cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 20 Ian 2012, 17:10

armandcristi scrie:UAUUUUU


Asta chiar doaree rauuu
Tocmai asta am urmarit ,sa mai si doara si in ,,the oher side'' caci mie mi se rupe sufletul,si sincer sunt acrit,cind stiu cata munca,in arsita, am depus pt un astfel de rezultat[ocrotirea naturii si confort],si vine unul ce isi pune augustele fese pe marginea barcii si lasa valul din siaj sa iti faca treaba,face trotuare,,igienice''in curcubeul aromelor skitels,prin poieni dumnezeiesti si virgine,trezinduse mare glumet si mare educat[by the way koko,nu ai tu scoala cata vacanta am avut eu]sa ne ofere lectii de mare ,,Bear Grylls'' cind ieri alaltaieri facea metenele si se scobea in nas in timp ce lua lectii de ce si cum se ,,maninca'' DELTA.Imi pare rau de topic ,atata tot,si inteleg ca pt unii iarna ,,e ''grea cum zicea si amigo gogu,insa ,,e'' de porc sa lasi refularile personale sau mai rau insuflate ,sa inunde un spatiu atat de frumos construit cum este acest forum si in speta acest topic.Cozmine daca vrei ,,glume'' scrie la arici pogonici,iara daca ai ceva constructiv si obiectiv,de spus legat de acest subiect[vezi titlul topicului,caci cred ca ai cam uitat]te asteptam si credema voi fi primul care voi respecta si dupa caz admira,un eventual gest al tau.Pina atunci ori la bal ori la spital >:)

Avatar utilizator
gazaru
Veteran
Veteran
Mesaje: 707
Membru din: 01 Apr 2008, 22:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de gazaru » 21 Ian 2012, 03:41

Sebastian scrie:
gazaru scrie:Pana iese povestea de la tipar, cateva poze.
Asta este uni cu scrisul alti cu pozatul.
http://www.youtube.com/watch?v=-QwqrdEqUkE
Cam scurt pt pofta mea de delta,insa super,bravo! o:-)
Sper sa mearga asta #:-S

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de dani » 21 Ian 2012, 17:10

gazaru scrie:
Sebastian scrie:
gazaru scrie:Pana iese povestea de la tipar, cateva poze.
Asta este uni cu scrisul alti cu pozatul.
http://www.youtube.com/watch?v=-QwqrdEqUkE
Cam scurt pt pofta mea de delta,insa super,bravo! o:-)
Sper sa mearga asta #:-S
http://www.youtube.com/watch?v=IPfB7bYUlLU
Salut!

Am vazut corturi montate si tot ce trebuie...frumos...si capturi frumoase...felicitari!!! Dar cu "autoritatile" cum ai rezolvat...ca stiu ca nu este permis campatul...sau nu v-au vizitat?

As avea o rugaminte...poti sa descrii echipamentul...lansete, mulinete, fir...etc! Mai invatam si noi de la tine...ca dupa capturi...e clar ca ai experienta!

Multumesc!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
gazaru
Veteran
Veteran
Mesaje: 707
Membru din: 01 Apr 2008, 22:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de gazaru » 21 Ian 2012, 22:02

Cu autoritatile nu am avut probleme caci am avut toate permisele posibile,de pescuit,de intrat in biosfera deltei, pg iar graniceri erau cam la 1,5 km de noi dar am fost vizitati doar o data ca nu stiu ce barca auzise pe apa.
Ca echipament......pffff, multe rau dar nu intru in detalii.Multa bautura,1l jack,ceva votca, tuica si multa bere iar restu @-) .....
lansete 4 nash 3,9m. 3,5lb, 1 chub de 3,6m. 5lb pt somn noaptea dar nimic mare doar moace 1-2kg,mulinete okuma ,fir carp expert de 40mm, ace maruto marimea 2 si 4, senzori, picheti........
A era sa uit....si o gasca de 4 nebuni <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

Avatar utilizator
cosmin79
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Mai 2010, 14:25
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin79 » 23 Ian 2012, 10:57

Sebastian scrie:
armandcristi scrie:UAUUUUU


Asta chiar doaree rauuu
Tocmai asta am urmarit ,sa mai si doara si in ,,the oher side'' caci mie mi se rupe sufletul,si sincer sunt acrit,cind stiu cata munca,in arsita, am depus pt un astfel de rezultat[ocrotirea naturii si confort],si vine unul ce isi pune augustele fese pe marginea barcii si lasa valul din siaj sa iti faca treaba,face trotuare,,igienice''in curcubeul aromelor skitels,prin poieni dumnezeiesti si virgine,trezinduse mare glumet si mare educat[by the way koko,nu ai tu scoala cata vacanta am avut eu]sa ne ofere lectii de mare ,,Bear Grylls'' cind ieri alaltaieri facea metenele si se scobea in nas in timp ce lua lectii de ce si cum se ,,maninca'' DELTA.Imi pare rau de topic ,atata tot,si inteleg ca pt unii iarna ,,e'' grea cum zicea si amigo gogu,insa ,,e ''de porc sa lasi refularile personale sau mai rau insuflate ,sa inunde un spatiu atat de frumos construit cum este acest forum si in speta acest topic.Cozmine daca vrei ,,glume'' scrie la arici pogonici,iara daca ai ceva constructiv si obiectiv,de spus legat de acest subiect[vezi titlul topicului,caci cred ca ai cam uitat]te asteptam si credema voi fi primul care voi respecta si dupa caz admira,un eventual gest al tau.Pina atunci ori la bal ori la spital >:)

Mai Azorica... te-a asmutit rau tata Sorin, asa-i?
Referitor la scoala mea si la vacanta ta se pare ca ai dreptate. se vede foarte clar ca ai avut muuulta vacanta dupa felul in care scrii. Ma gandeam sa-ti dau denumirea unor carti pe care ar trebui sa le citesti dar sigur n-o sa-ntelegi astfel incat e mai bine sa vizualizezi ceva poze.
Poate se uita si Gogu si invata ca nu-i absolut deloc hazos[HAZLIU ,HILAR ,COMIC LIICEENE carele esti tu >:) ] cand decapiteaza limba romana prin felul dumnealui de a scrie.
Multa sanatate va doresc si cer scuze celorlalti forumisti pentru deranj!
Fişiere ataşate
imagesCAO1367M.jpg
imagesCAO1367M.jpg (9.84 KiB) Vizualizat de 2389 ori
images.jpg
images.jpg (13.56 KiB) Vizualizat de 2389 ori

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 23 Ian 2012, 11:34

Cosmine,sau ma rog,LABUS,am corectat nitel textul tau,iar daca persisti in a nu respecta,topicul ,aforismele tale de carutas, o sa fie ascunse la loc sigur,idem si tu.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de gogu steriade » 23 Ian 2012, 17:42

[quote="cosmin79"

Poate se uita si Gogu si invata ca nu-i absolut deloc hazos[HAZLIU ,HILAR ,COMIC LIICEENE carele esti tu >:) ] cand decapiteaza limba romana prin felul dumnealui de a scrie.
Multa sanatate va doresc si cer scuze celorlalti forumisti pentru deranj![/quote]

Nea Cosmine 69 daca scriam vrun banc sil scriam prost daca era bun bancu radeai ! ;) Asa si cand scriu adevaru carel doare pa cate unu care sa trezit fara cohones dupa boboteaza ! :P Nu haina face pa om si nici felucum scri nu te face poiet, ci ce scri ! :-B
pssss
sialta data cand mai aduci in discutie scrisu cu gramatica si ortografia draga tie :x , ferestete sa scri inceputu la propozitie cu litera mica #-o ca apoi imi vine sa ma usurez plin da respect pa sfatu matale ! <:-P
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
armandcristi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2009, 12:10
Localitate: Bucureti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de armandcristi » 23 Ian 2012, 17:48

Hai ca la-i umplut de respect .
Simplicity is the ultimate Sophistication.... LdV

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 26 Mar 2012, 02:46

Fratilor, ieri (deja) a fost dezlegare la peste ... nu din carlig, ci la tigaie. Si a sfarait tigaia ore in sir ... Ca dupa o luna de fructe si legume cerea organismu' si un peste prajit ... chiar si o plachie, dupa reteta proprie (:| Asadar cele noua kile jumate ale unui crap made in Chilia s-au transformat in niste bucate care l-ar fi facut invidios chiar si pe Vali, marele maestru al ordinului. :D
Dupa ce faptele au fost consumate, uneltind printre dinti cu un os desprins din sistemul osos al prajitului crap, au inceput sa ma napadeasca tot felul de ganduri (am putea sa le zicem remuscari) de genul : oare de ce nu l-am eliberat, ... oare de ce nu l-am dus la Moara Vlasiei, ... oare de ce ... oare de ce ... etc. :-??
Apoi am aprofundat fenomenul si am concluzionat ca n-am pacatuit cu nimic ... dupa cum se carcoteste pe la colturi. Deci fiecare pescar isi incepe activitatea cu legatul carligelor, procurarea si pregatirea momelii, apoi ... blablabla ... si in cele din urma incheie cu pregatirea pestelui dupa diverse retete, ceea ce presupune finalizarea actului pescaresc ... in cazul nostru, nefinalizarea actului putand-o denumi "pescuitus interruptus" :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 04 Apr 2012, 14:37

Astept Floriile , sa ma dreg si eu cu niste scrumbie si un sprit de vara .. ! Am facut un crapustean de anu` trecut , ultimul saptamana trecuta - gust canci ! Prea multe luni de stat , l-am pus si in lapte , in otet .. nimic ! Astept anu` asta, cu inima in gat, cand il voi trezi din adancuri , pe mustacios , sa-l invit in tigaie, pe malul unui rau ! Dat daca nici foc nu vom face ... atunci ce naiba facem !? Imi iau butelia si ...
In legatura cu toaleta voastra ... nu am nici o problema , respect opera de arta si imi place ! ... dar nu-i pt mine asa ceva, nu am timp sa stau 2 saptamani sa-mi caut de treaba !

Materia organica trebuie sa se intoarca in pamant sa dea viata la noi organisme si sa hraneasca plantele din jur. Avand in vedere acest lucru, eu va incurajez sa faceti shushu in natura de fiecare data cand prindeti ocazia. Pe mine ma gasiti 2 tufisuri mai la stanga. Pe mine ma gasiti 2 tufisuri mai la stanga.. sau la dreapta .. acum fara suparare si fara sa imi sariti in cap , sa nu-mi spuneti ca faceati ca fetele :)) :-? , pacat de ''marfa'' - un rachiu de pufoaica cine a baut ?

Nea` Sorine, Vitara aia ... :x

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 26 Apr 2012, 04:02

Alex, am vrut sa-ti raspund mai demult, dar m-am rabdat. Deci materia trebuie sa se intoarca in pamant (dupa cum ai spus) ... nu pe pamant, sa calci in materie, sa vezi mereu materia, sa inhalezi aromele materiei . Si mai e ceva, ... lasand materia la vedere, iti va fi descoperit locul secret :)) Deci grija mare !
Buuuun ! Se apropie ba la trap, ba la galop marea iesheala in delta... Incepem iar sa visam. Deci voi nu visati? Numai eu? Apoi sa stiti ca eu visez ... 8-> ... Mi se mai intampla sa visez si in somn. Si e foarte ciudat sa visezi in somn la crap. Hmmm.
Mare dragoste trebuie sa aveti pentru delta, cei care mergeti acolo, deci aveti grija de ea. Ii multumesc lui Sebi pentru ca a surprins ceva ... ceva care inseamna totul ...
Fişiere ataşate
Picture 791.jpg
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 26 Apr 2012, 10:02

Adevarat cu materia aia, sa nu aluneci ca pe banana.. si sa cazi in poponet ! Eu ingropam la ultimile iesiri unde efectuam manevra de resuscitare dupa gura de cafea si cura tigara, luam lopatica de infanterie si bagam ca MIG-ul .. nu de alta, aveam unu` care avea boala pe desert, si apoi venea pe la nasu` meu si-mi garaia a niste arome specifice, daca sunteti sensibili cu stomacu` ignorati ce am zis ! =)) Nu aveam ce-i face, era micut.. acum sper ca a evoluat..

Eu deja visez, ma gandesc ce sa-mi iau, ce sa mai fac, acum imi permit sa-mi fac toate deliciile, viata de somer a fost grea si trista ! Mai vreau sa ma inzestrez cu o umbrela tip cort, in caz de vijelie, un pat .. nu stiu ce o sa fie si anul asta cu campatu` ( daca am masina langa mine, nu se cheama campat? sau o duc dincolo de dig.. ceva vag), o plasa de tantari vreau sa-mi fac ceva gen 4x6 m sa o pun pe umbrela si sa stau noaptea..ora aia lor cand sunt insetati de niste sange alcoolizat .. stiti voi :)) ..

P.S. Imbratisarea aia...spune multe.. :) Poate ne-om gasi anul asta, macar sa te vizitez, sa stau si eu pe tronul ala cu ziaru` , cafeaua si tigara..nu de alta dar m-am saturat sa stau pe vine si sa-mi amorteasca picioarele :)) ..poate ma apuc si eu de sapat si sa-ti fur meseria :))
Fişiere ataşate
felu` 2 ...
felu` 2 ...
niste castraveciori murati langa si un pahar de vin sec..sau mai multe..
niste castraveciori murati langa si un pahar de vin sec..sau mai multe..
luna..plina !
luna..plina !
el este cel cu pricina..
el este cel cu pricina..
...
...
...
...
bagaje..
bagaje..
virginitate..
virginitate..

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bebe2011 » 26 Apr 2012, 21:53

tzu_tzu_rel scrie:Adevarat cu materia aia, sa nu aluneci ca pe banana.. si sa cazi in poponet ! Eu ingropam la ultimile iesiri unde efectuam manevra de resuscitare dupa gura de cafea si cura tigara, luam lopatica de infanterie si bagam ca MIG-ul .. nu de alta, aveam unu` care avea boala pe desert, si apoi venea pe la nasu` meu si-mi garaia a niste arome specifice, daca sunteti sensibili cu stomacu` ignorati ce am zis ! =)) Nu aveam ce-i face, era micut.. acum sper ca a evoluat..

Eu deja visez, ma gandesc ce sa-mi iau, ce sa mai fac, acum imi permit sa-mi fac toate deliciile, viata de somer a fost grea si trista ! Mai vreau sa ma inzestrez cu o umbrela tip cort, in caz de vijelie, un pat .. nu stiu ce o sa fie si anul asta cu campatu` ( daca am masina langa mine, nu se cheama campat? sau o duc dincolo de dig.. ceva vag), o plasa de tantari vreau sa-mi fac ceva gen 4x6 m sa o pun pe umbrela si sa stau noaptea..ora aia lor cand sunt insetati de niste sange alcoolizat .. stiti voi :)) ..

P.S. Imbratisarea aia...spune multe.. :) Poate ne-om gasi anul asta, macar sa te vizitez, sa stau si eu pe tronul ala cu ziaru` , cafeaua si tigara..nu de alta dar m-am saturat sa stau pe vine si sa-mi amorteasca picioarele :)) ..poate ma apuc si eu de sapat si sa-ti fur meseria :))
Suflet de artist,combinat cu o pasiune mortala!Bravo,scrie mai des pentru ca ai har si felicitari pentru revenirea financiara.Cum ai reusit frate in vremurile astea? :))

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 27 Apr 2012, 08:19

Daca nu ai pe nimeni sa te loveasca bine unde trebuie.. nu faci mai nimic, doar e tara nepotismului, se poarta..si inca va mai fi mult timp ! Am tocit in primul rand 2 facultati...ca sa am mai multe sanse ! Se pare ca doar una mi-a fost suficienta momentan, ma repet a fost un ajutor..din partea sutului lu` Pelle ..si din partea mea.. altfel ma duceam la 8 milioane.. #:-S si imi omoram spatele carand saci de ciment..cocotat pe nu stiu ce schele..

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 28 Apr 2012, 23:48

Deci sa intelegem si noi ,tot relatiile sunt esenta si in zilele astea destul de nasparlii,daca si cu doua facultati ii greu apai ce sa mai zica astia care nu au nici macar liceul..nasol bre vorba unui amic...
MERCEDES S

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”