La ce ne foloseste un permis "ANPA/AJVPS"???

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mitrooo
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 04 Dec 2011, 20:45

La ce ne foloseste un permis "ANPA/AJVPS"???

Mesaj de mitrooo » 14 Apr 2012, 23:22

Toata stima si tot respectul catre toti pescarii! Ma numesc Ionut si sunt un pescar oarecum "amator"...pana anul acesta nu am avut permis de pescuit si in starsit m-am hotarat sa-mi fac si eu unul, sa intru in randul lumii. Eu sunt din Curtea de Arges si am 2 posibilitati, ori direct la ANPA ori la AJVPS (Asociatie)! Sincer prieteni pescari, permisul de pescuit mi se pare o prostie si o spun sus si tare si oricui!!!Pentru care fapt ar trebui sa platesc eu 100 de lei pe an unei asociatii sau direct ANPA-ului??? Ce ni se ofera in schimbul acestei sume???pescuit in natura??? Pescuit pe apele Romaniei? Oare noi nu suntem cetateni ai acestei tari? Anul trecut am fost pe Olt, in zona Campu Mare! Am ajuns acolo pe la ora 5:30 si imediat am inceput sa pescuim...si nimic..nici o piscatura!! Abia mai tarziu am realizat, dupa ce s-a luminat putin, ca in larg erau vreo 6, 7 "tigani" care se chinuiam sa bage si sa scoata zeci de metri de plase! peste vreo ora si-au facut aparitia niste domni de la AJVPS Valcea care ne-au cerut sa platim o suma care nu am inteles pt ce era defapt! Cica treb sa platim 20 de lei/zi de persoana la modul ca noi inconjurati de zeci de metrii de plase reusisem sa prindem in vreo 4 ore cate un biban de fiecare si eram vreo 5 persoane. Oare pe acei braconieri nu-i vede nimeni? Pentru ce platim aceste taxe? Populari, repopulari, curatirea apelor de gunoaie... Aiurea! Sincer vreau sa-mi spuna si mie cineva pentru ce platim suma asta???? C&R??? Pentru?? Eu ii eliberez sa ia altu 50 de kg de crap intr-o setca?? Platim o gramada de bani si tot noi nu avem ce pescui, nu mai este peste in balti! De ce? Din cauza prostiei si indiferentei! acum 20 de ani nu erau la mare cautare permisele de pescuit dar nu se plangea nimeni! Stateai un weekend pe balta, prindeai 10 kg de peste si plecai acasa linistit! Dar nuuuu, acum avem balti la privat, si balti goale sau pline de gunoaie! Sunt scarbit si de-a dreptul mahnit de ceea ce se intampla in momentul de fata pe baltile din Romania si vorbesc din punctul de vedere al pescarului modest care nu are 100 de lei sa-i dea pe Sarulesti in 12 ore. Multi poate nu imi dau dreptate dar unde mai este placerea de a pescui linistit, sa iesi pe o balta fara frica de a plati vreo amenda, fara a sta numai in gunoaie...Sper ca nu am suparat pe nimeni dar pur si simplu chiar nu vad nici un viitor daca o sa se continue asa...

Fir intins prieteni pescari, oriunde v-ati afla! **==

Hristos a Inviat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”