sa ajung la finete din proprie experienta. Poate in cativa ani o sa ajung si eu la 0,18-0,20, pana atunci insa... merg pe 0,25 !!!
Respect !
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Allen Besnovich » 18 Mar 2012, 22:39

Imi puteti recomanda o mulineta shimano pentru feeder ? Am tot cautat ..
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Allen Besnovich » 19 Mar 2012, 11:53

Ok., s-a discutat despre lansete.. stim ce trebuie.

Dar despre mulinete de pentru pescuitul la feeder ce ne puteti spune? Ceva recomandari ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 21 Mar 2012, 21:24

Eu am pe cele 2 Cormoran aceste mulinete
http://www.magazinpescuit.ro/mulineta-c ... -6900.html
si sunt extrem de multumit de ele.
Mulineta are 2 tamburi - normal si longcast - metalice. Eu folosesc acum tamburul longcast. Le poti folosi la feeder pentru crap fara cele mai mici probleme pentru ca sunt puternice.
Sper sa mai primim impresii si de la alti colegi pescari!
Aici mai sunt ceva impresii
http://www.infopescar.tv/forum/mulinete ... 11536.html
Respect!!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de intef » 25 Mar 2012, 20:30

Lamuriti-ma si pe mine va rog.Am un Sensas de 3,60m echipat cu mulineta carp expert,fir de 0,18.Cand incarc cosuletul de 20g,folosind varful cel mai rigid,arunc tot atat de departe ca si la shefield.In diferite filmulete de pe internet,am vazut ca voi aruncati mult mai mult,50-60m.Cum naibii?E drept,am pescuit anul asta prima data la feeder si mi-a fost teama sa arunc mai cu forta,ma uitam la varfuletele astea si parca le vedeam deja rupte numai cand incarcam cosuletul.Sunt ele atat de rezistente? Ar trebui sa folosesc mai multa forta? Ar trebui sa folosesc cosulete care sa nu fie lestate?Este prea mult 20g/cos gol?Sigur,nu ma asteptam sa arunc cu ele cat cu lanseta de crap sau cu un spod,dar nici asa...la 20m...

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”