Feeder pe rauri

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
krapcarasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 04 Mai 2008, 11:20
Localitate: Suceava

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de krapcarasu » 06 Oct 2010, 18:05

azi a tras la legatura de 1,2m , carlig 16 cu 0,10 in locul unde am prins repetat cu 10 cm, 14 cu 0,12; , apa s-a racit tare.Poate explica cineva fenomenul?

Avatar utilizator
adiniculae
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 19 Apr 2012, 23:39
Localitate: Bucuresti (nascut si crescut in Calarasi)

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de adiniculae » 19 Apr 2012, 23:50

Salutare la toata lumea,

Sunt nou inscris pe acest forum dar vechi cititor...am si eu nevoie de ajutor.

Vreau ca incepand de anul asta sa ma apuc de feederit. Ma atrage foarte mult acest stil si as avea nevoie de ceva sfaturi de la cunoscatori. Fara suparare dar nu vreau sa isi dea cu parerea persoane care nu pescuiesc in acest stil.

In peste 80% din cazuri pescuiesc pe Dunare, nu neaparat in zone cu curenti extrem de mari dar se mai intampla. Nu as vrea sa folosesc feederul pentru crap ci mai degraba pentru caras, platica, scobar, mreana.

Ma intereseaza o lanseta (nu conteaza daca e 3.60 sau 3.90) care sa se preteze la ceea ce am scris mai sus. Sunt in dubii intrucat nu as vrea sa investesc foarte mult in scule dar pe de alta parte nici nu as vrea sa dau niste bani iar scula sa nu fie ok iar apoi sa trebuiasca sa dau alti bani sa-mi iau alta.

Initial ochisem un Maver Genesis Black Ice 2 Sectiuni 3,60m/90gr - 3 varfuri este 240 RON dar parca sunt prea multi bani pentru cat sunt dispus sa investesc in momentul de fata.

Din Dragonul Rosu as lua dar mi-e cam frica sa nu ma tepuiesc...stie careva niste scule bune acolo pe la 100 RON?

Cam asta ar fi dubiul pentru ca pentru restul cred ca sunt acoperit...adica ma gandesc sa folosesc un fir scufundator de 0.20 (XPS MATCH Sinking de la Trabucco) cu struna de 0.14 aceeasi marca, ace de 12, 14 sau 16.

Mulineta ma gandesc la un DAM QUICK ATP 830 FS sau un Carp Expert Feeder Gulp 50

Astept ceva sfaturi si opinii...multumesc
Viata-i grea da' trece!

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de Razvan_6 » 26 Apr 2012, 09:33

;;) Merge asta pentru Dunare http://danmitranescu.ro/80-491/LANSETE- ... -3-90m.php iar la mulinete merg bine Daiwa http://danmitranescu.ro/83-106/MULINETE ... L-1500.php <:-P ...... si incearca sa folosesti mulinete mai mici sa ai un ansamblu mai usor ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”