balta caldarusani

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: balta caldarusani

Mesaj de pharaoh » 29 Mar 2012, 21:53

E clar ca abonamentul se adreseaza unei anumite categorii de pescari. Unei "echipe" de 2 prieteni, cu mult timp liber de-a lungul sezonului, pentru care o balta salbatica ce tine inca peste mare reprezinta o provocare. O alternativa la alte balti suprapopulate si/sau supraaglomerate din jurul Bucurestiului. Regulamentul, asupra caruia dl. Pavlovici mai mult ca probabil ca si-a pus amprenta, este unul dintre cele mai ok pe care le-am vazut. Acum, pretul poate fi subiect de comentarii mai mult sau mai putin subiective. Eu unul nu pot decat sa regret ca sunt prea departe pentru a o lua in calcul.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: balta caldarusani

Mesaj de mirceab » 29 Mar 2012, 23:57

Da, din pacate se adreseaza acelor pescari carora nu le pasa sa arunce cu banii (si stiu ca iar or sa sara unii sau altii ca nu este asa).Avand in vedere micul segment caruia i se adreseaza, cred ca poti sa spui ca este facut de forma (gen vine cineva bine, nu iarasi bine).
Daca ne uitam bine la regulament, nu este pentru un an calendaristic asadar este vorba de un abonament pana la sfirsitul anului(deja au trecut 3 luni) ramai cu inca vreo 8 luni.


Parerea personala, ca nu are ed-a face cu "piata pescarilor" din Romania, nici sportivi si nici amatori.
AM mai zis-o si la alte abonamente de gen (Tancabesti ) de banii asta, daca tot vrei sa faci o combinatie care sa iti ramana in amintire ca ceva special, completezi un bilet de avion si mergi la Ocean, iti intra barca, mancare, transport, bautura, gearul, un ghid etc...in acest pret...nu doar un mal de balta.

Cat despre pescuitul in Romania, statisticile spun totul, si despre segmentare pietei, si despre veniturile pescarilor....despre preferinte...despre tot...

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: balta caldarusani

Mesaj de Siledoctorul » 30 Mar 2012, 03:51

mirceab scrie: Daca ne uitam bine la regulament, nu este pentru un an calendaristic asadar este vorba de un abonament pana la sfirsitul anului(deja au trecut 3 luni) ramai cu inca vreo 8 luni.
Pai primele trei luni a fost gheata de juma de metru. :))
Dabia s-a dezghetat complet de o saptamana. :D

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: balta caldarusani

Mesaj de mirceab » 30 Mar 2012, 10:22

Siledoctorul scrie:
mirceab scrie: Daca ne uitam bine la regulament, nu este pentru un an calendaristic asadar este vorba de un abonament pana la sfirsitul anului(deja au trecut 3 luni) ramai cu inca vreo 8 luni.
Pai primele trei luni a fost gheata de juma de metru. :))
Dabia s-a dezghetat complet de o saptamana. :D

:-@
si dca nu ar fi fost? el tot la jumatea lui martie a aparut :))))) asa ca tot pentru 8 luni ai "regulamentul" si abonamentul.
Dar deh...Romania e plina de "aruncatori de bani" care isi iau lexus si-l trec pe gaz... de "afaceristi" de care fug toti si tepari...ne fruam singuri caciula ca sa fim "smecheri" dar ne dam civilizati, europeni, "evoluati".

Intimplator sunt si balti care s-au dezchetat deja......;)

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: balta caldarusani

Mesaj de Siledoctorul » 30 Mar 2012, 12:16

Ce nu iti este clar? Se numeste an sezonal nu calendaristic, daca tot te iei de detalii marunte.

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: balta caldarusani

Mesaj de mirceab » 30 Mar 2012, 14:10

Siledoctorul scrie:Ce nu iti este clar? Se numeste an sezonal nu calendaristic, daca tot te iei de detalii marunte.

Ori ne facem ca nu vrem ori ne facem ca....

ABONAMENT

(1) Pescuitul la crap in sistem Catch & Release pe lacul Caldarusani este permis numai pe baza de abonament anual. Costul abonamentului este de 500 euro.
(2)Numarul de partide permise in cursul anului, pe baza abonamentului, este nelimitat. Anul la care se refera abonamentul este anul calendaristic, nu o perioada de 12 luni de la data achizionarii abonamentului.

UNDE INTILNESTI CUVANTUL SEZON AICI? ca sincer...cu interpretari de genu' asta (Gadea&Co) in care sezon=8 luni(doua anotimpuri/sezoane) nu gasim decat in Romanica.


Pentru ati satisface dorinta am dat un search pe DEX online si raspunsul a fost:
Niciun rezultat relevant pentru „an sezonal”.

Nici macar google nu gaseste ceva referitor la "an sezonal" =)) =)) =)) =)) =))

Eu inteleg ca suntem tara de bananieri, dar cred ca majoritatea isi doresc sa evolueze nu sa involueze :lol:
In concluzie...cred ca nu trebuie sa mai dam interpretari cuvantului "anual" are deja destule in dictionare.


Ca sa ne pastram la topic si la comentariile privind acest abonament "anual" este japca pe fata ;), nu cred eu ca acei solzosi de acolo merita mai multa atentie decat cei de pe alte balti, nu au dinti, cozi de aur sau alte minuni...sa zici ca este ceva iesit din comun ;)

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: balta caldarusani

Mesaj de Siledoctorul » 30 Mar 2012, 16:19

Deci nu te supara, chiar te sustin pe unele chestii si principii, dar esti foarte carcotas si obositor. Toti mai avem cate ceva din astea dar tu esti compionul absolut. :-@
Dute si pescuieste in Dambovita ca sa scapi de tot si toate si fir intins. :-h

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: balta caldarusani

Mesaj de mirceab » 01 Apr 2012, 14:17

Sa presupunem ca sunt eu carcotas....ca sunt eu rauvoitor...dar cred ca se poate purta o discutie cu argumente si logica.

Daca tu spui ca asa este normal sa contrargumentezi, atunci, clar nu avem un punct de discutie.

Din pacate (si din ericire in acelasi timp) o sa merg iar in afara la pescuit mai mult decat in Romania...ca deh..."mai bine sa plece romanul sa dea banii altundeva"decat sa fim civilizati si corecti.

Da sunt exigent cu modul in care sunt tratat de semeni si de partenerii mei (fie de pescuit, fie patroni de balti/paznici samd) pentru ca eu respect la rindul meu si consider ca merit sa fiu respectat. Stiu sa aduc o critica, dar stiu sa si felicit unde este cazul. iar exemplele le gasesti chiar aici pe forum (cauta in topicul MV2 ca un exemplu).

Cred cu tarie, ca in momentul in care romanul va fi mai exigent cu ceea ce se intimpla cu el si in viata lui, se vor schimba si lucrurile, in bine.

Avatar utilizator
kpax2k
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 30 Sep 2012, 21:05

Re: balta caldarusani

Mesaj de kpax2k » 30 Sep 2012, 21:11

Sal .
Am fost sambata - 29.09.2012, si pana la 10 nimic, doar 2 platici pe la 10.
Pe la 11, a venit totusi un ten pe la 1,2kg si un ciortan pe la un kil, DAR a venit paza si l-a aruncat, ca cica e sub greutate, asa ca cine merge sa isi ia 2 juvelnice

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: balta caldarusani

Mesaj de intef » 01 Oct 2012, 01:18

Pai si ce-ai fi vrut?Pe bune acuma,daca luam si ciortanii la kil,in scurt timp chiar ca nu mai avem ce prinde.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”