intrebare feeder

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Adriann
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 01 Feb 2010, 23:37
Localitate: Ploiesti

intrebare feeder

Mesaj de Adriann » 25 Mar 2012, 23:22

am achizitionat o lanseta de feeder de la hakuyo si am o nelamurire...am doar 2 varfuri ,unul este foarte moale si este de fibra de sticla si unul este mai rigid de carbon.Inca nu am iesit cu ea la apa dar am pus fir pe ea si in momentul in care o tensionez cu varful de fibra de sticla se face un fel de cocoasa la imbinare,pe cand cu cel mai rigid nu....ma intrebam daca ies la o partida de carasel 200-300 g pe balta si folosesc varful mai rigid se vad trasaturile ?
sufletu`l am din paie ,zambetu`i din cutzite ascutzite si taie....

Avatar utilizator
Rolly89
senior
senior
Mesaje: 239
Membru din: 19 Feb 2012, 22:22

Re: intrebare feeder

Mesaj de Rolly89 » 26 Mar 2012, 09:35

salut, depinde cat de rigit e varful, ce actiune au cele doua varfuri? in general ar trebui sa se vada. Eu am avut feeder de la baracuda cu actiune intre 80 si 120g si pescuiam doar cu cel de 120g la scobar, trasaturile se vedeau foarte bine si la scobarii mai mici de 500g. Parerea mea este ca daca ai vizat doar pesti de maxim 300g poti sa-l folosesti mai bine pe cel cu actiune mai mica. Stima!

Avatar utilizator
Adriann
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 01 Feb 2010, 23:37
Localitate: Ploiesti

Re: intrebare feeder

Mesaj de Adriann » 26 Mar 2012, 15:05

mersi frumos, actiunea lansetei este de 40-120 g ,pe varfuri nu scrie cati oz au ... o sa atasez doua poze sa iti dai seama de ce nu as avea incredere sa dau cu varful moale....si sunt nedumerit daca se poate rupe la lansari cu cosulete de 15-20 g....imi poti spune o parere in legatura cu pozele ?
Fişiere ataşate
IMAG0229-horz.jpg
sufletu`l am din paie ,zambetu`i din cutzite ascutzite si taie....

Avatar utilizator
syyd
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 13 Noi 2010, 20:42

Re: intrebare feeder

Mesaj de syyd » 26 Mar 2012, 16:48

Parerea mea este ca batul pe care ti l-ai luat tu se preteaza la pescuitul la distanta, pesti mari sau pentru rauri cu un curent puternic. Poti sa pescuiesti cu el si la carasel dar nu o sa ai aceeasi placere ca atunci cand pescuiesti cu un bat light. Pentru crap si pesti mari de rau este ok dar pesti mici iti recomand un picker sau un feeder light-medium. Eu asa am si ma adaptez in functie de ce peste vizez.

Avatar utilizator
nicuBi7014
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 19 Mar 2011, 18:11

Re: intrebare feeder

Mesaj de nicuBi7014 » 26 Mar 2012, 17:03

Adriann scrie:mersi frumos, actiunea lansetei este de 40-120 g ,pe varfuri nu scrie cati oz au ... o sa atasez doua poze sa iti dai seama de ce nu as avea incredere sa dau cu varful moale....si sunt nedumerit daca se poate rupe la lansari cu cosulete de 15-20 g....imi poti spune o parere in legatura cu pozele ?
ciudata actinune are varful din prima poza. pare ca se indoaie exact de la mufare, mai degraba face un usor unghi.
indiferent cat e de moale este varful batul trebuie sa descrie o forma de arc, parerea mea. eu am doua feedere, MH si H si indiferent de varful pe care-l pun batul lucreaza odata cu varful.

Avatar utilizator
syyd
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 13 Noi 2010, 20:42

Re: intrebare feeder

Mesaj de syyd » 26 Mar 2012, 17:15

Asa este Nicule. Mi s-a parut si mie ciudat dar am pus-o pe seama faptului ca varful este sprijinit de perete si nu incovoiat natural. Daca se incovoaie asa si natural batul ala este inutil cu varful ala...practic cele 2 nu fac un corp comun.

Avatar utilizator
Rolly89
senior
senior
Mesaje: 239
Membru din: 19 Feb 2012, 22:22

Re: intrebare feeder

Mesaj de Rolly89 » 26 Mar 2012, 17:27

da... pai varful cel verde arata cam "rau", adica pare sa lucreze doar varful nu si restul batului s-au l-ai tensionat prea tare, incearca sa-l lasi mai moale.

Avatar utilizator
Adriann
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 01 Feb 2010, 23:37
Localitate: Ploiesti

Re: intrebare feeder

Mesaj de Adriann » 26 Mar 2012, 23:32

pai cel verde care este mai moale este de fibra si cel rosu de carbon...dar si mie mi se pare mult prea firav si pentru o aruncare cu un cosulet usor in jur de 30 g cu tot cu nada...si cred ca o sa il folosesc doar pe cel rosu sau mai adaug inca un feeder medium-light in trusa mea pe langa asta ...va multumesc pentru raspunsuri

@rolly daca pun un plumb de 30 g pe fir cu varful verde face tot "cocoasa" aia...si ma gandeam ca in momentul in care ar trebui sa intep clar ceva o sa fie in neregula si nu va rezista...mai ales daca dau si de ceva mai maricel...
sufletu`l am din paie ,zambetu`i din cutzite ascutzite si taie....

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: intrebare feeder

Mesaj de romelian » 27 Mar 2012, 00:06

Daca tot nu vrei sa-l folosesti niciodata si te dotezi cu un alt bat de feeder, baga-l la un test. Incarca-l corespunzator si baga un lanseu serios. Doar asa iti poti da seama daca rezista sau crapa. Oricum e inutil asa cum este in momentul de fata.Cel putin daca se rupe, stii ca nu a fost bun din start si nu mai risti sa scapi vreun peste din cauza lui.
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
Adriann
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 01 Feb 2010, 23:37
Localitate: Ploiesti

Re: intrebare feeder

Mesaj de Adriann » 27 Mar 2012, 00:12

o sa incerc dar nu asa in forta pentru ca nu vreau sa am surpriza sa se rupa in vreun fel de la imbinare si sa nu mai pot folosi lanseta nici cu varful celalalt care se comporta ok...o sa incerc! mersi !
sufletu`l am din paie ,zambetu`i din cutzite ascutzite si taie....

Avatar utilizator
Adriann
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 01 Feb 2010, 23:37
Localitate: Ploiesti

Re: intrebare feeder

Mesaj de Adriann » 27 Mar 2012, 00:45

m-am gandit unpic si as avea nevoie de o parere de la voi,credeti ca daca ma duc cu lanseta la magazinul de unde am cumparat-o si ii explic problema va intelege? si ma gandeam sa cumpar alt feeder tot de la acel magazin dar unul mai bun si sa dau diferenta de bani?
sufletu`l am din paie ,zambetu`i din cutzite ascutzite si taie....

Avatar utilizator
Rolly89
senior
senior
Mesaje: 239
Membru din: 19 Feb 2012, 22:22

Re: intrebare feeder

Mesaj de Rolly89 » 27 Mar 2012, 07:46

ideea in sine e buna, dar nu cred ca o sa ti-l schimbe doar daca il cunosti pe vanzator s-au iti este ruda, oricum merita incercat.
Bafta!

Avatar utilizator
teddz
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 23 Ian 2011, 02:25

Re: intrebare feeder

Mesaj de teddz » 14 Apr 2012, 02:21

Parerea mea, pana arunci banii pe firme gen Hakuyo mai strange si tu 2-3 pachete de tigari si ia ceva mai de calitate. Pe la 150-160 ron gasesti Eurostar de exemplu full carbon absolut IMPECABILE.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: intrebare feeder

Mesaj de viorelb73 » 27 Apr 2012, 22:39

Nu dati banii pe prostii, luati scule bune bune, de calitate. Ajungi pe balta si vine "marea captura"...ti-o iei de nu te vezi - se rupe si scapi minunatia...! Cel mai bine economisiti 2,3 ...x luni si luati-va ceva de calitate!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Adriann
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 01 Feb 2010, 23:37
Localitate: Ploiesti

Re: intrebare feeder

Mesaj de Adriann » 28 Mai 2012, 09:54

teddz nu fumez:)) am schimbat lanseta si am achizitionat un emerald de la energofish si sunt extrem de multumit ! face treaba !
sufletu`l am din paie ,zambetu`i din cutzite ascutzite si taie....

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”