Inaintas

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Inaintas

Mesaj de MotanuBob » 11 Apr 2012, 18:38

Salutare,

Pana acum am pescuit doar la undita si telescopice de 60 lei din bazar asa ca nu am intrat in "fineturile" pescuitului la crap. Prin urmare daca sar gardul tragati-ma de maneca. Momentan am pe mulinete Sufix Ultra de 0.285mm.
Doua intrebari as avea relativ la folosirea inaintasului:
1. in ce conditiise recomanda folosirea lui? Eu voi folosi Okuma epix v2 + Axeon 80 si intentionez sa arunc si cu greutate 80g ++. Mentionez sculele pentru ca banui ca este important .... :-/
2. piticul de pe creier zice asa: oricat de tare ar fi firul textil, sensibilitatea totala a liniei scade deoarece nodul intre firul textil si monofilament introduce un punct de sensibilitate ridicat....oricat de bun ar fi nodul. Desigur, logica imi mai spune ca tensiunea fiind mutata de la 10m fata de montura sensibilitatea nodului este mai redusa dar totusi.... #-o

Ceva clarificari daca se poate.

Tnx!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Inaintas

Mesaj de pharaoh » 11 Apr 2012, 21:49

Daca vrei sa faci aruncari in forta la distanta inaintasul este imperios.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
crazycrap
senior
senior
Mesaje: 270
Membru din: 04 Iun 2011, 01:25
Localitate: turda.cluj
Contact:

Re: Inaintas

Mesaj de crazycrap » 28 Apr 2012, 08:41

salut!
cel mai bine este sa cauti pe forum si sunt sigur ca vei gasi orice fel de raspuns in legatura cu problema ta si inaintasul textil...
doar foloseste functia ''cautare'' :D
cu respect!

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Inaintas

Mesaj de viorelb73 » 02 Mai 2012, 23:58

Folosesti un nod Albright si nu ai probleme de legatura la nod. Daca vrei sa arunci departe este absolut necesar inaintasul. Plus de asta, are rezistenta la abraziune mult mai buna fata de monofilament.
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”