Balti de evitat in 2012

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kidanutz
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 02 Apr 2012, 23:18

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de kidanutz » 04 Apr 2012, 00:08

asa o fi daca tu zici,poate etnobotanicele alea,da' nu prea stiu ce sunt :))asa ca...bine ca am dat pe site-ul asta de pescari si de un intelectual cu master si facultate la Oxford,fratioare nu sunt nici cocalar nici numai stiu ce ai mai zis tu,chestia in felul urmator: ca unu a zis sa nu mai zica lumea de locuri fara peste,si sa zica mai bine pe cele cu peste,eu am zis una care o stiu...bun...dupa mine vine unu care zice ca am numai stiu ce balta si vreau sa fac reclama:)) era bine...generatia messenger :) hai k m-ai facut sa rad,la varsta mea nush dak am umblat de 5 ori pe mess...prietene nu mai fi artagos ca tot roman esti si traiesti in wc-ul asta de tara,inca cv i-a explica-mi te rog domnule Pruteanu unde am gresit.Va pup si fir intins

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de elvis_armeanca » 04 Apr 2012, 01:21

Auzi nea Caisa vezi ce limbaj folosesti..si casca ochii la denumirea topicului si cine l-a deschis..abia dupa aia scrie unde NU ai prins,adica unde ti-ai luat suzeta, asta ca sa folosesc si eu un limbaj mai apropiat de al tau... L-) si ca sa vezi ca sunt baiat, eu imi cer scuze daca intr-adevar esti un pescar ca si noi...oricum ai dovedit cine esti... :arrow:
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de elvis_armeanca » 04 Apr 2012, 01:26

Va rog sa continuati despre subiect, cei care aveti cate ceva de spus!Stima ---<><
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de gogu steriade » 04 Apr 2012, 13:43

kidanutz scrie:asa o fi daca tu zici,poate etnobotanicele alea,da' nu prea stiu ce sunt :))asa ca...bine ca am dat pe site-ul asta de pescari si de un intelectual cu master si facultate la Oxford,fratioare nu sunt nici cocalar nici numai stiu ce ai mai zis tu,chestia in felul urmator: ca unu a zis sa nu mai zica lumea de locuri fara peste,si sa zica mai bine pe cele cu peste,eu am zis una care o stiu...bun...dupa mine vine unu care zice ca am numai stiu ce balta si vreau sa fac reclama:)) era bine...generatia messenger :) hai k m-ai facut sa rad,la varsta mea nush dak am umblat de 5 ori pe mess...prietene nu mai fi artagos ca tot roman esti si traiesti in wc-ul asta de tara,inca cv i-a explica-mi te rog domnule Pruteanu unde am gresit.Va pup si fir intins
eminescule :-B , tiam zis si la mesaju tau privat ca e mai bine sa scri sa intelege si noi #-o care ie treaba si sa nu ne iei pa noi la oferta 2 in 1 :-w si sa zici ca santem papagali si romanika ie a pulei ! [-x Tu iesti in SUA ? cre ca nu iesti daca zici ca ai mers la nustiu ce balta ! >:D< si cum bine zicea antevorbitoriul meu da sorginte lautareasca, <:-P aici da lumea cu handel in balti mancatiash, nu le lauda ! :)] ce daca tia zis tie unu sa zicem da alea bune, io dacati zic sami dai 1000 da euro imi dai ? ;;) deci lasa mesengeru si hai sa ne folosim si creieru un pic ca dacal lasi sa zaca dageaba la purtator sa usuca si sa atrofiaza ! (:|
pup iu oll ! :-*
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
desa
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 20 Feb 2012, 18:19

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de desa » 04 Apr 2012, 20:32

kidanutz:::
mah era bine dak aveam o balta,sa sti,poate dak imi da-i u nush...cateva mi d euro poate,eu doar am zis,dak u esti cam o leak plecat cu pluta asta e treaba ta,doar a spus cineva mai devreme ca sa nu mai vb despre asa cv...vad ca in romania asta a pulii n-ai cu cine vb,numai papagali;)::::


dar u de unde esti ?vezi ca din cate am vazut pe forumul asta sunt numai romani si u ne/ai facut pe toti papagali...si de ce traiesti in ..wc/ul.. asta de tara daca nu/ti convine nimic..tara e frumoasa..oamenii ca tine o transforma in wc.

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de mirceab » 05 Apr 2012, 14:17

desa scrie:kidanutz:::
mah era bine dak aveam o balta,sa sti,poate dak imi da-i u nush...cateva mi d euro poate,eu doar am zis,dak u esti cam o leak plecat cu pluta asta e treaba ta,doar a spus cineva mai devreme ca sa nu mai vb despre asa cv...vad ca in romania asta a pulii n-ai cu cine vb,numai papagali;)::::


dar u de unde esti ?vezi ca din cate am vazut pe forumul asta sunt numai romani si u ne/ai facut pe toti papagali...si de ce traiesti in ..wc/ul.. asta de tara daca nu/ti convine nimic..tara e frumoasa..oamenii ca tine o transforma in wc.


din pacate, poate n-are alta alternativa, decat sa traiasca alaturi de "romanii buni" care in loc sa mute postarile lui sau sa creeze un topic nou, sar cu gura pe el..., fac bascalie (deh lipsa de ocupatie) scriu in ton cu scolerii folosind "Ku" etc....
deh nu poate omul sa greseasca,,,,trebuie pus la zid si facuta bascalie...dar daca altul fura, braconeaza, injura etc... deja este "jmeker" si "dashtapt"

TE Mherelo Bahtalo praleo!!!!Sokeres mo??? ( sa fim in ton cu jmekeriile dvs)

si ca sa revin la subiect, in afara de 3-4 valti private :
-MV 2
- Darvari
-Greaca Cercani
- Bitina
.....

Nu exista vreo baltoaca in Romania care sa merite macar 1 leu vechi sa mergi la peste (si nu pestii sunt de vina, ci accei indivizi care le administreaza) din pacate romanul de rind, ca de obicei inghite si tace....molcom isi vede de viata fara sa ii pese de mandria lui, de demnitate sau alte "chestiuni" de acest gen.

Avatar utilizator
desa
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 20 Feb 2012, 18:19

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de desa » 05 Apr 2012, 19:58

treaba lui daca are sau nu alternativa.dar alternative se gasesc tot timpul..daca s/a luat ce stiu io cine de el nu trebuie sa ne faca pe toti papagali..de ce trebuie bagati toti in aceasi oala??..cat despre postul tau ...nu cred ca ai fost la toate baltile de pescuit din tara asta sa vezi daca isi merita sau nu banii..sunt si balti frumoase ,la un pret ok ..dar si u ai bagat toate baltile in aceeasi oala cum si celalalt a bagat toti romanii in aceeasi oala...ce/ti mai place tie sa te dai desteptul pamantului si sa te opui tot timpul majoritatii...da na..e si asta hobby....

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de mirceab » 05 Apr 2012, 21:28

- ia te uita tu acili sea ( sa fiu in ton cu tine) nu mai poate omul sa aibe o parere cca este contra tuturor ....

- cat despre "alternative" si a generaliza, da-mi voie sa iti explic ca unui copil:
1. am zis ca sunnt cateva exceptii si ca MAJORITATEA sunt jalnice si nu merita banii!!!(e greu sa faci diferenta)
2. daca totul era asa de roz si de frumos in pescuitul romanesc, atunci nu mai existau balti ca fundulea si celelalte tepe de prin Romania. Cel mai puternic competitor este si va ramane Dunarea impreuna cu toate arealele naturale (mult mai populate iar de servicii, sunt mai bune in salbaticie decat pe majoritatea baltilor din Romania)

3. iti dau un exemplu concret despre ce inseamna civilizatie si educatie (drastica dar care are efect)
- daca mergi tu in singapore si mesteci guma cum faci pe aici prin romania, te rtezesti instant ca faci 6 luni munca in folosul comunitatii, ce este diferit la ei? ca nu au resurse , nu au 20.000.000 de romani, dar stiu ce inseamna sa prospere si sa se autoeduce (ceea ce lispeste cu desavarsire in Romanica)

4. daca am fi pe un forum nemtesc( sau cel putin administrat nemteste) cred ca bann-ul ar fi venit instant,

De ce este Romania asa cum este acum? datorita "smecherilor" care nu accepta o parere, care nu inteleg diferenta intre a fi civilizat si fara sa sari de... in sus...Eu nu im idau seama de ce ai sarit? te simti papagal? ca altfel nu imi dau seama ce rteaba ai avut tu ca a postat el gresit si s-a pronuntat acuzand majoritatea (care din pacate a ajuns sa fie denaturata prin comportament si postari)

revin la subiect - din cat am umblat eu prin Romania la pescuit si nu numai...imi permit sa trag o concluzie personala, am dreptul sa o exprim iar tu prin comportamentul de cenzor nu faci decat sa imi dai dreptate.

Avatar utilizator
desa
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 20 Feb 2012, 18:19

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de desa » 05 Apr 2012, 22:08

1...locuiesc in austria..pescuiesc in austria, si in cehia destul de des.. din moment ce in majoritatea timpului pescuiesc aici aici,intru si pe forumuri nemtesti ..nu stiu cat esti de umblat,,nu pot sa spun ca sunt mai umblat decat tine sau ca nu sunt,dar sunt roman..baiatul nu a spus nimik de majoritatea romanilor..poti sa citesti din nou postul lui..a spus ca in romania pulii sunt numai papagali....
2. Nu am spus ca in romania sunt doar balti frumoase am spus ca nu/i bine sa bagi toate baltile in aceeasi oala pt ca nu ai pescuit pe toate.. ,,,uite de exp eu in luna august pescuiesc in romania..si anul trecut am nimerit o balta chiar frumoasa,cu peisaj frumos,cu paznic de nota 10 si am prins si ceva peste, am platit 100 de lei pe 48 de ore..poate daca vei da o tura pe/acolo te vei simti si u bine,,,

3.nu inteleg expresia acili sea.

4.nu ma invata u pe mine ce inseamna civilizatie si educatie..pt ca sunt si civilizat si educat..si nu cred ca am dat dovada ca sunt un om needucat doar pt ca i/am raspuns baiatului la jignirea pe care a facut/o..

5.e totusi un forum despre pescuit si hai sa nu intram in polemici despre politica, educatie ,sau sa rezolvam ecuatia ::de ce a ajuns romania asa cum e ..pt ca nu mai terminam pana dimineata..

6. iti doresc o seara placuta in continuare

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de mirceab » 06 Apr 2012, 10:42

desa scrie:1...locuiesc in austria..pescuiesc in austria, si in cehia destul de des.. din moment ce in majoritatea timpului pescuiesc aici aici,intru si pe forumuri nemtesti ..nu stiu cat esti de umblat,,nu pot sa spun ca sunt mai umblat decat tine sau ca nu sunt,dar sunt roman..baiatul nu a spus nimik de majoritatea romanilor..poti sa citesti din nou postul lui..a spus ca in romania pulii sunt numai papagali....
2. Nu am spus ca in romania sunt doar balti frumoase am spus ca nu/i bine sa bagi toate baltile in aceeasi oala pt ca nu ai pescuit pe toate.. ,,,uite de exp eu in luna august pescuiesc in romania..si anul trecut am nimerit o balta chiar frumoasa,cu peisaj frumos,cu paznic de nota 10 si am prins si ceva peste, am platit 100 de lei pe 48 de ore..poate daca vei da o tura pe/acolo te vei simti si u bine,,,

3.nu inteleg expresia acili sea.

4.nu ma invata u pe mine ce inseamna civilizatie si educatie..pt ca sunt si civilizat si educat..si nu cred ca am dat dovada ca sunt un om needucat doar pt ca i/am raspuns baiatului la jignirea pe care a facut/o..

5.e totusi un forum despre pescuit si hai sa nu intram in polemici despre politica, educatie ,sau sa rezolvam ecuatia ::de ce a ajuns romania asa cum e ..pt ca nu mai terminam pana dimineata..

6. iti doresc o seara placuta in continuare


Ce este ciudat ca te lauzi ca traiesti in Austria, ca mergi in Cehia la pescuit, ca faci si dregi dar "iti sare tandara" ca a generalizat cineva si te-ai simtit papagal...atunci cum te simti cand austriecii cehii si ceilalti te fac cersetor, hot, descult, se uita urat la tine, cand in magazine nu ai voie sa intrii pentru ca esti roman?

Sincer eu nu agreez stilul cu "Romania.....ii" asa cum nu agreez jargonul. la pct 3 am facut o ironie la postarile facute anterior.
5. sunt de acord cu tine...dar totusi hai sa fim civilizati, fara sa sarim la gatu' omului ca a gresit postarea( nu avem dovezi ca face reclama, si daca face , se pot muta posturile) cat despre injuriile lui...toto asa, pot fi sterse ;)
Fir intins si tot ce iti doresti :)


SI daca tot vin Sarbatorile Pascale, Sarbatori Fericite!!!!

Avatar utilizator
desa
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 20 Feb 2012, 18:19

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de desa » 06 Apr 2012, 11:42

nu m/am laudat am vrut sa iti arat ca am vazut si locuri civilizate...si daca sti sa te porti nu te da nimeni afara din magazine si nu te injura...din pacate sunt multi care nu stiu sa se comporte frumos...si din cauza astora avem renumele pe care/l avem...sal

Avatar utilizator
gClaudiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 21 Mai 2011, 18:06

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de gClaudiu » 06 Apr 2012, 11:54

Fundulea 7 cica a fost scos pestele din el, a ramas doar carasul mic.
Ori e marketing asta, vinde crapul si carasul la "piata" apoi aduce din Bulgaria mai ieftin si ies si pe profit, ori ....

Avatar utilizator
gsandu37
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 19 Mar 2012, 13:20
Localitate: Rm sarat
Contact:

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de gsandu37 » 06 Apr 2012, 12:06

kidanutz scrie:Balta de la paulesti merge,a venit cineva ieri de acolo,10 kg de caras ca palma si 4 bucati de crap intre 1-3 kg...vreau sa ma duc miercuri,revin cu un comentariu atunci si inca ceva balta Puiesti din Buzau...mergeeeee,anul trecut in iulie am prins 13 kg de caras rasarit si doi teni la 5 kg respectiv 3.400 kg.
Mergea balta asta foarte bine, dar din pacate in toamna tirziu a fost golita de orice au prins plasele si , pestele a fost mutat in balta boldu care e mult mai mare ca cea de la puiesti dar din pacate afacerile domnului primar nu ii permit sa ne lase anul acesta sa o pescuim. Sint , ma rog , eram un client al baltii puiesti de cel putin 2 ori pe saptamina, stiu ce vorbesc.

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de arhanghelu » 06 Apr 2012, 12:34

Balti de evitat, cel putin pentru mine:
Fundulea 1
Fundulea 2
Fundulea 7
Balta Vulpoi

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de meo_mdc » 07 Apr 2012, 08:39

Degenerasera putin discutiile dar vad ca ne-am intors pe calea cea dreapta **==
MLDD

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”