balti in jurul pitestiului

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
valymac
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 13 Ian 2009, 15:27

balti in jurul pitestiului

Mesaj de valymac » 13 Ian 2009, 15:38

as dori niste informatii (mai amanuntite daca se poate) despre baltile din jurul pitestiului si cam ce specii se prind in acestea :-?

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: balti in jurul pitestiului

Mesaj de Madalin013 » 16 Ian 2009, 22:03

Cred ca Stolnici este o balta destul de una aflata la 30-40 km de Pitesti ,insa are foarte mult peste mic si ca sa prinzi exemplare mari trebuie sa plantezi cu barca , pestele predominant este crapul de 200-300 de grame pe care in prinzi in cantitati foarte mari pe match . Taxa era anu trecut 30 RON daca pescuiai in sistem C&R si 50 RON si aveai voie sa retii 4 KG de peste .
O alta balta este la Tomshanca este localizata in apropiere de Costesti, Buzoiesti la o distanta de 45-50 km fata de PItesti
taxa era anu trecut de 30 ron nu are limita laretinereade peste , retii tot ce prinzi dak vrei; peste :crap si caras
Eu unu am fost o singura data am prins un crap la 3.5 kg si unul pana intr-un kg pe match intr-o partida de cateva ore si spre surmrinderea mea pestii erau la apa mica chiar foarte minca pe o vreme caniculara nu mia venit sa cred cand am vazut cum sareau pesti pe coada lacului la adincimi de 20-50 de cm .
Alte balti mai sunt la Oarja la care nu am fost niciodata dar am auzit ca au fost perioade in care pescari care cunosteau balta au prins foarte bine crap .
O balta frumoasa cu multa papura este la Buzoiesti taxa era destul de mica acum 2 ani era 20 ron , peste crap caras, ten,si boarta din belsug am prins crapi de 3 si 4 kg cele mai mari exemplare dar am avut si exemplare mai mari intepate dar pierdute in papura de pe langa maluri .La balta se ajunge relativ simplu mergi pe drumul Pitesti Slatina apoi faci stanga spre Costesti (drumul spre Alexandria) apoi faci drealta spre Rosiori de vede si apoi intrebati de balta cu plata de la buzoiesti si orice satean o sa va indrume catre balta .
Cu respect si fir intins

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”