Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de MotanuBob » 01 Apr 2012, 15:13

Salut,

Incepator in ale pescuitului la crap, doresc si eu sa achizitionez trei lansete intr-un buget mai restrictiv (maxim 450lei). Pentru inceput as dori 2 scule fara pretentii si una mai solida. Cum pana acum am pescuit cu telescopice de bazar la 60-70 lei tot angrenajul banui ca o scula "fara pretentii" de ~250 lei va face fata lejer.

Dupa ce am mai lecturat pe net, m-am oprit pentru mulinete la :
a) 2 x Okuma Longbow Baitfeeder 660/665 (2x 155 lei)
b) 1 x Okuma Power L. Baitfeeder 8Rul. 865 (1x 250 lei)
Mulinetele le-am atins si m-am jucat un pic cu ele si imi plac cum se simt insa betele nu le-am putut vedea pe viu.

Acum, pentru cele 3 mulinete ma gandeam sa cumpar urmatoarele bete:
a) 2x (carbon compozit) Lineaeffe Selection Carp 3buc 3,90M 3LBS (2x95 lei) sau 2 x (sticla) Lineaeffe Pronto Carp 3,6m 3.5lbs 3 bucati (2x100 lei) = total 200 lei
b) 1x Okuma Epix V2 3.90/3.5lb 3 segmente (261 lei)

In plus fata de ce scrie mai sus, betele stranse trebuie sa aiba 1,4 sau maxim 1,5 m ca sa le pot transporta, deci musai din 3 segmente.

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de darius123 » 01 Apr 2012, 23:36

De ce vrei neaparat din 3 segmente?Eu am masina mica si imi incap lansete de 3.96 din 2 segmente.Daca vrei sa fie putin mai scurte, mergi pe lansete din 2 bucati de 3.60.Daca momentan nu ai bani de husa, folosesti husele individuale de la lansete si mergi cu mulinetele in geanta, pana ai bani si de o husa de 12 ft. Eu zic ca nu are rost sa faci un asemenea compromis, doar din motivul transportului, ai sa vezi ca te descurci si cu lansete din 2 bucati.O alta recomandare, nu cumpara din prima tot echipamentul, mai bine cumperi pe rand si de calitate.Nu cumpara 2 mulinete de un fel si 1 de alt fel, faci o ciorba.Cumpara prima data 2 lansete cu 2 mulinete la fel, te descurci fara probleme pentru inceput.Cand ai bani, complectezi setul cu a 3-a lansete si mulineta, identice cu primele 2.
Eu zic sa mergi pe Longbow noi sau pe Powerliner second, nu as da 250 pe un Powerliner nou, deja nu mai merita.
Mergi pe sfaturile celor care au trecut prin ce ai trecut tu si au regretat, invata din greselile altora.Nu te arunca sa cumperi tot echipamentul din prima, ca o sa vrei sa il schimbi repede si mai mult pierzi.Cumpara ceva pentru o perioada mai lunga de timp, vei fi mai castigat, vei pierde mai putin.Vad ca ai un buget de 1000 ron pentru lansete si mulinete.Te sfatuiesc sa cumperi 2 Longbow noi sau poate gasesti alte modele de la Okuma second(Powerliner, Axeon)- oricare solutie ai alegeo te duce in maxim 350-400 ron.Mai cumperi 2 lansete noi (Jrc Defender, Cormoran Eliminator)-te mai costa aproximativ 400 ron.Ce iti ramane ii pastrezi, mai strangi 1-2 milioane si cumperi si a 3-a lanseta cu mulineta.Faci ce vrei, sunt banii tai....dar nu te arunca din prima, un echipament de crap se strange in cativa ani, daca nu stai bine cu finantele.Nu cred ca te incurca daca pescuiesti timp de 1-2 luni doar cu 2 lansete si 2 mulinete mai de calitate pana o sa complectezi echipamentul, dar sigur o sa regreti daca pescuiesti cu 3 lansete si mulinete mai slabute, modele diferite, o sa vrei sa le schimbi cat mai repede si o sa pierzi.Intr-un final tot la vorba noastra o sa ajungi, ar fi bine sa o faci cat mai devreme.Spor la cumparaturi...

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de MotanuBob » 02 Apr 2012, 00:03

Multam de recomandare.
Lansete din 2 bucati nu incap decat daca rabatez o bancheta din spate, in plus este posibil ca nu de fiecare data sa merg cu masina mea ci si cu a unor amici (unii avand masini cu spatiul util mult mai mic), daca mai suntem si 4 indivizi in masina nu prea este loc. Stiu ca ideal este sa fie din 2 bucati sau o bucata dar problema ramane transportul.

Crezi ca este atat de mare diferenta intre (Longbow 665 + Lineaffe 3.9) si (Powerline + Okuma epix v2) astfel incat sa ma determine sa fac upgarde la primele? In rest, nimeni cunoscut nu are scule mai bune ca un lineaffe ca sa ma ademeneasca :)

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de dinamita » 02 Apr 2012, 12:14

Uitate si la Hakuyo MTX 9.........sint ieftine si lumea spune ca au raportul pret-calitate excelent......daca cumperi 3 lansete MTX si 3 mulinete Okuma Cassien sau Longbow nu depasesti suma de 1 000 lei.

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de darius123 » 02 Apr 2012, 13:14

Lasa Lineaeffe.Asa cum spunea cineva mai sus, poti sa mergi pe Varianta Mtx 8 sau 9, din 3 tronsoane.Daca vrei te ajut eu unde sa le gasesti mai ieftin, eu doar te pun in legatura.Sunt lansete laudate in gama lor de pret, te poti baza pe ele in orice conditii, atat ca sunt putin mai rigide, depinde ce lansete iti plac.Daca tot vrei sa cumperi neaparat toate 3 lansete + mulinete acum, mergi mai bine pe Longbow + lansete mai bune, nicidecum Lineaeffe+ mulinete mai bune.Diferenta de calitate intre longbow si powerliner nu este asa mare ca si intre lineaeffe si o lanseta recomandata de mine.Ti-am spus sincer, nu as da nici in ruptul capului 250 pe o Powerliner noua, nu merita atat.Din pacate nu am folosit lansete din 3 tronsoane sa iti pot face mai multe recomandari, de Mtx 8 si 9 stiu ca nu au fost probleme cu ele si chiar folosesc un mtx 8 de 3.90 din 2 tronsoane ca si spod, deocamdata sunt multumit de ea.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de viorelb73 » 02 Apr 2012, 17:11

Si eu m-am lovit de problema transportului, ca si tine. Bateria mea de crap contine 4 lansete Cormoran din 3 tronsoane fiecare si 4 mulinete Okuma PL 860.
Lansetele mele sunt:
http://www.magazinpescuit.ro/lanseta-co ... -6364.html - 2 buc
dupa care am strans un pic de banuti si am luat
http://www.magazinpescuit.ro/lanseta-co ... -6523.html - 2 buc
Dupa probe, pot spune ca Speciland-ul merită din plin, sunt mai "stilate" decat AKX-urile. La mulinete insa am ramas fan Okuma PL 860 (la banii care ii am...a fost optiunea cea mai buna). E adevarat ca imi doresc si eu o baterie de 4 Shimano XT-A LC,
http://www.magazinpescuit.ro/mulineta-s ... -7977.html
dar buzunarul nu ma lasa momentan (se ajunge la aproape 1000 $ doar pentru cele 4 mulinete).

Sfat personal: ia 1 lansetă din 3 bucati, vezi cum "se simte" pe bratul tau la aruncare si vezi daca se merita sa mai mergi sau nu pe acest model. Eu, pana sa imi iau din 3 bucati, pe geamul din spate usor intredeschis bagam lansetele si ... aveam grija sa nu ating vreun biciclist pe strada !!! :))
Daca este sa iti recomand, ti-as recomanda Speciland-ul de la Cormoran, echilibrarea cu Okumele este exceptionala!
Respect!!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de darius123 » 02 Apr 2012, 17:31

Eu am Peugeout 206, masina mica.Am lansete de 3.96 din 2 bucati, tinute in husa.Bag husa din spate(portbagaj) si capatul husei il sprijin pe bordul masinii, printre scaune.Nu ma incurca nici la condus, vad in oglinzi, este ok.O alta metoda si mai practica, 2 bare simple sus pe masina si ai scapat de orice problema.Sunt bare universale destul de ieftine, nu trebuie sa fie mare bataie de cap.Problema este ca pana acum nu am gasit bare universale sa se potriveasca si la Peugeout si originale, sunt foarte scumpe.
Din pacate, pescuitul implica multe sacrificii. dar aceste sacrificii fac diferenta intre o partida reusita si una mai putin reusita.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de viorelb73 » 02 Apr 2012, 20:16

Si eu tot Peugeot 206 aveam cand am avut problema cu spatiul. Acum am 308, dar nu ma mai gandesc sa schimb lansetele sub nici o forma. Cand s-or rupe sau invechi, o sa mai vad atunci ce o sa imi iau (functie de spatiul de transport)!
Respect !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de MotanuBob » 03 Apr 2012, 07:12

@Viorel, acele cormoran specialand arata foarte bine dar cum se impaca o mulineta long cast cu o lanseta cu inel de plecare de 40mm ?

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de Neamtul » 03 Apr 2012, 09:47

Raspuns: foarte bine!
Am avut si eu bete(de 3,60m !) cu inel de plecare de 40 si am avut pe ele Daiwa Emblem Pro. Te asigur ca nu incurca cu absolut nimic. Mai important e dpmdv cat de mare e inelul de varf(preferabil 14-16mm).

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de MotanuBob » 03 Apr 2012, 10:30

Pana la urma m-am hotarat pe lansete Okuma Epix V2 Carp 3 3,90m/3,5lbs. O sa iau 2 bucati si 2 mulinete PL si in timp mai vad cum o sa arate a 3-a scula.
E drept ca nu prea am vazut pescari cu lanseta asta si are mufare pe spigot dar ma gandesc ca nu are ce sa fie rau :)
Alta varianta ar fi Cormoranul ala Specialland dar fiind un tip la peste 1.80 si peste 100Kg ma gandesc ca un bat mai lung este mai potrivit.

http://www.magazinpescuit.ro/lanseta-ok ... -8349.html

Apropo, ce parere aveti de lansetele K-Karp?

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de viorelb73 » 03 Apr 2012, 16:54

Eu am 1,82 m si 93 de kg si ma impac foarte bine cu Specilandul.
Vezi ca sunt la oferta si
http://www.magazinpescuit.ro/lanseta-sh ... -6109.html
cu actiune de 125 grame
sau
http://www.magazinpescuit.ro/lanseta-sh ... -6111.html

care are actiune de 160 gr si acum sunt mai ieftine decat OKUMA !!!! Iar SHIMANO este, totusi, SHIMANO !!!!
Respect!!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de MotanuBob » 03 Apr 2012, 20:49

Cred ca o sa urmez comportamentul unui amic care dupa atatea umblaturi prin magazine si-a luat un kit de 4 lansete+mulinete la 600 lei :-?

Acum serios, multam de recomandare, este foarte atractiva la shimao dar cam zice lumea ca au actiune parabolica. Am pus astazi mana pe o Okuma epix v2, ce-i drept din 2 tronsoane, si feeling-ul a fost super.

Apropo, astazi am tras un pic mai tare de Okuma Powerline si am vazut ca are un pic de joc in zona manetei, ansamblu. In paralel am pus mana si pe o Okuma Axeon VII "80" si surpriza, se simte ca o mulineta mult mai solida doar ca .... nu are baitrunner...

Ceva pareri?

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de aero » 03 Apr 2012, 21:27

cumpara Hakuyo mtx 8 sau 9 si okuma pl 860 sau 865 , poti sa te lupti cu ce peste vrei tu in aceasta configuratie... de rupt ,nu ai cum sa le rupi ,doar in vise...

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Re: Lansete 3 segmente pt mulinete Okuma

Mesaj de MotanuBob » 03 Apr 2012, 23:16

Pana la urma cred ca o sa iau Okuma Axeon VII "80" ... #:-S

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”