Ajutor alegere lansete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crow12
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 21 Ian 2012, 17:18
Localitate: Pitesti
Contact:

Ajutor alegere lansete

Mesaj de crow12 » 24 Mar 2012, 21:18

Salut! Aproape ca incepe sezonul si dupa multe cautari inca nu ma pot decide ce lansete sa aleg...am selectat urmatoarele variante clasificate in functie de pret, toate la 3.9m si 3.5 lbs. Imi place Maver pt raport calitate pret si am vazut si multe pareri de bine pe forumuri dar imi face cu ochiul si Fox insa nu am aflat prea multe despre ea, la fel si in cazul Cormoran si Shimano. Ma intereseaza un compromis intre distanta si drill( nu plantez ), undeva la 100-120 m cu plumb pierdut si pva, folosesc fir Sufix Ultraknot de 0.28, inaintas 10 de m si mulinete Shimano Aerlex 8000 xt-a(identice cu navi sau biomaster)Astept pareri de la cei ce cunosc betele si nu numai. Multumesc!
1-MGE 320 ron (inel 50mm, 6 inele)
2-Fox WARRIOR S 350 ron,
3-Cormoran Pro Carp Carp Force ES 2 370 ron (inel 50mm, dar are 7 inele)
4-Shimano ForceMaster 400 ron

Avatar utilizator
crow12
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 21 Ian 2012, 17:18
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Ajutor alegere lansete

Mesaj de crow12 » 25 Mar 2012, 19:18

Sa reformulez...ma intereseaza in primul rand pareri despre Fox Warrior S.. de la posesori.. sau in comparatie cu celelalte 3 variante..??

Avatar utilizator
crow12
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 21 Ian 2012, 17:18
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Ajutor alegere lansete

Mesaj de crow12 » 29 Mar 2012, 20:24

E ceva in neregula cu mesajul meu sau chiar nu poate nimeni sa-mi dea un ajutor???

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Ajutor alegere lansete

Mesaj de claufishi » 29 Mar 2012, 22:40

Pentru mulinetele de acest gen (biomaster , navi , aerlex) iti recomand cu incredere pe locul 1 Shimano Force master , 2 Maver Genesis Extreme , 3 Fox Warior s , 4 Cormoran ...... in aceasta gama de preturi .
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
crow12
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 21 Ian 2012, 17:18
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Ajutor alegere lansete

Mesaj de crow12 » 30 Mar 2012, 22:06

mda...cred ca o sa am de ales intre warrior si mge...shimano si cormoran sunt mai scumpe putin si nu stiu daca dif aceea mica de bani se reflecta si-n calitate..pana la urma cred ca o sa aleg ce mi-a facut cu ochiul, adica warrior :):) cred...

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Ajutor alegere lansete

Mesaj de claufishi » 30 Mar 2012, 23:23

Asa este cel mai bine . Alegerea cea mai buna dupa parerea mea este alegerea launtrica.
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Ajutor alegere lansete

Mesaj de Costel Jambu » 31 Mar 2012, 05:55

Salut.
De un sezon am 4 lansete Maver Genesis Extreme de 3.90m si 3.5lbs. Prima jumatate din sezonul trecut am avut ca mulinete Shimano Navi 8000 XTA. M-am impacat foarte bine cu acest ansamblu. Betele se comporta foarte bine atat in drill, cat si in lansare. In ultima parte a sezonului am schimbat mulinetele, profitand de o promotie la BBRLC (mi le-a cumparat un prieten din Italia). Betele nu le-am schimbat ca imi plac cum se prezinta si cred ca mai merg 2-3 sezoane, linistit.
Daca te-a ajutat in vreun fel postarea mea, in a lua o decizie, ma bucur. Sincer iti spun ca betele sunt unele reusite.
Numai bine.

Ps.: Am vazut ca vinde cineva aceste bete sh si ma mir ca nu le-a vandut pana acum.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
crow12
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 21 Ian 2012, 17:18
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Ajutor alegere lansete

Mesaj de crow12 » 31 Mar 2012, 18:01

Dar despre Warrior..pareri de la posesori... ca nu prea gasesc multe informatii..sa inteleg ca nu prea sunt utilizate sau nu e nimic de spus despre ele..Cum sunt ca bete, moi..tari..? Cam la ce distanta sa ma astept ca pot atinge in conditii optime si cu informatiile enumerate mai sus? Inelul de 40 este un minus vizibil fata de MGE, sau este doar marketing la mijloc?
Multumesc!

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Ajutor alegere lansete

Mesaj de Neamtul » 31 Mar 2012, 22:20

In Anglia Warrior se vand destul de bine dar si la noi sunt multi care le foloesc. Nu iti raspunde nimeni pentru ca Warrior S e un model nou si nu il au foarte multi. M-am documentat si eu despre noul Warrior si posesorii par sa fie foarte multumiti.
Daca le iei sa-mi spui si mie cum se comporta ca pe "S" inca nu am pus mana, numai pe Elite si ES.

Avatar utilizator
crow12
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 21 Ian 2012, 17:18
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Ajutor alegere lansete

Mesaj de crow12 » 07 Apr 2012, 22:10

Gata! Am scapat si de framantari,si de cercetari... si de bani..Si m-am ales cu...Maver. Si atat deocamdata...Nu am aruncat cu ele, dar la capitolul finisaje lasa de dorit.Huse de calitate proasta, lac picat aiurea pe blanc si pe mandrina, un fel de strat de ceva care pare ca se exfolieaza de pe blanc(foarte putin intr-un punct, ce-i drept), inelul metalic ce ranforseaza mufarea parca e pus putin stramb..ce mai...Nici pe departe nu se compara cu Shimano, Daiwa, Fox si pot spune ca am avunt inainte Cormoran AKX care costa pe jumatate si nu am gasit defect la finisaje si aveam si husa k-lumea la ele..Nu cred ca exagerez daca la pun in gama cu MTX-urile ca aspect.De fapt grosimea blancului este identica..Sa speram ca pe balta imi voi schimba parearea despre ele..si ca n-o sa-mi para rau ca nu am mers pe Warrior S....

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”