pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de viorelb73 » 02 Apr 2012, 17:21

Nu am vazut nici o masina pe acel dig, iar vantul era din directia SV.
Erau valuri mari pe digul dintre balta mare si Techirghiol. Singurii pescari pe care i-am gasit erau in zona digului dintre cele 2 balti si aproape de ferma. Dar vremea a fost urata rau de tot - vant si frig.
Respect!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de thestormy14 » 18 Apr 2012, 18:22

am fost chiar marti saptamana asta pe primu canal la zarguzon 15 kg de caras am fost 3 pescari al un loc caras mai mare ca palma nada folosita mixuri in special dar merge si homemade eu am folosit concentrat (tarata strot malai ) aroma de usturoi 20 ml ca momeala viermusi si casteri casteri sunt coconurile de viermusi daca pot spune asa se prinde numai pesti mari la ei secert spus asa si sa va mai spun un secret specific acelui canal nu dati instuf daca am luat 2 kg am dat la mal la 20 cm de mal am luat cel mai mare caras la 400g am uitat sa fac poze lasati ca ma duc si vineri si va arat la mal 20 cm retineti incercati si nu veti regreta vezi vedea nu fac reclama la balta nam deaface cu nimeni deacolo taxa 20 ro si app nu sunt mincinos.
Nu incercati la mamaliga si porum nu e timpu lor viermusii si casterii isi fac treaba
Sambata cine vrea sa mearga la peste ma gaseste acolo la mijlocul canalului am 20 de ani deci nu va uitati dupa mosi:))

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de elvis_armeanca » 18 Apr 2012, 20:33

obtaylor scrie:ce ati vazut in filmulete este balta Sabangia,cred ca acum doi ani,in rest numai minciuni.am fost ieri la Zarguzon si nu stiu sa fi avut totii pescarii 5 kg de peste adunat.cel care a scris asta ori face caterinca,ori patronul ii face cinste.Despre Sabangia,alta dezamagire.S-a scos tot pestele.Toate baltile din Dobrogea ,cu exceptia Corbu 3 sunt VARZA!!!nU COMENTEZ DE AMENAJARILE DIN DELTA.
Da nu se mai satura odata...ce dracu or fi asa hoti mai frate X-( isi braconeaza baltile ,te jecmanesc,te trateaza ca un bosket cand mergi pe balta cu banii tai ...asa e si in alte zone ale tarii!?mai fratilor ce e de facut ne lasam de pescuit!? Crap oricum nu mai este nicaieri asa ca cine va merge va platii penru carasei de 400g si se va bucura cand ii va prinde...„ X-( asa am ajuns??? X-( S.O.S Baltile din Dobrogea sunt in PERICOL!!! X-(
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de thestormy14 » 19 Apr 2012, 11:45

calmeazate frate are crap si de 10 kg in canal sa si prins intra pe neptun tv dai la emisiuni si dai al pescarul amator si te uiti la a 2 emisiune si o sa vezi reportaj al zarguzon hai ca e peste da nu mananca adevarat si braconaj da asta e ....

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de viorelb73 » 24 Apr 2012, 16:47

Lasa ca de sambata s-a inchis. :D :D :D :D
A venit procuratura si ne-a spus ca nu mai putem pescui din cauza ca balta este intr-o incurcatura administrativa.... cica Dl Cristea are luciul de apa si Dl. X are pestele.... pe care l-a furnizat in viu, dar nu i-a fost platit si..... si ....... si ...... !!! Cert este ca pana nu rezolva treaba nu mai avem voie sa pescuim !
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
MadaPescar
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 27 Ian 2009, 20:30
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de MadaPescar » 26 Apr 2012, 22:24

„M-A ÎNŞELAT” Scandal monstru ieri pe malul lacului Zarguzon, din judeţul Constanţa, după ce un om de afaceri din Călăraşi a vrut să intre în clădirea administrativă pentru a-i cere socoteală asociatului său, pe care îl acuză că l-ar fi înşelat. În încercarea de a ajunge să discute cu partenerul său de afaceri, Stelian Alexandru s-a îmbrâncit cu unul dintre angajaţii acestuia, care i-a blocat drumul. Cei doi au fost potoliţi de martorii care au intervenit pentru a pune capăt incidentului. Alexandru susţine că ar fi fost păcălit de concesionarul lacului Zarguzon. El povesteşte că anul trecut, în luna martie, a încheiat un contract cu Gheorghe Cristea. “Gheorghe Cristea, concesionarul, punea balta, eu aduceam peştele. Ar fi urmat să recoltăm împreună peştele şi să împărţim profitul. Asta a fost înţelegerea noastră, dar el m-a înşelat. Eu am două pepiniere în judeţul Călăraşi şi de acolo am adus puietul cu care am populat lacul. Investiţia mea se ridică la 12 miliarde de lei vechi. În toată vara anului trecut am furajat, iar în toamnă am început recoltarea peştelui, aşa cum stabilisem prin contractul semnat. După câteva zile, însă, când a văzut cât peşte scoatem, s-a hotărât să intervină şi să mă dea afară de pe lac. Asta în condiţiile în care eu aveam exclusivitate în ceea ce priveşte pescuitul industrial acolo”, a declarat Stelian Alexandru. Bărbatul susţine că partenerul său de afaceri ar fi apelat la forţă pentru a-l determina să renunţe. “A venit cu tot felul de bodyguarzi, care ne-au dat afară de pe lac, şi pe mine şi pe pescarii pe care îi angajasem. Ne-a gonit pur şi simplu, încălcând termenii contractului nostru şi a început el să recolteze peştele”, a mai spus Stelian Alexandru.

“ESTE UN ABUZ” Bărbatul susţine că şi autorităţile au jucat un rol important în întreaga poveste. “M-am adresat Poliţiei în legătură cu acest caz, dar lui nu-i pasă. Are o mulţime de relaţii în zonă şi face doar ce vrea el. Poliţiştii din Tuzla au venit şi mi-au confiscat mie sculele de pescuit. Le-am arătat documentele care îmi dau dreptul să recoltez peştele, mi-au dat dreptate, dar mi-au luat uneltele. Este un abuz săvârşit împotriva mea”, acuză omul de afaceri din Călăraşi. Acesta susţine că atât el cât şi angajaţii săi ar fi fost agresaţi. “Salariaţii concesionarului ne-au lovit ca să ne dea afară de acolo. Avem certificate medico-legale care atestă acest lucru”, a adăugat Stelian Alexandru. Avocatul afaceristului din Călăraşi estimează că valoarea peştelui care se află în prezent în lacul Zarguzon se ridică la 1.000.000 de euro. “După ce peştii cu care clientul meu a populat lacul au crescut, valoarea acestora atinge suma de 1.000.000 de euro. În loc să vină în sprijinul clientului meu, care are acte doveditoare, Poliţia din Tuzla l-a împiedicat să efectueze recoltarea peştelui, confiscându-i în mod abuziv uneltele de pescuit deţinute în mod legal. A fost depusă o plângere la Parchet împotriva lui Gheorghe Cristea pentru înşelăciune şi se va depune şi o reclamaţie faţă de reprezentanţii postului de poliţie Tuzla”, a declarat Sebastian Ghiţă, avocatul lui Stelian Alexandru.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de viorelb73 » 27 Apr 2012, 22:14

Magariile lor, pierderi pentru noi...timp, bani, relaxare !
Ciolanul are intaietate peste tot!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de thestormy14 » 28 Apr 2012, 08:43

ba ce magarii textu ala de mai sus este de acum 3 ani:)) pestele este in prohibitie balta e inchisa pentru 90 de zile calmativa oameni buni :)) doamne pe balta exista un singur propietar certurile acelea sau terminat de acum 3 ani

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de pharaoh » 28 Apr 2012, 09:13

Nu prea e de acum 3 ani. E chiar de anul asta. Continui sa mananci gogosi pe-aici. Sa inteleg ca e prohibitie doar pentru pescarii sportivi, pentru plase nu?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de thestormy14 » 28 Apr 2012, 16:44

dc nu ar baga plasele e o balta privata totusi face ce vrea!!!!

Avatar utilizator
dami21
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 21 Iun 2009, 17:38

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de dami21 » 29 Apr 2012, 20:52

Pai daca baga plase,atunci la ce vine cu taxa?
O fi balta privata si face ce vrea patronul sau cine masa o administreaza,dar asta se cheama magarie pe fata.
Cel putin bun simt nu au,te duci la pescuit si dai in plasele lor.Niste excroci.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de viorelb73 » 30 Apr 2012, 12:18

Ce am scris pe 24 aprilie este purul adevar. S-a lasat cu imbranceli, urlete, injuraturi intre gastile celor 2 protagonisti, iar procuratura ne-a spus ca nu mai este permis pescuitul pana la solutionarea litigiului. Domnule thestormy14, nu are rost sa tii partea patronilor care plasuiesc de innebunesc balta respectiva si totusi vin sa ceara taxa de rigoare (fara sa spuna ca la 30 m de mal au plase puse te lasa sa dai acolo, rupi monturi ca nebunul si nu stii de ce). Sau poate faci parte din grupul apropiatilor patronilor.
Respect la toti
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de thestormy14 » 01 Mai 2012, 07:48

nu fac parte din nimi sunt un simplu pescar si cam ai dreptte si eu am rupt multe monturi:(

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de thestormy14 » 11 Mai 2012, 18:17

http://www.darvari.ro/phpbb3/viewtopic.php?f=11&t=5381 niste poze de la un concurs si cei care nici nu stiti care este zarguzonul nu mai comentati aiurea cei care stiu vor vedea peisajul. ESTE ZARGUZON!!!!!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: pescuit la balta zarguzon Techirghiol constanta

Mesaj de pharaoh » 11 Mai 2012, 18:22

Imi explici si mie ce legatura are un concurs din 2005 pe Darvari cu Zarguzon?
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”