Balti de suflet

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
gsandu37
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 19 Mar 2012, 13:20
Localitate: Rm sarat
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de gsandu37 » 19 Apr 2012, 10:54

bebe2011 scrie:Accept provocarea!Cine pierde :!! :!! :!!

<:-P provocare!!!!
provoc pe oricine la un pescuit pe balta voetin, 6 km fata de rm sarat. O balta mare aprox 50 ha, cu 3 izvoare mari , o apa rece si curata, balta populata in urma cu 2 ani, cu mare potential, acces cu masina pe balta , frumos,........dar...., in 3 iesiri anul acesta nu am reusit sa sa "agat" nimic de soi , desii peste e mult. Ambitia mea personala este sa nu plantez, sa reusesc doar din naditul de pe mal, asta este intradevar o provocare. Oricine poate sa mearga la moara si sa puna pe saltea citeva "markere" over 10, dar nu oricine reuseste pe o balta salbatica , frecventata de pescari de week-end!!! :-B Nu stiu sa fi incercat cineva sa pescuiasca la bile, decit porumb , cu mare succes anul trecut, tenul este foarte mare , over 10 foarte multe exemplare, iar crapul comun peste 5 kg este foarte frecvent, majoritatea "pescarilor" au scapat pesti care le-au rupt cei 25 de m de fir care il aveau pe mulinete , culmea de 0.40......... :-q .
Deci daca esti de accord daraga prieten facem o partida de 24 de ore la care poate capatam ceva experienta si poate dibuim nada perfecta pt aceea balta!

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Balti de suflet

Mesaj de bebe2011 » 19 Apr 2012, 15:59

Peste doua saptamani,cand ajung in tara,cu mare placere!

Avatar utilizator
gsandu37
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 19 Mar 2012, 13:20
Localitate: Rm sarat
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de gsandu37 » 24 Apr 2012, 10:49

bebe2011 scrie:Peste doua saptamani,cand ajung in tara,cu mare placere!
salut

Ieri am facut o iesire la o balta de care am auzit ca maerge foarte bine, se numeste BATOGU, din ianca sint vreo 8-9 km pe drum de tara destul de rau. Stiind ca sint vreo 70 km din rm-sarat am plecat cu noaptea in cap , sa ajung si eu devreme poate , poate..... Nu era inca zi cind am ajuns pe balta, la prima vedere mi-am facut o parere buna, iar gindul ca are si peste si ca s-a prins anul acesta ten over 5, ma face sa nu mai am rabdare si sa vreau repede sa lansez, dar..., paznicul nu era la poarta de acces, era cu barca pe balta la verificat , ne zice un pescar care era de seara trecuta acolo. Tot acel pescar se bucura ca ne vede, eram cu doi amici, ca poate il vom ajuta la mincioc pt ca a avut 3 rateuri in noaptea care trecuse.
Asteptarea devine tot mai grea, apare si o alta masina din care coboara alti nemultumiti ca nu sint deschise portile, iar eu nu mai stau pe ginduri si vad ca se poate ajunge pe balta si printr-un canal care proteja balta, asa ca nu stau mult pe ginduri, cuplez 4x4, si in 25 de minute aveam lansetele in apa, intr-n loc ales "strategic". Bineinteles ca nu au intirziat si isteriile paznicului , dar l-am calmat usor cu o bere si plata integrala a taxei, spun integrala pt ca se poate plati 25 de lei pt jumate de zi si daca nu ai succes poti pleca sau ramine platind diferenta de 25 de lei. Fac o nadire usoara cu racheta , la sfatul vecinului , iar in timp ce scoteam ultima racheta din apa, o trasatura de vara imi da fiori, ma indrept spre lanseta cu pricina, intep, simt o rezistenta uimitoare pt acest anotimp, si in scurt timp cu putin noroc scot un crap comun de 3-4 kg, dar abia de acum vin surprizele, un strigat al "vecinului" ma face sa ii sar in ajutor, imi plaseaza lanseta in mina si in 10 secunde avea pe el cizme sold , apuca minciocul si pe urma firului intra in apa, si nu asa 5-10 metri ci aproape de mijlocul baltii unde le-a plantat tot in acest fel, un frumos ten de 8 kilograme se alatura altor 5 crapi romanesti pe care ii avea in sac. Astfel ajung sa inteleg, era plin de pilcuri suubacvatice de trestie care ingreuneaza mult, aproape pina la imposibil, scoaterea pestilor din balta. Pina seara am incercat multe tipuri de monturi care credeam eu ca nu se vor agata, dar pina la urma," locul bine ales " m-a invins.
Facind un rezumat , a fost o partida aproape perfecta, 4-5 monturi lasate in balta, multi pesti scapati , si in frigider 2 crapi
frumosi. :-? :-? Cred ca abordarea mea a fost gresita, cred ca o barcuta de plantat mi-ar fi garantat un mai mare succes, evitam pilcurile vizibile de trestie si nu as fi fost nevoit sa folosesc plumb greu pt a arunca departe.
Cu toate acestea a fost frumos, acces cu masina la locul de pescuit, umbrelute, bancute, taxa este ok , se poate pescui pe timp de noapte, taxa este tot de 50 lei, iar paznicii nu ii vezi decit la intrare si iesire de pe balta. Nu vreau sa fac reclama baltii dar trecind peste micile impedimente, balta are mult peste si mare, o recomand cu placere cel putin acum pina nu se incalzeste prea tare apa, caci are o adincime mica acolo unde e permis pescuitul, am uitat sa precizez balta este imensa si pescuitul este permis numai in raza binoclului paznicilor.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Balti de suflet

Mesaj de bebe2011 » 24 Apr 2012, 13:35

Stai usor ca ajunge fratele tau in tara si-l rupem!Problema este ca nu prea am la inima navomodelele si tu stii asta.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Balti de suflet

Mesaj de viorelb73 » 24 Apr 2012, 17:07

Iezer si Stancuta, doua balti care in copilarie mi-au dat zile de neuitat. Pacat ca la ora actuala se vorbeste despre Stancuta doar din amintiri iar la Iezer... se fac ture cu skijetul peste locul de nadire sau baga plasele la 50 m de tine !!!
Pacat, mare pacat ca vorbim despre locurile minunate doar la trecut!
Cum spune si bebe2011 - au plasuit balta, scot tonele de peste, o vand ... se duce dracu tot farmecul iesirilor pe balta cand vezi atata jecmaneala !
Respect la toti!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
theodorus
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Sep 2008, 15:39

Re: Balti de suflet

Mesaj de theodorus » 24 Apr 2012, 20:20

gsandu37 scrie:
bebe2011 scrie:Peste doua saptamani,cand ajung in tara,cu mare placere!
salut

Ieri am facut o iesire la o balta de care am auzit ca maerge foarte bine, se numeste BATOGU, din ianca sint vreo 8-9 km pe drum de tara destul de rau. Stiind ca sint vreo 70 km din rm-sarat am plecat cu noaptea in cap , sa ajung si eu devreme poate , poate..... Nu era inca zi cind am ajuns pe balta, la prima vedere mi-am facut o parere buna, iar gindul ca are si peste si ca s-a prins anul acesta ten over 5, ma face sa nu mai am rabdare si sa vreau repede sa lansez, dar..., paznicul nu era la poarta de acces, era cu barca pe balta la verificat , ne zice un pescar care era de seara trecuta acolo. Tot acel pescar se bucura ca ne vede, eram cu doi amici, ca poate il vom ajuta la mincioc pt ca a avut 3 rateuri in noaptea care trecuse.
Asteptarea devine tot mai grea, apare si o alta masina din care coboara alti nemultumiti ca nu sint deschise portile, iar eu nu mai stau pe ginduri si vad ca se poate ajunge pe balta si printr-un canal care proteja balta, asa ca nu stau mult pe ginduri, cuplez 4x4, si in 25 de minute aveam lansetele in apa, intr-n loc ales "strategic". Bineinteles ca nu au intirziat si isteriile paznicului , dar l-am calmat usor cu o bere si plata integrala a taxei, spun integrala pt ca se poate plati 25 de lei pt jumate de zi si daca nu ai succes poti pleca sau ramine platind diferenta de 25 de lei. Fac o nadire usoara cu racheta , la sfatul vecinului , iar in timp ce scoteam ultima racheta din apa, o trasatura de vara imi da fiori, ma indrept spre lanseta cu pricina, intep, simt o rezistenta uimitoare pt acest anotimp, si in scurt timp cu putin noroc scot un crap comun de 3-4 kg, dar abia de acum vin surprizele, un strigat al "vecinului" ma face sa ii sar in ajutor, imi plaseaza lanseta in mina si in 10 secunde avea pe el cizme sold , apuca minciocul si pe urma firului intra in apa, si nu asa 5-10 metri ci aproape de mijlocul baltii unde le-a plantat tot in acest fel, un frumos ten de 8 kilograme se alatura altor 5 crapi romanesti pe care ii avea in sac. Astfel ajung sa inteleg, era plin de pilcuri suubacvatice de trestie care ingreuneaza mult, aproape pina la imposibil, scoaterea pestilor din balta. Pina seara am incercat multe tipuri de monturi care credeam eu ca nu se vor agata, dar pina la urma," locul bine ales " m-a invins.
Facind un rezumat , a fost o partida aproape perfecta, 4-5 monturi lasate in balta, multi pesti scapati , si in frigider 2 crapi
frumosi. :-? :-? Cred ca abordarea mea a fost gresita, cred ca o barcuta de plantat mi-ar fi garantat un mai mare succes, evitam pilcurile vizibile de trestie si nu as fi fost nevoit sa folosesc plumb greu pt a arunca departe.
Cu toate acestea a fost frumos, acces cu masina la locul de pescuit, umbrelute, bancute, taxa este ok , se poate pescui pe timp de noapte, taxa este tot de 50 lei, iar paznicii nu ii vezi decit la intrare si iesire de pe balta. Nu vreau sa fac reclama baltii dar trecind peste micile impedimente, balta are mult peste si mare, o recomand cu placere cel putin acum pina nu se incalzeste prea tare apa, caci are o adincime mica acolo unde e permis pescuitul, am uitat sa precizez balta este imensa si pescuitul este permis numai in raza binoclului paznicilor.
salutare.te rog sa-mi dai si mie niste info daca se poate.-balta este in braila? si care sunt locurile de pescuit si la ce distanta ai lansat ,ce momeli ai folosit? cu stima

Avatar utilizator
gsandu37
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 19 Mar 2012, 13:20
Localitate: Rm sarat
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de gsandu37 » 26 Apr 2012, 10:48

da balta este in braila. din ianca dupa gara , treci bariera si pe primul drum la dreapta , un drum de tara, mergi cam 6-7 km, trecind printr-un sat caruia i-am uitat numele, teoretic e numai un drum drept, la un moment dat treci un pod de beton peste un canal si faci imediat dreapta si in 500 m esti pe balta. Locurile de pescuit sint cam peste tot, ai sa vezi balize puse, eu am ales sa pescuiesc aproape de stuf la bancuta 5, cam 100 m de mal. Am nadit cu racheta boabe uscate si am pescuit la boaba uscata +popup rosu. Cel mai bine se prinde la boabe uscate tinute in dip de capsuni. Maninca tenul foarte bine, si crapul rominesc, dar cum am spus sint multe pilcuri de trestie suubacvatice care te scot din sarite. Merita un pescuit acolo pt ca te solicita mult, multe trasaturi, si mult peste. In stuf , daca esti un pescar caruia ii place pluta, se prinde foarte bine , mult caras dar si crap mare, o boaba de porumb cu 2-3 viermusi, adincime doua palme!!!!!! Un sfat daca imi permiti , foloseste metoda plumb pierdut pe trasatura, si nu cred sa ai probleme la drill. Daca mai ai intrebari cu mare placere!

Avatar utilizator
theodorus
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Sep 2008, 15:39

Re: Balti de suflet

Mesaj de theodorus » 26 Apr 2012, 19:50

of mai bagat in ceata.ma hotarisem sa merg la seaca ,acu nu mai stiu ce sa fac

Avatar utilizator
theodorus
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Sep 2008, 15:39

Re: Balti de suflet

Mesaj de theodorus » 26 Apr 2012, 19:52

m-ai, scuze din repezeala

Avatar utilizator
gsandu37
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 19 Mar 2012, 13:20
Localitate: Rm sarat
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de gsandu37 » 27 Apr 2012, 08:11

Ar putea fi si seaca o alegere, DAR nu se compara pestele, si acolo nici macar sa te speli pe miini in apa nu ai voie, plateste taxa si soferul care nu pescuieste. Du-te cu incredere la BATOGU, tine cont de cea ce ti-am spus si o sa ai o partida reusita, poate ne si vedem pe acolo. Tine minte plumb pierdut pe trasatura , boabe dipuite cu capsuni, o boaba plus pop-up, nadit cu racheta= peste. Seaca merge mai in colo, e rece inca apa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”