retinut sau eliberat?

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Închis
Avatar utilizator
costel if
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2009, 22:32

retinut sau eliberat?

Mesaj de costel if » 11 Ian 2009, 21:48

Salut! Ce parere aveti de baltile unde pescuitul se aplica in sistem C&R atata timp cat 90% din totalul acestor balti principalul scop al administratorilor este pescuitul industrial la sfarsit de an cand practic curata balta de peste. Noi eliberam pestele pt. administrator si nicidecum pt. conservarea si faima baltii. Sunt pescar si sunt de acord cu eliberarea pestilor mari sau sub limita de greutate legala pe baltile cu prestigiu (adica 10%) dar mai ales pe rauri si baraje unde acolo pestii se imultesc doar natural. Deci cum spuneam mai sus in 90% din balti pescuitul sportiv se realizeaza intre pescari si administrator. Am observat la emisiuni TV dar si in reviste ca se incurajeaza eliberarea pestelui prins dar la ce balti se refera ei? Orgoliul meu de pescar nu-mi da voie sa eliberez pestele dupa 2 zile de pescuit si apoi sa ma duc in piata si sa cumpar un crap congelat exact cum si un gradinar n-o sa cumpere niciodata rosii din piata.

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: retinut sau eliberat?

Mesaj de doru » 11 Ian 2009, 22:03

Vezi subiectul cu ELIBERATUL PESTELUI ,acolo ne-am enervat toti vreo doua saptamani degeaba.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: retinut sau eliberat?

Mesaj de gor965 » 11 Ian 2009, 22:22

S-a mai discutat ceva de genul asta aici. Ptr. mine problema se rezuma la cateva aspecte principale:
- pescuitul C&R se face pe o balta care are si va avea peste
- retinerea pestelui pe apele naturale este permisa in limite legale
- cand ma duc la pescuit ma conformez regulamentului baltii
- stiu exact ,intotdeauna, daca vreau sa prind peste ori vreau sa pescuiesc ...si-mi aleg locul de pescuit in functie de asta .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: retinut sau eliberat?

Mesaj de fazakas ioan » 11 Ian 2009, 23:11

la noi in cluj s-au deschis ceva belti la care taxa e de 50lei si ai voie sa duci acasa 3 kg. deci ideea e ca poti duce un peste doi sa prajesti de pofta daca permite politica lacului dar cu bun simt nu cu tona. unde e C&R nu duc un solz acasa, ai tratez cu bacto stop si le dau drumu. chiar daca nu suntem bogati nu trebuie sa uitam ca pestii sunt partenerii nostrii de pescuit . fara ei am sta acasa.

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: retinut sau eliberat?

Mesaj de cristea radu » 15 Ian 2009, 10:15

Salutari clujenilor!!!! Mai este o balta C&R la Craiesti(langa bar cea din stanga cum privesti de pe pod -intrarea catre Sutu).Pesti sunt chiar si sturioni,anul trecut sau luat 2 de 14 si 16 kg.Totusi la noi in jud. cum ziceati stam prost la capitolul populari.Baga ceva (vreo 300kg de crapceni si vreo 4-500 de caras)ca sa scoata ochii pescarilor.Si va dau un exemplu:pe iazul mare de la Martinesti au bagat vreo 500 kg de crap intre 500gr si 3 kg,dar asta in timp ce pescuiau oamenii,fara sa inchida lacul vreo 3 zile sa se obisnuiasca pestii cu balta.Si ce sa intamplat? :O in 2 zile sa prins tot(prindeau la orice la 5-10m de mal)

Avatar utilizator
Dolfyn
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 25 Aug 2008, 11:54

Re: retinut sau eliberat?

Mesaj de Dolfyn » 15 Ian 2009, 14:33

La Santejude am fost si eu. Balta se afla la aprox 65-70km de Cluj. Din Gherla mai ai de facut ceva in jur de 15-20 de km. Problema la ultimii 5-6km, care sunt de-a dreptul titanici daca nu ai o masina cat de cat cu o garda generoasa. Cand am fost eu am fost cu un VW Caddy, si nu au fost probleme deosebite. Cu masina ajungi pana langa lac. Daca ploua ... e mai greu, dar cred ca se poate intra.
Taxa era de 50 RON/12 ore. Este crap, cten, stiuca. Caras nu am vazut deloc! Lucru bun de altfel.
Multi pescuiau la bomba, si prindeau mult novac si cten mic. Daca era sub 1 kg, esti obligat sa il arunci inapoi. Si daca nenea crapul depaseste 4kg la fel. Insa daca ai scos un cten peste 4kg poti sa il retii. Cand am fost eu, un pescar a reusit sa scoata un cten de 5,2kg.
Mosul care are grija de lac e super ok. Cum scoti ceva mai maricel (oricum lacul nu e ff mare, el spunea ca are apa libera cam 3-3,5 Ha si inca 2-2,5Ha sunt sub stuf) vine mosul si il cantareste. La final, vine sa verifice ce duci acasa. Oricum, acele 3Kg sunt ochiometrice, asa ca daca ai prins binisor, si vrei sa duci, nu se leaga de faptul ca ai aproape 4 kg de peste. In schimb e ff drastic cu ctenii mici si se supara ff tare daca vede ca retii exemplarele mici.
Din ce am discutat cu mosul, indiferent daca stai doar 12 ore sau 3 zile, tot la fel e taxa, fara nici un discount. Spunea ca o sa stea de vb cu fiul sau pentru anul asta (fiul e seful de fapt) sa faca un pachet de discount pentru 2-3 zile. Sau abonament macar.
Partea buna ca e un lac ingrijit si frumos. Nu e mare dar e un bun loc de iesit la un pescuit, unde ai intr-adevar sanse sa ai un drill placut. Zona, cum e intre dealuri, dimineata cand iese soarele si e un pic de ceata e de-a dreptul mirific.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: retinut sau eliberat?

Mesaj de Qnyx » 16 Ian 2009, 02:19

Se pare ca anumite persoane ori au probleme grave cu vederea, ori incep sa cred ca asta este nesimtire si o consider o ofensa directa la adresa membrilor echipei InfoPescar.tv. Dar chiar nu vedeti care este subiectul acestui topic? Ce tot sunt cu atatea divagatii, aberatii si alte ............... Scrie clar in regulamentul acestui forum (care este pentru toata lumea) sa respectati contextul unui topic. Daca aveti de gand sa scrieti doar de dragul de a pierde timpul pe acest forum, va sfatuiesc sa nu o mai faceti. Forumul InfoPescar a ramas singurul la ora actuala fara scandaluri, polemici si alte aberatii inutile, tocmai datorita seriozitatii oamenilor care se ocupa de gestionarea acestuia. In schimb daca am trecut cu vederea diverse aspecte legate de posibila nestiinta a oamenilor vis 'a vis de postarile in cadrul topicurilor, oamenii cred ca acesta este un drept. Ei bine, dati-mi voie sa va spun ca accesarea forumului Infopescar.tv nu este un drept, ci un privilegiu de care va bucurati in limitele anumitor reguli, pe care nu mai putin de 4 persoane (nu le voi mentiona), le-au incalcat aici, vorbind lucruri care nu isi aveau rostul aici. Este ultima data cand fac vreo concesie vis' a vis' de subiectul asta. Data viitoare, persoanei respective care greseste, i se va interzice total dreptul de a mai posta pe acest forum.

Topicul acesta este inchis ca urmare a lipsei de respect a anumitor membrii ai acestei comunitati in ceea ce priveste forumul Infopescar.tv

P.S. Toate posturile "in cauza" au fost sterse.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Închis

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”