balta caldarusani

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: balta caldarusani

Mesaj de mirceab » 25 Mar 2012, 21:44

:))) tipic romanesc.....au nevoie de bani =)))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: balta caldarusani

Mesaj de gor965 » 25 Mar 2012, 22:48

intef scrie:Oh Doamne,asa este :O ...Vai de mine ce a mai ajuns si pescuitul asta...500 de euro ca sa pescuiesti in agatatura...
A ajuns pescuitul la crap sa se raporteze la taxa de pescuit , numarul de ciortani si numarul de curse pe care-l face barcuta de nadit pe nu stiu ce lighean cu 2 fire de stuf la poarta ! Daca-i taxa mare si conditiile grele de pescuit , esti prea fraier ca pescar sa te duci acolo...la fel de frant esti si daca nu prinzi 30 de ciortani in 12 ore, sau daca nu plantezi cu barcuta la 50 de m, pe malul opus ! :"> :^O
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta caldarusani

Mesaj de cristian505ro » 25 Mar 2012, 23:21

intef scrie:Oh Doamne,asa este :O ...Vai de mine ce a mai ajuns si pescuitul asta...500 de euro ca sa pescuiesti in agatatura...

La prima vedere poate parea mult. Nici eu nu am acum banii astia pentru asa ceva. Dar daca te gandesti ca este un abonament pentru un an de zile cu partide nelimitate,teoretic se merita, ba e chiar foarte bun. Se stie ca la crap trebuie sa stai mai multe zile,cam 3 ar fii un minim ideal. Deci sa zicem ca pentru un numar de 20 de partide de 3 zile,ziua de pescuit ( 24 h) costa 8,33 EUR. Si pentru 2 persoane !Sincer se merita. Sa nu se inteleaga ca as face lobby pentru aceasta balta. Personal nu am mai fost de prin '95 si atunci mergeam ( de prin '80) doar pentru stiuca. Ce ma retine este daca mai este densitatea de peste care era pe vremuri. Inclin sa il cred pe Vlad Pavlovici, care este o referinta de necontestat, ca mai are destul crap mare dar trebuie cautat,pricepere etc. Ma mai retine faptul ca daca platesc un abonament si am o conduita normala si corecta de pescar sportiv, sa vad ca apar in jurul meu tot felul de personaje care incalca regulamentul si lucrul asta este tolerat. Si mai trebuie sa am si grija sculelor,masinii,etc. Dar din regulament se intelege ca se vrea aceeasi lege pentru toti si sunt conditii de siguranta. Cat despre agatatura, acolo unde e se stie ca e si peste. Ce sa mai zicem de Haromfa ? Si ce concursuri frumoase se tin acolo.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: balta caldarusani

Mesaj de mirceab » 26 Mar 2012, 19:47

cristian505ro scrie:
intef scrie:Oh Doamne,asa este :O ...Vai de mine ce a mai ajuns si pescuitul asta...500 de euro ca sa pescuiesti in agatatura...

La prima vedere poate parea mult. Nici eu nu am acum banii astia pentru asa ceva. Dar daca te gandesti ca este un abonament pentru un an de zile cu partide nelimitate,teoretic se merita, ba e chiar foarte bun. Se stie ca la crap trebuie sa stai mai multe zile,cam 3 ar fii un minim ideal. Deci sa zicem ca pentru un numar de 20 de partide de 3 zile,ziua de pescuit ( 24 h) costa 8,33 EUR. Si pentru 2 persoane !Sincer se merita. Sa nu se inteleaga ca as face lobby pentru aceasta balta. Personal nu am mai fost de prin '95 si atunci mergeam ( de prin '80) doar pentru stiuca. Ce ma retine este daca mai este densitatea de peste care era pe vremuri. Inclin sa il cred pe Vlad Pavlovici, care este o referinta de necontestat, ca mai are destul crap mare dar trebuie cautat,pricepere etc. Ma mai retine faptul ca daca platesc un abonament si am o conduita normala si corecta de pescar sportiv, sa vad ca apar in jurul meu tot felul de personaje care incalca regulamentul si lucrul asta este tolerat. Si mai trebuie sa am si grija sculelor,masinii,etc. Dar din regulament se intelege ca se vrea aceeasi lege pentru toti si sunt conditii de siguranta. Cat despre agatatura, acolo unde e se stie ca e si peste. Ce sa mai zicem de Haromfa ? Si ce concursuri frumoase se tin acolo.
Avand in vedere ca in afara pentru un pret asemenator primesti "o galeata" de servicii si facilitati....taxa este nesimtita.

Ca la Romani "hai sa facem bani repede" bagam in buzunar si dupa ne vedem de treaba.
20*3=60 zile in care tu vrei sa pescuiesti....intr-un an.... maergand pe un rationament "zimplu" ar trebui sa ai un concediu de vreo 2 luni care sa-l petreci numai pe balta...
Asadar retine si tu un pic de logica atunci cand pretinzi ca mergi 60 zile /an la pescuit...( nu mai faci sarbatori, nu mai mergi la mare....munte....doar la peste) ai putea doar daca.....nu muncesti, nu ai familie, nu ai nici un fel de griji...

Pentru Romania, un abonament decent, pentru pescarii , atat sportivi cat si amatori, nu ar trebui sa depaseasca 200Eur, asta daca esti om serios si vrei sa faci un business si nu doar o afacere scurta cu 4-5 insi...care sa iti vina pe balta...(mai ales o balta de dimensiunile caldarusaniului)

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: balta caldarusani

Mesaj de mirceab » 26 Mar 2012, 19:49

gor965 scrie:
intef scrie:Oh Doamne,asa este :O ...Vai de mine ce a mai ajuns si pescuitul asta...500 de euro ca sa pescuiesti in agatatura...
A ajuns pescuitul la crap sa se raporteze la taxa de pescuit , numarul de ciortani si numarul de curse pe care-l face barcuta de nadit pe nu stiu ce lighean cu 2 fire de stuf la poarta ! Daca-i taxa mare si conditiile grele de pescuit , esti prea fraier ca pescar sa te duci acolo...la fel de frant esti si daca nu prinzi 30 de ciortani in 12 ore, sau daca nu plantezi cu barcuta la 50 de m, pe malul opus ! :"> :^O

Ai mare dreptate :)

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta caldarusani

Mesaj de cristian505ro » 26 Mar 2012, 22:04

mirceab scrie: Avand in vedere ca in afara pentru un pret asemenator primesti "o galeata" de servicii si facilitati....taxa este nesimtita.

Ca la Romani "hai sa facem bani repede" bagam in buzunar si dupa ne vedem de treaba.
20*3=60 zile in care tu vrei sa pescuiesti....intr-un an.... maergand pe un rationament "zimplu" ar trebui sa ai un concediu de vreo 2 luni care sa-l petreci numai pe balta...
Asadar retine si tu un pic de logica atunci cand pretinzi ca mergi 60 zile /an la pescuit...( nu mai faci sarbatori, nu mai mergi la mare....munte....doar la peste) ai putea doar daca.....nu muncesti, nu ai familie, nu ai nici un fel de griji...

Pentru Romania, un abonament decent, pentru pescarii , atat sportivi cat si amatori, nu ar trebui sa depaseasca 200Eur, asta daca esti om serios si vrei sa faci un business si nu doar o afacere scurta cu 4-5 insi...care sa iti vina pe balta...(mai ales o balta de dimensiunile caldarusaniului)
Eu merg de obicei cam 50-70 de zile/an la peste. Asa in medie. Deocamdata doar atat imi pot permite,deh... La crap fac partide de 3-5 zile. Nu uita ca saptamana are 2 zile libere, deci daca te referi la cele 60 zile pe care le-am dat doar de exemplu, 40 de zile sunt sambata si duminica. Din pacate eu nu am concediu decat foarte, foarte rar si nu il pot socoti la zilele pentru pescuit,caci atunci il petrec cu familia,altundeva decat la pescuit. Ultimul concediu l-am avut in 2008. Iar de muncit,muncesc aproape non stop,inclusiv la pescuit. Acum este internet,mail,mobil, pot lucra linistit intre 2 driluri,n-am de ce ma plange. :)) In concursuri e mai greu, de aceea le-am mai rarit. Cat despre griji si probleme, nu doresc la nimeni prin ce trec de 3-4 ani. Nu stiu daca ai retinut din postarea mea ca eu nu fac lobby acestei balti,nu pledez pentru ea nici pro nici contra. Asta pana la proba contrarie pe care o sa incerc sa o fac anul acesta. Am batut-o din barca 1980- 1995 cand dadeam numai dupa stiuca ( exemplare nu gluma). Am facut doar un calcul strict aritmetic, comparativ cu alte balti de la noi care ofera abonamente. Cat despre pescuitul de afara, cunosc destule,taxe etc. Am cunoscuti care pescuiesc in Ungaria sau Serbia si de loc in Romania, in alegerea lor printre altele conteaza si faptul ca distanta e mai mica pana acolo.
Dar revin la taxa de aici, 500 EUR/an/2 persoane e ok in conditiile taxelor de la noi. Nu stiu insa cat se merita, raportat la potentialul baltii si ce conditii actuale sunt.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: balta caldarusani

Mesaj de aero » 26 Mar 2012, 22:32

balta va fi "chelita" de peste in acest an si predata... stiu asta din surse sigure! asa ca nu va aruncati... :))

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: balta caldarusani

Mesaj de intef » 27 Mar 2012, 09:18

D-le Gor965,eu nu pescuiesc la crap,nu-mi place sa citesc sau sa joc table la pescuit in asteptarea pestelui,prefer stationarul,un pescuit mai activ.Nu stiu care-i treaba cu barcuta si plantatul,stiu doar ca 500 de euro este o suma fabuloasa.Ori poate sunt eu prea sarac,naiba stie.Totusi,daca taxa aceasta ar fi pusa pentru permisul ANPA,cred ca as sta totusi sa ma gandesc daca sa dau sau nu.Nu stiu daca as da,dar macar as aloca un oarecare timp calculelor,avand in vedere ca este ditamai tara cu ape destule.Dar 500 de euro pentru o singura balta?Si toti odata?Hm...

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: balta caldarusani

Mesaj de Siledoctorul » 27 Mar 2012, 09:27

mirceab scrie:
20*3=60 zile in care tu vrei sa pescuiesti....intr-un an.... maergand pe un rationament "zimplu" ar trebui sa ai un concediu de vreo 2 luni care sa-l petreci numai pe balta...
Sa stii ca nu e asa. Sunt destui carora le convine un abonament deoarece petrec destule zile pe balta la pescuit si per total ies mai bine pe partea financiara, atat ca trebuie sa dea banul odata gramada.
Despre taxa nu comentez, fiecare cu ale lui, nu-i fac socoteala nimanui, mai ales ca nici nu cunosc ce si cum pe Caldarusani, dar daca ti se pare taxa mare nu te duci, simplu. :)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: balta caldarusani

Mesaj de gor965 » 27 Mar 2012, 10:13

intef scrie:D-le Gor965,eu nu pescuiesc la crap,nu-mi place sa citesc sau sa joc table la pescuit in asteptarea pestelui,prefer stationarul,un pescuit mai activ.Nu stiu care-i treaba cu barcuta si plantatul,stiu doar ca 500 de euro este o suma fabuloasa.Ori poate sunt eu prea sarac,naiba stie.Totusi,daca taxa aceasta ar fi pusa pentru permisul ANPA,cred ca as sta totusi sa ma gandesc daca sa dau sau nu.Nu stiu daca as da,dar macar as aloca un oarecare timp calculelor,avand in vedere ca este ditamai tara cu ape destule.Dar 500 de euro pentru o singura balta?Si toti odata?Hm...
Nu ma refeream la faptul ca 500 de euro sunt multi sau putini...ma refeream la faptul ca puneti pret pe stilul de pescuit (in agatatura) ! In Romania pescuitul la crap s-a indepartat de ceeace reprezinta cu adevarat acest stil de pescuit. Majoritatea baltilor ofera conditii de pescuit la crap pentru majoritatea pescarilor care cauta sa prinda mult peste...si-atat ! Peste cat mai mult si din pacate, cat mai mic ...asta e idealul in carpfishing-ul autohton. Toata lumea e avida sa faca recorduri de cantitatea, sa faca recorduri la numarul de bucati prinse ...la calitate e mai greu, ptr. ca nici nu prea exista si nici nu prea te mai incadrezi in moda actuala... adica te faci de ras sa vii acasa si sa spui ca n-ai avut nici o trasatura, pescuind in agatatura, dupa un crap de peste 15-20 kg. Probabil, in viitorul apropiat, idealul in pescuitul la crap va insemna sa dai 5 euro, sa prinzi 50 de ciortani intr-o piscina, in 24 de ore, daca se poate, la plantat cu vaporasul ca sa nu ne cada mana...si e toata lumea multumita...pretul e corect, patronul e multumit, peste este, pescari sunt... :-B
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: balta caldarusani

Mesaj de intef » 27 Mar 2012, 17:34

Ma rog,credeam ca mergi la balta pentru un substrat altfel,vrei agatatura,slava Domnului,e Dunarea plina.Dar repet,nu ma pricep la pescuitul crapului,probabil de asta nu vad nicio placere in a-mi lasa banii in agatatura patronilor.Ok,sa lasam partea cu agatatura,pentru ca intra la categoria "si altele".Primul aspect este pretul,de el eram foarte mirat.La recentul targ de pescuit din piata Constitutiei,un coleg si-a facut un astfel de abonament pe Magura 9 (naiba stie daca balta are sau nu agatatura),suma cam la fel.Fiecare cum vede pescuitul,ce stil prefera si...de cati bani dispune.Pentru mine este scump si pace.

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: balta caldarusani

Mesaj de mirceab » 28 Mar 2012, 00:13

cristian505ro scrie:
mirceab scrie: Avand in vedere ca in afara pentru un pret asemenator primesti "o galeata" de servicii si facilitati....taxa este nesimtita.

Ca la Romani "hai sa facem bani repede" bagam in buzunar si dupa ne vedem de treaba.
20*3=60 zile in care tu vrei sa pescuiesti....intr-un an.... maergand pe un rationament "zimplu" ar trebui sa ai un concediu de vreo 2 luni care sa-l petreci numai pe balta...
Asadar retine si tu un pic de logica atunci cand pretinzi ca mergi 60 zile /an la pescuit...( nu mai faci sarbatori, nu mai mergi la mare....munte....doar la peste) ai putea doar daca.....nu muncesti, nu ai familie, nu ai nici un fel de griji...

Pentru Romania, un abonament decent, pentru pescarii , atat sportivi cat si amatori, nu ar trebui sa depaseasca 200Eur, asta daca esti om serios si vrei sa faci un business si nu doar o afacere scurta cu 4-5 insi...care sa iti vina pe balta...(mai ales o balta de dimensiunile caldarusaniului)
Eu merg de obicei cam 50-70 de zile/an la peste. Asa in medie. Deocamdata doar atat imi pot permite,deh... La crap fac partide de 3-5 zile. Nu uita ca saptamana are 2 zile libere, deci daca te referi la cele 60 zile pe care le-am dat doar de exemplu, 40 de zile sunt sambata si duminica. Din pacate eu nu am concediu decat foarte, foarte rar si nu il pot socoti la zilele pentru pescuit,caci atunci il petrec cu familia,altundeva decat la pescuit. Ultimul concediu l-am avut in 2008. Iar de muncit,muncesc aproape non stop,inclusiv la pescuit. Acum este internet,mail,mobil, pot lucra linistit intre 2 driluri,n-am de ce ma plange. :)) In concursuri e mai greu, de aceea le-am mai rarit. Cat despre griji si probleme, nu doresc la nimeni prin ce trec de 3-4 ani. Nu stiu daca ai retinut din postarea mea ca eu nu fac lobby acestei balti,nu pledez pentru ea nici pro nici contra. Asta pana la proba contrarie pe care o sa incerc sa o fac anul acesta. Am batut-o din barca 1980- 1995 cand dadeam numai dupa stiuca ( exemplare nu gluma). Am facut doar un calcul strict aritmetic, comparativ cu alte balti de la noi care ofera abonamente. Cat despre pescuitul de afara, cunosc destule,taxe etc. Am cunoscuti care pescuiesc in Ungaria sau Serbia si de loc in Romania, in alegerea lor printre altele conteaza si faptul ca distanta e mai mica pana acolo.
Dar revin la taxa de aici, 500 EUR/an/2 persoane e ok in conditiile taxelor de la noi. Nu stiu insa cat se merita, raportat la potentialul baltii si ce conditii actuale sunt.
Eu te inteleg, din punctul tau de vedere este ok. totusi, calculul aritmetic ( si scuze ca te contrazic) trebuie sa il raportezi la intregul an. Nu cred ca mergi la pescuit de sarbatori gen "craciun, revelion, paste....pe linga asta trebuie sa mai tii cont si de vreme (eu unul tin cont si de asta), de neprevazut (zile in care oricat iti doresti esti retinut de x sau y motive).
Calculul l-ai facut pentru 20 partida x 3 zile fiecare, ceea ce inseamna ca ai fiecare vineri liber (sau aproximativ). daca scoti vinerea ramai cu 2 zile de weekend X52 saptamani ai avea undeva la 104 zile libere in total, poti sa scazi undeva la 10 in perioada ianuarie-martie vreo 4 in aprilie, si inca vreo 10-12- octombrie -decembrie(ochiometric) ramai cu vreo 80 zile in total...cum spuneam daca nu mai mergi si la mare o saptamana, plus un munte..., care sa iti mai manance alte 4-8 zile din calcul...iti rmane ca in fiecare weekend fara intrerupere sa mergi la pescuit... eu vad asta ca un lucru greu de realizat (chiar daca mi-as dori)


Siledoctorul -cand te uiti la ce segment de piata te poti raporta , http://www.alt post/pescuit/vorbe-de-pes ... cifre.html automat realizam ca este o suma exorbitanta (nu vorbesc in nume propriu). 500 Eur inseamna undeva la 2200 ron, adica undeva la 220ron/partida( 10 partide pe an...) Abonamentul est enominal, pot pescui doi insi dar pescarul y, nu poate pescui fara titular ( asadar nu poti sa il iei in calcul ca un ab. pentru doua persoane).
220Ron /partida (mergand in continuare pe o medie) este nu numai prohibitiv pentru majoritatea pescarilor dar in acelasi timp , lipsit de o realitate economica, de orientarea catre piata (cam din acest motiv au pierdut romanii pietele pe care inainte ca tara performam, si nu numai) Alcatuirea unui pret trebuie sa urmeze un rationament economic, un target realizabil si nu in ultimul rind sa fie orientat catre atragerea clietnului. Nu doar aruncat..."sa fie" si sa fie prohibitiv, lipsit de realitate si de baze economice( esti de acord cu pretul la carburanti? cam acelasi lucru se intimplla cu acest abonament)

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: balta caldarusani

Mesaj de mirceab » 29 Mar 2012, 16:43


Avatar utilizator
desa
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 20 Feb 2012, 18:19

Re: balta caldarusani

Mesaj de desa » 29 Mar 2012, 18:22

eu unul nu mi/as face abonament pe un an ,chiar daca 500 de euro.. sa zicem.. ca e acceptabil ,nu pot merge la pescuit doar pe aceeasi balta..imi place sa mai schimb cateodata locatia de pescuit si sa mai merg si pe alte balti..cu 500 de euro pe an reusesc probabil sa merg destul de des la pescuit si in mai multe locuri,,fara sa imi fac abonament

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: balta caldarusani

Mesaj de intef » 29 Mar 2012, 21:33

Daaaa,daca dau 500e...iti dai seama ca in alta parte nu ma mai duc...Si oricum,chiar cu 500e,ai partide limitate,nu stai acolo toata vara daca vrei(asa cred).

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”