Balti de suflet

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de eden » 10 Feb 2012, 09:58

am evitat sa postez in acest topic pentru a nu-mi aduce aminte de ce-a fost odata si ce a ajuns acum balta copilariei mele. e vorba de o balta din apropierea mihailestiului, si anume Facau. o colind din frageda pruncie de bambinist convins, am prins toate speciile de peste din ea, de la lin la somn, crap, ten, caras, babusca si rosioara sarite de 500 gr, obleti lungi ca furculita si bibani grasuni care luau rosioarele din undita de albitura. de ce a devenit balta mea de suflet ? inafara de faptul ca am colindat-o ani de zile (de prin 97 mai exact), de cel putin 10 ori pe sezon, am avut cateva ,,pescaresti'' care mi-au gadilat sufletul si l-au facut sa rada cu hohote, chiar daca rasul era printre lacrimi de ciuda.
episodul 1 : prima iesire de noapte pe facau, la salcie, prin 98 : 5 lansete la apa, toate pe patratica, cocolos si boaba de porumb. pe la 1 vine paznicu sa ne intrebe de sanatate, ne intindem putin la vorba si ne intreaba daca am aruncat vre-o lanseta imediat in fata stufului, pe stanga. evident ca nu, dar am remediat repede situatia aruncand o lanseta de spinning de 1.80, cu o mulineta cu fir de 0.18 pe mulineta ,,de obor'' (echipamentul de biban si de altfel singura lanseta disponibila). forfac facut cu fir textil de 0.10, 3 carlige nr 8, toate cu boaba de porumb, la recomandarea paznicului. mai aveam un singur cracan pe care am sprijinit lanseta in picioare, si am agatat de varf o pereche de clopotei. 3 dimineata a venit fara vre-o trasatura si abia adormisem infrigurat cand aud clinchetul mult asteptat. aprind lanterna si vad lanseta ridicata de cotor in sus, cu inelul de baza sprijinit in cracanul aplecat in fata. slabesc mai mult frana la indemnul alui batran, dar pestele nu se mai misca. 40 de metri l-am adus in linie dreapta, pe naylon de 0.18... asta era singurul meu gand in timp ce pompam usurel de tot, cu mila de pe lume. naylonul de 0.18. pentru cateva pompaje am crezut ca e un lemn in loc de peste. venea cu o usurinta iesita din comun, intrerupta doar de niste mici poticniri intre pompaje, care nu erau altceva decat inertia pestelui. ajunge la mal, tata vine cu minciogul germina si cand vede pestele : stupoare. ar fi incaput in minciog doar taiat in 3 bucati. sarit bine de un metru, sclipind ca o oglinda din cauza lanternei, statea la 2 metri de mal si ma ignora cu desavarsire, desi din gura se vedea iesind firul de la carligul din capatul forfacului. linistea a durat cateva secunde, pana al batran a incercat sa bage minciogu sub el, moment in care pestisorul a dat odata din coada, firul a facut plici si s-a indepartat de mal usurel, urmarit de raza lanternei si disparand in bezna noptii. dus a fost.
2 ani mai tarziu, episodul 2 : aflasem ca balta avea somn, prinsesem deja in 2 sedinte nocturne cate 3-4 somotei la kil-jumate - 3 kile, si venisem chitit sa pun o lanseta ,,pe somn mare''. fir de 0.4 erson taifun, forfac cu 1 ac nr 5/0 mustad, si ca momeala un amestec de rame de gradina groase ca pixurile si coropisnite. lanseu la 70-80 de metri maxim, 2 bambine grele pe fir, si asteptare lunga doar pentru lanseta aia. am luat la celelalte 2, cate 2 somotei pana dimineata. pe la 6 deja se luminase si am zis sa scot lanseta de somn sa o pun pe crap. mentionez cu aceasta ocazie ca pe-atunci nu aveam nici un fel de avertizor sonor. ridic lanseta care avea bambinele cu 20-30 de cm mai sus decat le lasasem noaptea precedenta, si constat iritat ca e agatata. zmucesc de 2 ori zdravan, nimic. trag firul in lung sa rup, merg vre-o 4-5 metri pe mal cu frana stransa, si simt ca am castigat 1 metru. repet isprava, dar in punctul la care ar fi trebuit sa misc cizma din loc si sa strabata acel metru, am simtit 2 lucruri: in primul rand mi s-au inmuiat genunchii, si in al doilea buturuga de care agatasem a luat-o din loc inspre larg.ma intorc cu fata la balta, infig calcaiele bine in pamant si ridic lanseta in sus, si ma uit lung la ea cum se curbeaza (un compozit nenorocit facut de gipo, de 3.60, dar foarte rigid fata de restul telescopicelor si germinelor), pana la limita de rupere, frana mulinetei okuma access A40 patineaza, si bratele nu mai pot face fata tensiunii, lanseta ajunge paralela cu malul si dupa un rasunator ,,nu nu nu nu nu'', firul face plici.
episodul 3 si ultimul care merita povestit aici. acum 2 sau 3 ani, octombrie tarziu, burnita. lanseta okuma v-system de 2.7, fir de 0.265 sea bass, shad alb de 12 cm. dadeam dupa dintoase si luasem 2 cam la 2 kile jumate bucata, cand am ajuns in binecunoscuta pauza dintre 11 si 13 ziua. frecam guta degeaba, si am azi sa fac putin casting cu lanseta de twister. incep sa fortez vergeaua din ce in ce mai tare, si reusesc sa ating cu capul de 14 grame aproximativ 40 de metri, si la inceputul recuperarii se simte o bufnitura, urmata de desirarea violenta a 20-30 de metri de fir. reglez frana la limita de rupere a firului si incerc sa intorc ,,balaurul'' cu capul spre mal, dar nimic. face stanga, desira cativa metri, se intoarce iar spre larg, si frana incepe sa lucreze in sarje violente de cate 10 metri. deja ma gandeam daca e crap sau ten agatat de spinare, cand privirea-mi e incantata de o jumate de lumanare, un salt care m-a facut sa ma uit putin crucis : un cap cam cat unul de maidanez, dar fara dubiu, de stiuca. din momentul ala lupta a fost psihologic pierduta : firul iesea din gura, struna eu nu folosesc, dar culmea e ca nu a taiat. a avut nesimtirea, neobrazarea si indrazneala sa-mi desire si restul de 40 de metri de fir cat mai aveam pe tambur, si a plecat cu tot dupa ce a pleznit firul chiar din nodul facut pe tambur. am luat stiuca la 5 kg acolo, dar parea de grupa mica fata de trofeul care imi confiscase cei 120 de metri de naylon, shadul si mandria de pescar.
pe langa aceste 3 episoade care au fost confruntari directe, am avut norocul sa fiu de fata cand a disparut o lisita de pe oglinda apei, intr-o mare volbura plescaita, am vazut borduri sarind la 20 de metri de mal cand eu le cautam la 120, ten de 10+ agatat de coada cu shadul, stiuca la porumb, rosioara la twister, si povestile sunt mai multe... trecutul pe care il am pe balta asta o face balta mea de suflet, tocmai din acest motiv avand amarul cand la iesirile rare de crap imi trece un nenorocit de la apele romane cu salupa peste marker de 3-4 ori intr-o zi, tinand cont ca taxa e de 150 de lei pe 12 ore, cu retinere de 8 kg, sau ca rup masina pe niste drumuri care cand se uda devin impracticabile si pentru tractor. dar macar am amintirile frumoase de care m-am bucurat inainte sa se ajunga la situatia actuala...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de Allen Besnovich » 10 Feb 2012, 12:43

Bazinul 1 Dunareni, Dolj! Cele mai frumoase partide de pescuit, si cele mai lungi! Pacar ca....
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Balti de suflet

Mesaj de bebe2011 » 10 Feb 2012, 20:16

Frumoasa povestirea,de fapt povestirile tale Dane!Felicitari si un an plin de capturi!

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de eden » 11 Feb 2012, 01:05

multumesc la fel bebe ! . din pacate nu e cu ,,happy end'' =((
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Balti de suflet

Mesaj de bebe2011 » 11 Feb 2012, 19:03

Pai ce ti se pare ca povestea mea e cu "happy end"?

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Balti de suflet

Mesaj de vali003 » 11 Feb 2012, 19:26

Balta mea de suflet a fost Mariuta ,pina in 1989 ,cind am plecat din tara ,as avea o mare rugaminte ,daca detine cineva fotografii cu aceasta balta ,ma poate contacta pe privat ,sau le poate posta aici .Locurile pe care pescuiesc acum sint salbatice ,i-mi amintesc de zona dintre Mariuta si crescatoria dinspre Matara ,exista acolo un loc imprejmuit de stuf caruia localnicii ii spuneau Ochiul , ce pescuieli am facut acolo ,lini si caracude am prins acolo pentru ultima data .Frumoase amintiri ,sint curios ce a mai ramas din acele locuri .

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Balti de suflet

Mesaj de intef » 11 Feb 2012, 20:44

Dridu,fara doar si poate!!! Dridu si canalul Dorobantu,dar Dridu va ramane "for ever in my heart"!!!! Din pacate,se pare ca si de acest loc vorbim la trecut....

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Balti de suflet

Mesaj de bebe2011 » 12 Feb 2012, 14:53

vali003 scrie:Balta mea de suflet a fost Mariuta ,pina in 1989 ,cind am plecat din tara ,as avea o mare rugaminte ,daca detine cineva fotografii cu aceasta balta ,ma poate contacta pe privat ,sau le poate posta aici .Locurile pe care pescuiesc acum sint salbatice ,i-mi amintesc de zona dintre Mariuta si crescatoria dinspre Matara ,exista acolo un loc imprejmuit de stuf caruia localnicii ii spuneau Ochiul , ce pescuieli am facut acolo ,lini si caracude am prins acolo pentru ultima data .Frumoase amintiri ,sint curios ce a mai ramas din acele locuri .
Mariuta inca e o balta frumoasa!Cand ajung acasa postez eu cateva fotografii cu balta,asa, sa te mai cuprinda nostalgia si pe tine,ca prea ne-ai rupt cu filmuletele tale! :))

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Balti de suflet

Mesaj de vali003 » 12 Feb 2012, 15:49

bebe2011 scrie:
vali003 scrie:Balta mea de suflet a fost Mariuta ,pina in 1989 ,cind am plecat din tara ,as avea o mare rugaminte ,daca detine cineva fotografii cu aceasta balta ,ma poate contacta pe privat ,sau le poate posta aici .Locurile pe care pescuiesc acum sint salbatice ,i-mi amintesc de zona dintre Mariuta si crescatoria dinspre Matara ,exista acolo un loc imprejmuit de stuf caruia localnicii ii spuneau Ochiul , ce pescuieli am facut acolo ,lini si caracude am prins acolo pentru ultima data .Frumoase amintiri ,sint curios ce a mai ramas din acele locuri .
Mariuta inca e o balta frumoasa!Cand ajung acasa postez eu cateva fotografii cu balta,asa, sa te mai cuprinda nostalgia si pe tine,ca prea ne-ai rupt cu filmuletele tale! :))
Multumesc Bebe ,iar cu filmuletele mele ,mai ai putin de asteptat ,cam in doua luni , intram din nou pe proiectie :)) .

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Balti de suflet

Mesaj de sorin1362 » 14 Feb 2012, 02:13

Baltile mele de suflet au fost multe ... si asta inainte de '89. Stateam de multe ori cu tata si ne intrebam seara : "oare unde mergem maine? ". Toate erau balti salbatice, unele ascunzand adevarati "crocodili". Foarte multe erau formate pe cursurile unor paraie, asemeni unor salbe ... adevarate mini-delte, cu stuf, papura, nuferi, salcii si diverse pasari a caror casa era acolo...Era o adevarata nebunie cand gaseai cate un loc, parca neumblat, iar apoi il tineai secret, revenind iar si iar, fara sa-ti fie frica daca e ocupat sau nu. A fost un vis frumos ... s-a dus... A inceput o campanie barbara de regularizare a acestor cursuri de apa, chipurile pentru a recupera terenurile agricole si pasunile de sub ape, ... ori pentru a le proteja pe cele existente de inundatii, ... ori (parerea mea) sa-si umple unii frigiderele cu peste. Ei,... ca si-au umplut frigiderele ca prostu'...doar o data. Si dupa ei potopu' ... Ce a ramas in urma baltilor de odinioara ? Doar niste santuri grotesti. Nu s-au gandit tolomacii ca au asasinat niste minunatii ale naturii. Multi ani am fost marcat de aceste evenimente ... Cine e vinovat de aceasta porcarie ? Pai in principal fermele de pajisti care erau deja muribunde, dar au mai lovit o data ... si in cel mai ordinar mod posibil. In mod sigur, in cardasie au fost si alte institutii ale statului care si-au dat acordul ori, pur si simplu, au inchis ochii. Printre pensionarii care-si cer acum drepturile se regasesc si angajatii de atunci ai acestor institutii ... sa le fie rusine daca mai cer ceva.
Apoi, au mai fost o serie de balti in camp, tot salbatice, dar care prin adevarate artificii si jonglerii functionaresti, au fost preluate de niste indivizi care aveau doar interesul burdusirii buzunarului propriu. Le-au dragat si le-au curatat de toate plantele de apa, rezultand niste piscine. Niste indivizi lipsiti de cele mai elementare cunostinte ori informatii (macar) referitoare la mediul natural, ... ca daca-i bagi in biotop, biocenoza, ecosistem, icep sa faca spume la gura.
In concluzie, s-a ales praful si pulberea de baltile mele de suflet ... si nu numai ale mele erau, ci si ale multor si multor confrati de-ai nostri.
Nu este locul aici sa povestesc despre apele curgatoare intesate de balastiere si imbacsite cu fel si fel de deversari.
Uite de aia am ales sa-mi petrec o luna in delta si unsprezece luni sa-mi bibilesc sculele, sa-mi vizionez filmele si pozele si ... sa palavragesc cu voi aici. :D
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Balti de suflet

Mesaj de bebe2011 » 14 Feb 2012, 16:54

Din cate vad,despre baltile de suflet se vorbeste numai la timpul "trecut".Pacat!

Avatar utilizator
Ionut Stuparu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 14 Feb 2012, 14:50
Localitate: Bucuresti,Dristor

Re: Balti de suflet

Mesaj de Ionut Stuparu » 20 Feb 2012, 01:02

bebe2011 scrie:Salut prieteni!Recunosc ca am deschis acest topic si pentru sufletul meu,pentru un of care ma roade.Am pescuit in aceasta viata cam pe toate baltile de top din tara dar,desi probabil o sa radeti,balta mea de suflet se numeste Puiesti,o balta nu prea mare,aflata la nici 20 de km de Rm.Sarat,locatie despre care am aflat acum cativa ani intamplator,de la un prieten care si el auzise de la altul,asa ca am hotarat sa fac o vizita acolo,mai ales ca-i promisesem sotiei un picnic la iarba verde.Am ajuns pe balta,binenteles dupa ce am gresit drumul si era sa ma inpotmolesc de vreo doua ori prin noroaiele campului din Puiesti,pe la 3 dimineata,dar cu ajutorul lui Dumnezeu,cand se lumina de ziua am ajuns si noi pe balta.Mi-a placut din prima,uitand de peripetiile drumului si reprosurile sotiei pentru faptul ca a impins la masina si era plina de noroi pe trening,peisajul era de vis,mult verde,iarba deasa,stuf ca-n delta,liniste si ceea ce ne-a frapat curatenie bec.Am aflat imediat ca nu e voie cu masina pe balta,trebuia sa o lasam la intrare si sa ne descurcam cum putem asa ca am ales un loc nu prea departat,la sfatul pertinent al sotiei,ca daca e peste in balta mananca oriunde.M-am comformat,oricum pentru ea iesisem si imi placea atat de mult salbaticia acestui loc incat nu ma mai interesa daca o sa prind ceva sau nu asa ca am inceput sa-mi intind sculele,sub ochii uimiti ai paznicului care probabil nu vazuse atata tehnologie pe balta.Regulament strict:50 ron,3 lansete, pentru a patra inca 10 ron,nu conteaza ca e nevasta,copil sau nou-nascut,daca vrea sa pescuiasca plateste.Ce sa fac,mai platesc 10 ron si la insistentele sotiei ii fac o telescopica de 2,70 echipata cu o mulineta ratacita printr-un rucsac,fac o montura cu doua carlige de caras,pun in fiecare cate un o boaba de porumb Bonduelle ca altceva decat asta si boabe uscate nu aveam la mine,si o arunc in siktir la nici 30 de metrii de mal,langa niste cocioace.Le aranjez frumos dupa aceea si pe ale mele,delicat,cu grija,monturi fine cu saculet solubil si toate cele pentru ca am uitat sa va spun ca era primavara si nu ma asteptam sa-mi faca praf lansetele,binenteles conditia fiind sa fie si ceva peste in balta.Se facuse aproape 11 si nici un tac,asa ca ma hotarasc sa incing gratarul,pun manganul si plec la masina sa aduc preparatele.Ajung la masina dar nu ma grabesc,las' sa mai treaca jarul ma gandesc,si o iau pe langa balta sa mai vad ceva locuri de pescuit,ocazie cu care fac cunostinta si cu administratorul,un nene in varsta,Voicu,pe care l-am perceput initial ca ursuz si suspicios,dar mai tarziu,cand ne-am imprietenit mi-am dat seama ca avea destule motive sa fie asa,si ca era un om deosebit,singurul lui scop fiind respectarea regulamentului si curatenia.Mi-a raspuns monosilabic la cele cateva intrebari pe care i le-am adresat asa ca m-am intors la masina,mi-am luat sacosele cu de-ale gurii si am purces catre consoarta,pe care am gasit-o stand pe una din bancutele de lemn amenajate,aproape plangand,cu genunchii tremurand si aratand fara sa poata vorbi, undeva,in stanga ei,de unde ma privea cu gura cascata o splendoare de salonta de peste 5 kg.Era bine cand nu putea sa vorbeasca pentru ca imediat ce si-a revenit a inceput scandalul,ca unde am fost atata timp,ca i-am dat o mulineta care nu recupereaza,ca a trebuit sa tina firul cu mana si sa o ia pe camp,ca daca nu o ajuta paznicul cine tinea minciogul......si multe altele.Verific si constat "defectul' pe loc,uitasem sa-i strang frana la tambur,dar tac malc si incep sa o laud pentru stilul unic de-a aduce pestele la minciog si desi nu gusta gluma,privind frumusetea de peste ii revine zambetul pe fata si salvam ziua.Atunci l-am cunoscut si pe Sorin,unul din paznici,baiat deosebit dar care atunci m-a enervat teribil,zic' da-mi si mie telefonul tau pentru ca-mi place balta si o sa mai vin,asta-i zice si mi-l da,ii dau un bip si zic sa ma treaca in memorie: bebe,lasa dom'le zice el,cand ma suni zici ca esti ala lu' care i-a prins nevasta un crap mare si stiu eu cine esti",asa ca va dati seama cum m-am simtit,dar aveam nevoie de om asa ca n-am comentat nimic si am inceput sa-l intreb despre balta.Mi-a spus atunci ca ar fi ceva crap dar nu mai mare de 7 kg si astia destul de rari,media fiind de 2-3 kg,dar tot atunci mi-a zis c-ar mai fi si cativa batrani locatari ai baltii,amuri de peste 20 kg,am zambit in sinea mea si am trecut povestea la"pescaresti,reclama de paznic".In fine,s-a incheiat ziua,eu am luat doua bucati la vreo doua kile si ceva si nevasta-mea niste carasi frumosi,asta fiind prima mea intalnire cu aceasta balta.In urmatorii ani am revenit de cate ori eram in tara si aveam timp,nea Voicu a inceput sa aiba incredere in mine si,desi pe atunci nu se pescuia noaptea,ma lasa sa campez,sa fac un gratar si sa ma bucur linistea noptii degustand cate o berica-doua,pentru ca dupa mine,nimic nu se compara cu noptile petrecute pe balta,indiferent daca pescuiesti sau nu.Mai tarziu chiar imi dadea voie sa nadesc noaptea asa ca in primele ore ale diminetii deja aveam activitate la bete iar partidele erau de vis.Una peste alta in cativa ani am prins 10-11 crapi de 7-7,5 kg pe langa destui mai mici,cativa amuri de 12-13kg culminand cu unul de 14,3 pe care l-a scos baiatul meu,(dar fiind la minciog se pune si la mine,nu?)insa gandul ma ducea la batranii amuri si chiar incepusem sa am convingerea ca totul era o poveste.Asta pana in vara anului trecut cand am fost martor la un rateu din gura minciogului,chestie care i se intamplase unui localnic,iar salupa care evadase sarea clar peste 18kg.Va dati seama ca asta m-a pus pe jar si,de cate ori aveam posibilitatea,dadeam fuga pe balta cu gandul ca doar,doar......Am uitat sa va spun ca ultimii doi ani am pescuit in acelasi loc,vesnic liber,in coltul cel mai indepartat de parcare al baltii,un coluar intre stufuri unde cu greu puteai pescui cu doua lansete iar ca sa scoti pestele trebuia sa intrii vreo 8-10 mt in apa pana la limita stufului,asa ca va dati seama ca nu era bataie pe acest loc,romanul in genere vrand sa pescuiasca macar ca maximul de lansete admise,iar de intrat in apa putini o faceau mai ales ca era mal pe fund si apa iti ajungea aproape de piept.Eu ma simteam acolo super,eram in mediul meu mai ales ca tot timpul era liniste urmatorul stand fiind la peste 300mt,asa ca n-as fi schimbat locul asta indiferent de tentatie(amurul cel mare fusese scapat undeva pe la mijlocul baltii,pentru cunoscatori"la plaja mica").V-am povestit toate asta pentru ca acolo am avut onoarea sa ma lupt prima,si poate ultima oara,cu unul din acei batrani ai baltii.Eram impreuna cu George,partenerul meu de pescuit si consoartele chiar in ziua cand Genes amenaja standurile pentru "Cupa Hook Buzau"2011.Promiseseram tuturor inca de acasa ca pescuim impreuna pe acelasi loc,mai ales ca locul vizat de George era destul de bun si permitea montarea a cel putin doua baterii de lansete,dar ajungand acolo n-am rezistat tentatiei si suparand pe toata lumea am disparut la vechiul meu loc,singurul vesnic liber,am dat putina nada si am lansat cele doua lansete la apa.Pana la pranz eu aveam 5 pesti,si ei 3 asa ca situatia devenise un pic tensionata si cu ocazia mesei am hotarat sa petrec mai mult timp cu sotia si prietenii lasand lansetele nesupravegheate,distanta fiind de peste 300mt statia nu-mi era de nici un folos,dar pentru linistea conjugala ce nu face barbatul!?Am mancat cu noduri,stateam ca pe ace,dar nu putam sa plec pentru ca din 5 in 5 min trebuia sa fac linii pentru undita nevesti-mii pe care o agata periodic in stuful din fata.Am rabufnit intr-un tarziu,ba io plec,puteti sa va suparati,asa faci mereu zice sotia dar eu tac si o sterg nemteste.Ajung si gasesc la batul din stanga swinger-ul cazut,firul slab,o ridic si incerc sa mulinez dar constat ca firul era paralel cu linia de stuf din stanga,intru in apa si ajungand la limita dinspre balta a stufului constat ca montura era agatata asa ca intind firul si incerc prin socuri scurte sa o desgat,se libereaza brusc si o taie exact in mijlocul baltii desirand,fara sa exagerez peste 100mt de fir.Am realizat imediat ca este Batranul din visele mele si am strigat la George care nici nu stiu cand a ajuns langa mine cu minciogul.Am stat in apa aproape o ora,l-am adus pe textil de nenumarate ori,dar de fie care data cand incercam sa-l ridic se supara si o taia oprindu-se in acelasi loc,adica in mijlocul baltii.Adrenalina nu-si mai facea efectul fiind inlocuita de oboseala si am hotarat in disperare de cauza sa strang frana tamburului si sa-l aduc la minciog,gandindu-ma ca o fi obosit si el.Fals,cand a ajuns la 7-8 metrii a inceput sa dea niste socuri in lanseta,si instantaneu mi-a venit in minte imaginea unui caine care incearca sa rupa lantul(stiu ca e o comparatie aiurea,dar atunci chiar asta vedeam in ochii mintii si asta vad si acum cand ma gandesc la momentul acela).Lanesta se facuse covrig,am strans frana la maxim,am dat sa-l ridic deasupra apei,dar dupa inca doua smucituri puternice i-a sarit carligul din gura si dus a fost.Va spun cu mana pe inima ca nu mi-a parut rau si nici acum nu-mi pare ca am fost invins,poate un pic,pentrU faptul ca nu mi-am vazut deloc adversarul,in rest RESPECT era cuvantul potrivit.Am ajuns la mal unde am observat ca ni se inegrise si sbarcise pielea picioarelor de la atata timp petrecut in namol si apa.Nevasta-mea mi-a atras atentia ca eram suspect de vesel,dar eu aveam motivele mele,daca nimeni nu pusese vreodata pe saltea un asemenea exemplar,de ce sa fiu eu mai cu mot.Am mai facut de atunci pana in toamna inca doua partide,dar stiam ca sansa mea de a ne mai intalni nu mai exista.
Unde-i oful o sa ziceti!?Tocmai vi-l spun:de Anul Nou l-am sunat pe Sorin,cu care legasem o frumoasa prietenie si mi-a dat o veste care m-a lovit in moalele capului-balta s-a pus in vanzare,a fost navodita la greu si s-au scos cateva tone ,mult peste cat se asteptau sa fie in balta.Am reusit sa ingaim o intrebare,cati Batrani s-au scos si cat aveau,nu mi-a raspuns imediat,stia ca fierb si ma tinea la foc mic.Dupa cateva secunde care m-i s-au parut o vesnicie zice,hai sa-ti dau o veste mare,n-am scos nici unul mai mare de 15,au fost cativa care au spart plasele ca erau cam vechi , a venit frigul si nea Voicu a zis ca ajunge.Sa-i dea Dumnezeu sanatate,zic eu fiind convins ca si el,ca si mine,nu vroia sa-i vada macelariti pe tarabele din hala,preferand sa ramana acolo unde le era locul,chiar daca balta ajungea pe mana altcuiva.Se apropie primavara si nu stiu ce se va intampla,voi mai avea o balta de suflet sau nu,oare voi mai avea sasa sa stau fata in fata cu un Batran sau va ramane doar o amintire pe care o voi povesti nepotilor si ei var zambi cu subanteles punand povestea pe seama senilitatii varstei mele?Voi ce ziceti prieteni?



0
'
'
'


'
'
Salut.In primul rand vreau sa te felicit pentru povestea extraordinara .Sunt incepator , am inceput sa pescuiesc acum 8 luni de zile .Mai exact din clipa in care am fost cu niste prieteni , pescari , la Puiesti . Toate partidele de anul trecut le-am facut pe aceasta balta si de fiecare data am fost multumiti . Cea mai mare captura a fost in prima partida ( iunie 2011 ) - cteno 10kg , prins ...unde crezi ??? .La intrare , pe plaja mare :O . Pentru mine , tinand cont de faptul ca nu am pescuit pana acum pe alta balta , vestea primita de la Sorin a fost foarte dureroasa .Sa speram ca balta va fi repopulata si ca ne vom vedea pe balta . **==

Avatar utilizator
gsandu37
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 19 Mar 2012, 13:20
Localitate: Rm sarat
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de gsandu37 » 19 Mar 2012, 13:35

buna bebe. sint gabi de la nicolesti, daca esti acel bebe stii cine sint. NU ai mai dat nici un semn de viata , sau poate eu ar fi trebuit nu stiu, ai scris frumos, acum imi dau seama ca te pricepi si la scris ca si la pescuit,... tot respectul.
PS, te provoc la un pescuit in primavara.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Balti de suflet

Mesaj de bebe2011 » 19 Mar 2012, 14:03

Accept provocarea!Cine pierde :!! :!! :!!

Avatar utilizator
obtaylor
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 11 Mar 2012, 12:15

Re: Balti de suflet

Mesaj de obtaylor » 25 Mar 2012, 20:11

Salut !Sunt nou pe acest forum,si am citit postarile dvs.Impresionant !Sunt din C-ta,sunt pescar de vreo 30 de ani,ca si pharaoh indrageam 6 Martie dar nu mai este ce a fost.ca de altfel toate baltile din C-ta.Trebuie sa recunosc ca sunt pescar de balta dar si de mare.Balta mea de suflet este Marea !!Nimic nu se compara cu o partida la stavride,cand stai pe o bucata de stavilopod,cu o galeata intre picioare si o lanseta cu o taparina.cei care nu stiu ii indemn sa incerce.sunt adept C&R.dar aici sa va vad !un pescuit la chefal este super.avantajul este ca nu trebuie sa cari atatea scule cu tine.Temai alegi si cu o plaja pe deasupra.Se schimba foaia cand mergi in larg cu barca cu pescarii la volta ,si te uiti uluit cu un singur pescar lucreaza la 4 volte odata.cei care stiu ce e aia volta inteleg.Acum cativa ani am iesit cu barca in larg cu niste pescari batrani,si nu antelegeam de ce la 32 de grade stateau cu basca pe cap sicu camasa incheiata pana la ultimul nasture.parca-l aud pe mos...-ce ba voi sunteti pescari,v-ati luat scule scumpe,piuitori ,stati in sezlon ,va trageti in casca si ati uitat de ce v-ati dus acolo,,,va spun io ba!!sa va dati mari!!!........Avea sau nu dreptate ramane sa interpretati voi.Apropos ,sunt un adept C&R dar as vrea sa va vad ce ati face voi la o taparina !!! salutare si ms ca mi-ati dat voie sa postez parerea mea.FIR INTINS CA ARCURILE DE LA DORMEZA !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”